Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Firme OEM (cititi inainte de a cumpara un AC)

- - - - -
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#109
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Deci, Galanz e relativ ok pe segmentul chilipir?

#110
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postthe__1, on Apr 21 2009, 19:20, said:

Deci, Galanz e relativ ok pe segmentul chilipir?
Nu am spus acest lucru,e un producator chinez nu o firma OEM,in aceeasi categorie intra Aux,Chigo sau Midea,acest topic este despre produse OEM,aceste firme de mai sus produc in regim OEM,dar nu putem baga marcile lor in categoria produselor OEM pentru ca nu ascund originea produselor

Edited by gall71, 21 April 2009 - 18:40.


#111
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
OK. Inteleg. :)

#112
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgall71, on Apr 21 2009, 19:38, said:

..topic despre produse OEM..
pe Hitachi cum il categorisim ?

Atasez cateva link-uri si documente:
-locurile unde se produc aparatele (China Philippines Thailand Malaysia India Spain Brazil.. dar in special China)
-atasez un comunicat de presa al Shanghai Hitachi, firma subsidiara a Highly Group. Citeste acolo istoria 100% chineza a Highly group si spune ce sa intelegem din asta.. iti dau eu cateva extrase:

"The Company invested and held some Sino-Foreign joint companies ... The main companies are Shanghai Hitachi Electrical Appliances Co., Ltd.(SHEC), Shanghai Zanussi Elettromeccanica Co., Ltd.(SZEC).and Hitachi Highly Automotive products(shanghai)Co.,Ltd".
E o companie listata la bursa, cu 29% din capital in proprietatea statului chinez.. S-au bagat in joint-venture cu diferiti..

Attached Files


Edited by scheleton, 24 May 2009 - 01:14.


#113
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007
Dar Hokkaido? Importatorul spune ca se vand si in Italia, Spania, Franta?

#114
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postscheleton, on May 24 2009, 02:13, said:

pe Hitachi cum il categorisim ?

Atasez cateva link-uri si documente:
-locurile unde se produc aparatele (China Philippines Thailand Malaysia India Spain Brazil.. dar in special China)
-atasez un comunicat de presa al Shanghai Hitachi, firma subsidiara a Highly Group. Citeste acolo istoria 100% chineza a Highly group si spune ce sa intelegem din asta.. iti dau eu cateva extrase:

"The Company invested and held some Sino-Foreign joint companies ... The main companies are Shanghai Hitachi Electrical Appliances Co., Ltd.(SHEC), Shanghai Zanussi Elettromeccanica Co., Ltd.(SZEC).and Hitachi Highly Automotive products(shanghai)Co.,Ltd".
E o companie listata la bursa, cu 29% din capital in proprietatea statului chinez.. S-au bagat in joint-venture cu diferiti..
Eu nu cred ca nu sti ce inseamna productia in regim OEM,stii foarte bine;in afara de Toshiba si MITSUBISHI electric(cu rezerva ca ei au o fabrica dedicata pietei chinezesti) nu exista producator mare fara o fabrica in China;stii foarte bine ca nu sunt un fan al importatorului marcii Hitachi,Aston(am sters de multe ori pe jos cu produsele lor:Fuji electric si Fujitsu) si care incearca mai nou sa arunce garantia pe umerii dealer-ilor,dar adevarul este ca HITACHI are cel mai bun raport calitate-pret.Tu ce ai lua acasa un Hitachi Inverter la 15 milioane sau Samsung la 18 milioane?Nu am afirmat vreodata ca Samsung ar face produse rele,dar atacul tau la adresa marcii Hitachi este neavenit,deocamdata Hitachi are cel mai performant aparat de pe piata,Samsung se poate lauda cu ceva?Sunt producatori de compresoare?Hai sa spnem adevarul daca tot te-ai apucat,dupa logica ta Samsung s-ar incadra mai bine in profilul de marca OEM
P.S.Firmele chinezesti care produc in regim OEM sunt: Ningbo-AUX,Chigo,Midea,Kelon,Starway,sper ca nu am uitat pe cineva

Edited by gall71, 24 May 2009 - 08:33.


#115
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgall71, on May 24 2009, 09:31, said:

...Tu ce ai lua acasa un Hitachi Inverter la 15 milioane sau Samsung la 18 milioane?..
Inainte sa le iau acasa, as face eforturi sa le vad in functiune, precum si desfacute.. Daca nu as reusi, nu le-as lua, si nici nu le-as recomanda la altcineva. Daca vor fi prezente mai mult timp pe piata (aparatele respective, nu producatorul), voi intreba o firma serioasa de service care e rata de defecte la 100 de aparate.

Ref. la preturi: daca la samsung te referi la Inverter, atunci pretul e 1400 Lei (nu 1800).

View Postgall71, on May 24 2009, 09:31, said:

...adevarul este ca HITACHI are cel mai bun raport calitate-pret...
daca te uitai mai atent in link-urile de mai sus, observai ca hitachi produce aerul conditionat in china la shanghai-hitachi. Aceasta firma se afla in proportie de 30% in proprietatea statului chinez, iar restul apartine celorlalti actionari (printre care si hitachi). Aceasta implica 3 chestii:
-fabrica unde sunt produse nu e o fabrica hitachi
-nu mai putem vorbi de calitate japoneza
-tot know-how-ul hitachi a devenit cunoscut si chinezilor...

Un raport bun calitate-pret se obtine transferand productia acolo unde e mana de lucru mai ieftina (si calitatea acceptabila); deasemeni, conteaza mult si politica importatorului, care poate arunca pe piata acelasi aparat la 1600 lei sau 2200 lei. Depinde mult daca vrea sa vanda aparatul prin dealeri sau vrea sa vanda direct.
Conteaza deasemeni pe cine vrea sa concureze cu un astfel de aparat: pe daikin, toshiba sau pe Gree.

Edited by scheleton, 24 May 2009 - 11:11.


#116
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postscheleton, on May 24 2009, 12:10, said:

Inainte sa le iau acasa, as face eforturi sa le vad in functiune, precum si desfacute.. Daca nu as reusi, nu le-as lua, si nici nu le-as recomanda la altcineva. Daca vor fi prezente mai mult timp pe piata (aparatele respective, nu producatorul), voi intreba o firma serioasa de service care e rata de defecte la 100 de aparate.

Ref. la preturi: daca la samsung te referi la Inverter, atunci pretul e 1400 Lei (nu 1800).


daca te uitai mai atent in link-urile de mai sus, observai ca hitachi produce aerul conditionat in china la shanghai-hitachi. Aceasta firma se afla in proportie de 30% in proprietatea statului chinez, iar restul apartine celorlalti actionari (printre care si hitachi). Aceasta implica 3 chestii:
-fabrica unde sunt produse nu e o fabrica hitachi
-nu mai putem vorbi de calitate japoneza
-tot know-how-ul hitachi a devenit cunoscut si chinezilor...

Un raport bun calitate-pret se obtine transferand productia acolo unde e mana de lucru mai ieftina (si calitatea acceptabila); deasemeni, conteaza mult si politica importatorului, care poate arunca pe piata acelasi aparat la 1600 lei sau 2200 lei. Depinde mult daca vrea sa vanda aparatul prin dealeri sau vrea sa vanda direct.
Conteaza deasemeni pe cine vrea sa concureze cu un astfel de aparat: pe daikin, toshiba sau pe Gree.
Cred ca Daikin nu va face modele de varf in fabrica Gree,Crezi ca Hitachi produce SX 8 in CHINA?

#117
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgall71, on May 24 2009, 20:53, said:

Cred ca Daikin nu va face modele de varf in fabrica Gree,Crezi ca Hitachi produce SX 8 in CHINA?
tu judeci o intreaga gama de aparate dupa un model de varf ? E ca si cum ai judeca un producator auto dupa prototipurile prezentate pe la Expo. A facut si Citroen o masina (se pare) mai deosebita, GT Concept: ce ne spune asta despre C1 sau C2 ?! Ne spune macar ca C1 nici nu e facut de citroen, si ca e identic cu aygo si peugeot 107 ?

#118
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postscheleton, on May 24 2009, 21:05, said:

tu judeci o intreaga gama de aparate dupa un model de varf ? E ca si cum ai judeca un producator auto dupa prototipurile prezentate pe la Expo. A facut si Citroen o masina (se pare) mai deosebita, GT Concept: ce ne spune asta despre C1 sau C2 ?! Ne spune macar ca C1 nici nu e facut de citroen, si ca e identic cu aygo si peugeot 107 ?
Ok,s-o lasam balta,escaladam o discutie care nu duce nicaieri

#119
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Am fost la Bricostore si intentionam sa achizitionez un aparat de aer condionat marca AUX 12.000 BTU clasa energetica C .... pret: 800 Ron cu montaj gratuit dar baiatu de acolo incerca sa ma convinga sa cumpar un LG cu 1200 Ron  ca cica AUX asta desi are garantie 2-3 ani ....mai mult va fi prin service ca se strica des ....si in mare nu sunt de calitate.

Chiar sunt probleme cu aceste marci "no name" sau depinde de cum ai noroc sa nimeresti aparatu ?

Cam toate magazinele gen Bricostore , Praktiker , Obi , Metro au oferte de aparate no-name la preturi de 700 - 900 Ron . Ce sa aleg?

#120
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Plus ca la Bricostore nu vor nicicum sa i`mi spuna clar timpu de montare ....sau sa i`mi faca programarea inainte de a cumpara aparatul . Ei spun ca dureaza aproximativ o saptamana ....dar nu garanteaza nicaieri asta

#121
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postquantico2708, on 9th June 2009, 11:44, said:

Am fost la Bricostore si intentionam sa achizitionez un aparat de aer condionat marca AUX 12.000 BTU clasa energetica C .... pret: 800 Ron cu montaj gratuit dar baiatu de acolo incerca sa ma convinga sa cumpar un LG cu 1200 Ron  ca cica AUX asta desi are garantie 2-3 ani ....mai mult va fi prin service ca se strica des ....si in mare nu sunt de calitate.

Chiar sunt probleme cu aceste marci "no name" sau depinde de cum ai noroc sa nimeresti aparatu ?

Cam toate magazinele gen Bricostore , Praktiker , Obi , Metro au oferte de aparate no-name la preturi de 700 - 900 Ron . Ce sa aleg?
Are mare dreptate acel baiat,in plus,incearca sa gasesti un dealer care sa vanda LG acela clasa C(este certificat EUROVENT),nu exista termen de comparatie intre LG si AUX

#122
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
si unde gasesc eu dealer in Oradea?

#123
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View Postquantico2708, on 12th June 2009, 09:05, said:

si unde gasesc eu dealer in Oradea?

Cauti pe net importatorul oficial pe Romania pentru firma pe care o alegi ex. Sanyo, Daikin, Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba. Mergi la pagina lor si poate gasesti dealerul local pe Oradea in functie de ce nume alegi. Daca nu au pe pagina info despre dealer pt orasul tau le dai un telefon sau un mail sa intrebi. Asa poti afla ce nr de tel/adresa are dealerul pe Oradea care este destul de maricica incat sa existe dealeri locali pentru aparatele bune dar eu nu bag mana in foc. Daikin de exemplu au 2 dealeri pe Bihor, Oradea;)

Edited by localintruder, 16 June 2009 - 22:50.


#124
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Nu stiu de unde ai tu informatia cu Aux-urile care se strica des. Daca este de la vanzator... el are interes sa-ti vanda aparatul mai scump. Din punctul meu de vedere AUX sunt aparate OK. Nu sunt stralucite dar sunt facute solid si corect. Am montat cel putin 50 anul trecut si nu am avut probleme decat cu unul care a stat prin magazie si a pierdut freonul inainte de montaj. Problema lor este ca au un plastic destul de prost (unitatea interna) si trosneste cand il dai pe incalzire si nici tevile din chit nu sunt grozave ... dar am vazut si mai proaste.
  Daca vrei ceva ieftin gasesti AUX 12.000 BTU la 700 RON la Peny. Au chit si montatori gasesti tu.

#125
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postmaricmanu, on 5th July 2009, 19:53, said:

Nu stiu de unde ai tu informatia cu Aux-urile care se strica des. Daca este de la vanzator... el are interes sa-ti vanda aparatul mai scump. Din punctul meu de vedere AUX sunt aparate OK. Nu sunt stralucite dar sunt facute solid si corect. Am montat cel putin 50 anul trecut si nu am avut probleme decat cu unul care a stat prin magazie si a pierdut freonul inainte de montaj. Problema lor este ca au un plastic destul de prost (unitatea interna) si trosneste cand il dai pe incalzire si nici tevile din chit nu sunt grozave ... dar am vazut si mai proaste.
  Daca vrei ceva ieftin gasesti AUX 12.000 BTU la 700 RON la Peny. Au chit si montatori gasesti tu.
Era o comparatie cu LG,nu exista termen de comparatie intre un AUX si un LG,sunt convins ca AUX-ul este mut mai bun decat un OEM Aux inside

#126
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 01.08.2005
Fratilor, eu am un Akai de 9.000 BTU cumparat de la Domo de 4 ani si un Dinamic cumparat acum 3 ani. Functionare? Impecabila!
La servici avem montate Platinium, inclusiv in niste incaperi automatizate unde functioneaza non-stop de 3 ani, repet non-stop.
Sin OEM-uri sau nu? Nu conteaza, conteaza fiabilitatea!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate