Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Sabatul, origine si valabilitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4998 replies to this topic

#3475
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
"In ziua Domnului eram in Duhul. Si am auzit inapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trambite, (Apoc.1:10)"

Unde, Ziua Domnului este ziua a 7-a, nu alta zi.Posted Image

Dude ziua Domnului era intr-o duminica ca atunci a inviat...la asta se refera Ioan ca femeile s-au odihnit de Sabat si nu au mers la mormant decat duminica, cum puteti argumenta asa de subred ? Nu-I ziua Domnului Isus in ziua cand a inviat ??????????????

Ziua a 7-a poate fi orcare zi depinde de unde incepi numaratoarea

#3476
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 enohabel, on 29 septembrie 2015 - 06:13, said:

Dude ziua Domnului era intr-o duminica ...
joi, de la 3 la 2... Posted Image


Domnul e de aceeasi parere contrara cu tine, negru pe alb.
Ai ceva tupeu!Posted Image

Edited by Dude_2nd, 29 September 2015 - 06:59.


#3477
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 Dude_2nd, on 29 septembrie 2015 - 06:59, said:

joi, de la 3 la 2... Posted Image


Domnul e de aceeasi parere contrara cu tine, negru pe alb.
Ai ceva tupeu!Posted Image
Ma tu te eschivezi acum... te-am bagat in colt si te-am facut KO,...ia rapunde matale in ce zi a saptamanii a inviat Isus ? ca in fond aia e ziua Domnului care o mentioneaza Ioan

branza buna in burduf de caine

#3478
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013
Enohabel, tu serbezi Paștele?

#3479
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 Didymus, on 29 septembrie 2015 - 07:35, said:

Enohabel, tu serbezi Paștele?
Pai da cum nu? le serbez si la unguri reformati si la ortodoxi, ca sa nu fie cu suparare.. mai ales ca pica duminica....da nu inteleg rostul intrebarii tale ?
ca eu nu imi tin nici onomastica mea, dar copii ma baga in colt, de craciun daca cade in zi de lucru lucrez de ziua mea lucrez normal ca nu dau eu importanta acestor aspect minore

#3480
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 enohabel, on 29 septembrie 2015 - 07:44, said:

Pai da cum nu? le serbez si la unguri reformati si la ortodoxi, ca sa nu fie cu suparare.. mai ales ca pica duminica....da nu inteleg rostul intrebarii tale ?
Păi ar trebui să serbezi Paștele în fiecare duminică, căci atunci a înviat Hristos.

#3481
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,726
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 29 septembrie 2015 - 00:34, said:

toata Legea lui Dumnezeu este o "vechitura", dupa cum spune:
"Asa vorbeste Domnul: "Stati in drumuri, uitati-va si intrebati care sunt cararile cele vechi, care este calea cea buna: umblati pe ea, si veti gasi odihna pentru sufletele voastre!" Dar ei[tu Posted Image] raspund: "Nu vrem sa umblam pe ele!" (Ier.6:16)"
Scoti din context ! Posted Image

 enohabel, on 29 septembrie 2015 - 07:44, said:

Pai da cum nu?

Nu ai cunostinta biblica, Christos e Pastele - 1 Cor 5:7 care s-a implinit deja.
Si mai scrii si manuscrise !!!Posted Image

#3482
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 enohabel, on 29 septembrie 2015 - 07:44, said:

Pai da cum nu? le serbez si la unguri reformati si la ortodoxi, ca sa nu fie cu suparare.. mai ales ca pica duminica....da nu inteleg rostul intrebarii tale ?
bravos!
esti unul dintre cei ce neaga jertfa Mielului odata pt totdeauna, jertfind anual un miel ingrasat cu tot soiul de chimicale si hormoni de crestere.

#3483
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,726
  • Înscris: 16.03.2004

 enohabel, on 29 septembrie 2015 - 07:44, said:

le serbez si la unguri reformati si la ortodoxi, ca sa nu fie cu suparare..

Oare de asta? De ce nu-i aduci la Christos pe toti acestia?

#3484
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 29 septembrie 2015 - 20:30, said:


Oare de asta? De ce nu-i aduci la Christos pe toti acestia?
pentru ca atunci cand spui adevarul cuiva, de obicei te faci dusmanul lui.
iar Enohabel e omul pacii.Posted Image

 dark, on 29 septembrie 2015 - 09:31, said:

Scoti din context ! Posted Image
de fapt, tu nu pricepi contextul...:whistling:

#3485
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 Didymus, on 29 septembrie 2015 - 08:32, said:

Păi ar trebui să serbezi Paștele în fiecare duminică, căci atunci a înviat Hristos.
Este o remarca  cu talc Didy, si asa v-a fi,  ....voi serba pastele in fiecare duminica(te invit si pe tine) am vb cu fratii suntem un grup care oricum ne adunam separat si s-a propus sa ne afiliem la crestini dupa evanghelie, unde e cea mai mare libertate nu se amesteca cei din cult in treburile adunarilor locale si la crestinii acestia se serbeaza cina Domnului in fiecare duminica...cred ca nu gresesc daca asociez cina Domnului cu pastele ?...ca in fond de fiecare data cand se ia cina Domnului se citeste textul cu cina lui Isus si ucenicii lui...acolo e vb de paste
Astea care le sarbatoresc reformatii ,evreii catolicii ortodoxii o data pe an nu au nici o valoare spirituala

#3486
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 enohabel, on 30 septembrie 2015 - 04:31, said:

Astea care le sarbatoresc reformatii ,evreii catolicii ortodoxii o data pe an nu au nici o valoare spirituala
...ca orice alta sarbatoare instaurata de om, inclusiv Duminica. Posted Image

#3487
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,726
  • Înscris: 16.03.2004

 enohabel, on 30 septembrie 2015 - 04:31, said:

te invit si pe tine

Da, luati-l si pe Dude in gasca!
Promite ca vine in fiecare duminica (ziua Domnului, sic !) la Radnót, Maros megye. E aproape de comuna unde sta el.

#3488
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 12 august 2015 - 08:47, said:

pai adineauri spuneai ca toate sabatele, inclusiv deci si "intaina dintre sabate", sunt o umbra, deci zero barat.
asadar, cum stam?
ce porunceste Domnul ba, dar ce porunceste omul da?

pe de alta parte, acel "o alta zi " este "astazi", nicidecum ziua intaia.
bravos stimabile!
faceti cu porunca a 4-a exact ca ortocatolicii cu porunca a 2-a, care spun ca nu se inchina ci venereaza/cinstesc.Posted Image


De ce ti-e frica sa citesti totul?
"s-au intors si au pregatit miresme si miruri. Apoi, in ziua Sabatului, s-au odihnit, dupa Lege."
Pentru ca nu te lasa doctrina faradelegii?
Stimabile, noile sabate sunt duminica, si sunt pentru BISERICA si sunt o umbra ca si botezul cu apa si frangerea painii in adunare. Daca nu ma adun azi duminica, nu ma botez cu apa si nu frang painea in adunare nu pacatuiesc. Oficial, era bisericilor a inceput la Cizecime.


Quote

Asta avand relevanta pentru ce?
pentru schimbarea frauduloasa a poruncii lu Dumnezeu de a tine ziua a 7-a, cu ziua 1-a impusa de om?Posted Image

Iete, Apostolii tineau ziua a 7-a cu sfintenie.
De Pavel, nu-ti mai spun ca doar in ziua a 7-a facea adunarile pe unde pleca.
Dar, uita-te la Ioan:
"In ziua Domnului eram in Duhul. Si am auzit inapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trambite, (Apoc.1:10)"

Unde, Ziua Domnului este ziua a 7-a, nu alta zi.Posted Image
Unde scrie ca ziua Domnului nu era duminica?
Si acum, ca sa inteleg, prin Domnul intelegi Dumnezeu? Ca vad ca unde scrie ca Hristos este Domn, nu vrei sa intelegi Domnul=Dumnezeu. Cam cum faci diferentele astea? Cand convine brosuricii, selectiv?
Ca daca as fi si eu de alta factura, as putea comenta ca tine ca sunt multi domni, deci putea sa fie ziua unui domn, nu ziua lui Dumnezeu, nu? Sau, principiul nu se mai aplica acum, ca e poti sa sustii idolatria cu sabatul evreiesc in NT?

Edited by zexelica, 30 September 2015 - 10:54.


#3489
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 30 septembrie 2015 - 10:51, said:

Stimabile, noile sabate sunt duminica, si sunt pentru BISERICA si sunt o umbra ca si botezul cu apa si frangerea painii in adunare. Daca nu ma adun azi duminica, nu ma botez cu apa si nu frang painea in adunare nu pacatuiesc. Oficial, era bisericilor a inceput la Cizecime.
respectabile,
parca sabatele erau  o umbra, nu?
asadar, e nerozie compet neduhovniceasca, sa afirmi ca o zi a fost inlocuita...tot cu o zi. Posted Image
macar baga si tu placa aia spirituala stricata cu sabat=odihna in Domnul in fiecare zi...:whistling:

 zexelica, on 30 septembrie 2015 - 10:51, said:

Unde scrie ca ziua Domnului nu era duminica?
Si acum, ca sa inteleg, prin Domnul intelegi Dumnezeu? Ca vad ca unde scrie ca Hristos este Domn, nu vrei sa intelegi Domnul=Dumnezeu. Cam cum faci diferentele astea? Cand convine brosuricii, selectiv?
Ca daca as fi si eu de alta factura, as putea comenta ca tine ca sunt multi domni, deci putea sa fie ziua unui domn, nu ziua lui Dumnezeu, nu? Sau, principiul nu se mai aplica acum, ca e poti sa sustii idolatria cu sabatul evreiesc in NT?
una e DOMN[YHWH] si cu totul alta e Domn[Adonai].
Primul, e Autoritatea, Capul Celui de-al doilea.Duhovniceste vorbind.
Asadar, primul DOMN=YHWH, afirma negru pe alb ca Ziua Sa este Ziua a 7-a=Sambata.
Pana la Constantin nu s-a gasit alt Domn din cer si de pe pamant sa porunceasca tinerea Duminicii ca zi a Domnului[Constantin, desigur, doar ce-ai crezut?]

 dark, on 30 septembrie 2015 - 10:30, said:

Da, luati-l si pe Dude in gasca!
gasca esti tu!

Edited by Dude_2nd, 01 October 2015 - 09:19.


#3490
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 01 octombrie 2015 - 09:21, said:

respectabile,
parca sabatele erau  o umbra, nu?
asadar, e nerozie compet neduhovniceasca, sa afirmi ca o zi a fost inlocuita...tot cu o zi. Posted Image
macar baga si tu placa aia spirituala stricata cu sabat=odihna in Domnul in fiecare zi...Posted Image
Stimabile, si curatirea ceremoniala a preotilor a ramas valabila in NT. Botezul (curatirea cu apa) a fost tot o umbra continuata.

1 Petru 2

. Si voi, ca niste pietre vii, sunteti ziditi ca sa fiti o casa duhovniceasca, o preotie sfanta si sa aduceti jertfe duhovnicesti, placute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.

Botezul cu apa se face atunci cand ai cugetul curat, adica esti parte a preotiei sfinte, la fel cum au porunca in VT preotii sa faca.


Quote

una e DOMN[YHWH] si cu totul alta e Domn[Adonai].
In koine e kirios. Cum zici tu ca e ziua lui Dumnezeu in Apocalipsa si cand scrie de Hristos ca e Domn, gata, nu mai e Dumnezeu?
Care este principiul biblic? Sau...nu e? E doar principiu iehovist?

Quote

Primul, e Autoritatea, Capul Celui de-al doilea.Duhovniceste vorbind.
Asadar, primul DOMN=YHWH, afirma negru pe alb ca Ziua Sa este Ziua a 7-a=Sambata.
Dar in koine faci figuri cand scrie de Hristos ca este Domn=Dumnezeu. Iar cand iti convine pt brosurica, deodata Domn este Dumnezeu, fara sa mai pui versul ca sunt multi domni si multi dumnezei.

Quote

Pana la Constantin nu s-a gasit alt Domn din cer si de pe pamant sa porunceasca tinerea Duminicii ca zi a Domnului[Constantin, desigur, doar ce-ai crezut?]
Mi se rupe mie de costica. Scrie ca Pavel frangea painea in adunare DUMINICA si scrie de sfarsitul sabatelor si de intaia din sabate. Scrie si de ALTA zi de odihna lasata pt poporul lui Dumnezeu, nu pt adventisti.

#3491
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 01 octombrie 2015 - 10:08, said:

Stimabile, si curatirea ceremoniala a preotilor a ramas valabila in NT. Botezul (curatirea cu apa) a fost tot o umbra continuata.

1 Petru 2

. Si voi, ca niste pietre vii, sunteti ziditi ca sa fiti o casa duhovniceasca, o preotie sfanta si sa aduceti jertfe duhovnicesti, placute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.

Botezul cu apa se face atunci cand ai cugetul curat, adica esti parte a preotiei sfinte, la fel cum au porunca in VT preotii sa faca.
ti-am sugerat sa bagi balaria aia cu odihna spirituala in Isus, dar nu m-ai ascultat.
uita-te ce aberatii duhovnicesti ai scris mai sus... :D

 zexelica, on 01 octombrie 2015 - 10:08, said:

Dar in koine faci figuri cand scrie de Hristos ca este Domn=Dumnezeu. Iar cand iti convine pt brosurica, deodata Domn este Dumnezeu, fara sa mai pui versul ca sunt multi domni si multi dumnezei.
blablabla...Psalmul de unde cita Pavel nu e scris in koine...Posted Image

 zexelica, on 01 octombrie 2015 - 10:08, said:

Mi se rupe mie de costica. Scrie ca Pavel frangea painea in adunare DUMINICA si scrie de sfarsitul sabatelor si de intaia din sabate. Scrie si de ALTA zi de odihna lasata pt poporul lui Dumnezeu, nu pt adventisti.
Pavel se aduna sambata. Asta nu se pune, ca iti demoleaza cea mai mare minciuna pe care e fondat Crestinismul babilonic, si anume Duminica in locul Sambetei?Posted Image

#3492
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Ai sa mergi in iadul care tu nu il recunosti Dude, imi pare rau de tine esti inca tanar si ai ceva sanse sa te intorci sa te pocaiesti sa te smeresti ...si lucru important ;cativa ani invata sa asculti de la batrani

lasa dracului sambata ca cel rau foloseste Sabatul in avantajul lui sa te ia pe tine in focul vesnic
Nu fii tampit, nu fii prost , nu fii iresponsabil, toate zilele sunt ale Domnului si ale noastre avem  acum 2 zile de odihna
cred ca nu mai are rost sa zic nimic...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate