Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Card Bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
Azi de dimineata m-am trezit cu pata de a-mi lua un card. Am studiat problema la www.no-cash.ro, destul de bunut site-ul.

Ideea este ca as dori sa il folosesc nu pt extragerea de numerar, ci majoritar pt plati efective in magazine. Precizez ca nu prea ma omor sa cumpar din piata :-) si urasc faze de genul "nu avem rest 200 lei, mai dati-mi 350 lei", kestie de principiu.

rog pe cei care au card sa imi spuna ce folosesc, daca au avut probleme, comisioane, etc.

Pana una-alta m-as orienta sper un BCR VISA Clasic, http://www.bcr.ro/ro/costuri.asp?id=28 .    

Care este tipul de card cel mai des acceptat in Bucuresti ?
Nu ma intereseaza card-urile in valuta.

Multumesc anticipat.

#2
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
Cand aveam card (aveam bursa, ce vremuri ) :ciocan: am incercat in Suceava sa cumpar de sarbatori platind cu el! Nu am gasit un singur magazin care sa accepte carduri!! Acu parca sunt cateva hoteluri care accepta carduri la plata!
Acu trage si tu concluzia! :nu:

#3
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
Suceava nu este Bucurestiul, totusi...

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Nici in Bucuresti nu sunt prea multe locuri comune unde sa platesti de pe card.
Eu am BCR (de debit) si injur de fiecare data, pt. ca cel mai apropiat bancomat e la 1 statie de metrou distanta! :mad:

Atunci cand am facut eu cardul BCR era banca cu cele mai multe bancomate si cele mai bune oferte... poate situatia s-a schimbat intre timp.

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
concret ce tip de card BCR si unde poti plati cu card ?

#6
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Numai BANC POST , pentru ca au cele mai multe ATM-uri si pentru ca au o oferta avantajoasa pentru migrare spre card si cu depozit in valuta.

Greets,
Speedo

#7
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
inca o intrebare BUNA: in tara sunt mai multe magazine care accepta VISA sau MAESTRO ?

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
VISA sunt mai raspandite, dar pana la urma nu conteaza ce tip de card e. Pentru ca daca are consola din aceea pentru introdus cardul asa cum poate sa "vorbeasca" cu o banca , asa poate si cu alta pe alt tip de card.

Aici se distinge o alta problema, cartile de credit simple nu pot fi folosite decat pentru debit si pentru POS-uri.
Daca la vreun restaurant vrei sa platesti cu credit card si aia n-au dispozitiv de ala electronic si folosesc masinaria aia de imprimat pe factura seria cartii tale de credit, atunci esti in impas, pentru ca doar adevaratele carti de credit au seria in relief.

Ramai pe Banc Post, eu la ei sunt si pot sa0ti spun ca-i foarte bine.

Greets,
Speedo

#9
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am carduri si la BancPost ( de cand aveam bursa :cool: ) si la Tiriac ( mai nou, de la servici ). De platit nu prea platesc cu cardu' insa pot sa-ti spun un lucru : ai grija cum este cu dobanda si comisioanele. De exemplu, la Tiriac, sunt doua tipuri de carduri :
1. iti dau dobanda la bani care ii ai in cont, dar iti iau si comision la fiecare tranzactie
2. nu-ti dau dobanda la bani dar nici nu-ti mai comision.
( Este vorba de carduri Eurocard Mastercard, iar dobanda este destul de mica ... chiar nu mai stiu :o )
In ce priveste Bankpostu' nu mai stiu detalii .... tot ce mi-aduc aminte este faptu' ca erau Visa ... Despre dobanzi, comisioane etc. chiar nu mai am idee ...

  Cretze :cya:

P.S. Am auzit ca stai prin Titan ... apropo, au adus baieti un bancomat Tiriac pe acolo pe langa metrou :oK: ... ( ca astia de la Tiriac chiar au cam putine momentan, compartiv cu ceilalti ).

#10
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
TIRIAC - nu.

acuma ... intre BCR si BANCPOST, ambele sunt o apa si un pamant
am trimis un email la fiecare solicitand detalii, evident ca nu s-au obosit sa raspunda

asa e in Ro, deh...mai trebuie sa treaca 8 ani, cum spuse mr.Brucan

#11
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Speedo, zi-mi si mie unde gasesc bancomate Bancpost ca eu stiu vreo 3-4 in tot Bucuresti-ul (bine, pe unde umblu eu de obicei :D ) Spre exemplu prin Universitate, Unirii este vreunul? Eu stiu doar in Romana, prin gara si pe langa Obor.

#12
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Yo, don King nu scapa din vedere BRD-ul. Si eu am avut aceeasi pata, si mi-am tras un card de credit la BRD. Mi-au aprobat credit doua salarii (suficient sa-mi fac de cap) si este destul de acceptabil. Cerinte :

1. dupa un an de la deschiderea contului card-ul trebuie adus la 0   (si dupa aia poti sa-ti faci treaba iar)
2. poti sa scoti min. 400 mii si maxim suma aprobata
3. daca depui bani trebuie s-o faci pana in 20 ale lunii si minim 20% dn suma extrasa.
4. dobanda este undeva la 4% (de ex. aveam 3.700.000 scosi si dupa dobanda s-a facut 3.875.000 (parca ..)
5. este exact cum s-a descris un card de credit (relief in tot - nume, serie, si data expirarii)
6. este VISA

In ceea ce ma priveste am de la firma un card Banc Post - Millenium, surprinzator de bun. Este un Visa, in lei, acceptat la orice plati inclusiv prin Internet. Am accesat un on-line de electronice si am vrut sa cumpar un sistem de boxe. Dupa ce am dat datele, am asteptat un pic, si am avut surpriza sa vad card-ul acceptat. Am renuntat (a fost doar de test) si dupa ce am studiat un pic am descoperit ca se face plata in lei cu transformare automata in valuta respectiva. Evident toti isi trag partea, dar daca iti arde buza dupa ceva ...


EndLess Point

#13
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Eu folosesc numai cardul la plati mai mari (Maestro) Pina acum nu am avut magazin in care sa nu mearga. Dar in unele parti e mai ieftin sa folosesc carti de credit VISA si MASTERCARD.

#14
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
ATM-uri Banc Post pe care le stiu eu:
- Romana, langa cinema Studio (recent)
- Magheru, langa magazin Steilman, Lido
- Universitatii langa magazin Dialog
- Obor
- Gara de Nord
- Ministerul Transporturilor, Palat CFR la Gara de Nord, poarta G, accesibila publicului larg
- Sediul Banc Post de la parterul Palatului CFR
- Posta Titan
- Liceul de Telecomunicatii si Posta din Drumul Taberei
- UPB Bucuresti
- Piata Palatului Parlamentului, la intrare la Ministerul Comunicatiilor si CNA
- Sediul principal Banc Post din partea Izvor a Palatului Parlamentului


Stiu ca in Bucuresti sunt mult mai multe, dar pentru o lista completa trebuie sa-i intrebati pe ei.

Probabil ca stiti ca la extrageri de numerar se pot folosi si ATM-urile altor banci la care se aplica pana nu demult un comision de 5000 de lei.

horatzica  ;)

Greets,
Speedo

#15
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002
Eu nu sunt din Bucuresti .. :( .. si detin carduri si la BCR si la BRD

1. Vezi ce banca are cele mai multe ATM-uri in tot Bucurestiul
2. Vezi ce banca are cel mai apropiat ATM de tine
3. Daca vrei card de debit - 1,5 salarii nete la BRD si 3 salarii nete la BASA .. .. la BASA trebuie neaparat ca firma la care lucrezi sa-ti vireze salarul in contul de card :( ; la BRD ai de scris cateva formulare .. copii dupa cartea de munca ... bla bla...
3. Diferenta dintre Visa , Visa Electron si Maestro e ca Visa are scrisa in relief seria si numele tau (deci se pot face plati la magazinele care au cititor manual ) .. Visa Electron si Maestro merg numai la ATM-uri si la terminalele electronice din magazine ..
4. Plati din contul tau de card nu poti face decat pentru telefoanele mobile (Dialog si connex) .. daca vrei sa platesti Renelul .. Romgazul .. uita de card :(

Eu am Visa la BCR de 1,9 ani (de 1 an nu-l mai folosesc) , Visa Clasic la BRD(de debit - 1,5 salarii .. merita) Visa electron la BRD nu-l mai folosesc

BRD-ul iti trimite acasa prin posta extrasul de cont (desigur ca-l platesti 2500 lei )

Toate bancile au acelesi conditii si comisioane .. si dobanzi ... deci eu recomand sa-ti faci un card la banca care are cele mai multe ATM-uri si care este cel mai apropiat de tine ..
Nu strica un card de credit (sau de debit ) ma enerveaza ... chestia asta .. cum se numeste cardul care te imprumuta ? de debit de exemplu scrie pe extrasul meu de la BRD ..

#16
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
eu am BRD Visa Classic, credit (adica te imprumuta banca ...) de doi ani. Nu am avut nici o problema, bancomate sunt suficiente, doar ca in ultima vreme nu prea mai scot cash. Este MULT mai convenabil sa cumperi din magazin direct pe card, scapi de comisioane. Comisioane pe care le platesti la ATM, chiar daca este al bancii unde ai contul. Desigur, comisioanele sunt mici, nimic de spus, dar exista.

#17
tenoztz

tenoztz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.12.2001
INTREBARE mare de tot : stie cineva daca se poate face card -credit sau debit - in valuta , dar nu $. De exemplu mie mi-ar trebui in EU.

#18
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Ok.. vreau si eu un card !

A trecut suficient timp de la primul post.. SFATURI CEVA ???

CE SA-MI IAU    :confused:  :help:

Personal m-am oprit cu privirea pe un "VISA Electron" !
Poti sa-l; folosesti si afara... sa face instant conversia VALUTA - LEI  :D

Si am niste intrebari..

1. ITI iau comision astia de la BANCA daca folosesc card-ul in magazine ? Deci daca platesc o guma ma costa mai mult daca platesc folosind card-ul ?

2. ITI iua comision daca primesti bani in cont ? AI CONT ??
Adica as putea sa primesc banii direct intr-un cont al card-ului
? FARA ca cel ce mi-i trimite sa plateasca comision ?
CA asa e mai misto decat posta sau altele  :drac:  :drac:

Stie cine mai multe sa ma lamureasca si pe mine ?  :help:  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate