Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Card Bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#55
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Mda, am avut si inca am un astfel de card.
Sa zicem ca in primul rand vina problemelor nu este a celor de la banca, ci mai de graba a vamesilor.
Imbecilii astia pun bete in roate indiferent ca vin pachetele prin UPS sau prin posta.
Cele prin posta s-au intors la expeditor(TOATE).
Evident ca am ramas cu shipiingu` primit.
Pt ca aia considera ca nu mi-a convenit marfa si am trimis-o inapoi...
Cele prin UPS sunt f greu de luat.
Eu stand in Craiova, am avut probleme mari.
Pt ca imbecilii de la UPS, nu le aduc in vama din Craiova. Le-au oprit in Bucuresti.
Mii de telefonae+deplasare la Buc+rugat vames+copie XEROX dupa card(abuziv nu).Cam asa functioneaza.
Apoi, dupa cum zicea si monitox, apar mii de probleme.
Ca sa poti sa faci transferuri de pe card virtual pe cel clasic, treci printr-o aventura demna de tinut minte o viata.
Invers, e mai usor, dar tot trebuie sa te deplasezi la bancomat.
Intradevar, nu poti primi bani pe card. De aceea nu merge paypal.
NU RECOMAND CARD IN RO.
Eventual, muta-te intr-o tara.

#56
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002

Quote

Originally posted by Amyd


Aici gasesti o descriere independenta a ofertei care exista pe piata in momentul actual (relativ curenta - se mai schimba lucrurile).  

Daca vrei sa te uiti la alternative, poti sa arunci un ochi si pe cardurile Visa Electron ale celor de la Alpha Bank si Raiffeisen Bank, insa parerea mea e ca tot Taifun (Bancpost) e the one, mai ales ca nu se retine comision la tranzactiile la POS-uri (nici intern, nici extern).

Salutari,
Andrei

Nu am inteles de pe situl respectiv daca cu cardurile oferite Visa Electron ale celor de la Alpha Bank si Raiffeisen Bank se pot face cumparaturi online?

#57
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
Cu acele carduri nu cred ca poti face cumparaturi pe net.
Cardul Visa Virtual este emis si de BCR dar inca nu au pus pe site. Du-te pana la un BCR si intreaba acolo.
Un alt card cu care poti face plati pe net este Visa Classic de la Volksbank (partea naspa este ca iti trebuie 10.000.000 ca sa deschizi contul)

#58
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Cu cardurile Visa Electron de la Alpha Bank poti sigur sa faci plati online, dar sunt ceva mai putin "compatibile". In plus, suma maxima per plata este de doar $100/zi (fara cerere speciala), ultima data cand ma interesasem la ei. La Raiffeisen nu stiu decat ca se poate face si online, insa n-am idee daca trebuie cerere speciala sau nu pentru asta.

Monitox, daca iti activezi serviciul Internet Banking (asa cum am recomandat mai sus) pentru Taifun, ti se rezolva o gramada din problemele sus-mentionate (ai cont curent, deci poti sa primesti bani prin transfer bancar, poti face transferuri stand in fund la calculator fara sa faci vizite la bancomat, etc.).  E adevarat, costa 1$ pe luna, dar pe bune ca nu e un capat de tara suma asta, mai ales ca faci tranzactii cat de cat sigure. Daca vrei, poti sa-ti activezi si serviciul de Cont Total, cu care iti poti administra toate conturile BancPost centralizat.

Pana acum n-am intalnit nici o problema de compatibilitate (in afara de dobitocii de la cele 2 magazine din Romania sus mentionate care nu stiu sa-si foloseasca sistemul de tranzactionare on-line). La toate magazinele care accepta plati cu card Mastercard, fie online, fie normale in strainatate a mers perfect. Nu zic ca nu or exista si locuri unde nu merge, dar eu nu le-am intalnit.

In cel mai rau caz, cand te razgandesti la o cumparatura, poti contesta tranzactia. E un pic de birocratie, granted, dar se rezolva. In plus client service-ul la Bancpost (cel putin la filiala unde am fost eu) a fost decent si chiar s-au dat peste cap sa-mi elibereze cardul intr-o perioada record (2 zile) cand i-am rugat (e adevarat ca mi l-au ratacit apoi pe cel virtual si a trebuit re-emis, dar... Romania...).

Salutari,
Andrei

#59
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
PE mine ma intereseaza un CARD pe care sa primesc BANI de afara RAPID ! See ? Sa poata ala sa-mi plateasca de pe CARD si/sau prin transfer BANCAR !

SI nu prea am gasit ceva convenabil pana acum...

Prietena mea are rude in Italia si se tot freaca cu Western Union care COSTA f mult... Si ea ar vrea ceva de genul asta.

#60
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Ma ROG, pe MINE nu M-a IntereSAT acEAsta pROblema in mOd speCIFIC si de asemenea nici initiatorul thread-ului nu a spus ca l-ar interesa acest tip de transfer de care pomenesti tu... de aceea i-am recomandat Taifun, care e departe de a fi "o porcarie" (tho' este posibil sa existe si alte solutii card mai bune decat el - daca da, as fi si eu interesat, macar asa de curiozitate).

Nu cunosc o solutie mai simpla decat transferul international intr-un cont curent si apoi din cont curent in cont de card, din pacate toate acestea se fac conform tarifelor de tranzactii internationale, deci scump.

Salutari,
Andrei

#61
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Amyd
Nu cunosc o solutie mai simpla decat transferul international intr-un cont curent si apoi din cont curent in cont de card, din pacate toate acestea se fac conform tarifelor de tranzactii internationale, deci scump.

Ti se pare scump sa platesti o taxa de €15 pentru a transfera €5,000 din afara in tara? :eek: Mie NU...

#62
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Banuiesc ca Monitox dorea transfer de sume un pic mai mici. Daca e vorba de sume de peste cateva sute de Euro atunci desigur ca se schimba lucrurile.

Si mai e si problema ca trebuie afaik sa ai un cont in valuta, deci va exista o taxa pentru conversia in lei la transferul in contul de card.

Salutari,
Andrei

#63
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Amyd
Si mai e si problema ca trebuie afaik sa ai un cont in valuta, deci va exista o taxa pentru conversia in lei la transferul in contul de card.

Contul in valuta nu e greu de facut. Iar transferul din valuta in lei costa, indiferent de suma. Practic tu vinzi valuta bancii.

Am impresia ca problema cu cardurile e cam neclara... Transferul de bani se face intre 2 banci, NU intre doua... carduri :eek: Deci dintr-un cont se transfera bani in alt cont. Ca tu ai posibilitatea de acces la cont cu ajutorul unui card emis de banca, este ALTCEVA...

#64
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Nu e nimic neclar.

Problema e ca in cazul cardului Taifun, contul de operatiuni nu este deschis pentru plati. Deci trebuie sa ai un cont curent separat in valuta si apoi sa faci transferul din el in contul atasat cardului. Toate aceste operatiuni sunt evident taxate (transfer, conversie, etc.), deci nu merita pentru sume mici, imho.

Salutari,
Andrei

#65
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Intrebarea mea este daca exista cardul in Ro, cu care :

1. poti face cumparaturi online;
2. poti primi bani din afara;
3. poti folosi oriunde in tara si strainatate pentr a extrage bani de la ATM-uri?

Care este acest card 'dream' ???

#66
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Orice card Visa Gold, de exemplu.

Si nu, probabil ca nu ti-l permiti. :)

Salutari,
Andrei

P.S. Nu prea face sens sa extragi bani de la ATM-uri in strainatate... mai bine platesti direct cu card-ul, iesi mai ieftin.

#67
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Orice detalii despre Cardul Visa Virtual emis de BCR este binevenit!

#68
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Uite aici:

Quote

Banca Comerciala Romana a lansat in aceasta luna (martie 2003) cardul BCR VISA Virtuon pentru a facilita efectuarea de tranzactii pe site-urile din reteaua Internet.

Acest card virtual, definit ca un card de debit, are la baza un cont special pentru operatiuni cu carduri in USD si este destinat numai platii marfurilor si serviciilor pe Internet.

BCR VISA Virtuon este destinat doar detinatorilor de carduri de debit emise de BCR, iar alimentarea contului se face exclusiv la ATM-uri sau prin Mobile Banking, din conturile cardurilor de debit ale posesorului.

Ca principiu de baza, contul special trebuie alimentat numai in momentul in care se doreste efectuarea unei tranzactii pe Internet, mai ales pe site-urile nesecurizate, ceea ce minimizeaza riscul de frauda.

Cardul nu are PIN iar suportul din plastic nu prezinta banda magnetica si nici inscrisuri in relief, continand doar informatiile necesare pentru efectuarea operatiunilor de e-commerce.

Comisionul de emitere este, in prezent, de un dolar, suma minima necesara pentru emiterea cardului de 20 USD iar banca percepe un comision de 2% pentru conversia valutara in cazul tranzactiilor efectuate in alta valuta decat USD.

Intre serviciile asociate cardului BCR VISA Virtuon se afla:

inlocuirea gratuita a cardului deteriorat, pierdut sau furat;
informatiile privind soldul contului
conectarea automata la orice nou cont de card de debit obtinut de posesor.

Alaturi de acest tip de card, pe Internet poate fi utilizat oricare dintre celelalte 10 tipuri de carduri emise de BCR, cu exceptia cardului BCR Maestro.

Trebuie mentionat faptul ca, pentru autorizarea automata a tranzactiilor pe site-urile nesecurizate (care nu afiseaza simbolul in forma de lacat sau logo-ul Verified by VISA), posesorul de card BCR trebuie sa solicite in scris, la orice unitate a bancii, inscrierea intr-o baza de date speciala.

Prezenta in aceasta baza de date este ceruta de programele care gestioneaza tranzactiile pe Internet. Acestea detecteaza site-urile nesecurizate protejandu-i pe detinatorii de carduri de riscurile de frauda accidentale sau pe care acestia nu doresc sa si le asume.

Cele 3 tipuri de carduri BCR cu utilizarea doar in Romania (VISA Clasic, card de debit in lei, Eurocard / Mastercard, card de credit in lei si Eurocard / Mastercard Business, card de debit in lei) pot fi folosite pentru plati numai pe site-urile romanesti ale comerciantilor virtuali in vreme ce toate celelalte 6 tipuri de carduri BCR asa numite internationale pot fi folosite atat pe site-uri locale cat si pe cele internationale.


Pare sa fie un fel de Taifun, cu avantajul ca poate fi combinat cu alte tipuri de carduri, la alegere si probabil o sa fie mai compatibil si cu (marele) dezavantaj ca BCR nu pare sa ofere servicii Internet Banking momentan pentru transfer usor intre conturi.

Salutari,
Andrei

#69
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Dupa cum vad, "BCR VISA Virtuon este destinat doar detinatorilor de carduri de debit emise de BCR, iar alimentarea contului se face exclusiv la ATM-uri sau prin Mobile Banking, din conturile cardurilor de debit ale posesorului."

Deci tot Taifun ramane...sau nu??

Cine are un astfel de card (BCR VISA Virtuon) ?

#70
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Pai nu te opreste nimeni sa-ti faci un card de debit la BCR, nu?

Daca faci asta, iesi exact ca la Bancpost: un card de debit normal (Taifun vs. oricare din oferta BCR) completat de un card virtual (Taifun Net vs. Visa Virtuon). E exact acelasi sistem, cu o flexibilitate un pic mai mare, pentru ca poti sa-ti alegi dintre mai multe tipuri de carduri de debit.

Cred ca n-ar strica sa intrebi la BCR totusi, sunt sigur ca o sa fie nerabdatori sa-ti explice toate avantajele. E cel mai bun mod de a te informa.

Salutari,
Andrei

#71
BMW Driver

BMW Driver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 09.12.2002
Stie cineva cand trebuie platit 1mil  lei pentru  cardul taifun?  Cand fac cerea sau cand e gata facut cardul?

#72
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Dar de Visa Electron nu vorbeste nimeni ?
Mi se pare ca poti sa scoti si din ATM-urile din strainate.
Pe net nu prea sint multe site-uri care sa accepte plati din Romania.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate