Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Emigrarea si viata in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
661 replies to this topic

#649
kenoby30

kenoby30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.11.2010

View Postteknotronik, on 03 aprilie 2016 - 20:24, said:



1.Ca sa reusesti trebuie sa vorbesti spaniola bine.
2.Daca nu o vorbesti ai incercat sa o inveti sa vezi cam cat de mult ar dura?
3.Indiferent ce oras vei alege daca nu cunosti limba nu vei putea sa faci nimic doar cu engleza din pacate.
4.Preturile la instalatii au scazut mult pentru a lucra pe cont propriu si trebuie sa fii autorizat, iar la firme ca angajat ai nevoie de primul punct sau sa lucrezi pentru romani.
serios? sa vorbești bine spaniola?da ce milionul de romani care lucrează în Spania cand sau dus stiau sa vorbească spaniolă? eu nu cred că știau ,asa ca ....dai cu spor carmen ,normal ca este foarte bine sa cunosti limba țării unde vrei sa te duci dar asta nu este un impediment major

#650
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Salutare!
Am și eu o întrebare mică, pentru cei care au trecut prin asta sau cunosc direct răspunsul: un român care muncește legal în Spania (Barcelona) și vrea să-și aducă mașină de acasă, mașină înregistrată pe numele tatălui, e destul dacă vine cu un contract de comodat? Cred că trebuie tradus și legalizat acest act (adică na, eu zic c-ar fi mai bine, că doar n-or cunoaște toți polițiștii limba română...Posted Image ), dar e neapărată nevoie să fie și cu apostilă?
Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri pertinente!

#651
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Daca vreti sa o folositi preponderent in Spania cred ca problema principala o sa fie inmatricularea si asigurarea masinii. In principiu daca masina circula mai mult de 6 luni pe teritoriul spaniol trebuie inmatriculata in Spania, apoi iti trebuie asigurare auto valabila pe teritoriul spaniol.

#652
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Cel ce va conduce mașina nu este și proprietarul mașinii! Dacă era proprietar, da, trebuia înmatriculată pe Spania...

#653
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Am înțeles ca nu e proprietarul mașinii, dar asta nu implica neapărat ca poate circula cu mașina pe termen nedefinit în Spania cu număr de România. La fiecare sase luni de zile trebuie sa ieși cu ea. Chestia e ca daca ai putea circula pe termen nedefinit ai evita plata unei asigurări și impozitele spaniole.

#654
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcrislacor, on 02 aprilie 2018 - 15:14, said:

Salutare!
Am și eu o întrebare mică, pentru cei care au trecut prin asta sau cunosc direct răspunsul: un român care muncește legal în Spania (Barcelona) și vrea să-și aducă mașină de acasă, mașină înregistrată pe numele tatălui, e destul dacă vine cu un contract de comodat? Cred că trebuie tradus și legalizat acest act (adică na, eu zic c-ar fi mai bine, că doar n-or cunoaște toți polițiștii limba română... ), dar e neapărată nevoie să fie și cu apostilă?
Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri pertinente!

View Postcrislacor, on 05 aprilie 2018 - 12:25, said:

Cel ce va conduce mașina nu este și proprietarul mașinii! Dacă era proprietar, da, trebuia înmatriculată pe Spania...

View Postsoarce, on 05 aprilie 2018 - 14:50, said:

Am înțeles ca nu e proprietarul mașinii, dar asta nu implica neapărat ca poate circula cu mașina pe termen nedefinit în Spania cu număr de România. La fiecare sase luni de zile trebuie sa ieși cu ea. Chestia e ca daca ai putea circula pe termen nedefinit ai evita plata unei asigurări și impozitele spaniole.
Salutare, deci e posibil sau nu cu procura/contract de comodat daca masina nu e a ta? Ca nu prea vad atunci cum te pot forta sa o inmatriculezi pe Spania

Edited by SETI, 04 July 2018 - 11:56.


#655
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Păi eu așa am procedat, i-am făcut contract de comodat utilizatorului mașinii (cu traducere autorizată și autentificare notarială), eu fiind proprietarul. Deocamdată nu s-a legat nimeni de chestia asta, sper să și rămînă așa...Posted Image
Din cîte am citit (pe aici și pe alte site-uri), dacă te duci cu mașina ca proprietar și ai acte legale spaniole (rezidență, muncă, ș.a.), trebuie să o treci pe numere de Spania. Ai ceva timp la dispoziție, dar nu mai știu exact cît...

#656
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005
merci de raspuns. legislatia europeana spune ca nu poti circula mai mult de 6 luni intr-o tara fara sa o inmatriculezi pe tara aia
asta e corelat cumva cred cu faptul ca daca petreci mai mult de 183 zile parca intr-o tara devii automat rezident fiscal in tara aia
se presupune si ca masina cu care circuli e a ta si automat hai sa o inregistram sa mai luam un impozit
dar daca masina nu e a ta ci inregistrata pe numele cuiva care ramane rezident in RO dpdv legal nu prea imi dau seama ce pot face ca nu te pot obliga sa înregistrezi masina unui nerezident  si nici sa iti zică ca nu ai voie sa circuli cu ea... e cam vid in legislatie aici dupa părerea mea

#657
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Nu te pot obliga sa inmatriculezi masina, insa vei primi amenda si masina nu va putea circula pana nu este in situatie regulamentara.



¿Has comprado un coche en el extranjero o quieres hacerlo? La conducción de vehículos procedentes de otros países genera un gran número de dudas, por ejemplo: ¿es obligatorio matricular un coche extranjero en España?  La Ley 6/2014 el 7 de abril, que modificaba el texto articulado de la Ley sobre Tráfico, Circulación de Vehículos a Motor y Seguridad Vial, recoge la obligación de matricular vehículos extranjeros por parte de los residentes en España o por parte entidades que sean titulares de establecimientos situados en España.
Se adiciona un segundo párrafo al apartado 1 del artículo 62, con la siguiente redacción: « Se debe matricular un coche en España siendo extranjero que se destinen a ser utilizados en el territorio español por personas o entidades que sean residentes en España o que sean titulares de establecimientos situados en España. Reglamentariamente se establecerán los plazos, requisitos y condiciones para el cumplimiento de esta obligación y las posibles exenciones a la misma.»

http://www.gestiauto...na-obligatorio/

#658
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005
merci soarece de link. dar in articol sunt contraziceri chiar intre fraze
adica aici pe undeva se spune ca
No hace falta que matricules un coche comprado en el extranjero si eres miembro de la unión europea

pe de alta parte in articol mai sus se spune ca trebuie sa o faci daca stai mai mult de 6 luni acolo

iar logica mea spune ca un contract de comodat e la fel ca un contract de leasing ca putere juridica. spre ex iau o masina in leasing in ro si ma mut in spania. pai cum o inmatriculezi acolo?

#659
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostSETI, on 05 iulie 2018 - 17:23, said:

merci soarece de link. dar in articol sunt contraziceri chiar intre fraze
adica aici pe undeva se spune ca
No hace falta que matricules un coche comprado en el extranjero si eres miembro de la unión europea
pe de alta parte in articol mai sus se spune ca trebuie sa o faci daca stai mai mult de 6 luni acolo
Nu esti obligat sa o inmatriculezi timp de sase luni daca esti din UE. De asta ziceam ca trebuie sa o scoti din Spania la fiecare sase luni.

#660
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005

View Postsoarce, on 06 iulie 2018 - 20:19, said:


Nu esti obligat sa o inmatriculezi timp de sase luni daca esti din UE. De asta ziceam ca trebuie sa o scoti din Spania la fiecare sase luni.
pai si ce inseamna sa o scot din Spania. ma duc pana in Andorra si bag benzina si ma intorc?

#661
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Veste indelung asteptate de romanii din Spania: „În Spania trăiesc în jur de 1,1 milioane de români și am hotărât să creăm un grup de lucru care va analiza posibilitatea de a ajunge să aibă cetățenie spaniolă, fără să fie nevoiți să renunțe la cetățenia română”, a precizat miercuri premierul Spaniei, Pedro Sanchez, într-o conferință comună cu premierul României, Nicolae Ciucă.
Premierii celor două țări au semnat o declarație comună în care se arată că „cele două țări sunt de acord să înființeze un grup de lucru în vederea analizării soluțiilor pentru acordarea dublei cetățenii membrilor comunității române din Spania.”
https://www.hotnews....atie-comuna.htm

#662
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011

 l_dan, on 23 noiembrie 2022 - 17:40, said:

Veste indelung asteptate de romanii din Spania: „În Spania trăiesc în jur de 1,1 milioane de români și am hotărât să creăm un grup de lucru care va analiza posibilitatea de a ajunge să aibă cetățenie spaniolă, fără să fie nevoiți să renunțe la cetățenia română”, a precizat miercuri premierul Spaniei, Pedro Sanchez, într-o conferință comună cu premierul României, Nicolae Ciucă.
Premierii celor două țări au semnat o declarație comună în care se arată că „cele două țări sunt de acord să înființeze un grup de lucru în vederea analizării soluțiilor pentru acordarea dublei cetățenii membrilor comunității române din Spania.”
https://www.hotnews....atie-comuna.htm


Târziu, am renunțat la ea acum 8 ani. Dar e timp PTR alții. O zi bună.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate