Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Emigrarea si viata in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
661 replies to this topic

#55
ARICIU692000

ARICIU692000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.11.2008
mai sunt si excepti .dar spania italia  si germania asa este romanu umbla numa dupa profit .daca lucrezi cu el te sapa sa ajunga un (sefut mai mic .si asa este de flegmatic de zici ca el a pus coada la pruna si vana la P_ _ A ) si ex. pot continua nu are rost sa mai continui cu ex.


eu tot la parere mea raman  in orice tara mergeti feritiva de roman ca de dracu

este parere mea si am simtito pe propria piele acum 10 ani cand mi-a spus un coleg de munca asta nu am crezut dar este adevarat
in Finlanda nu am fost dar in tarile enumerate  de mai sus da si este asa cum spun eu -

#56
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

 soarce, on 25th October 2009, 17:01, said:

Uite aici un calculator: http://www.calcularsueldoneto.com/


mersi(si lui Bogdan)

#57
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 ARICIU692000, on 25th October 2009, 20:57, said:

mai sunt si excepti .dar spania italia  si germania asa este romanu umbla numa dupa profit .daca lucrezi cu el te sapa sa ajunga un (sefut mai mic .si asa este de flegmatic de zici ca el a pus coada la pruna si vana la P_ _ A ) si ex. pot continua nu are rost sa mai continui cu ex.


eu tot la parere mea raman  in orice tara mergeti feritiva de roman ca de dracu

este parere mea si am simtito pe propria piele acum 10 ani cand mi-a spus un coleg de munca asta nu am crezut dar este adevarat
in Finlanda nu am fost dar in tarile enumerate  de mai sus da si este asa cum spun eu -


Eu cred ca este normal ca orice om pe lumea asta sa caute profitul ; as vrea sa-l vad si eu pe ala care cauta sa mearga in pierdere .

Si daca este asa cum spui ca trebuie sa ne ferim de toti romanii ca de dracu , daca ma intalnesc cu tine ce sa fac ?
Sau tu esti singurul roman cinstit din Europa ?

Ar fi bine sa ne mai temperam putin extremismul , nu crezi ?
Poate ai avut tu ghinionul sa intalnesti doar puslamale pe unde ai umblat , adevarul insa se stie ca nu toti din afara sant la fel .
De fapt procentul celor care fac prostii este mult mai mic in comparatie cu cei care muncesc .
Eu personal am cunoscut o multime de romani care muncesc , au familie , am cunoscut multi care au facut si facultate in tara , unul dintre ei cu diploma de inginer , de 5 ani lucreaza la spatii verzi ( cum se zice in tara ) , si castiga 930 de euro pe luna si tuturor le spune ca este foarte multumit atat cu munca pe care o face cat si cu banii pe care-i castiga .
Am auzit de la altii ca ar fi unii nu stiu unde care se ocupa cu furatul din magazine , sau ca ar fi altii care falsifica , carti de credit , insa au personal nu i-am cunoscut .
Am cunoscut un roman care povestea ca fura salam din magazine ca sa manance in urma cu 7-8 ani , dar acum are aproape 6 ani de cand lucreaza la intretinerea unui camp de golf .
Si sant o multime care au afaceri , firme de constructii mai mici sau mai mari , magazine , restaurante , firme de transport , de curierat , de curatenie , firme de vanzari-cumparari autovehicule , si multe altele , asadar sant multi romani care nu merita sa fie manjiti cu noroi si bagati in aceiasi oala cu infractorii care au venit aici cu un scop clar si fara gandul de a munci .

Si sant romani pe care-i vad impreuna cu familiile lor , in fiecare duminica la biserica  ortodoxa .

Asadar mai sant si alt fel de romani , nu crezi ?

#58
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 teknotronik, on 27th October 2009, 02:02, said:

unul dintre ei cu diploma de inginer , de 5 ani lucreaza la spatii verzi ( cum se zice in tara ) , si castiga 930 de euro pe luna si tuturor le spune ca este foarte multumit atat cu munca pe care o face cat si cu banii pe care-i castiga .

Pai cum, are diploma de inginer si nu si-a echivalat-o? :o
Prefera sa lucreze ca necalificat pt 930 euro/luna cand ar putea sa castige cel putin dublu/triplu ca inginer?
Suna destul de dubios, eu nu sunt convins ca ala-i inginer...
Cum naiba poate fi un inginer multumit sa lucreze sub calificarea sa si pe un mizilic de salariu?

#59
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Esti invitat cand vrei tu , in Madrid , sa petreci cateva zile si sa-l cunosti pe Manolo , asa se numeste , sa-ti elimini indoielile .


Si apoi sa stii ca sant multi spanioli care lucreaza pe acelasi salariu si exista multi care ar dori sa lucreze pe acelasi salariu .

La ora actuala Spania este pe primul loc in Europa ca numar de someri , aproximativ 4.000.000 , si aceasta cifra este in crestere .

Se anunta ca anul 2010 va fi mai rau aici decat 2009 .

Si inca ceva , nu este atat de usor cum se crede , sa echivalezi diploma si sa gasesti de munca , cel putin in acest moment ,aici in Spania .
Aici nu este tara lui Mos Craciun .

Asadar mai consideri ca este dubios ca este multumit cu acest salariu ?

#60
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 teknotronik, on 27th October 2009, 21:55, said:

Si apoi sa stii ca sant multi spanioli care lucreaza pe acelasi salariu si exista multi care ar dori sa lucreze pe acelasi salariu .
Sunt convins de asta dar aia nu cred ca sunt ingineri.
Un inginer bun face chiar si in Romania mai mult decat suma mentionata...

 teknotronik, on 27th October 2009, 21:55, said:

Si inca ceva , nu este atat de usor cum se crede , sa echivalezi diploma si sa gasesti de munca , cel putin in acest moment ,aici in Spania .
Sa fim seriosi, chiar tu ai scris ca tipul e de 5 ani in Spania. Pai acum 5 ani nu era nici urma de criza, economia mergea bine in toata Europa etc
Si avea timp berechet sa-si recunoasca si 5 diplome, nu una...

 teknotronik, on 27th October 2009, 21:55, said:

Aici nu este tara lui Mos Craciun .
Clar ca nu e!  :P
Insa la fel de clar e una din tarile unde e relativ usor de razbit, dovada fiind numarul mare de romani care au ales aceasta destinatie.

 teknotronik, on 27th October 2009, 21:55, said:

Asadar mai consideri ca este dubios ca este multumit cu acest salariu ?
Evident!
Si nu ma refer doar la salariu ci si la pozitia profesionala (daca o putem numi asa).
In sfarsit, daca omului ii convine, sa-i fie de bine, pe mine nu ma afecteaza cu nimic ...

Edited by Bogdan R, 28 October 2009 - 10:33.


#61
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006

 teknotronik, on 27th October 2009, 21:55, said:

La ora actuala Spania este pe primul loc in Europa ca numar de someri , aproximativ 4.000.000 , si aceasta cifra este in crestere .

Se anunta ca anul 2010 va fi mai rau aici decat 2009 .
Sa inteleg ca pentru urmatorii ani nu mai este de emigrat in spania, pentru romani. Nu mai ai de ce....

#62
andreya0309

andreya0309

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.06.2008
buna tuturor!
ar putea sa imi spuna cineva ce demersuri trebuie sa urmez pentru a obtine tarjeta de rezidenta temporara ( cea fara drept de munca) ?
eu sunt in madrid si nu cunosc mai pe nimeni care mi-ar putea da aceste informatii, asa ca daca stie cineva unde trebuie sa ma duc si cum sa fac... va raman datoare  :thumbup:

Edited by andreya0309, 14 December 2009 - 21:07.


#63
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 arthasfleo, on 19th November 2009, 11:47, said:

Sa inteleg ca pentru urmatorii ani nu mai este de emigrat in spania, pentru romani. Nu mai ai de ce....
nu neaparat nu stiu daca se poate compara cu anglia
dar din cate am vazut la tv au o gramada de someri, iar forta de munca este formata in special din emigranti
apoi apare serviciul de plasare a fortei de munca, te suna, ca cetatean englez si ti se ofera un job, bineinteles ca acesta nu se duce sa mature, sa ridice o maslina, asteapta munca de birou
adica sunt putori
la fel si in spania, din cate stiu nu prea se rup cu munca, de aici si rata de somaj ridicata
daca esti comod, o sa mori comod

#64
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 andreya0309, on 14th December 2009, 22:06, said:

buna tuturor!
ar putea sa imi spuna cineva ce demersuri trebuie sa urmez pentru a obtine tarjeta de rezidenta temporara ( cea fara drept de munca) ?
eu sunt in madrid si nu cunosc mai pe nimeni care mi-ar putea da aceste informatii, asa ca daca stie cineva unde trebuie sa ma duc si cum sa fac... va raman datoare  :thumbup:

Trebuie sa mergi la comisaria de care apartii cu domiciliul .
Tarjeta de rezidenta care se elibereaza acum este de fapt un certificat de inregistrare ca cetatean al Uniunii Europene ( Certificado de Registro de Ciudadano de la Union ) si chiar si cele pe care scrie ca respectivul nu are drept de munca dacat pe cont propriu , in realitate dau drept de munca celui care-l detine .
Trebuie sa ai cu tine certificatul de " empadronamiento " precum ca locuiesti undeva .
Eu stau tot in Madrid , asa ca daca te pot ajuta cu ceva apeleaza .

Cat despre emigratul in Spania in urmatorii ani , nu pot sa spun decat ca viitorul este foarte sumbru .
In mod sigur nu este de migrat in Spania pt. cei care veneau si fara sa stie vreo meserie intrau pe primul santier si erau contractati ca salahori si luau 1000 de euro.
Sectorul constructii este inchis in proportie de 90 % .
Iar despre somaj , este adevarat ca spaniolii sant sau mai bine zis erau comozi , munceau o perioada dupa care intrau in somaj timp de cateva luni cat aveau dreptul.
Nu preferau sa munceasca decat pe salarii bune cu ore suplimentare bine platite , cu trei salarii suolimentare anuale .
Pe piata fiind multi emigranti care lucrau pe bani putini , incetul cu incetul , firmele au angajat mai multi emigranti care aveau mai putine pretentii ca spaniolii si pe care-i plateau mai putin .
Spaniolii nu au dat prea mare importanta la inceput acestui lucru , aveau economii , puteu sta o perioada acasa in somaj si daca vroiau alt loc de munca gaseau repede .
Acum situatia s-a schimbat , bani nu mai sant , somaj nu mai iau , iar locuri de munca nu mai sant .
Au aparut si spanioli care muncesc pe bani mai putini ( lucru care inainte era neobisnuit ) sau care lucreaza si sambata , fapt aproape imposibil in urma cu cativa ani .

#65
andreya0309

andreya0309

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.06.2008

 teknotronik, on 15th December 2009, 22:08, said:

Trebuie sa mergi la comisaria de care apartii cu domiciliul .
Tarjeta de rezidenta care se elibereaza acum este de fapt un certificat de inregistrare ca cetatean al Uniunii Europene ( Certificado de Registro de Ciudadano de la Union ) si chiar si cele pe care scrie ca respectivul nu are drept de munca dacat pe cont propriu , in realitate dau drept de munca celui care-l detine .
Trebuie sa ai cu tine certificatul de " empadronamiento " precum ca locuiesti undeva .
Eu stau tot in Madrid , asa ca daca te pot ajuta cu ceva apeleaza .
multumesc mult pentru raspuns. ar trebui sa cer cita la comisarie? de unde aflu de ce comisarie apartin?
multumesc

#66
flyz

flyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.12.2009
va salut, doresc sa imi achizitionez o locuinta in Spania, mai exact un apartament, n-am fost niciodata in Spania, ma uit pe internet de vreo 6 luni la imobiliarele de acolo, preturile au scazut foarte mult, insa nu doresc sa fac o achizitie grabita, vreau sa stau minim 10 luni pana sa fac decizia aceasta, sa vizitez mai multe orase/ sate, pana ma decid. Ma gandeam sa imi inchiriez un apartament, intr-un important nod rutier/feroviar, insa toti cer la inchiriere(din ce am citit pe internet) dovada ca lucrezi undeva, bun, eu am bani din Romania, vreau sa stau mai mult de 10 luni, cum imi inchiriez un apartament?

#67
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Cel mai simplu mod sa aflii de ce comisarie apartii este sa intrebi pe primul politist pe strada .
Sigur te indruma .

Daca doresti sa inchiriezi un apartament unii cer ultimele trei salarii ca dovada , iar daca nu mai exista o posibilitate cu " aval bancar " .
Depui o suma de bani 1000-2000-3000 depinde de cat cere proprietarul intr-un cont precum garantie , bani pe care-i recuperezi in momentul in care pleci daca lasi apartamentul in regula si cu toate darile platite .
Intr-adevar este o buna epoca pt. a cumpara apartament in Spania .
Trebuie sa stii sa vorbesti limba daca vii aici .
Cu engleza nu te vei descurca , aici foarte putina lume vorbeste limba engleza , abia acum nu de mult au inceput sa invete .
Eu te sfatuiesc sa alegi apartamentul care vrei sa-l cumperi , si sa-l inchiriezi .
Bineinteles nu cu toate se poate , insa sant unele care se inchiriaza cu optiune de cumparare .
Spre exemplu , inchei un contract de inchiriere pe 2 ani cu obligatia de a cumpara apartamentul la finalul celor 2 ani iar proprietarul se obliga ca banii platiti pe chirie in cei 2 ani sa-i scada din pretul apartamentului .
Deasemenea daca dupa 2 ani nu vrei sa-l cumperi proprietarul poate pune o clauza prin care trebuie sa-l despagubesti cu o suma de bani .

Exemplu : se inchiriaza un apartament cu 3 dormitoare si salon cu 700 de euro pe luna .
Se semneaza un contract de " alquiler con opcion a compra " pe 2 ani cu o clauza de 3000 de euro de despagubiri in cazul in care chiriasul nu mai vrea sa cumpere .
Daca te hotarasti sa cumperi inainte de a se implini 2 ani o poti face cand vrei achitand suma de bani de cumparare prevazuta la incheierea contractului .

Avantaje :poti vedea cum este apartamentul locuind in el , cum sant vecinii , dupa 2 ani pretul apartamentului poate fi mult mai mare dar tu platesti ce ai semnat la incheierea contractului , deasemenea pretul apartamentului poate scadea caz in care daca gasesti altul mult mai ieftin platesti clauza de 3000 de euro si se anuleaza contractul si poti considera astfel ca in loc de 700 de euro pe luna ai platit mai mult in fiecare luna cu diferenta rezultata impartirii celor 3000 de euro la numarul de luni in care ai locuit acolo .

Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun .

#68
andreya0309

andreya0309

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.06.2008

 teknotronik, on 17th December 2009, 00:34, said:

Cel mai simplu mod sa aflii de ce comisarie apartii este sa intrebi pe primul politist pe strada .
Sigur te indruma .

multumesc mult de raspuns. o sa ma interesez.
o zi buna

#69
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
nimeni nu mai zice nimic ?

#70
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
Hola
Doresc sa va cer o parere referitor la acea pauza din cadrul muncii, de doua - trei ore, de la pranz, numita siesta.
Cum v-ati acomodat la ea?
Apropo: ce faceti voi in timpul siestei?
Va place ,,siesta"?
Gracias!

#71
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 arthasfleo, on 20th March 2010, 18:50, said:

1.Doresc sa va cer o parere referitor la acea pauza din cadrul muncii, de doua - trei ore, de la pranz, numita siesta.
2.Cum v-ati acomodat la ea?
3.Apropo: ce faceti voi in timpul siestei?
4.Va place ,,siesta"?
1. Si la noi exista si se numeste "pauza de masa"!
2.In general romanul se acomodeaza greu la "siesta", dar avantajul e ca e optionala si poti sa bagi munca la greu daca nu te poti acomoda, nu se supara nimeni!
3. SIESTA !?
4.Toti pe care ii cunosc eu prin Spania spun ca e ORIBILA! Ei vor sa munceasca dar patronii ii injura si ii scuipa daca nu stau la "siesta"!

P.S.: O siesta de 1-2 ore se practica, dar de 3 ore deja devine bataie de joc!

#72
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
Thanks

Edited by arthasfleo, 21 March 2010 - 13:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate