Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Voi la ce viteze scrieti CD-urile cu date?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
La ce viteze scrieti CD-urile cu date? La maximum vitezei suportate de blank, sau la viteze mai mici (ca e mai sigur)? Ce parere aveti, CD-urile imprimate la viteze mai mici sunt mai durabile in timp?

:D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

#2
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Cele cu date importante, la 6x. Restul le cumpar :D .

Quote

Ce parere aveti, CD-urile imprimate la viteze mai mici sunt mai durabile in timp?
Vom vedea in timp. In Romania treaba cu writere si blanc-uri a ajuns prin 1998. Sunt doar 5 ani.

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Write Speed: MAX  ....  :D

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
4x

#5
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Cu toate ca am Teac 40/12/48 le scriu in general la 16x.
Hawkie sau Speedo (nu mai stiu care dintre ei si imi cer scuze) zicea ca nu are importanta viteza de scriere la valabilitatea in timp. Om vedea.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
Imi aduc aminte ca atunci cand au aparut CD-urile si li se facea reclama se spunea ca sunt un suport "practic fara moarte" acum parerile vad ca sunt impartite...

:D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

#7
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
la 8x dar daca ma grabesc scriu la 12x (max e 16x) - dar am prieteni care au scule mai vechi , si deja de la 12x in sus lor nu le mai merge !

Asta este un motiv !

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
8x rulez!
am scris la 16x date importante pe cateva noname (mare greseala...) si dupa cateva citiri, au inceput sa dea rateuri, dupa care n-au mai mers deloc.
cateva este cuprins intre 10 si 50 ori :D

#9
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Eu scriu la 8X. Dar din cate citesc... nu e rau sa incep cu 12X. Si s-ar putea sa trec si la 16X. Sa vedem. ;)

#10
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Pe la 8x ...ca nu ma grabeste nimeni...dar si in functie de suport... max 12x...ca atita poate momentan plextorul...

#11
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Fane
cand au aparut CD-urile se spunea ca sunt un suport "practic fara moarte" acum parerile vad ca sunt impartite...
Eu stiam ceva de "100 de ani" ...

#12
inu

inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 31.05.2002
le scriu la 8X .
am vrut o data sa fac eu o " treaba calumea " . aveam niste date mai importante si le-am scris la 1X :(( ....si cand am vrut sa citesc cd-ul am avut surpriza sa nu merga bine ..apoi am scris pe acelasi tip de blank inca o data la 8X ..si merge perfect si acuma ( adica dupa aproape un an jumate ) .
Conluzia ..nu trebuie scrise la viteze prea mari ...dar nici prea mici !!!

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
4x daca nu ma grabesc
maxim daca ma grabesc, off course

#14
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Depinde de writer. Cu unul model vechi (1-8x) merge bine la orice viteza.
Dar cu unul mai nou (16-40x) scria chiar undeva sa nu se traga la 1x. De la 2x in sus.

#15
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am an Teac 40x/12x/48x si nu stie nici 2x. Da nu-mi trebuie. Unde mi-ar fi trebuit ar fi fost Cd-urile Audio dar e bine si cu 4x.

#16
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Sa vedem cum e si cu treaba asta, asa in general.

Daca aveti writer-e vechi este aproape necesar sa scrieti cu cea mai mica viteza, pentru ca pe atunci nu erau atatea dispozitive de protectie in unitatile de scriere, vezi unitatile Mitsumi 8X, Teac 8X, etc...

In zilele de astazi, cu unitatile acestea care stiu sa-si regleze singure viteza de scriere verificand in etape datele deja scrise, Plextor, Yamaha, practic nu trebuie sa va mai faceti probleme.
Ar fi mai fi cazul CD-RW -elor de genul Teac, cel de 16X,24X,40X etc, care sunt capabile sa-si modifice puterea razei in concordanta cu viteza de scriere, deci din nou nu aveti practic ce sa faceti pentru a fi siguri ca obtineti CD-uri durabile in timp.

Ramane desigur si blank-ul, in care trebuie sa aveti incredere, si sa fie brand-name, pentru a va asigura longevitatea suportului.

Greets,
Speedo

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
Ca totdeuna, bine documentat Speedo...

:D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

#18
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Speedo, la ce te referi prin writer vechi?

Eu acum am un hp9210e (scsi extern) si scriu NUMAI la viteza maxima suportata (8x).

Ma tenteaza sa iau un Plextor extern pe USB 2.0 pentru notebook. Cel putin un pcmcia usb 2.0 a fost numai €110, fata de un pcmcia scsi, care e dublu ca pret...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate