Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara
 Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna
 problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale
 Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta
 

Cel mai iubit dintre pamanteni

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005

 Vidike, on Mar 5 2009, 21:34, said:

Viata ca o prada aveam de gand sa mai citesc de la el, apoi sa trec la alt autor. Delirul este cumva in doua volume, caci eu numai unul am, si si online am vazut ca doar un singur volum apare de el.
Da, delirul s-a tiparit volumul I si ai impresia ca urmaza o continuare dar de fapt nu a mai scris-o sau nu a fost publicata niciodata , dar cred ca prima e mai probabila.




 thesouloflove, on Mar 5 2009, 23:56, said:

Poate la vara citesc si eu cartea,am citit numa Morometii
Bine frate. De fapt puteai sa ne zici si asa parerea despre carte eu asa fac. De fapt eu am citit numa comentariile. Alte romane interbelice ai mai citit?

#20
catalin76

catalin76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.04.2007

 thesouloflove, on Mar 5 2009, 23:56, said:

Poate la vara citesc si eu cartea,am citit numa Morometii

Mai bine citeste 'Marele singuratic'. Romanul incepe ca o continuare a romanului 'Morometii'.

#21
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 jamalex2000, on Mar 3 2009, 21:30, said:

mi-a zis si mie cineva ca filmul e oribil in comparatie cu cartea!
Cine?   :notangel:

#22
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006

 catalin76, on Mar 5 2009, 22:47, said:

'Vidike', am si eu o intrebare pentru tine. Cand ai intrebat: 'Ce parere aveti despre acest roman?'
Ce raspunsuri te asteptai sa primesti?
Vroiai defapt sa discuti despre ceva anume din aceasta carte?
Nu neaparat, vroiam sa vad ce parere are lumea in general despre acest roman. De exemplu mie mi-a placut foarte mult, dupa cum am zis, ma asteptam sa fie in intregime un atac asupra comusimului, de aceea credeam ca va fi plictisitor.

#23
catalin76

catalin76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.04.2007

 Vidike, on Mar 6 2009, 20:36, said:

Nu neaparat, vroiam sa vad ce parere are lumea in general despre acest roman.[...]
'In general' cred ca este un roman care indeamna la meditatie, care, daca l-ai citit acordandu-i atentie, te va insoti toata viata prin sentimentul pe care ti-l produce.

 Vidike, on Mar 4 2009, 13:24, said:

[...] sa isi gaseasca el in sfarsit fericirea :). [...]
Este fericit, sau crezi ca a fi 'cel mai iubit dintre pamanteni' este putin lucru ? :)

Iti doresc lecturi cat mai multe, placute si valoroase, Vidike.
Si ... apropo
Cu respect, ma inclin :)

#24
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006
Da, este fericit macar are dragostea fetitei sale, chiar daca dragostea lui Suzy a pierdut-o. Totusi, poate intr-un final nu ramane singur, isi gaseste o persoana care sa fie alaturi de el, dar asta ramane la interpretarea fiecaruia :). Mersi mult, in caz ca, cunosti anumite carti care ti-au plauct mult sau crezi ca ar merita citite trimite un PM, sau posteaza-le aici te rog :)

#25
catalin76

catalin76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.04.2007

 Prien, on Mar 5 2009, 15:05, said:

[...]Este cineva dintre dvoastra in stare sa imi explice de ce a fost introdusa acesta scena in film?[...]

Iata explicatia pe care o da Mircea Albulescu:

[...]
Și atunci am construit împreună cu Șerban acest personaj, care a devenit un fost medic, un intelectual, un om care cântă Marseilleza în limba franceză. Și care până la urmă îl agresează sexual și așa mai departe... Care a fost gândul însă? Al meu și al lui Șerban. Și asta poate e interesant de știut. Să arătăm că această umilință, această suferință fizică îngrozitoare, să fii violat de un alt bărbat într-o pușcărie - în fapt, se dovedește și din carte, dar mai ales din film - a fost până la urmă cea mai mică suferință, cea mai mică umilință a lui.
[...]

Interviul il gasesti aici

#26
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mda, am terminat de citit interviul...
Intotdeauna am admirat si invidiat oamenii care reusesc sa vorbesca fara sa spua nimic. Iar prostitutia e cea mai veche meserie. Intr-o vreme a fost si sacra. Acuma e doar profitabila, dar nu si onorabila.....
In concluzie, cred despre mine ca sunt extrem de prost. Pt ca in ciuda miilor de cuvinte M.A. tot nu m-a lamurit de ce trebuia introdusa chestia asta. Iar faptul ca un doctor, adica cineva educat, stia sa cante imnul Fratei in franceza, zau, mi se pare cel putin penibil. Asta ne invatam si pe noi la scoala generala, la orele de franceza. Ca nu toti au retinut, ce sa mai zic. Chestie de memorie, sau preferinta.
Sincer, mi-e cam rusine sa ii zic lui totusi- maestrului - ca lui ar trebui sa ii fie rusine pt introducerea acestei scene. La valoarea, varsta si experienta lui artistica cred ca putea descrie si altfel chinurile pe care comunismul le-a adus asupra oamenilor. Iar ideea ca violul a fost cel mai mic rau care i s-a intamplat, zau ca nu merita sa fie discutata. Asta inseamna ca ruperea din familie si mediul lui era o binecuvantare?
Chiar, imi recunosc si imi cer scuze gogosarului ca i-am atribuit acesta tampenie. Dar pana la urma nu era obligat sa o accepte, ca vorba aia era cineva. Asa ca pt mine ramane cum am discutat, adica "gaina care naste pui " pt ca ziarul trebuie sa se vanda..
catalin76
Ai dreptate, cel putin eu am scris mai mult despre film decat despre carte. O sa incerc sa imi repar "greseala".

#27
Adrian13

Adrian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.05.2006
Am terminat primul volum pe nerasuflate.Niciodata nu am crezut ca pot citi o carte de 368 de pagini atat de repede.Felul in care Victor Petrini isi povesteste viata,relatia sa cu Matilda,Petrica,Ion Micu,Ben Alexandru,distrugerea culturii de catre niste indivizi inculti,arestarea sa la sfarsitul volumului 1.Mi-a placut foarte mult cartea.Intr-un fel povestea din carte este si povestea cartii mele in sine.Numai D-zeu stie cat am umblat dupa ea saptamana trecuta.Intr-un fel cultura este tot la indemana unor indivizi inculti,chioscarii de ziare care fac tot felul de mismasuri cu cartile de la Jurnalul sau Adevarul.Daca maine nu gasesc volumul 2,desi am fost pus pe lista,ma duc sa o caut prin librarii.

P.S.Personajul lui Mircea Albulescu nu canta numai Imnul Frantei,mai canta si Internationala,tot in franceza.
Altceva ciudat in film,in scena in care V.P. se duce la carciuma cu colegii de la deratizare ei se duc la Sarpele Rosu.Sarpele Rosu s-a deschis cu multi ani,multi ani mai tarziu.Mult dupa anul in care se petrece actiunea filmului.

Edited by Adrian13, 25 March 2009 - 02:10.


#28
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 Prien, on Mar 5 2009, 15:05, said:

Sincer eu nu am priceput si de aceea intreb. Este cineva dintre dvoastra in stare sa imi explice de ce a fost introdusa acesta scena in film?


Am încercat să văd această scenă ca pe o alegorie
Ca și parabola justiției din ,,Procesul"lui Kafka,ești obligat să folosești imaginația și să înțelegi o lume,dintr-o singură scenă de film

#29
Finnerty

Finnerty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.04.2009
Ediția a III-a tipărită în 1987 de editura CARTEA ROMÂNEASCĂ  are textul integral sau are vreo cenzură?

#30
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 Finnerty, on May 12 2009, 15:10, said:

Ediția a III-a tipărită în 1987 de editura CARTEA ROMÂNEASCĂ  are textul integral sau are vreo cenzură?
Tu ai citit toata discutia, sau pe sarite, din 1 in 3,14?
Te intreb asta pt ca in Post #11 din acesta discutie, cineva care in '87 avea deja 24 de ani ..
De fapt, mai bine lasa..

#31
Miss_Lore

Miss_Lore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 19.06.2009
Am citit  Marin Preda acum ceva timp ...
Nu sunt extraordinar de incantata de cel mai iubit .. dar pot sa spun ca a avut un final destul de ciudat .

Volumul al treilea a fost cel mai interesant
:D

#32
crilabrd

crilabrd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2009
Am citit romanul inca de la aparitie, editia cenzurata. Nu stiu cum ar fi fost daca as fi citit-o prima data acum. Pentru vremea aceea sa aduci in discutie subiectul Antonescu era un gest de mare indrazneala. Acum poate parea o carte desueta. Pentru mine insa, ramane romanul meu preferat.

#33
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005

 Prien, on 5th March 2009, 16:05, said:

Iar in ceea ce priveste interzicerea si cenzurarea cartii pe vremea lui Ceausescu, mi se pare un mit urban. Am citit ambele editii, la relativ scurt timp dupa aparitie. Si mai ales la a 2-a pt ca auzisem zvonul am fost deosebit de atent sa vad daca mai exista sau nu "soparlele". Pe atunci aveam vre-o 20 de ani si memoria nu imi era ca cea de azi..
Dar nu am gasit nimic scos. Niste caractere mai mici, asa ca volumele erau intr-un format mai redus si mai greu de lecturat.

In plus era de "bon ton" sa arati ca esti cult in capul tau si ai citit "Cel mai iubit.." si "Arta conversatiei".
Am vazut aceste carti erau in vitrina cu bibelouri, in fata carpetei cu rapirea din serai, in casa unui aproape analfabet, cand m-am dus sa ii repar tv-ul...


 crilabrd, on 21st June 2009, 19:00, said:

Am citit romanul inca de la aparitie, editia cenzurata. Nu stiu cum ar fi fost daca as fi citit-o prima data acum. Pentru vremea aceea sa aduci in discutie subiectul Antonescu era un gest de mare indrazneala. Acum poate parea o carte desueta. Pentru mine insa, ramane romanul meu preferat.
super tare
răspuns final:
sigur s-a cenzurat
așa știu toți...

#34
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Anjin san
Poate ca sunt eu prea tehnic, -adica inginer, hi, hi- dar pt mine cenzura inseamna ca intre cele 2 editii exista diferente. Adica din a 2-a au disparut cuvinte, randuri sau pagini fata de ce aparuse in prima..
Acuma ca lui Preda i-a fost frica sa scrie mai detaliat despre .., sau ca manuscrisul nu a mai trecut asa cum a fost predat de CiocaBuz-i (Ciocan-ul sau Buzdugan-ul) din editura...nu am de unde sa stiu.
La urma urmei te poti autocenzura si pt ca simti ca unele pagini nu ti-au iesit bine, ca nu ai descris cum trebuia..
PS. Nu ma refer la Buzdugan-ul care face emisunea de la un anumit post de radio. Ci la 2 personaje reale care cu asta se ocupau pe vremea impuscatului, dar intr-o alta "fabrica"..Si oricum ambii sunt oameni in varsta, adica 60+..
crilabrd
"Am citit romanul inca de la aparitie, editia cenzurata"...
Te rog sa imi spui si mie unde si ce a disparut in a 2-a editie fata de prima. Sunt extrem de curios si promit public ca o sa ma zbat sa fac rost de prima editie. O am pe a 2-a, asa ca o sa pot face comparatia imediat.

#35
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
^Eu am înțeles ce ați zis, am glumit,nici eu nu știam să fi fost cenzurată cartea , dar am cunoscut 3 persoane care nu o citiseră și care știau ei că a fost.(Asta nu înseamnă că nu e așa, poate a fost cenzurată dar...ce era și mai rău pentru ei de trebuia scos și asta a rămas?!)


Eu râdeam de vreo 5 minute când am scris postul anterior , discuția de mai sus e ceva de genul


-dom'le s-a scos?
-am zis mai sus că nu s-a scos!
-eu am citit ediția din care s-a scos.
:lol:

Și eu sunt pe cale să devin tot ing. .

#36
NjoYMe

NjoYMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2008
O carte buna in adevaratul sens al cuvantului, il ador pe Petrini, imi place cum isi descrie starile si imi mai place povestea de dragoste dintre Petrini si Suzy, capacitatea autorului de a reda amanuntele intr+o maniera in care sa traiasca si cititorul aceasta poveste, nu e tocmai un happy-end, pt. ca pana la urma personajul cred ca nu se implineste prin iubire, or asta e unul dintre telurile lui, iubirea este la el un foc ce arde, dincolo de fatetele cotidianului, o data plasata in cotidian ea isi pierde stralucirea, el vrea o iubire ideala, pe care nici Suzy, nici celelalte femei nu i+o pot oferi decat pana la un punct, din punctul acesta de vedere personajul nu capata implinirea visata si impusa de cartile de filosofie pe care le citeste, nu vad un happy-end deloc, vad un om oarecum resemnat sa ramana profesor intr-un sat si atat, sa traiasca o viata anosta, ca oamenii simplii, or Petrini nu e o personalitate complexa, pe undeva este aici scoasa in evidenta eterna inadaptare a oamenilor de calitate care nu pot duce decat o viata pe masura, diferita de cea a omenilor obisnuiti ce traiesc tern, oricum Petri sfarseste prin a supravietui, nu prin a TRAI, ceea ce cauta el...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate