Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Voi la ce viteze scrieti CD-urile cu date?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Writer-ul tau bibicu n-a fost stralucit la vremea lui, este solid si reliable dar au fost probleme cu softurile mai exclusive, CloneCD, BlindWrite, cred ca nu stie nici over-burn, also probleme de scriere n-am auzit la el, cand se strica se strica si gata... :drac:  (pe bune totusi).

In ziua de azi nu se mai merita nimic SCSI daca nu este strict pentru server.

Greets,
Speedo

#20
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Speedo, BlindWrite merge fara probleme. E adevarat ca nu stie overburn, dar nu am nevoie de asa ceva. Pacat ca rw e la numai 4x. Dar cind l-am luat a fost o actiune (reducere) la el, iar 8x la rw pe vremea aia nu prea era...

Ce parere ai de driverele externe pe usb2?

#21
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Eu n-am avut nimic pe USB 2.0, maxim ce pot sa-ti recomand este articolul asta de la Tom's Hardware, The Next Step, Hi-Speed USB 2.0 .

Greets,
Speedo

#22
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Mersi!

#23
apatie

apatie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.07.2002
Se pare ca nu viteza de scriere e ceaa mai importanta.
Parerea mea e ca ar trebui adaptata viteza de scriere la sistemul de lucru, la blancurile utilizate si la tipul de informatie inscris pe CD.
In general folosesc 6-8x. Depinde acum si ce lector se utilizeaza pentru datele inscrise, nu? Adica una e sa citesti cu 4x alta cu 48x.

#24
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Lucrian
Eu scriu la 8X. Dar din cate citesc... nu e rau sa incep cu 12X. Si s-ar putea sa trec si la 16X. Sa vedem. ;)

Am incercat la 16X. Si ce credeti? Am stricat cd-ul ca mi s-a blocat calculatorul. Am zis "asta e" si l-am incercat pe urmatorul tot la 16X. Poate a fost o intamplare. Dar n-a fost. S-a blocat iar si inca un cd mi-a murit. :( Ce s-o fi intamplat?
CD-urile au fost scrise chiar cu NERO 5.5.9.0 in Win98.
Memorie RAM am 256. CPU Celeron 333MHz. Ce-o fi avut?

#25
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by Lucrian


Am incercat la 16X. Si ce credeti? Am stricat cd-ul ca mi s-a blocat calculatorul. Am zis "asta e" si l-am incercat pe urmatorul tot la 16X. Poate a fost o intamplare. Dar n-a fost. S-a blocat iar si inca un cd mi-a murit. :( Ce s-o fi intamplat?
CD-urile au fost scrise chiar cu NERO 5.5.9.0 in Win98.
Memorie RAM am 256. CPU Celeron 333MHz. Ce-o fi avut?

-Sistemu (adica 98u`) - am pati-to si eu ! pe XP merge struna !
-HDD fragmentat
-faceai si alte lucruri care ocupau memoria
-DRIVERE vechi , cauta unele noi !

.....
-asta nu cred, dar amintesc: ai scris pe NO name ?

#26
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by BIGphAntom


-Sistemu (adica 98u`) - am pati-to si eu ! pe XP merge struna !
-HDD fragmentat
-faceai si alte lucruri care ocupau memoria
-DRIVERE vechi , cauta unele noi !

.....
-asta nu cred, dar amintesc: ai scris pe NO name ?

-HDD-ul nu e frafmentat. L-am defragmentat din XP
-Nu mai faceam alte lucruri. Chiar am golit memoria de programele care se lansau la start-up
-drivere pt. ce? pt. CD-RW? A avut Winu'
-CD-ul era Sony. CD-RW-ul meu e tot Sony. Si d-asta ma oftic.

#27
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Daca se blocheaza calcu nu e nimic e din cauza softului de scris mi sa mai intamplat si  mie cu un nero mai vechi 55xx nnu mai stiu exact care facea la fel se bloca si am trecut la o versiune mai noua.Ce iti recomand sa lasi sa traga cd (in minute ma refer in fc de viteza la care scrii si dupa aia sa dai repair  a damge database si o sa vezi ca cd nu are nimic  e softu de vina are ceva busit in el.Asta in cazul in care writeru mai merge chiar daca sa blocat imaginea si nu mai poti face nimica daca nu e de la sistem alea alea...

#28
calinberindea

calinberindea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.05.2002
Eu am un Teac 4/4/32. Pe orice blank am scris a mers fara probleme cu orice versiune de Nero la 4x

#29
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
in general;, sicriu la viteza maxima ... a writterului ... daca nu poate la 40... trece pe mai mic singurel ... blankuri care sa suporte bine mai mult de 12x nu prea am vazut!

Am luat nishte maxxwell parca de curand ... am incercat 24, 16, 12 ... nimik ... pana shi la 8x baga BURN ... norok ka are writteru proof ... :D

mi-e ciuda ca am scris noname-uri de 11 mii la 24x FARA probleme, cu bufferu' tot timpul  > 95% !!!

#30
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by jely
Daca se blocheaza calcu nu e nimic e din cauza softului de scris mi sa mai intamplat si  mie cu un nero mai vechi 55xx nnu mai stiu exact care facea la fel se bloca si am trecut la o versiune mai noua.Ce iti recomand sa lasi sa traga cd (in minute ma refer in fc de viteza la care scrii si dupa aia sa dai repair  a damge database si o sa vezi ca cd nu are nimic  e softu de vina are ceva busit in el.Asta in cazul in care writeru mai merge chiar daca sa blocat imaginea si nu mai poti face nimica daca nu e de la sistem alea alea...

Pai la mine nu se blocheaza numai softul. Imi apare si ecranu ala albastru si spune ca sistemul e instabil.
Oricum, asta mi se intampla numai daca scriu la 16X.

#31
apatie

apatie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.07.2002
De ex eu am avut blocaje numai cu Nero.
Cu WinOnCD merge brici. Si am scris pe PrimeDisc. La 8,12,16x.
Burnproof am avut nevoie la 16x. Acolo mi-a crapat Nero.

#32
dan98

dan98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.07.2002
mereu la 24x. (SONY CRX175E) si folosesc numa TDK d'alea verzi.

#33
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Tyby
in general;, sicriu la viteza maxima ... a writterului ... daca nu poate la 40... trece pe mai mic singurel ... blankuri care sa suporte bine mai mult de 12x nu prea am vazut!  

Am luat nishte maxxwell parca de curand ... am incercat 24, 16, 12 ... nimik ... pana shi la 8x baga BURN ... norok ka are writteru proof ... :D  

mi-e ciuda ca am scris noname-uri de 11 mii la 24x FARA probleme, cu bufferu' tot timpul  > 95% !!!


DACA .... ERAU "maxxwell" TE CRED....dar daca erau MAXELL (adica Hitachi Maxell Ltd. Japan)...ASTA NU O CRED!!!!
Tot ce e de arhiva personal trag pe Maxell (ala in carcasa normala  cu made in japan stantzat holografic pe cd )

Attached Files



#34
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mah, mai am vreo 4-5 din alea ... daca vrei, itzi aduc sa verifici ... pe mine m-au disperat ... sunt de 16x parca

sunt ceva in genul asta:

[ http://www.eu.maxell.com/images/data/CD-R80PR.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
TYBY...alea la care ai bagat tu imagine vezi ca sint de 32X

Acum pe bune ...uite ce am patit eu...Am luat conform laudelor facute un TEAC4/4/32...si dupa 1 luna am renuntat la el contra unuia cu 8x tot teac...pe care la 1 saptamina i-am gasit un nou stapin....dupa care am trecut pe clasici adica pe plextor!
Am tras cu el doar la 4 si 8 si cred ca nu mai mult de 3-4 cd la 12x!
Ce vreau sa spun , la mine cind am tras cu 12x  bufferul nu a cazut sub 95 a mjuns o singura data pe la 85-86....iar la un bun prieten (m-am dus cu prajitorul la el) cu acelasi soft si cu acelasi tip de blank...a folosit de vreo trei (3) ori burnproof-ul...singura diferenta e ca la mine sistemul era proaspat instalat iar la el deja cred ca avea mai mult de juma de an! De aici am tras concluzia ca depinde nu numai de configuratia hardware dar si de stabilitatea sistemului de operare!!!

#36
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mah, pe acelashi sistem ... in ACEEASHI zi ... server ... 512 MB ram, win @k server, nero 5.5.8.2 (parca), proc suficient (XP 1700 +), TEAC 24 x:

am tras (de-ale mele :D) pe blankuri de "11 mii" la 24 x, FARA nici un BURN, 4:16 minute

am tras back-upuri shi ceva filme pentru shefu pe Maxell ... la 24, 16, 12 x ... consecutiv ... rezultatul - acelashi la toate vitezele ... o tzinea dintr-un BURN intr-altu'! Mi-a luat intre 8:30 shi 12 minute sa sicriu un CD  ... indiferent de viteza setata ... el spunea ca sicrie la 3600 / 2400 etc kbps .... da' scria la viteza asta din cand in cand ...

asta m-a ofticat ... credde-ma, nu trag CDuri de ieri ...


PS: shtiu ca alea sunt 32x, da' n-am gasit poza pentru alea de le-am luat io ... :( ... de-aia am zis cam asha arata!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate