Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Emigrarea si viata in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
661 replies to this topic

#37
iuliandorobantu

iuliandorobantu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2008
Salut !
Suntem in aceeasi situatie (de a emigra in Spania),si ma bucur ca am gasit persoane care gandesc la fel cu noi.Am 41 de ani,sotia 39,si,la fel cu marea majoritate a celor care posteaza aici,nu vad sa mai putem schimba ceva in bine pe aici in urmatorii 20 de ani...Asa ca,emigrarea e singura posibilitate care se intrevede de un an incoace.Am ales Spania pt ca am fost in Tenerife anul trecut si,credem ca ne v-om adapta destul de usor modului de viata spaniol in comparatie cu ce stim despre alte tari europene.
Suntem hotarati sa vindem tot ce avem pe aici si sa inchiriem un restaurant sau un cafe-bar (sunt multe pe siteurile de specialitate),in Marbella sau Benalmadena,pe Costa del Sol.
Eu sunt de meserie,asa ca macar dintr-un punct de vedere ne v-a fi mai usor.In rest..Doamne ajuta!
Daca aveti vreun sfat...

#38
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007

 Ripe12, on 12th May 2009, 18:09, said:

Buna,
    :
  1. Cum se poate intra in sistemul de sanatate daca nu avem loc de munca, ci doar un apartament in proprietate sau in chirie (in primele luni) in Spania? Intreb asta deoarece doresc sa beneficiez de tratament si nu de urgente medicale care stiu ca se pot rezolva cu cardul european de sanatate!!!
  2. Se poate inchiria un apartament pe numele nostru daca nu avem loc de munca?
  3. Orice alte informatii despre care credeti ca mi-ar fi de folos. (de ex: am nevoie de pasaport pt tranzactii bancare, imobiliare, se recunoaste vreo diploma de facultate, doctorat, etc.)
     Multumesc anticipat tuturor celor care pot si vor sa ajute si ii felicit pe cei carora experienta: Romania le-a fost de ajuns si s-au hotarat sa emigreze. Am fost un patriot inflacarat, am crezut ca lucrurile se vor schimba (si s-au schimbat, dar din rau in mai rau), am crezut in Romania, am incercat sa ma comport ca unul din tarile civilizate pe care le-am vizitat. Dar se pare ca m-am inselat: nu asta era solutia si ACUM m-am hotarat sa-mi schimb tara, deoarece pe mine nu pot sa ma schimb. Nu pot sa cred in niste lucruri care sunt doar forma fara continut. Le mai doresc celor care raman in tara sa NU aiba de-a face cu sistemul (oricare ar fi el), deoarece nu poti sa iesi castigator din lupta cu el.

     Sa auzim de bine.
ca sa obtii ce vrei tu in spania prima data trebuie sa iti faci certificat de rezidenta !! la orice iti trebuie certificatul de rezindeta si pasaportul ca sa iti inchiriezi un apartament ca sa iti cumperi o masina ,,,, iar in sistemul de sanatate intri foarte greu ... deoarece tre sa apari si tu acolo macar dat de autonom ca platesti la statul spaniol seguro ala ... in fine SPANIA NU E O TARA DE IMIGRAT eu am venit din bucuresti in madrid/coslada si ce am vazut aici e ma lasat cu ochii pe pereti...

#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

 Ev1L, on 11th July 2009, 21:39, said:

eu am venit din bucuresti in madrid/coslada si ce am vazut aici e ma lasat cu ochii pe pereti...

Ai putea detalia?

#40
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008
Ei sa nu exageram baieti ca nenea cu nume de encendedor gringo-zippo.
Cred ca totul depinde de cum te adaptezi aici si ce consideri ca e Spania pt tine-pt mine.i MUMA( mama) poate pt altu-i CIUMA-nu ai ce-i face
Eu sunt aici de aproape 6 ani, sunt deja casatorit cu o fata din Zaragoza si stam intr-un satuc linistit de vreo 45.000 de locuitori -GAVA langa ( 14 km) Barcelona, si recomand cu caldura fata de orasele mari si aglomerate, marea la 2km in fcata, muntele la 2km in spate( bine bine carcotasilor-dealuri mai inalte)
La ora de a analiza civilizatia de aici in functie de mucurile de tigara de pe jos din baruri -e o tampenie-pt un fleac au o mie de alte lucruri bune-eu de exemplu am un magazin de usi si parchet aici si am reusit sa-l fac sa functioneze dupa 1,5ani de lucru pe cont propriu si nu cum in romanica unde te mancau toti inainte sa ridici capul-numai de bine despre tratamentul cu autoritatile- nu ai nevoie de 10000000de avize si avizute tampite ca sa faci ceva sotia mea a facut totul  in numele meu cu o foaie scrisa la calculator ca imputernicire si semnata de mine si nimeni nu a pus la indoiala spusele ei, si intr-o zi totul- in tara asteptasem 3 luni actele , intr-un oras de alaturi vreau sa mai iau un magazin si acolo la primarie ( VILADECANS pt curiosi) poti sa te duci cu oun desen facut de tine cu planul magazinului si platesti o taxa si gata( poti da drumul la treaba nu sa stai sa astepti avizul doua luni-si asta te sfatuie chiar cei de la primarie-la noi faci asa ceva si esti ciuca amenzilor intr-o veselie ).
plus o mie de alte trebi la fel de placute.
mai vorovim

#41
pachi1981

pachi1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.08.2009
L-as intreba pe stimabilul Alfaromeo daca dansul s-ar descurca cu un somaj de 850 de euro pe luna tinand cont ca doar chiria este 500 si mai are de intretinut si cativa copii si o sotie ;) .Cred ca nu...asa ca ii urez dansului multi ani in Spania si cand o ajune in locul lui Gigel...sa ramana ACOLO si sa traiasca din somajul la care a cotizat atatia ani... ;)



Respectivii, dupa ce au lucrat cativa ani pe-acolo (ba si-au mai facut si imprumut la banca) vin inapoi in Romania sa lucreze pe 200 de euro?

Nu au drept la ajutor de somaj sau ajutor social?

Ne poate lamuri cineva care e in situatia respectiva?


Eu locuiesc de 7 ani in Barcelona.Ce scrie in EVZ e adevarat.Multi s-au intors in Romania pe motivul crizei economice.Dar fiind realist,daca in Spania e criza..in Romania ce e,lapte si miere?
Pe de alta parte trebuie vazut cine sunt cei ce s-au reintors:muncitori necalificati,constructori,angajati ai unor fabrici,in general oameni care nu se pricep la ceva anume,oameni care sunt folositi ca forta bruta de munca.Cu constructorii e altceva.Constructiile au picat peste tot in lume,sunt multe firme spaniole de constructii care si-au inchis portile,deci ce va putea face un simplu angajat?Oamenii acestia,care s-au reintors acasa,sunt oameni care pe langa ca nu se pricep la nimic,nici nu vor sa incerce altceva:de frica,de inconstienta,din diverse motive.Acum sincer,asa cum a venit sa zicem un oarecare Gigel in Spania,nu stia sa zica ''Buna ziua'' nici in limba romana,dar a gasit ceva de munca,s-a specializat la locul de mounca si in cativa ani a ajuns poate un sef in cadrul acelei firme,e,acest Gigel,daca azi firma respectiva a falimentat,ar putea sa se angajeze orice altceva,din constructor poate deveni sofer pe tir,ospatar,vanzator,mecanic de metrou,taximetrist,etc etc.Un simplu vanzator de fructe castiga undeva la 1300€,acum,in timpul crizei.Ce va face Gigel al meu in Romania pe pragul asta? Va lucra pe 3 mii de euro?No way!Va sta in satul lui si va castiga cum poate un 2- 3 sute de euro lunar si se va consola cu ideea ca asta este.Bineinteles,le va explica tuturor ca Spania e praf si pulbere si ca nu merita trait acolo.

Somaj este.Nu retin exact dar se da cam 85% din salar,3 luni de lucru = 1 luna de somaj.Ai lucrat pe un salar mai micut,de 1000€,vei primi somaj 850€.Simplu.Ai lucrat fara acte,logic,nu ai cotizat la stat,deci nu primesti nimic.

Nu stiu ce-i cu oamenii din ziua de azi.E totul cat se poate de clar.Criza e mondiala,nu e nationala,la nivelul unei tari sau a catorva tari.De aici poate deduce orice fiinta umana ca se gaseste greu de lucru si in Romania si in Spania si in Anglia si in USA si peste tot.Si tot asa isi poate da seama ca decat sa cauti de lucru disperat si sa prinzi in final ceva pe 300€ in Romania,mai bine faci acelasi lucru,in vest,dar cand prinzi de munca,iei peste 1000€,oriare ar fi munca respectiva.Asta daca omul vrea stabilitate financiara.Daca vrea sa stea langa familie,prieteni,sa bea bere,sa manance seminte si sa il aplaude pe vecinu' de la 2 cum faci drfitringuri cu BMWul pisicuta din '92 in spatele blocului,atunci mai bine ramane in Romania.
[/quote]








L-as intreba pe stimabilul Alfaromeo daca dansul s-ar descurca cu un somaj de 850 de euro pe luna tinand cont ca doar chiria este 500 si mai are de intretinut si cativa copii si o sotie  .Cred ca nu...asa ca ii urez dansului multi ani in Spania si cand o ajune in locul lui Gigel...sa ramana ACOLO si sa traiasca din somajul la care a cotizat atatia ani...  ;)  ;)

#42
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
450 euro chiria la apartament cu 3 camere
e destul, si te descurci daca n-ai vicii scumpe, te imbeti in fiecare zi, sau fumezi iarba
iar sotia se poate duce la munca 4 ore pe zii si scoate un 400 euro pe luna
ideea e ca acolo, mizerie asa cum e, drogati, fumati, putori, de bine de rau parca n-ai stresul de aici, grija zilei de maine
aici te alearga cainii, te fura cu totul, iti taxeaza si umbra de o porti cu tine

Edited by Cutzu, 24 August 2009 - 16:07.


#43
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 Cutzu, on 24th August 2009, 16:00, said:

450 euro chiria la apartament cu 3 camere
e destul, si te descurci daca n-ai vicii scumpe, te imbeti in fiecare zi, sau fumezi iarba
iar sotia se poate duce la munca 4 ore pe zii si scoate un 400 euro pe luna
ideea e ca acolo, mizerie asa cum e, drogati, fumati, putori, de bine de rau parca n-ai stresul de aici, grija zilei de maine
aici te alearga cainii, te fura cu totul, iti taxeaza si umbra de o porti cu tine

450 de euro pt o camera poate.Sau poate intr-un sat parasit .

#44
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
450 euro apartament 3 camere
la 50 km de madrid, sat parasit nu cred

#45
champion6

champion6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.11.2007
Daca mai are cineva de adaugat, Raknor si altii... va rog eu.

#46
Ripe12

Ripe12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.01.2009

 zippo68, on 6th September 2009, 23:02, said:

450 de euro pt o camera poate.Sau poate intr-un sat parasit .


Bine v-am regasit.
AM REUSIT! De mai bine de 2 luni ne-am mutat in Spania, undeva la vreo 85 Km de Madrid, provincia Avila si DA, e asa cum am sperat. Adica: oameni mai calmi si intelegatori (aici vb. stict de spanioli), o infrastructura (sosele, retele de apa, etc...) care ar face sa plezneasca de invidie autostrazile autohtone sau retelele de apa si canal de prin marile orase (aici vb in cunostiinta de cauza), o tara in care nu se considera ca fiecare cetatean este un potential infractor (cu o imputernicire, adica o foaie A4 scrisa de mana de proprietar, semnata si GATA am putut sa trec masina de pe numele proprietarului pe numele meu fara ca el sa fie de fata... deoarece era la lucru), o tara in care trebuie doar sa te inscrii la primarie (adica sa declari unde locuiesti in Spania, la dresa cutare sau SUB PODUL CUTARE...) si beneficiezi automat de o multime de drepturi ca: asist. sociala, asist. medicala GRATUITA!!!, dreptul la retete compensate, dreptul la vot in alegerile locale, dreptul de munca egal cu al oricarui spaniol (cu cateva mici exceptii ca armata, traducator jurado etc.), si lista mai poate continua.
Oricum cine are nevoie de alte informatii legate de aceste lucruri poate sa le posteze aici si pe masura posibilitatilor voi incerca sa rapund.
Asa cum am mai spus locuiesc intr-un sat (dar ce SAT), a nu se intelege un sat din Romania, nu exista comparatie, si aici sa inchiriezi un apartament costa intre 250 si 500 Euro / luna. Satul are in jur de 4500 locuitori de luni pana vineri si in jur de 8000-9000 sambata-duminica deoarece vin multi Madrileni aici, au o a doua casa. Eu pentru un ap. cu 3 camere construit de 2 ani (2 dormitoare pentru cei familiarizati cu nr de camere din Spania) + garaj comun sub bloc platesc 250 Euro / luna!!! evident plus cheltuieli. Deci nu stiu de ce spune "zippo68" ca doar in sate parasite se gaseste asa ceva. Intradevar sa locuiesti in Madrid te costa de la 650 euro in sus sau in Avila de la 400 euro, dar totusi Madridul e capitala si Avila e resedinta de judet, deci e logic sa fie mai scump deoarece si salariile sunt mai mari. DECI sa traiesti in Spania (cel putin in zona aceasta in jurul Madridului e la fel de scump/ ieftin ca acasa.
Aaa, inca un lucru pe care l-am aflat abia aici: in Spania salariul mediu e in jur de 650 Euro/ luna, asa ca nu va ganditi ca se poate castiga enorm aici (ca in Germania, Franta, Belgia, ...) Daca vrei sa vi in Spania sa faci bani si apoi sa-ti cumperi o casa in Romania "sa traiesti fericit pana la adanci batraneti" mai bine uita! Au trecut vremurile acelea. Acum pleci din tara doar daca vrei ALTCEVA, nu vreau sa detaliez acum ce. Cred ca se intelege ce vreau sa zic.

Va doresc numai bine si pentru cei care au ganduri de emigrare: INTEGRARE USOARA !

#47
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 Ripe12, on 24th October 2009, 18:06, said:

Bine v-am regasit.
AM REUSIT! De mai bine de 2 luni ne-am mutat in Spania, undeva la vreo 85 Km de Madrid, provincia Avila si DA, e asa cum am sperat. Adica: oameni mai calmi si intelegatori (aici vb. stict de spanioli), o infrastructura (sosele, retele de apa, etc...) care ar face sa plezneasca de invidie autostrazile autohtone sau retelele de apa si canal de prin marile orase (aici vb in cunostiinta de cauza), o tara in care nu se considera ca fiecare cetatean este un potential infractor (cu o imputernicire, adica o foaie A4 scrisa de mana de proprietar, semnata si GATA am putut sa trec masina de pe numele proprietarului pe numele meu fara ca el sa fie de fata... deoarece era la lucru), o tara in care trebuie doar sa te inscrii la primarie (adica sa declari unde locuiesti in Spania, la dresa cutare sau SUB PODUL CUTARE...) si beneficiezi automat de o multime de drepturi ca: asist. sociala, asist. medicala GRATUITA!!!, dreptul la retete compensate, dreptul la vot in alegerile locale, dreptul de munca egal cu al oricarui spaniol (cu cateva mici exceptii ca armata, traducator jurado etc.), si lista mai poate continua.
Oricum cine are nevoie de alte informatii legate de aceste lucruri poate sa le posteze aici si pe masura posibilitatilor voi incerca sa rapund.
Asa cum am mai spus locuiesc intr-un sat (dar ce SAT), a nu se intelege un sat din Romania, nu exista comparatie, si aici sa inchiriezi un apartament costa intre 250 si 500 Euro / luna. Satul are in jur de 4500 locuitori de luni pana vineri si in jur de 8000-9000 sambata-duminica deoarece vin multi Madrileni aici, au o a doua casa. Eu pentru un ap. cu 3 camere construit de 2 ani (2 dormitoare pentru cei familiarizati cu nr de camere din Spania) + garaj comun sub bloc platesc 250 Euro / luna!!! evident plus cheltuieli. Deci nu stiu de ce spune "zippo68" ca doar in sate parasite se gaseste asa ceva. Intradevar sa locuiesti in Madrid te costa de la 650 euro in sus sau in Avila de la 400 euro, dar totusi Madridul e capitala si Avila e resedinta de judet, deci e logic sa fie mai scump deoarece si salariile sunt mai mari. DECI sa traiesti in Spania (cel putin in zona aceasta in jurul Madridului e la fel de scump/ ieftin ca acasa.
Aaa, inca un lucru pe care l-am aflat abia aici: in Spania salariul mediu e in jur de 650 Euro/ luna, asa ca nu va ganditi ca se poate castiga enorm aici (ca in Germania, Franta, Belgia, ...) Daca vrei sa vi in Spania sa faci bani si apoi sa-ti cumperi o casa in Romania "sa traiesti fericit pana la adanci batraneti" mai bine uita! Au trecut vremurile acelea. Acum pleci din tara doar daca vrei ALTCEVA, nu vreau sa detaliez acum ce. Cred ca se intelege ce vreau sa zic.

Va doresc numai bine si pentru cei care au ganduri de emigrare: INTEGRARE USOARA !

Mie imi suna bine, adica decat depresii, reumatism si multa boala si uzura, undeva in minunata Europa central-nordica, ori si mai rau in Canada (frig in oase), ori in SUA (criminalitate la cote de alarma), ... MAI BINE in insorita si linistita Spanie.


Daca ai ceva informatii despre i-le Canare, adica daca poti sa-mi spui cum difera preturile acolo fata de Spania continentala ?!

Nu de alta, dar in partea de vest a acestor insule si probabil si in partea lor nordica, avem un climat perfect, prin faptul ca nu mai gasim asa conditii probabil nicaieri in lume, poate doar in zona mediteraniana de la nord de Acapulco -Mexic.

Cine nu si-ar dori sa traiasca intr-o vara continua cu temperaturi ce nu sar de 27-30 de grade si cu o iarna la 20 de grade, cu o umiditate scazuta, similara celei din zona Europei de est ?!  B)

Ideea este ca sa te bucuri de viata in timp ce o traiesti, chiar cu bani mai putini, decat sa aduni zeci de mii de euro intr-o tara central-nordica din Europa, ca doar in concedii de 2 sapt. pe an, ori la pensie sa te bucuri si tu de ce ai adunat o viata intreaga.

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

 Ripe12, on 24th October 2009, 18:06, said:

in Spania salariul mediu e in jur de 650 Euro/ luna,


De-aici rezulta ca ar fi in jur de 1000: http://www.euroresid...y-in-spain.html

#49
Ripe12

Ripe12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.01.2009

 Bogdan R, on 24th October 2009, 22:33, said:

De-aici rezulta ca ar fi in jur de 1000: http://www.euroresid...y-in-spain.html

Pardon, am vrut sa spun minim, nu mediu.


Pentru Cyber-sapiens: Informatii despre I. Canare nu am. Doar de prin Avila si Madrid.

#50
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

 Cyber-sapiens, on 24th October 2009, 21:29, said:

Cine nu si-ar dori sa traiasca intr-o vara continua cu temperaturi ce nu sar de 27-30 de grade si cu o iarna la 20 de grade, cu o umiditate scazuta, similara celei din zona Europei de est ?!  B)


Mie nu mi-ar placea ..nu ar trebui sa generalizezi.
Ca sa nu fiu offtopic:Cum se calculeaza salariul in spania brut,net?Ce taxe impozite sunt pe salariu?

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

 luk4, on 24th October 2009, 22:55, said:

Mie nu mi-ar placea ..nu ar trebui sa generalizezi.
Ca sa nu fiu offtopic:Cum se calculeaza salariul in spania brut,net?Ce taxe impozite sunt pe salariu?
In toate tarile vestice este luat in considerare salariul brut.
Aici scrie ca in Spania impozitul mediu pe salariu ar fi 30,5%, usor mai redus decat cel din Romania: http://standard.mone...pe_salariu.html

#52
ARICIU692000

ARICIU692000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.11.2008

 zippo68, on 6th September 2009, 22:02, said:

450 de euro pt o camera poate.Sau poate intr-un sat parasit .

da sunt sate parasite in spania dar au utilitati si tot ce vrei in acel sat parasit  :lol:  si sunt multe  sate care au  drumuri de 1000 de ori mai bune ca in romania .

si prostia romanuliu este ca vrea sa se dea mare si se muta in centru orasului .ca in zone limitrofe .sau sate .nu le comvin .ca de doar sunt in spania si cand merg acasa si sunt intrebati unde stau in spani cum sa zica ca sta in ex Sant llorenç de morunys  care este la 170km de Barcelona mai bine in buricu targului .

si inca ceva asta este o parere personala si asa va ramane cat traiesc eu ,si este reala,

in orice tara mergeti feritiva de roman ca de dracu .este pus numa pe furate si sa traga in teapa mai ales daca esti nou venit in acea tara.

si inca ceva in spania sunt foarte multi romani  pocaiti astia sunt cei mai periculosi pentru 1cent (o f_t si pe masa )

#53
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

 luk4, on 24th October 2009, 22:55, said:

Mie nu mi-ar placea ..nu ar trebui sa generalizezi.
Ca sa nu fiu offtopic:Cum se calculeaza salariul in spania brut,net?Ce taxe impozite sunt pe salariu?
Uite aici un calculator: http://www.calcularsueldoneto.com/

 ARICIU692000, on 25th October 2009, 14:44, said:

da sunt sate parasite in spania dar au utilitati si tot ce vrei in acel sat parasit  :lol:  si sunt multe  sate care au  drumuri de 1000 de ori mai bune ca in romania .
Problema mutarii intr-un sat nu este asa de simpla cum pare mai ales cand ai familie, trebuie sa-ti gasesti de lucru in zona respectiva, sa gasesti o scoala (gradinita->scoala primara->liceu) pentru copii, sa-i mai scoti la un cinema la o cofetarie... Nu este imposibil sa traiesti in zone mai izolate, dar nu toata lumea se adapteaza.

Edited by soarce, 25 October 2009 - 17:17.


#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

 ARICIU692000, on 25th October 2009, 14:44, said:

in orice tara mergeti feritiva de roman ca de dracu .este pus numa pe furate si sa traga in teapa mai ales daca esti nou venit in acea tara.

Ai fost tu in toate tarile sau de unde ai ajuns la concluzia asta?
In Finlanda nu este asa, toti romanii pe care-i cunosc aici au studii superioare, joburi bune si sunt oameni de isprava.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate