Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

Program de antrenament

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007

View Postfigo1988, on Apr 5 2009, 12:03, said:

din cate stiu tu vrei sa slabesti, dar intreaba-ti antrenorul (daca inca il mai ai) cum o sa se modifice programul cand o sa vrei sa pui masa. in majoritatea exercitiilor pt spate lucrezi mult si din biceps care, antrenat cu doar 2 zile inainte,  va fi cu siguranta nerefacut.
Nu am nevoie de masa, am slabit si ultimul hop sunt vreo 7-8 kg de grasime din jurul taliei, nici nu prea se vad rau, dar trebuie sa le dau jos si e cel mai greu!
Stiu ca lucreaza si bicepsul si antebratul la spate dar m-am obisnuit, mai ales ca in circuit nu lucrez cu greutati mari. Sa nu mai spun ca le pot schimba, adica vineri sa-mi ramana piept si brate si luni sau marti sa intru cu spate si umeri, nu sunt batute in cui zilele.
De fapt mai mereu le schimb sau le variez, mai adaug greutate sau mai scot in functie de zi, dar in general adaug. :)

#20
sacmarian

sacmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.11.2008
Am promis ca mai revin. La sala la care merg (fara sa stiu la inceput) in abonament e inclusa si o ora cu un antrenor.
iata ce ma pus sa fac in primele 3 luni:
-incalzire la un aparat ce nu stiu cum se numeste (are niste bari pe care le tii in mana si faci miscari asemanatoare cu mersul pe jos dar cu bate in mana) 10min
-antrenament forta, 2 exercitii de cate 3 serii si 20-25 repetari  pt. piept si spate, 1 exerc. de 3 serii si 20-25 repet pentru picioare si abdomen
brate mi-a spus ca odata pe sapt e destul ca oricum se folosesc si la celelalte exercitii
- 30 min fuga pe banda si bicicleta
- la sfarsit 5 min miscare usoara pe banda sau pe aparatul acela.

problema e ca speram sa dau ceva jos in aceste 2 sapt dar se pare ca am pus 2 kg, asta cu toate ca am fost atent la calorii si la ce mananc si mi-am calculat un necesar de max 2200 cal. in fiecare zi si l-am si respectat. E normal asa ceva?
poate sa fie ca in acest timp a crescut masa musculara care e mai grea decat grasimea care sa ars?
amintesc ca am 1.72 cm si acum 98.5 kg cu 2 kg mai mult decat acum 2 sapt.(m-am cantarit tot timpul dimineata)

#21
coolsport

coolsport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2006
Tine-o tot asa.Ti-am mai spus, trebuie sa ai rabdare.

De curiozitate , poti detalia putin cum arata dieta ta intr-o zi normala?

Edited by coolsport, 14 April 2009 - 16:40.


#22
sacmarian

sacmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.11.2008
dimineata la ora 7 Müslli vreo 200cal (40-50 g cu 150 ml lapte)
la 12  sandwich vreo 5-600cal ( la servici)
la 17-18 mancare normala de obicei 2 feluri  vreo 1000-1200 cal
spre seara ceva fructe( 1-2 mere sau portocale etc. exclus banane.

caloriile sunt calculate de mine si sunt aproximative incerc sa nu depasesc 2000-2200 cal pe zi, am gasit undeva ca am nevoie de vreo 2400 cal pe zi chiar daca nu fac nimic.

care se pricepe poate sa isi dea cu parerea

#23
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Incearca sa mananci fructele dimineata, pe stomacul gol, pana in pranz. Poti alterna cu lactate sau cereale, adica 2-3 zile fructe si dupa aia 2-3 zile lactate sau cereale sau in combinatie. Fructele nu se combina cu nimic. Incearca sa scoti painea asta normala din alimentatie, inlocuieste-o cu orez sau cartofi. Dar mai rar si nu combina orezul sau cartofii cu carne. Carnea o combini cu legume si salate.
Ce inseamna pt tine mancare normala?
In rest, cum a spus si coolsport, keep walking.Corpul tau a intrat in alarma, adica a vazut ca i-ai diminuat aportul caloric si incearca sa stocheze mai mult, dar continua, pt ca organismul se va adapta la noul stil de viata si o sa apara si rezultatele.
P.S. Aparatul ala se cheama Glidex(daca nu ma inseala memoria), iar 20-25 de repetari pe serie mi se par cam multe, dar ma rog, daca asa a zis antrenorul...

#24
sacmarian

sacmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.11.2008
macarea normala e tocmai ce spuneai sa nu combin, osupa sau o ciorba , cartofi, paste fainoase ,orez cu carne etc. am sa incerc sa nu le mai combin.

am sa va mai tin la curent cu evolutia.pana acum nimic nu sa schimbat cele 2 kg inca sunt acolo dar sunt bucuros ca dupa sarbatori nu am mai achizitionat vreo 2 :)

#25
fkn0wned

fkn0wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 05.08.2008
Va zic si eu ce nu mi se pare normal.Este posibil de la asta sa fi pus alea 2 kg.Masa aia de la ora 17-18 in care baga 1200 calorii la o masa.Eu as pune mai multe mese mici si dese.O masa copioasa mai de graba as baga-o dimineata unde la fel as baga fulgi de ovaz si as lasa musli alea.
Inca un sfat,eu as zice sa renunti la mancarurile gatite pe o perioada de timp.Mai poti manca sambata o ciorba dar nu in fiecare zi.
Da in general masa musculara e mai grea ca grasimea.

Edited by fkn0wned, 21 April 2009 - 09:34.


#26
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
corect fkn0wned. :) cei mai de incredere prieteni intr-o perioada de slabire sunt centimetrul si oglinda, cantarul poate fi destul de pacatos. de acord cu mesele mici, pentru gustari la serviciu poti sa incerci alune, nuci, caju, nuci braziliene, dar doar urmarite dupa tabelul de calorii si cantarite pt ca sunt  foarte bogate caloric. eu mananc si prin masina, pe la facultate in pauze, mult mai usor de purtat decat un sandvis.

#27
sacmarian

sacmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.11.2008
Si inainte mancam tot asa dar fara sa urmaresc caloriile si aveam constant 95-97kg, acum de cand urmaresc caloriile mi se pare ca mananc mai putin ca inainte ( portiile sunt aproape la jumatate) si am pus 2 kg. Ce mi se pare interesant e ca a trebuit sa mai strang o gaura la curea dar cantarul tot 98 arata.:angry:

am sa incerc si alunele la servici (sper sa nu ma scap la toata punga).

va multumesc pt. sfaturile pe care mi le dati. Cu sfaturile voastre si cu ce mai citesc pe net sper sa gasesc solutia cea mai buna pt mine si de ce nu si pt altii care urmaresc thread-ul asta.

Edited by sacmarian, 22 April 2009 - 08:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate