Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Firme OEM (cititi inainte de a cumpara un AC)

- - - - -
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#73
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View PostArmadyllo, on Mar 19 2009, 13:40, said:

Asa mai merge discutia... contradictiile sunt bine ca stimuleaza hipotalamus-ul  :D

Aparatul care l-am ales este ASY-12UB iar in Cluj il cumpar la pretul de 2100 lei fara montaj. Prin bucuresti il gaseam la 1800-1900 + transport tot acolo ajungeam.

Sanyo are 5 ani garantie la compresor si 3 la restul. Pretul fiind asemanator (vreo 50 lei diferenta) cam aceleasi caracteristici (12000 BTU, clase AA, R410A etc). Iar cand spui ca Fujitsu este mai jos decat Sanyo la ce te referi?... consuma mai mult, arata mai urat?, se strica mai des, mai putine butoane pe telecomanda?

Diferenta nu poate fi colosala...

LE: Daca Hitachi dau 7 ani garantie, nu neaparat poate fi luata in nume de rau. Daca ar inlocui 3 compresoare in timpul asta... nu cred ce le-ar conveni. asa ca, bravo lor. Si Mercedes da garantie la CDI 500.000Km, si nu cred ca sunt motoare rele.

Sigur ca sunt bune contradictiile fiindca fiecare tinde sa isi sublinieze ego ul in pofida instinctului chiar. Cred ca ele stimuleaza competitivitatea si mai ales calitatea deciziilor celor care aleg sa foloseasca discutiile drept surse de informare sau criterii de decizie pentru achizitionare de AC. Imi pare rau ca, se intampla ca nu totdeauna contradictiile sa ramana la stadiul de contradictie fara sa degenereze in refuzuri de a continua discutia, injurii, atitudini necompatibile cu regulile si normele etice care ar trebui sa ne guverneze conduita.

Fujitsu este mai jos decat Sanyo fiindca este un aparat construit mai bine si din componente produse de Sanyo si nu imprumutate de la alti producatori de AC cum este cazul Fujitsu care foloseste multe piese mitsubishi. Sanyo in genere are mai multe functii disponibile, una importanta este senzorul montat pe telecomanda care transmite temperatura exacta de la locul unde este telecomada pe care o poti tine in pat, intr un colt al camerei sau nu stiu mai unde, loc in care temperatura difera mult fata de senzorul unitatii interioare care e postata undeva la aprox 2 m inaltime, unde temperatura difera mult fata de nivelul si locatia biroului, patului, canapelei si fotoliilor, etc. Iar AC raceste in consecinta pentru a oferi temperatura corecta la loculul la care se afla indivizii/individul in incapere asta daca e suficient de inteligent sa stie la ce il ajuta daca are telecomanda Sanyo in preajma. La fel de bine, el poate monta telecomanda pe perete, la o inaltime la care sa ii convina si la care diferenta de inaltime fata de 2m aprox al unitatii interne fata de locul montarii pe perete sa nu fie prea mare si deci AC ul sa raceasca ce trebuie si nu ce crede UI. Un sistem bun ca al Sanyo dar nejustificat mai avansat tehnologic (lucru explicabil in costuri) atunci cand vorbim si de calitate bineinteles il are vestitul model Kirigamine a celor de la mitsubishi care are incorporat in unitatea interioara un senzor care scaneaza incaperea pentru a detecta diferentele de temperatura. Utilitatea Sanyo in acest caz este evidenta, desi ambele metode sunt la fel de eficiente, tehnologia Sanyo vine cu costuri sever inferioare modelului mitsubishi si, la acelasi nivel de eficacitate. Mai este, am inteles si un producator tip pocnitoare care imprumuta din inovatia Sanyo a senzorului in telecomanda insa la cu totul alt nivel de pret si deci de calitate, lucru care trebuie sa descurajeze pe cumparatorul informat.
Modelele Fujitsu ASY UB au un display al telecomenzii cat ceasul de la mana, este ceva greu de acceptat la asemenea cote de pret.Fujitsu au telecomenzile demne de modele precum AUX sau mai stiu eu ce petarde. Sanyo, la seria 4 au un display foarte generos si foarte placut ochiului de exemplu, pentru mine conteaza asta mult.
Fujitsu nu se individualizeaza nici in productie, nici in functii atat de mult precum Sanyo care sunt independenti. Argumente ca zgomotul produs de Fujitsu nu este chiar cel indicat in parametri ( lucru reprosat si de multi clienti Fujitsu care stiu prin comparatie cu alte aparate ca, la nivelul de db pentru UI indicat de Fujitsu, acesta face prea mult zgomot ) si faptul ca estetic nu stau atat de bine precum Sanyo la desing ul UE, UI si telecomenzii si altele in care nu are rost sa intram acum pentru a nu parea prea mult partinitori lui gall77 (glumesc desigur :) ), ar trebui sa faca pe consumator sa aleaga Sanyo intre astea doua cel putin. Insa, fiecare alege cum vrea. Fujitsu tocmai pe asta mizeaza, pe faptul ca desi intr adevar sunt fiabile, apratele Fujitsu au o garantie mai mare decat multe aparate, tocmai pentru a se distinge, a se individualiza cu ceva si ei fata de concurenta directa. Nu ma intelegeti gresit. Fujitsu sunt aparate foarte bune dar aici vorbesc strict intre Sanyo si Fujitsu, si eu la randul meu am avut de trecut testul comparatiei intre cele doua.

Diferenta este mare nu colosala dar care nu este transoformata neaparat si in pret. O diferenta colosala in AC se vede de regula si in pret adica diferenta de calitate colosala / diferenta de pret colosala. Iar calitatea este de multe ori asimilata aici si cu functiile.
Daca vrei sa alegi Hitachi mai bine alege Fujitsu. Hitachi sunt niste incepatori care vor sa scoata capul si ei pe piata si ar face orice sa se remarce cu ceva fara insa vreun suport real in calitate si trecut. Se agita sa fie eficienti la consum, exact ce spuneam, se screm sa fie si ei cineva dar, daca o tin in ritmul asta ceea ce e greu de crezut cu criza si cu concurenta ridicate, poate in 2-3 ani vor fi alegeri de luat in calcul, nu de ales din prima.
Hitachi practica aceeasi scamatorie ca Fujitsu doar ca ei intind coarda mai tare. 7 ani de garantie sa furam mai tare ochiul, sa ne facem o cota de piata fiindca avem una slaba, sa ne facem un nume ( fiindca noi nu suntem nume pe piata de AC nici nu am fost vreodata pana acum ).
Daca vrei sa mergi doar dupa fiabilitate, poti sa iti iei si marca Budget daca se scoala maine ea sa ofere 8 ani garantie. Este un vector de marketing si garantia ca si clasa de consum A+ dar vocea clientului e cea care decide si decide pe cat de mult si bine a fost convinsa de politica de marketing in principal.

Attached Files


Edited by axeldragos, 21 March 2009 - 00:02.


#74
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postaxeldragos, on Mar 21 2009, 01:11, said:

..ca si cel al mitsubishi electric cei mai buni din lume in AC..
Hai sa va impac eu, in caz ca tot eu am fost cel ce a starnit disputa -ma refer la observatia mea ca Sanyo va fi preluat de Panasonic.
Insa eu am adus aceasta informatie in discutie doar in contextul unei observatii generale: firmele japoneze (in ansamblu) sunt intr-un mare pericol ! Iar Japonia, tara lipsita de resurse, este la ora actuala cea mai afectata de criza mondiala. Falimentul oricareia dintre firmele mari va pune in pericol pe absolut toate celelalte !

Revenind la inceput: panasonic preia un competitor, dar ei insisi au mari probleme dupa cum s-a tot precizat. Asa ca sa nu ne grabim cu concluziile ..inca.
Am sa va zic catvea pareri personale, absolut subiective:

1) Panasonic este una din marcile mele preferate de electronice. Din totdeauna am preferat produse Panasonic inaintea celor produse de ex. de Sony (nu mai pomenesc de ultima feblete mondiala, samsung =noul sony).
-de aceea eu chiar nu inteleg de ce vorbiti peiorativ despre panasonic.
-chiar si in domeniul aerului conditionat, Panasonic fac fata onorabil: daca consultati gama de produse vandute in Franta sau germania, o sa vedeti aparate deosebite.

2) Nu stiu daca informatia pe care am retinut-o eu cu mult timp in urma e exacta, insa eu stiu ca: Sanyo a inventat aparatele split. E adevarat ? Daca da, atunci ei au un mare merit, un merit istoric, iar acest merit se poate acorda firmei in ansamblu.

3) orice generalizare e gresita din start. De aceea, discutiile gen producatorul cutare e mai bun de cat celalalt n-au sens. Putem eventual compara doar un anumit model cu un model similar de la concurent, in nici-un caz o gama in ansamblu.

4) Exista si alte criterii importante in alegerea unui aparat (in afara de criteriile tehnice): de exemplul design-ul, pt. ca vorbim de aparate ce se monteaza in living-room, nu? Ori la acest capitol o mare contributie a avut LG de exemplu cu gama arhicunoscuta artcool. E si asta un fel de inovatie, nu?
-ai vazut gall ca cineva (in alt topic) critica un mitsubishi pt. ca e prea butucanos -deci e un criteriu peste care nu mai poti trece la ora actuala.

Efectiv va pierdeti vremea intr-o polemica fara rost: ce asteptati, ca celalalt sa recunoasca: da, ai dreptate, sanyo (sau mitsubishi) sunt cei mai buni? Mai bine picati la pace si conveniti ca ..Toshiba sunt cei mai buni sau, si mai bine, ca Panasonic o sa-i cumpere pe toti ! (dupa care o sa falimenteze  :rolleyes: )

Edited by scheleton, 20 March 2009 - 23:54.


#75
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postscheleton, on Mar 20 2009, 23:52, said:

Hai sa va impac eu, in caz ca tot eu am fost cel ce a starnit disputa -ma refer la observatia mea ca Sanyo va fi preluat de Panasonic.
Insa eu am adus aceasta informatie in discutie doar in contextul unei observatii generale: firmele japoneze (in ansamblu) sunt intr-un mare pericol ! Iar Japonia, tara lipsita de resurse, este la ora actuala cea mai afectata de criza mondiala. Falimentul oricareia dintre firmele mari va pune in pericol pe absolut toate celelalte !

Revenind la inceput: panasonic preia un competitor, dar ei insisi au mari probleme dupa cum s-a tot precizat. Asa ca sa nu ne grabim cu concluziile ..inca.
Am sa va zic catvea pareri personale, absolut subiective:

1) Panasonic este una din marcile mele preferate de electronice. Din totdeauna am preferat produse Panasonic inaintea celor produse de ex. de Sony (nu mai pomenesc de ultima feblete mondiala, samsung =noul sony).
-de aceea eu chiar nu inteleg de ce vorbiti peiorativ despre panasonic.
-chiar si in domeniul aerului conditionat, Panasonic fac fata onorabil: daca consultati gama de produse vandute in Franta sau germania, o sa vedeti aparate deosebite.

2) Nu stiu daca informatia pe care am retinut-o eu cu mult timp in urma e exacta, insa eu stiu ca: Sanyo a inventat aparatele split. E adevarat ? Daca da, atunci ei au un mare merit, un merit istoric, iar acest merit se poate acorda firmei in ansamblu.

3) orice generalizare e gresita din start. De aceea, discutiile gen producatorul cutare e mai bun de cat celalalt n-au sens. Putem eventual compara doar un anumit model cu un model similar de la concurent, in nici-un caz o gama in ansamblu.

4) Exista si alte criterii importante in alegerea unui aparat (in afara de criteriile tehnice): de exemplul design-ul, pt. ca vorbim de aparate ce se monteaza in living-room, nu? Ori la acest capitol o mare contributie a avut LG de exemplu cu gama arhicunoscuta artcool. E si asta un fel de inovatie, nu?
-ai vazut gall ca cineva (in alt topic) critica un mitsubishi pt. ca e prea butucanos -deci e un criteriu peste care nu mai poti trece la ora actuala.

Efectiv va pierdeti vremea intr-o polemica fara rost: ce asteptati, ca celalalt sa recunoasca: da, ai dreptate, sanyo (sau mitsubishi) sunt cei mai buni? Mai bine picati la pace si conveniti ca ..Toshiba sunt cei mai buni sau, si mai bine, ca Panasonic o sa-i cumpere pe toti ! (dupa care o sa falimenteze  :rolleyes: )

Asa e si nu doar firmele japoneze sunt in dificultati ci absolut toate mai putin din orientul mijlociu dar astea sunt alte discutii si oricum nu ne privesc. Panasonic nu e cea mai rea marca middle name cu nu e nici cea mai buna, nu am avut o parere extrarodinara despre ei cum nu am avut despre multe dar odata cu fuziunea cu Sanyo, se prea poate sa iasa ceva cu adevarat foarte bun daca se va prelua si divizia AC Sanyo, sper mai bun chiar decat e Sanyo de astazi.
Despre faptul ca Sanyo a inventat aparatele split am auzit si eu insa nu pot sti cu siguranta si sincer sa fiu trebuie sa caut mai mult pana sa pot confirma sau infirma. Totusi, in momentul in care scriu ( a se nota aici obiectivitatea si dorinta de a fi corect si impartial si deci antagonismul sau deosebirea diametrala fata de gall77 fan "extrem de declarat al mitsubishi", glumesc desigur :) ), nu cred ca Sanyo au inventat aparatele split desi exclus nu este. Sper sa vina vreun gall77 sau vreun user cu informatii despre cine le a inventat fiindca cineva e clar ca trebuie sa fi fost primii :)
Asa este, am sustinut asta de la bun inceput, orice generalizare ca cel mai bun, cel mai mare, cel mai tare nu poate duce nicaieri constructiv mai ales cand ai multe pareri diferite care vor sa se afirme insa unele lucruri sunt de a dreptul greu de contestat. Se poate vorbi de cel mai bun pe domenii specifice nu per total, domenii precum, vanzari, CA, inovatii si functii, fiabilitate deci lucruri cu adevarat masurabile nu basme. Eu unul, am intrat in acest joc provocat fiind si in mod repetat nicidecum din proprie intiativa.
Este si design ul o inovatie precum si garantia de 7 ani a lui hitachi chiar este o inovatie doar ca de cu totul alt tip, o inovatie de marketing. Inovatia nu inseamna neaparat progres. Ea trebuie sa fie sustinuta si afirmata constant si bine planificata pentru a se putea vorbi de competitivitate si progres in domeniu, inovatia nu poate aparea marginal si ea nu poate crea valoare daca nu prezinta ritmicitate, constanta, nu din sclipirile de geniu 2-3 apare un brand si se mentine si se ridica ci din inovatie continua si nu va ganditi aici la functii simple si atat fiindca e complex, cu totul complex. LG altceva decat design ul UI nu au facut si asta nu da deloc bine. Ba mai mult, ei doar pe asta s au orientat, venind cu un singur lucru nou si bun, design ul UI si profitand neloial de brandul LG din cu totul alte domenii decat AC pentru a si crea o cota de piata si un nume in domeniu. Din pacate pentru clientii lor si pentru multi punatori de boturi, in opinia mea, LG au avut o strategie de a dreptul geniala prin schema simpla dar asta nu inseamna ca au si produs un AC de calitate la un pret bun ci dimpotriva, ei chiar au produs un AC sub mediu calitativ dar scump ca si pret si si au permis asta cu aceasta mica scamatorie, le a iesit si au castigat mult si ei merg mai departe si progreseaza. Pentru asta ii apreciez dar doar ca si strategie de marketing produsul este prost per ansamblu mai ales daca cantarim calitatea/pret. Samsung ii imita binisor dar nu la fel de bine iar ei nu pun atat pret pe design ul care fura atat de usor ochii multora poate cu precadere femeilor. Ar fi fost teribil de nociv sa reuseasca si altii aceeasi inselaciune i as putea spune.
Ai dreptate, nu e constructiv sa zic ca Sanyo e mai bun ca mitsubishi dar nici nu e constructiv sa vad zeci de posturi pe zi pro mitsubishi cand ei sunt un middle name obisnuit cu un model de top si atat. Lucrurile trebuie si merita un pic asezate si ordonate si chiar daca adevarul e pe undeva la mijloc poate, mitsubishi raman cert sub Daikin si Sanyo indiferent de top si de preferinte. Ca Mircea Badea poate ca prefera Whirlpool in AC si se lauda pe post zi de zi ca asa e si ca lui ii place si crede ca e cel mai bun si ca indeamna pe toti sa cumpere acest nume, este alta poveste ( chiar daca intr adevar este o poveste ), asta nu inseamna ca eu sau tu, trebuie sa punem botul si sa tacem mormant cand lucrurile, evident, nu stau asa. Deja am tacut si am stat destul. Eu nu castig nimic daca se vinde sau nu mitsubishi sau Sanyo, nu am nici o treaba cu vanzarile sau industria AC in materie de afaceri personale dar, nu imi place manipularea grosolana si modul proverbial de "prostim poporul cu calculatorul".


View Postgall71, on Mar 18 2009, 10:53, said:

Nu ma supar deloc,dar cred ca stiai foarte bine povestea cu WW,poate ai incercat sa o clarifici pentru altii.Este foarte sanatos sa fie o piata diversificata,si nu fim toti incolonati,despre pierderile grupurilor financiare ma doare fix in cot de ei,noi aici vorbim strict de climatizare-aer conditionat,oricum m-a facut sa rad preluarea Sanyo de catre Panasonic,si astept reactia lui axeldragos,mare fan Sanyo si oricum impotriva Panasonicului,o sa vedem Sanyo avand compresoare Panasonic :D ,vom vedea un joint-venture pe diviziile de climatizare similar cu Toshiba-Carrier,sau aceasta achizitie nu priveste divizia de climatizare?La aceste intrebari numai timpul ne va raspunde

Daca vreau sa jucam pe aceleasi principii, uite ce iti raspund. Este neloial ca pe timp de criza sa vii tu repede cu atasamentul aparent in defavoarea Sanyo dar daca ai sti putin cum functioneaza afacerile la nivel de top, nu discutam de SRL acum, ai fi inteles ca este o masura benefica Sanyo, deci o manevra de intarire iar daca era mitsubishi in locul Sanyo as fi apreciat mutarea fiindca eu unul, inteleg ce presupune cel putin acum, cand nu stim multe date in mod concret. Deci vrand sa faci rau, ai facut bine lui Sanyo, in cazul meu e invers.
Iata atasamentul meu daca e sa vorbim in aceeasi termeni, chiar daca pe undeva pe un thread l am mai vazut
Crede ma, cine intelege afacerile stie cine e in avantaj si cine in dezavantaj.



View PostMARTALOGUL, on Mar 19 2009, 17:14, said:

Imi e imposibil sa inteleg de ce cineva spune CUM trebuie sa se monteze un aparat atata timp cat NU a montat niciodata.Imi e foarte  greu sa accept sfaturi de la cineva CE aparat sa cumpar ,atata timp cat acel cineva VINDE aparate.Sincer , dar absolut sincer , imi doresc ca Romania sa ajunga la nivelul amaratilor de chinezi in sistemul de economie.Cine are curajul, indiferent de brand, sa spuna ca produsul lor ( vandut pe piata europeana) NU e montat in china sau nu are componente chinezesti( placi electronice , compresoare sau pur si simplu mana de lucru)?.Sunt perfect de acord ca exista firme producatoare de AC uri ( nu dau nume) care isi bat joc de oameni ( pun luminite , sau Mario pe display si romanul cumpara la suprapret) dar si mai ferm convins sunt ca MARILE branduri fac la fel.Opinia mea?  Daca aparatul nu functioneaza cum trebuie atunci NU exista scuza ,el trebuie sa mearga cum scrie in INSTRUCTIUNI, altfel direct OPC , fara rugaminti si fara spaga data la firme pt interventii.Cititi cu ATENTIE inainte sa cumparati ( ce face aparatul , cat consuma , in cat timp se monteaza , cum se monteaza, ce CUPRINDE montajul "gratuit", ce termen de garantie are , la ce temperaturi merge, in caz de defect in cat timp se repara, etc) .Nu ma injurati , e pur si simplu opinia mea

Opinia ta e pertinenta. Se poate sau se poate sa nu te referi la gall77 dar el pare ca, intr un fel sau altul vinde AC mitsubishi si aici nu ma refer la forum ca pe toti ii bate la cap si ii streseaza cu detalii, link uri, posturi, pm uri, etc,  sa cumpere mitsubishi ceea ce pana la un punct ar fi normal DAR PANA LA UN PUNCT !
El se lauda intr un thread ca a recomandat unei cliente sa cumpere sau se sa intereseze de o piesa de AC de la o alta firma, sustine si eu il cred ca stie preturile de catalog ale mitsubishi recomandand unele si pe forum si chiar mie personal ceea ce este de apreciat, felul in care partineste pentru firma asta si alte lucruri la fel, destul de irelevante cum ca amici de ai lui si au montat mitsubishi, s.a.m.d, ar trebui sa ne duca cu gandul ca direct sau indirect este infulentat in recomandarile pe care le face poate cu zecile pe zi de faptul ca este implicat in vanzarea de AC mitsubishi, ca angjat, ca e firmulita lui sau s a asociat asta nu ne priveste si nici nu putem sti daca asa stau lucrurile intr adevar fiindca noi doar presupunem.
Ai pus punctul pe i utilizatorule si ma bucur ca nu am fost eu cel care sa faca asta, fiindca demult ma manca palma si ma ardea limba sa trag un semnal de alarma pentru toata lumea. Aici ma toti pana la urma se decid pe mitsubishi, influentati fiind de posturile neunmarate si de toata ziua a lui gall77 fiindca daca mai sunt si alte pareri, demonstrat e ca respectivul cautator de sfaturi nu se decide instantaneu pe ce ii recomanda subiectul nostru.
Ca sa nu presupunem inutil si prea mult, spune ne gall77, petreci zi si noapte pe forumul asta, care este adevarul daca esti capabil de onestitate si de concretete, esti sau nu implicat in comertul cu AC marca mitsubishi ?
Nu este un interogatoriu sau un chestionar dar lucrurile incep sa dea in clocot pentru cum te prezinti tu pe forum. Daca ne spui altceva decat adevarul nu e nimic, cei cu nas vor adulmeca ceea ce e de de adulmecat.

View Postgall71, on Mar 19 2009, 17:48, said:

De unde pana unde ai tras concluzia ca toate firmele folosesc componente sau mana de lucru chinezeasca,nu ca as avea ceva cu firme precum Gree sau Haier,Ai reparat un MITSUBISHI,Daikin SAU TOSHIBA?Iti garantez ca nu au urma de piesa chinezeasca,nu c-as avea ceva cu anumite piese chinezesti

Toti ne contrazicem dar aici te contrazici mai tare. Ai spus ca Daikin produce in China si deci nu poate folosi mana de lucru din Andorra ci din China, nu mi zi ca au chinezii bani sa cheme straini sa le lucreze in fabricile chinezesti la ce saracie e la ei. Si nu ma lua cu ambiguitati ca aici nu tine.

View Postgall71, on Mar 19 2009, 18:19, said:

Ce am vazut eu pana acum a fost Made in China,dar e posibil sa se faca si in alta parte.
Ce cunosc eu despre firmele si locurile unde se fabrica:
Toshiba-Japonia,Tailanda si UK(fabrici propii)
Carrier-Tailanda(Toshiba)
Mitsubishi electric-Tailanda,UK-Scotia si Japonia(fabrici propii)
Daikin-Belgia si Japonia-in viitor China(fabrici propii in viitor fabrica GREE)-Fabrica de compresoare Cehia
Hitachi-Indonezia,Spania,China si Japonia(fabrici propii)

Sanyo - Japonia.
Te laudai mai demult ca deja Daikin a inceput lucrul in fabricile chinezesti. Acum vad ca te ai intors. Foarte credibil.

View PostArmadyllo, on Mar 20 2009, 09:35, said:

Nu man, doar pentru informare. Nu cred ca era cazul sa raspunzi asa acid, hai s-o lasam mai moale!

Ideea era, sa stie lumea pe unde sunt fabricate aparatele. POate cineva lucreaza la o firma de vanzare/instalare AC si ii trec prin mana multe aparate. Daca tu lucrezi in domeniu, bravo tie ca stii.
Voiam sa fie o tema de informare pentru cei care nu au posibilitatea.

Replica cu "nu pune botu frate ca nu merita" face milioane de lei vechi.

View Postgall71, on Mar 20 2009, 01:09, said:

Mitsubishi electric,Daikin,Toshiba-carrier, Hitachi si ca sa ridic miza si HAIER(DAR AICI ALEG EU),viteza fixa

View Postgall71, on Mar 20 2009, 01:09, said:

Mitsubishi electric,Daikin,Toshiba-carrier, Hitachi si ca sa ridic miza si HAIER(DAR AICI ALEG EU),viteza fixa

Ridica miza cat vrei si pe Hiunday din punctul meu de vedere nu este suficient pentru tine doar Haier, insa este relevant si elocvent pentru pseudo-valorile pe care le sustii si cel mai grav, le propui neavizatilor si celor care imediat pleaca botul la debitatiunile tale, pe alocuri demne de Benny Hill.
Eu iti sugerez sa iti mai pui un Hiunday si inca doua Haier la tine acasa ca sa fii mai respectat:)) ai sa devii un detinator mai meserias decat cu doar un Hiunday la activ atunci si, cand ai sa ne spui tot ceea ce detii, toti o sa ne plecam inaintea ta si o sa facem imaginea corecta despre tine !  :lol:

Fara rautate. Tu ai viata sociala? De ce nu lasi de la tine si nu incerci sa te intelegi cu oamenii din jur?
Imi cer scuze ca sigur am strecurat o eroare dar maine am alta zi de lucru si nu am vreme acum sa caut ca de regula ma adresez lui gall71 si nu lui gall77 cum sigur figureaza in mai multe fraze de mai sus. Asta se intampla daca muncesti si te dedici si forumurilor concomitent. Sper sa intelegeti.

Attached Files


Edited by axeldragos, 21 March 2009 - 02:23.


#76
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
WOW,lipsa unei partenere intr-o zi de vineri seara, are efecte nebanuite cu accente paranoice(prietene nu eu  sunt vinovat ca nu ai tu in seara aceasta o partenera,lasa-l dracu de aer conditionat trebuia  sa inviti o fata in oras, e vineri seara,Iasiul e plin de fete frumoase);trebuie neaparat sa luam legatura cu politicienii,sa semnam petitii online,pentru urgentarea infiintarii Caselor de Toleranta,pentru ajutorarea unor oameni in suferinta care pentru a se racori au nevoie de mai mult decat un aer conditionat
Tehnologia a mai evoluat si nu este necesara prezenta in fata calculatorului pentru a raspunde pe un forum,e suficient sa ai un Smartphone sau PDA si chiar un telefon simplu cu o conexiune la internet si un utilitar precum Opera mini,dar poate la poalele Copoului,la unul cu 5 grote de 100000 de euro,nu a ajuns sau poate cartela telefonica nu-i permite acest lucru
Asa ca,voi refuza sa-i raspund unui om care are mare nevoie de un ajutor, cu parere de rau, nu sunt doctor,psiholog sau sexolog sa il ofer,si ale carui atacuri furibunde,nu numai la adresa mea,pot fi urmarite pe istoricul posturilor,cu acest gen de personaj nu poti sa duci un dialog civilizat,orice contrargument i-ai aduce,ar fi interpretat de personajul respectiv ca un afront rezultatul fiind o serie de jigniri,acuze si alte mizerii.El nu poate aduce argumente,la obiect in care sa explice de unde a tras o concluzie sau alta,o da inainte ca am luat Hyundai aka AUXacum 7 ani,cand as fi putut sa tac din gura,dar la personaje de acest fel ,care niciodata nu-si recunosc greseala,ONESTITATEA este zero.


View Postgall71, on Mar 19 2009, 18:19, said:

Ce am vazut eu pana acum a fost Made in China,dar e posibil sa se faca si in alta parte.
Ce cunosc eu despre firmele si locurile unde se fabrica:
Toshiba-Japonia,Tailanda si UK(fabrici propii)
Carrier-Tailanda(Toshiba)
Mitsubishi electric-Tailanda,UK-Scotia si Japonia(fabrici propii)
Daikin-Belgia si Japonia-in viitor China(fabrici propii in viitor fabrica GREE)-Fabrica de compresoare Cehia
Hitachi-Indonezia,Spania,China si Japonia(fabrici propii)
Sanyo-China,Singapore,Tailanda,Japonia si Ungaria sunt unii care maraie pe aici ca se fac in Japonia

Edited by gall71, 21 March 2009 - 10:56.


#77
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postgall71, on Mar 21 2009, 10:27, said:

WOW,lipsa unei partenere intr-o zi de vineri seara, are efecte nebanuite cu accente paranoice(prietene nu eu  sunt vinovat ca nu ai tu in seara aceasta o partenera,lasa-l dracu de aer conditionat trebuia  sa inviti o fata in oras, e vineri seara,Iasiul e plin de fete frumoase);trebuie neaparat sa luam legatura cu politicienii,sa semnam petitii online,pentru urgentarea infiintarii Caselor de Toleranta,pentru ajutorarea unor oameni in suferinta care pentru a se racori au nevoie de mai mult decat un aer conditionat
Tehnologia a mai evoluat si nu este necesara prezenta in fata calculatorului pentru a raspunde pe un forum,e suficient sa ai un Smartphone sau PDA si chiar un telefon simplu cu o conexiune la internet si un utilitar precum Opera mini,dar poate la poalele Copoului,la unul cu 5 grote de 100000 de euro,nu a ajuns sau poate cartela telefonica nu-i permite acest lucru
Asa ca,voi refuza sa-i raspund unui om care are mare nevoie de un ajutor, cu parere de rau, nu sunt doctor,psiholog sau sexolog sa il ofer,si ale carui atacuri furibunde,nu numai la adresa mea,pot fi urmarite pe istoricul posturilor,cu acest gen de personaj nu poti sa duci un dialog civilizat,orice contrargument i-ai aduce,ar fi interpretat de personajul respectiv ca un afront rezultatul fiind o serie de jigniri,acuze si alte mizerii.El nu poate aduce argumente,la obiect in care sa explice de unde a tras o concluzie sau alta,o da inainte ca am luat Hyundai aka AUXacum 7 ani,cand as fi putut sa tac din gura,dar la personaje de acest fel ,care niciodata nu-si recunosc greseala,ONESTITATEA este zero.



Sanyo-China,Singapore,Tailanda,Japonia si Ungaria sunt unii care maraie pe aici ca se fac in Japonia

Ma uimeste tupeul tau fiindca tot vizitatorul sectiunii de AC Softpedia stie cine se culca, se trezeste si doarme pe forum cu ochii cat cepele dintre noi doi, doar doar mai convinge un agarici sa cumpere un mitsubishi. Nu stiu ce atacuri vezi tu, eu am spus lururilor pe nume si la modul concret nu cu elucubratii science fiction precum a le tale cau partenere si case de toleranta si toate dumitele de nivelul modest ca al tau. Ma lasa rece si ma fac doar sa imi dau seama cat de mult te doare cand ti se spun lucrurile in fata si adevarul se releva.
Get a life, get a wife, start living and stop crying and begging for attention ! in engleza este mai plina de substanta fraza.
Ne am inteles?
Imi pare rau ca esti incapabil sa conversam dar vina nu imi apartine.

View Postgall71, on Mar 21 2009, 10:27, said:

WOW,lipsa unei partenere intr-o zi de vineri seara, are efecte nebanuite cu accente paranoice(prietene nu eu  sunt vinovat ca nu ai tu in seara aceasta o partenera,lasa-l dracu de aer conditionat trebuia  sa inviti o fata in oras, e vineri seara,Iasiul e plin de fete frumoase);trebuie neaparat sa luam legatura cu politicienii,sa semnam petitii online,pentru urgentarea infiintarii Caselor de Toleranta,pentru ajutorarea unor oameni in suferinta care pentru a se racori au nevoie de mai mult decat un aer conditionat
Tehnologia a mai evoluat si nu este necesara prezenta in fata calculatorului pentru a raspunde pe un forum,e suficient sa ai un Smartphone sau PDA si chiar un telefon simplu cu o conexiune la internet si un utilitar precum Opera mini,dar poate la poalele Copoului,la unul cu 5 grote de 100000 de euro,nu a ajuns sau poate cartela telefonica nu-i permite acest lucru
Asa ca,voi refuza sa-i raspund unui om care are mare nevoie de un ajutor, cu parere de rau, nu sunt doctor,psiholog sau sexolog sa il ofer,si ale carui atacuri furibunde,nu numai la adresa mea,pot fi urmarite pe istoricul posturilor,cu acest gen de personaj nu poti sa duci un dialog civilizat,orice contrargument i-ai aduce,ar fi interpretat de personajul respectiv ca un afront rezultatul fiind o serie de jigniri,acuze si alte mizerii.El nu poate aduce argumente,la obiect in care sa explice de unde a tras o concluzie sau alta,o da inainte ca am luat Hyundai aka AUXacum 7 ani,cand as fi putut sa tac din gura,dar la personaje de acest fel ,care niciodata nu-si recunosc greseala,ONESTITATEA este zero.



Sanyo-China,Singapore,Tailanda,Japonia si Ungaria sunt unii care maraie pe aici ca se fac in Japonia

Domnu parasutist, ia spune ne matale unde e facut SAP KR EHEAX fiindca asta este modelul folosit la noi in prezent fiind produs in 2008 nu ca multe din modelele mitubishi de pe timpul lui Mihai Viteazu. Sanyo are divizii de productie in multe tari fiindca se adapteaza pietii si cererii de acolo si climatului de afaceri care te avantajeaza daca produci in locatii diferite.

#78
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009
Ar fi fost un gest reparator-moral din partea ta ca, macar pentru cei care s au prins deja ca esti implicat in business ul cu AC Mitsubishi din tara sa raspunzi intrebarii decente si concrete pe care ti am adresat o despre implicarea ta sau nu in vanzari de AC Mitsubishi - cei mult promovati de tine pe forum. Se pare ca mai vrei un ragaz de gandire sau poate ca este mult mai intelept din partea ta sa o dai cotita asa incat sa nu iti sara "deja-convinsii" sa isi cumpere mitsubishi in cap si macar, de acum inainte, un atent al forumului sa stie ca recomanzi din subiectivism si interes AC Mitsubishi.
Si lasa ma cu replici specifice celor care se dau loviti ca tu nu mai dialoghezi cu x si y si z useri fiindca nu dialoghezi cu mine ci cu cei interesati sa isi gaseasca un AC bun iar cu cei care pleaca botul vorbesti de toate. Este elocvent comportamentul si adevarul din spatele tau daca alegi sa taci in continuare pe tema asta. Ai si prezumtia de nevinovatie dar macar vina cu ceva.

Cat despre afirmatia de mai sus a lui scheleton ca este foarte important ca UI ale aparatelor moderne si cu pretentii sa arate cat mai bine pot sa spun ca sunt perfect deacord. Intr adevar un user care a postat poze cu un mitsubishi proaspat instalat a considerat ca design ul UI nu este cel mai reusit si fara sa fiu subiectiv, am cam aceeasi parere fiindca desi nu este evident urat, este cam lat si gros in aparente iar liniile si coluturile sunt totusi prea simple in contextul volumului unitatii si deci cred ca nu e cel mai bun desing. La fel, am vazut unitatea interna a mult promovatului Kirigamine care, pe buna dreptate a fost promovat de gall71 ca un aparat excelent fiindca asa si este ( dar nu si ca pret ) insa, vorba lui scheleton UI este "butucanoasa" iar explicatia lui gall71 este pertinenta cum ca, in incercarea de a reducere a zgomotului produs, ar fi trebuit sa monteze un ventilator mai mare si deci UI ar fi fost mai mare si mai groasa. E posibil sa fie asa dar, Kirigamine ul ramane un aparat excelent. La acest pret totusi ar fi fost de asteptat si o UI mai placuta dar, eu unul, in cazul Kirigamine, nici nu as contabiliza acest neajuns dat fiind caracteristicile produsului.

#79
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postgall71, on Mar 17 2009, 23:53, said:

15.ROMSTAL-HABITAT-firma OEM-inexistenta pe piata internationala de AC- (producator-posibil Ningbo AUX,China)
16..ELECTROLUX-firma  OEM-inexistenta pe piata internationala de AC- (producator-necunoscut, tara de origine China)
Aveti explicatii ale produselor oferite de Electrolux,totodata mai postez si lista cu brandurile detinute de ei,unde la branduri nationale o sa gasiti si WHITE WESTINGHOUSE,dar daca urmati link-ul o sa vedeti ca nu sunt aere conditionate,asta ca sa nu ma acuze cineva de reclama negativa,concluziile le trageti voi
Sa mai adaugam cateva:
17.VERYO -firma OEM-inexistenta pe piata internationala de AC- (producator-posibil Ningbo AUX,China)
18.STUDIO CASA-firma OEM-inexistenta pe piata internationala de AC- (producator-necunoscut-tara de origine-EGIPT)
19.AKAI-firma OEM-inexistenta pe piata internationala de AC- (producator-necunoscut-tara de origine CHINA)


#80
MARTALOGUL

MARTALOGUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 28.05.2008
Ma retrag din discutie , dar am o promisiune de indeplinit.Gall stii ca am promis sa ti trimit un mesaj cu brandul care trimite in USA pt lipire de sigla , din pacate acest brand e trecut de tine ( si poate chiar e , sincer nu ma intereseaza) pe lista OEM urilor, asa ca nu cred ca mai are rost.

Va doresc o vara minunata , toate firmele sa aiba vanzari colosale , romanii sa treaca de criza cu bine ,sa aiba bani sa si cumpere numai branduri mari si produse de calitate exeptionala.In 20 de ani de cand lucrez in service si in 5 ani de cand am amarata asta de firma , am invatat ca cel mai bine e sa lasi oamenii sa creada ceea ce ei deja sunt convinsi ca stiu mult mai bine decat tine .
Numai de bine si traiasca google

#81
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View PostMARTALOGUL, on Mar 23 2009, 12:47, said:

in 5 ani de cand am amarata asta de firma , am invatat ca cel mai bine e sa lasi oamenii sa creada ceea ce ei deja sunt convinsi ca stiu mult mai bine decat tine .
Numai de bine si traiasca google


sunt deacord intru totul cu tine ! as fi putut si eu formula aproximativ ca tine dar nu ar fi inteles multi ce am de zis asa incat a trebuit ca pe acest thread sa o iau catinel catinel si am parut astfel tendentios si poate razboinic. tu insa ai pus punctul pe i si nu doar o data, ai punctat mai bine iar cine are ochi sa vada si nas sa miroase intelege tot ce trebuie. te apreciez si sa ai si tu parte doar de bine ! si, din nou te aprob! sa traiasca google !:)

Edited by axeldragos, 23 March 2009 - 16:31.


#82
and69

and69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.04.2008
Buna ziua tuturor! Am urmarit intreg tolicul deschis pe tema "brenduri consacrate" versus "facaturi" made in China/Egipt. Nu am nimic de comentat sau adaugat; ceea ce ma intereseaza si vreau sa aflu sunt opiniile dvs, pro sau contra, vis a vis de LG K12AH. Concret locuiesc la casa in Bucuresti. Imobilul are camerele inalte; h=3,65m. Am cercetat mai intai cateva topicuri pe teme de climatizare in cadrul a doua-trei forumuri pt a afla cate ceva despre AC, calcul ,etc. Mi-am facut un necesat termic si am cautat prin magazine un produs (calitate/ pret) convenabil. Optiunea mea a fost pt 3 aparate marca si modelul amintit, luate de la Metro. Pretul final 1400RON/buc. Stimulativa a fost si oferta de a achizitiona produsele in 10 rate, fara dobanda. Deci, am venit cu aparatele acasa si m-am programat pt vineri 27.03 la instalare. Cum am optat pt montaj? Am parcurs lista de firme propusa, am incercat contactarea/identificarea lor telefonic si pe internet. M-am oprit la una din ele, Aquarys tocmai in urma unui calificativ pozitiv dat intr-un topic pe acest forum. In mare cred ca am inteles cum trebuie procedat. As dori totusi sa dialoghez pe aceasta tema pt o cat mai buna informare; rog inca o data, in mod expres specialistii, sa-mi comunicati si opiniile/datele dvs vis a vis de LG si de produsul amintit. Cu recunostinta, AND69.

#83
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostMARTALOGUL, on Mar 23 2009, 12:47, said:

Ma retrag din discutie , dar am o promisiune de indeplinit.Gall stii ca am promis sa ti trimit un mesaj cu brandul care trimite in USA pt lipire de sigla , din pacate acest brand e trecut de tine ( si poate chiar e , sincer nu ma intereseaza) pe lista OEM urilor, asa ca nu cred ca mai are rost.

Va doresc o vara minunata , toate firmele sa aiba vanzari colosale , romanii sa treaca de criza cu bine ,sa aiba bani sa si cumpere numai branduri mari si produse de calitate exeptionala.In 20 de ani de cand lucrez in service si in 5 ani de cand am amarata asta de firma , am invatat ca cel mai bine e sa lasi oamenii sa creada ceea ce ei deja sunt convinsi ca stiu mult mai bine decat tine .
Numai de bine si traiasca google
Sa dea Dumnezeu!Eu totusi sper sa continui sa postezi pe acest forum,experianta ta este necesara si binevenita.Cred ca ai realizat ca ce a fost,s-a dus,si mi-a placut ca amandoi am trecut peste asta fara resentimente.
Te salut
PS.Cred ca ai realizat ca nu am nimic cu firmele chinezesti sau egiptene si nu incerc sa le defaimez,dar, ca toata lumea sa inteleaga ce se poate intampla,va dau un scenariu SF sau nu(s-a mai intamplat):Anul acesta  cumperi o firma OEM care  e fabricata de X-China,la anul e fabricata de Y-China iar dupa inca un an ajunge sa fie fabricata in  Z-Egipt-cu standarte de calitate diferite,ESTE NORMAL?
Eu cred in continuare ,ca nu ,nu este normal.Daca vreau MIDEA cumpar Midea;daca vreau CHIGO cumpar CHIGO;daca vreau AUX cumpar AUX s.a.m.d

Edited by gall71, 24 March 2009 - 00:04.


#84
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgall71, on Mar 24 2009, 01:45, said:

..Daca vreau MIDEA cumpar Midea;daca vreau ..
Nu cred ca ai inteles exact.. Principala fraza a lui Martalogul a fost:
"In 20 de ani de cand lucrez in service si in 5 ani de cand am.. firma , am invatat ca cel mai bine e sa lasi oamenii sa creada ceea ce ei deja sunt convinsi ca stiu mult mai bine decat tine."

Edited by scheleton, 24 March 2009 - 00:22.


#85
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postscheleton, on Mar 24 2009, 00:21, said:

Nu cred ca ai inteles exact.. Principala fraza a lui Martalogul a fost:
"In 20 de ani de cand lucrez in service si in 5 ani de cand am.. firma , am invatat ca cel mai bine e sa lasi oamenii sa creada ceea ce ei deja sunt convinsi ca stiu mult mai bine decat tine."
Ba am inteles,dar am cam obosit,sincer,sa ma lupt cu morile de vant si sa ma cert cu toata lumea
Toti au lucrat in service,sau ce inteleg ei prin service
Serviceman-ul la noi inseamna ascultatul cu urechea,un manometru universal,2-3 butelii de refrigerant,o pompa de vid amarata cu o vechime apreciabila,si trei diagnosticuri:lipsa freon,placa arsa sau compresorul dus
Asta e,crezi ca au citit multi primul principiu al termodinamicii?sau au macar un termometru?sau un banal cantar?
Sper ca ai observat ca sunt putini specialisti pe aici,de fapt unul singur ,teknotronik,restul sunt instalatori si e normal sa se enerveze atunci cand le spui sa foloseasca o banala pompa de vid,cand multi poate nici macar nu o detin

Edited by gall71, 24 March 2009 - 00:39.


#86
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postaxeldragos, on Mar 21 2009, 22:57, said:

Ar fi fost un gest reparator-moral din partea ta ca, macar pentru cei care s au prins deja ca esti implicat in business ul cu AC Mitsubishi din tara sa raspunzi intrebarii decente si concrete pe care ti am adresat o despre implicarea ta sau nu in vanzari de AC Mitsubishi - cei mult promovati de tine pe forum. Se pare ca mai vrei un ragaz de gandire sau poate ca este mult mai intelept din partea ta sa o dai cotita asa incat sa nu iti sara "deja-convinsii" sa isi cumpere mitsubishi in cap si macar, de acum inainte, un atent al forumului sa stie ca recomanzi din subiectivism si interes AC Mitsubishi.
Si lasa ma cu replici specifice celor care se dau loviti ca tu nu mai dialoghezi cu x si y si z useri fiindca nu dialoghezi cu mine ci cu cei interesati sa isi gaseasca un AC bun iar cu cei care pleaca botul vorbesti de toate. Este elocvent comportamentul si adevarul din spatele tau daca alegi sa taci in continuare pe tema asta. Ai si prezumtia de nevinovatie dar macar vina cu ceva.

Cat despre afirmatia de mai sus a lui scheleton ca este foarte important ca UI ale aparatelor moderne si cu pretentii sa arate cat mai bine pot sa spun ca sunt perfect deacord. Intr adevar un user care a postat poze cu un mitsubishi proaspat instalat a considerat ca design ul UI nu este cel mai reusit si fara sa fiu subiectiv, am cam aceeasi parere fiindca desi nu este evident urat, este cam lat si gros in aparente iar liniile si coluturile sunt totusi prea simple in contextul volumului unitatii si deci cred ca nu e cel mai bun desing. La fel, am vazut unitatea interna a mult promovatului Kirigamine care, pe buna dreptate a fost promovat de gall71 ca un aparat excelent fiindca asa si este ( dar nu si ca pret ) insa, vorba lui scheleton UI este "butucanoasa" iar explicatia lui gall71 este pertinenta cum ca, in incercarea de a reducere a zgomotului produs, ar fi trebuit sa monteze un ventilator mai mare si deci UI ar fi fost mai mare si mai groasa. E posibil sa fie asa dar, Kirigamine ul ramane un aparat excelent. La acest pret totusi ar fi fost de asteptat si o UI mai placuta dar, eu unul, in cazul Kirigamine, nici nu as contabiliza acest neajuns dat fiind caracteristicile produsului.


Buna ,

In primul rand as dori sa-ti spun ca nu doresc sa intru intr-o discutie contradictorie cu tine dar nu consider corect modul in care l-ai tratat pe gall71 , consider ca ai exagerat .
Ar trebui sa tinem toti cont ca sant si ceilalti oameni si daca noi am gresit vreodata asa poate gresi oricine . ( ma refer desigur la cuvantul  " nerecomandat " trecut de gall71 in topicul sau )
Si ar trebui sa tii cont totusi , indiferent daca gall71 cauta sau nu clienti pentru AC Mitsubishi Electric , de activitatea lui pe acest forum care eu unul o consider benefica pt. multe persoane care si-au gasit raspunsurile la intrebari cu ajutorul lui si cu mare rapiditate .

Apoi legat de faptul ca este sau nu este Sanyo mai bun decat Mitsubishi Electric ar trebui sa aduci argumente daca sustii acest lucru .
Eu pot spune doar ca aici , in Madrid , cumpar de la patru dintre cei mai mari distribuitori de AC si nici unul nu distribuie Sanyo .
Si dupa discutia dintre tine si gall71 am privit din curiozitate o pagina cu datele caracteristice ale unor aparate Sanyo ( am impresia ca aici pe forum ) si am observat cateva lucruri :
1. aparatele Sanyo aveau un zgomot mult mai mare decat cele Mitesubishi Electric ( ma refer la UI )
2. consumul electric era deasemenea mai mare
3. coeficientul energetic era mai mic

Doresc sa mentionez ca am facut aceasta comparatie la aparate de aceiasi putere frigorifica si ca nu pot preciza , deoarece nu cunosc marca Sanyo , daca erau inverter ca cele Mitsubishi .

Consider ca asa ar trebui facuta o conparatie pt. a convinge pe cineva de care aparat este mai bun ; doua sau mai multe aparate de la cele doua firme , de aceiasi putere , comparate intre ele  . ( fisele cu datele caracteristice )

Desigur daca vei vrea sa stii parerea mea personala , consider ca cele mai bune AC pe piata la ora actuala sant Daikin si Mitsubishi Electric .
Repet , marca Sanyo nu o cunosc  , dar aici in Madrid nu se vinde .

Si referitor la doua dintre aparatele mult discutate aici pe forum .
In prima zi cand am auzit de exemplu de White Westinhouse si de Haier am intrebat la distribuitori de aceste aparate si ma priveau lung de parca venisem de pe alta planeta .

Si as dori sa te rog ceva , desigur daca vrei , poti utiliza cratima intre cuvinte caci este destul de greoi sa citesti cand nu este folosita , cel putin pentru mine .
Multumesc .

O seara buna in continuare .

#87
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgall71, on Mar 24 2009, 02:23, said:

..sa ma cert cu toata lumea.. Toti au lucrat in service,sau ce inteleg ei prin service..
Te mai certi si din vina ta -recunoaste. Si apoi mai e o problema: toata aria este f. dezorganizata.
Ref. la service: instalatorii sunt siliti sa faca service. Aceasta e forma de organizare a activitatii de service gandita de producatori si firme de renume.
Neprofesionalismul pleaca de la producatorii astia ! Am mai scris mai de demult: unde am fi ajuns daca in domeniul centralelor termice sau al instalatiilor de gaze n-ar fi fost reglementarile drastice ale ISCIR, resp. ANRGN ? Think about.

O ultima remarca: oricat ai bagateliza, nu poti face abstractie de o experienta de munca de 25 de ani. Chiar si daca esti netalentat sau berbec, dupa 25 de ani eu zic ca inveti ceva..
Iar experienta mai inseamna si o suma de intamplari si evenimente pe care le traiesti si pe care un incepator, chiar si doxa fiind sau MBA avand, n-are de unde sa le stie.

#88
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postscheleton, on Mar 24 2009, 00:51, said:

Te mai certi si din vina ta -recunoaste. Si apoi mai e o problema: toata aria este f. dezorganizata.
Ref. la service: instalatorii sunt siliti sa faca service. Aceasta e forma de organizare a activitatii de service gandita de producatori si firme de renume.
Neprofesionalismul pleaca de la producatorii astia ! Am mai scris mai de demult: unde am fi ajuns daca in domeniul centralelor termice sau al instalatiilor de gaze n-ar fi fost reglementarile drastice ale ISCIR, resp. ANRGN ? Think about.

O ultima remarca: oricat ai bagateliza, nu poti face abstractie de o experienta de munca de 25 de ani. Chiar si daca esti netalentat sau berbec, dupa 25 de ani eu zic ca inveti ceva..
Iar experienta mai inseamna si o suma de intamplari si evenimente pe care le traiesti si pe care un incepator, chiar si doxa fiind sau MBA avand, n-are de unde sa le stie.
Poate mai gresesc si eu,dar cred ca ai vazut, ca am taria de caracter sa-mi recunosc greselile.Tu stii scheleton,discutia mea de asta-vara cu un anumit user care sustinea nefolosirea pompei de vid,vad ca acum acel user  este "aprobat si apreciat" de altii pentru simplu fapt ca incearca sa ma puna pe mine la zid;ii doresc sa aibe parte de genul acesta de instalatori la instalarea unui AC.
Eu unul nu inteleg de ce nu au fost reglementate strict instalarea de AC-uri,macar Ministerul Mediului sa intervina cu ceva autorizari in domeniu.
Offtopic Sa deschid un topic nou pe sectiunea de aer conditionat despre pompe de caldura aer-apa,aer-aer sau sa sa folosesc topicul pompe de caldura de pe sectiunea ta?

Edited by gall71, 24 March 2009 - 08:46.


#89
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postteknotronik, on Mar 24 2009, 00:45, said:

Buna ,

In primul rand as dori sa-ti spun ca nu doresc sa intru intr-o discutie contradictorie cu tine dar nu consider corect modul in care l-ai tratat pe gall71 , consider ca ai exagerat .
Ar trebui sa tinem toti cont ca sant si ceilalti oameni si daca noi am gresit vreodata asa poate gresi oricine . ( ma refer desigur la cuvantul  " nerecomandat " trecut de gall71 in topicul sau )
Si ar trebui sa tii cont totusi , indiferent daca gall71 cauta sau nu clienti pentru AC Mitsubishi Electric , de activitatea lui pe acest forum care eu unul o consider benefica pt. multe persoane care si-au gasit raspunsurile la intrebari cu ajutorul lui si cu mare rapiditate .

Apoi legat de faptul ca este sau nu este Sanyo mai bun decat Mitsubishi Electric ar trebui sa aduci argumente daca sustii acest lucru .
Eu pot spune doar ca aici , in Madrid , cumpar de la patru dintre cei mai mari distribuitori de AC si nici unul nu distribuie Sanyo .
Si dupa discutia dintre tine si gall71 am privit din curiozitate o pagina cu datele caracteristice ale unor aparate Sanyo ( am impresia ca aici pe forum ) si am observat cateva lucruri :
1. aparatele Sanyo aveau un zgomot mult mai mare decat cele Mitesubishi Electric ( ma refer la UI )
2. consumul electric era deasemenea mai mare
3. coeficientul energetic era mai mic

Doresc sa mentionez ca am facut aceasta comparatie la aparate de aceiasi putere frigorifica si ca nu pot preciza , deoarece nu cunosc marca Sanyo , daca erau inverter ca cele Mitsubishi .

Consider ca asa ar trebui facuta o conparatie pt. a convinge pe cineva de care aparat este mai bun ; doua sau mai multe aparate de la cele doua firme , de aceiasi putere , comparate intre ele  . ( fisele cu datele caracteristice )

Desigur daca vei vrea sa stii parerea mea personala , consider ca cele mai bune AC pe piata la ora actuala sant Daikin si Mitsubishi Electric .
Repet , marca Sanyo nu o cunosc  , dar aici in Madrid nu se vinde .

Si referitor la doua dintre aparatele mult discutate aici pe forum .
In prima zi cand am auzit de exemplu de White Westinhouse si de Haier am intrebat la distribuitori de aceste aparate si ma priveau lung de parca venisem de pe alta planeta .

Si as dori sa te rog ceva , desigur daca vrei , poti utiliza cratima intre cuvinte caci este destul de greoi sa citesti cand nu este folosita , cel putin pentru mine .
Multumesc .

O seara buna in continuare .

Indiferent daca ar cauta sau nu clienti ar fi fost dator nu mie ci lor sa faca precizarea.
Comparatia intre Sanyo si Mitsubishi o putem face judecand dupa mai multe criterii printre care, pret, caracteristici tehnice, functii. Daca o facem doar pe pret castiga Sanyo, daca o facem doar pe caracteristci tehnice si castiga Mitsubishi fiindca asta se cunoaste in pret,evident. La functii este cam acelasi lucru intre cele doua. Sigur, se prea poate ca Sanyo sa nu fi intrat pe piata climatizarii din Spania si pe multe alte piete. Ei nu inregistreaza cota de piata a celor de la Mitsubishi si asta se observa. Nu e nici o problema din punctul meu de vedere. Argumentele pentru Sanyo le am adus la timpul lor, daca ai sa recitesti toate discutiile ai sa vezi destule argumente pro Sanyo dovedite pe care sa le reiau nu imi face placere. Daca vrei sa facem comparatie intre aparate trebuie sa le numim si sa facem comparatia individual fiindca daca facem abstractie de pret de exemplu sigur, va merita sa dai aprox 2500 lei pe un Mitsubishi care are caracteristici superioare unui Sanyo de 1900 lei. La fel, daca comparam model inverter cu model off inverter nu e corect sau daca comparam modele din gama de top cu modele mai vechi ale celeilalte iar nu iese ceva bun. Trebuie tinut cont ca Sanyo este per ansamblu un AC mult mai accesibil ca pret decat Mitsubishi iar asta este un criteriu important atunci cand spui aparat bun fiindca ofera calitate si functii la un pret bun, Mitsubishi ofera si ei dar daca e sa intindem plapuma, nu cred ca multa lume e inebunita sa cumpere un Kirigamine de 5000 lei sau cat mai costa el cu montaj mai ales ca un AC are o durata de viata estimata la aprox 10 ani daca e intretinut si bine exploatat. Daca facem abstractie de pret e clar ca Mitsubishi per total sunt mai buni dar repet dar in ziua de azi nu poti face abstactie de costuri ( ca si producator ) si de preturi ( ca si consumator ) decat daca esti iresponsabil pentru tine. Nu avem cel putin noi in Romania asemenea putere de cumparare ca de bine de rau romanii monteaza in procentaj foarte mare aparate no name tocmai pentru ca nu au bani de aruncat pe tot felul de functii si brand uri, deci aspectul de pret este si el esential nu doar calitatea pura care vine cu pretul ei. Daca ne luam dupa calitate exclusiv, incotestabil cel mai bun nume de AC este Daikin.
Spune mi ce modele ai comparat si eu pot sa compar zgomotul UI al unui Sanyo de 22 db cu al unui Mitsubishi de 25 db si ce am castigat? Ai sa te poti convinge in atasamentul Sanyo de mai jos. Deobicei se compara modelele inverter intre ele si off inverter separat. Dar se compara si pretul in acelasi timp si functiile. Conteaza pana si design ul produselor comparate. Repet, daca comparam doar tehnic, per total e mai bun Mitsubishi fiindca e mai scump. La fel, daca comparam tehnic Daikin e mai bun ca amandoua dar e si mai scump! Asa incat eu pot esalona categorii de aparate bune dar accesibile Sanyo sau bune dar scumpe Dakin, Mitsubishi e la mijloc in opinia mea, nici cel mai bun, nici cel mai accesibil dintre cei care si produc AC. Desigur, mai sunt marci care intra in discutie si am facut discuta intre astea 3 ca sa fie mai simpla si sa fie urmaribila.
Ma bucur ca esti de aceeasi parere cum ca Daikin e printre cele mai bune. Eu spun ca e cel mai bun dar bineinteles e doar parerea mea.
In alta ordine de idei nu stiu cat de multa atentie acorda spaniolii aparatelor care sunt un pic mai accesibile la pret, chiar nu cunosc. Noi insa ca romani inepem sa o facem si ar trebui sa o facem din ce in ce mai mult ( exceptand bineinteles AC urile facute pe barca ).
Cat despre cratima, m am obisnuit asa de multi ani cand scriu pe internet si asta din ratiuni de viteza, am sa incerc pe viitor pentru tine sa iti raspund cu cratima insa acum sunt cam pe fuga si nu am avut vreme.

Attached Files


Edited by axeldragos, 24 March 2009 - 12:33.


#90
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
O sa enumar niste preturi de la firme brand,
care dupa mine sunt best-buy,toate 9000 btu,viteza fixa
Hitachi RAS09GH4 pret 1750 RON cu tva fara instalare,garantie integrala 7 ani
Daikin FTYN 25  pret  in jur de 1750 ron cu tva fara instalare
Mitsubishi electric MSH-GA25,pret in jur de 1750 ron cu tva fara instalare
La inverter cea mai buna afacere este sa cautati Panasonic CS/CU-UE9HKE care nu se compara cu varfurile,dar totusi e firma de mijloc,cu cercetare pe zona asta,si numai faci mofturi atunci cand cumperi un INVERTER CU 13 milioane,ca nu ne scot banii afara din casa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate