Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Card Bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#73
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
banii se platesc cand faci cererea pentru emitere

#74
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
fratilor eu nu stiu decat de VISA Electron de la BCR si vreau sa spun ca sucks la greu............un simplu incident ......card furat(exemplu) ....dus la BCR ......tanti spune ca in 5 zile   se rezolva............lollllll........dar ce dreaq ma fac in astea 5 zile mor de foame????pt  ca bani nu primesti....poti sa te duci cu ce acte vrei......ori in cazul mai fericit ........te trimite la sediul central .....si acolo binenteles nu cred ca rezolvi......de curiozitate un prieten a sunat la Raiffeisen Bank si surprize ei garanteaza ca in astfel de cazuri poti ridica banii de oriunde in lumea asta pe loc(binenteles la bancile unde au intelegeri si alte alea)

si acum cateva intrebari: de ce draq nu pot eu sa scot bani din moment ce prezint actele ........trebuie sa astept 5zile???? daca sunt jefuit la mama dreaq fara bani si fara card ce fac????? cersesc sa ajung acasa?????trebuie neaparat sa ma duc la sediul central sa ma rog de ei sa imi dea banii mei munciti????


P.S: este un caz fictiv .....nu s-a intamplat tocmai asa ..... in sensul ca fusese ratacit card-ul.......dar ca idee in cazul acesta....BCR-ul sta f. prost la capitolul asta(cred ca le trebuie o reforma)

P.S 2: exemplul cu Raiffeisen Bank este adevarat ....chiar am sunat(nu inseamna ca recomand card-urile lor)

#75
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Se poate plati cu Visa Electron pe net ?
Eu vreau sa achit citeva mii de dolari sa-mi iau o masina.

#76
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Care banca ofera cel mai ieftin cardul Visa Gold?

#77
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002

Quote

Originally posted by Amyd
Taifun...

'Alimentarea cardului se face prin EFTPOS'...

Ce inseamna EFTPOS-ul??

#78
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
EFTPOS se gasesc numai la ghiseele bancilor.
acolo dai cardul functionarului iar el il trece prin EFTPOS
asa ti-l alimentezi cu suma pe care o ai tu disponibila.

mai nou aveti access la sold din cont si prin wap :)
serviciul functioneaza la bancile:

BancPost
Raiffeisen
BCR

#79
ihriel

ihriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.09.2003
Pt. cei interesatzi eu mai stiu doua bancomate BP: unul in Piata Sudului, si altul in Drumul Taberei inauntru la Billa.

#80
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Dar de Raiffeisen ati auzit?

Am si la ei si la BRD. Cel de la Raiffeisen este de Visa Electron ce se poate utiliza si in afara prin conversie in EUR la cursul bancii de unde extragi bani. Daca esti in UE scoti direct EUR iar daca esti in BG de exemplu se face conversie din ROL in EUR si din EUR in BGL (leva), deci pierzi de doua ori la curs.
Dupa 3 luni vechime la ei (si daca ai min 6 luni vechime la actualul loc de munca) poti cere descoperire de cont pana la 3 salarii.
Reteaua de ATM-uri e foarte bine pusa la punct nu numai in B.
Comisioanele sunt:
-nimik daca platesti la magazin
-0.2% daca extragi la ATM
-3000 lei daca consulti soldul la ATM (asta-i naspa)

#81
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Am si eu o intrebare legata de carduri.  Am scos azi niste bani de la un ATM al BRD de pe cardul lui tata si am stat mai mult sa-mi scot portofelul sa bag cardul (cred ca peste 15 secunde) si cind sa iau banii deja ii trasese bancomatul inapoi. Intrebarea e, banii aia sint pierduti sau i-a pus automat pe card ca nu i-am ridicat repede? 10x

#82
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003
lol ... naspa faza ... cere si tu un extras de cont si vezi ce si cum!

#83
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
E destul de complicat!
In mod normal, calculatorul vede ca pentru cardul xxxx (+ora,min.,sec) suma nu a fost luata din bancomat.
Verifica imediat ce sold ai pe card.
Ar fi bine sa ai si chitanta!

#84
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Eu am patit-o in Gara de Nord, cu un card BCR, bagat intr-un ATM Banc Post.
Mesaj:''Tranzactia nu a putut fi efectuata'' - asta dupa ce am introdus pin-ul corect si suma dorita! ( ATM-ului BP, a fost cauza)
Binenteles ca, desi nu am luat nimic, BP mi-a tras suma din cont!
Am fost rapid la BCR cu chitanta (pe care era mesajul de mai sus) si in exact 2 zile am avut din nou banii in cont!
Chitantele sunt foarte importante!
Nu trebuie lasate langa bancomat!

#85
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Chiar LUNI merg sa-mi fac un Visa Electron la Raiffeisen Bank.

M-au enervat asa de tare taranii astia de la posta incat NU mai vreau sa mai primesc vreodata banii prin porcariile lor de mandate electronice :@ So.. here I come Raiffeisen  :D

[ http://www.raiffeisen.ro/rom/images/VISAElectron_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.raiffeise...lectron_lei.asp

#86
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Am chitanta de la bancomatul care mi-a luat banii.  Am vorbit cu tata sa se intereseze de treaba asta ca el e titularul. Era un milion dar daca am pierdut banii cred ca n-o sa mai am incredere in carduri si bancomaturi.

#87
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by dan4
Am chitanta de la bancomatul care mi-a luat banii.  Am vorbit cu tata sa se intereseze de treaba asta ca el e titularul. Era un milion dar daca am pierdut banii cred ca n-o sa mai am incredere in carduri si bancomaturi.

pe chitantza ce scrie? ca a dat banii sau nu?

atm'urile shi cardurile sunt pt cei care shtiu sa le foloseasca.... you know, iar daca ai pierdut banii ai putea sa o iei ca taxa de prostie sau ca invatzatura de minte.

daca tu itzi lashi cardul sau banii in mashina 15 secunde... dumnezeule... normal ca le ia inapoi. pt ca le uitzi acolo shi apoi tzipi ca banca e responsabila pt ca eshti tu cascat...

so, inainte de a mai blama un sistem excelent (ma refer la sistemuld de cc) incearca sa intzelegi ca acelea e normalitatea shi sa'tz spui ca probabil altceva (altcineva) e cauza problemelor....

#88
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
Monitox...vezi sa foloesti Visa Electronu' asta la Piccolo Mondo. Am folosit eu... si am ramas fara 5milioane :)

#89
gheatza

gheatza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.10.2003
io vreu user la ebay.co.uk vreau sa shtiu ce tip de card accepta aia. mi-am facut un visa electron shi abia dupa ce am incercat sa-mi fac user mi-au zis "on line help" ca de fapt nu e bun, am intrebat daca accepta visa virtuon shi au zis ca nu au auzit nici de asta shi nu shtiu daca-i bun dar sa-mi fac shi sa incerc. :hmm:  :0  eu sper acu' sa nu trebuiasca sa-mi fac toate tipurile de carduri din romania pana sa-mi fac contul ala. daca shtitzi despre ce vb. please help me ca parca nu ash da vreo 200 de para sa-mi fac un visa gold.

#90
mf

mf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.08.2003
mai intai vorbeste cu banca de la care ai cardul si intreaba-i ce servicii sunt asociate cardului tau. de obicei cele de tip electron nu sunt merg pt plati internationale (restrictie de la banca emitenta, nu de la magazin). cred ca va trebui sa dai cel putin 100Euro/an pentru un card international.

cei de la ebay nu au nici o vina ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate