Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Card Bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#37
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
Monitox, crezi ca aca ne facem card simultan, ne fac vreo reducere ? :lol:

try http://www.no-cash.r...ert/oferta.html

Speedo -> scuzele de rigoare

#38
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ai dreptate Cretze, dar intentia mea a fost sa spun ca in general nu s-au schimbat conditiile, stiu ca exista banci la care nu se percepe comision pentru operatiunile cu card-uri, dar singurele 2 mari banci care conteaza pe piata ATM; Banc Post, BCR si hai si BRD n-au schimbat conditiile pentru clientii lor.

Nu uitati, reteaua de ATM-uri este mai importanta decat comisionul perceput pe operatiune.

Greets,
Speedo

#39
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
... ai dreptate ... in ce ma priveste( Tiriac ), pot sa zic ca sunt multumit ... in ce priveste ATM-urile, am unu' chiar aproape de casa ( la iesirea de metrou din Titan ) ... si la nevoie, sunt doua la Unirea ... pe restu' nu le stiu ( ... si sincer nici nu prea ma mai intereseaza )

Cretze :cya:

#40
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
De ce ma uit mai mult.. de ce nu-mi mai vine sa-mi fac :D:D:D

La Tiriac e stupid ca nu poti scoate decat 7 Mil pe zi !!!!!!  :eek:

Si daca eu primesc o suma mai mare de la cineva din tara si vreau sa o scot ?  :rolleyes:

Celelalte au comisioane descurajante... or sa puna in curand si comision de stationare in fata ATM-ului...

O sa ma mai uit...  :thinking:

#41
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
in general nu poti sa scoti de la ATM o suma mai mare de x milioane unde x este de la 5 la 15 milioane in functie de banca. Asta este cica pentru protectie. Daca vrei sa iei mai mult poti sa te duci la banca emitenta.

#42
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Un card nu este pentru a merge la un atm si sa scoti bani. Rolul lui principal este sa platesti cu el in magazine. Din pacate asta e mai greu in Romania... :(

In general orice banca te taxeaza daca scoti numerar. De exemplu la cartile de credit VISA si MasterCard (alea adevarate, nu cele emise in Ro), comisionul este de 3% la scoaterea de numerar si de numai 1% daca platesti in magazin sau pe internet. De asemenea mai ai si alte avantaje (asigurare medicala daca ai folosit card-ul in ultimele 2 luni etc.)

Sfatul meu e sa iti iei un card care poate fi folosit in magazine sa platesti cu el. Pentru scos de numerar mergi la banca, nu ai nevoie de card.

#43
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Am vazut zilele trecute o emisiune (parca la protv, nu sint sigur, deci nu dati cu parul...  :drac: ) despre cum poate lua omul teapa incercind sa scoata bani de la un atm. Tipul a pierdut 12 milioane din... PROSTIA lui. Si anume din faptul ca a comunicat pin code-ul unui (presupus) functionar al bancii de care apartinea atm-ul...

Deci: pin code-ul este PERSONAL si STRICT SECRET! NICI UN FUNCTIONAR AL BANCII EMITENTE NU ESTE AUTORIZAT DE NIMENI SA CUNOASCA ACEST NUMAR!!!

De asemenea NU COMUNICATI NIMANUI ACEST COD, INDIFERENT SUB CE MOTIV!!!
(exceptie POATE face sotia/sotul, deoarece se presupune ca e o afacere de familie... :drac: )

#44
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Well.. pana la urma o sa iau un VISA ELECTRON de la BCR :D

#45
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Salut!

Am de nevoie ( persoana fizica ) de un card de debit ( Visa sau Mastercard - nu stiu care...) cu care sa pot plati prin internet si sa-l pot folosi fara problem oriunde in lume...

Multumesc pentru raspuns!

#46
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
cel mai bun pentru ceea ce vrei tu ar fi cardul Virtual Visa de la BCR care este valabil si international pe internet.....numai ca la deschiderea de cont trebuie sa pui 1000000 in cont pentru a-ti elibera cardul....cardul il vei primi in 2 saptamani de la cererea de deschidere de cont!!

#47
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
Taifun de la Bancpost e super meserias...are si un card virtual asociat cu care poti face plati pe NET. La Bancpost exista posibilitatea de a muta fonduri de pe cardul normal pe cel virtual si a face plati direct de pe Internet (curent, telefon, etc). Intra pe site-ul lor pt amanunte.

#48
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
eu recomand taifun de la banc post

#49
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Taifun. Merge perfect in strainatate (si binenteles mai putin perfect in Romania, unde deja am avut probleme la 2 magazine... fekkin' country). La fel si la cumparaturi de pe Net (desi sa iti iei neaparat Internet Banking: 30$ garantie + 1$ pe luna abonament, pentru ca altfel e nasol sa faci transferuri intre cele 2 conturi).

Salutari,
Andrei

#50
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
mda....eu din cauza garantiei nu am reusit sa imi deschid un cont virtual....nu inteleg de ce trebuie pusi garantie 1000000 lei!! pentru ce?? la card normal sau internetional nu trebuie!!

#51
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
La ce te referi?

Garantia nu e (la Bancpost vorbesc) pentru contul de card virtual, acela e "gratis", ci pentru token-ul hardware de siguranta pe care ti-l dau cand te abonezi la serviciu Internet Banking.

Daca nu doresti Internet Banking, poti sa folosesti fara probleme cardul virtual, numai ca trebuie sa te deplasezi pana la ATM/sediu Bancpost ca sa faci transferurile intre conturi.

Salutari,
Andrei

#52
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002

Quote

Originally posted by geo2001
cel mai bun pentru ceea ce vrei tu ar fi cardul Virtual Visa de la BCR care este valabil si international pe internet.....numai ca la deschiderea de cont trebuie sa pui 1000000 in cont pentru a-ti elibera cardul....cardul il vei primi in 2 saptamani de la cererea de deschidere de cont!!

Am fost pe pagina bcr.ro, dar nu am gasit acest card...

#53
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Cred ca geo2001 se referea la cardul Visa Virtual de la Banca Romaneasca, din cate stiu BCR nu a inceput inca programul Visa Virtual (poate ma insel).

Aici gasesti o descriere independenta a ofertei care exista pe piata in momentul actual (relativ curenta - se mai schimba lucrurile).

Daca vrei sa te uiti la alternative, poti sa arunci un ochi si pe cardurile Visa Electron ale celor de la Alpha Bank si Raiffeisen Bank, insa parerea mea e ca tot Taifun (Bancpost) e the one, mai ales ca nu se retine comision la tranzactiile la POS-uri (nici intern, nici extern).

Salutari,
Andrei

#54
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Amyd
parerea mea e ca tot Taifun (Bancpost) e the one, mai ales ca nu se retine comision la tranzactiile la POS-uri (nici intern, nici extern).

Nu stiu exact ce oferte mai sunt dar pot sa-ti spun ca Taifun e o porcarie :)

Sa-ti dau cateva exemple ce ma fac sa stau deoparte :

1. ii trimit lui X afara ceva ala NU poate sa-mi plateasca pe card

2. vreau sa-i platesc lui X ceva cu cardul. Ma duc la un bancomat (deja ma enerveaza asta) transfer banii pe cardul virtual si cand ma intorc X imi spune.. MAN am uitat sa-ti spun mai adauga 2 USD ca te costa si TVA-ul sa zic..  Wow ! Acum e momentul la care INJUR si ma duc DIN NOU sa transfer bani :o (nici nu stiu daca poti sa mai adaugi peste aia)

3. S-a intamplat la unii ca unele colete sa nu ajunga sa sa vrea de ex. sa anuleze o comanda. Magazinele s-au oferit sa le dea banii INAPOI ! Ei si acum e distractia.. ca NU AU CUM sa ti-i dea inapoi :D:D:D

4. Din cate stiu sunt si MULTE probleme de compatibilitate ! I mean nu e acceptata in multe locuri.

...etc.

Mi se pare o chestie parca facuta special sa te scoata din minti.

PS: Dan avea una si el cred ca poate da detalii mai exacte...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate