Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 

Topicul meu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008
Acesta este topicul meu, în care pun întrebări legate de teologia și spiritualitatea creștină și aștept răspunsuri de la oameni mai informați dpdv teologic sau mai evoluați spiritual decât mine.

Ca background, am citit cât de cât Biblia și am cititi destul de mult despre religiile și spiritualitățile orientale.

Prima mea întrebare: toate ritualurile, obiceiurile, tradițiile, canoanele și dogmele actuale, ortodoxe sau catolice, sunt justificate cum? Fie prin Sfânta Tradiție, fie prin faptul că nu știu cărui sfânt i-a apărut în vis nu se știe cine care i-a spus nu știu ce.

Mie dogmele, ritualurile, tradițiile, canoanele etc mi se par cam forme fără fond.

Nu cumva aveau dreptate Luther și restul protestanților proclamând doctrina "sola scriptura", adică scriptura este infailibilă?

#2
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Pai sa ne gandim, acuma sunt 30000 secte protestante cu tot atatea adevaruri. De ce, pentru ca Scriptura e una dar reinterpretarile protestante sunt multe deci doar scriptura nu tine si nu e fundamentata de scriptura , trebuie considerata si istoria denumita traditie caci istoria iti da pe langa scriptura si interpretarea ei corecta vezi Homiliile Sf Ioan Crysostom

#3
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posttwitterfire, on Feb 9 2009, 04:36, said:

Nu cumva aveau dreptate Luther și restul protestanților proclamând doctrina "sola scriptura", adică scriptura este infailibilă?
Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu si este Legea dupa care va judeca Dumnezeu lumea.

Un fel de Cod Penal. De aceea, nu conteaza parerea unui avocat despre ceva din Codul Penal, ci doar articolul din acesta. Judecatorul nu da sentinta decat potrivit Codului Penal. Ce crede inculpatul sau avocatul despre CP egal cu zero.

La fel si cu Scriptura. Traditia este parerea lu' papadie rablagitu', tony barosanu' si altii, care sunt considerati sfinti (nimeni nu stie cu adevarat) de catre tovarasii lor de credinta.
Cum ii identificam de mincinosi? Doctrina lor contrazice Legea lui Dumnezeu, Scriptura.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007

View PostDimineata100, on Feb 9 2009, 11:31, said:

Pai sa ne gandim, acuma sunt 30000 secte protestante cu tot atatea adevaruri. De ce, pentru ca Scriptura e una dar reinterpretarile protestante sunt multe deci doar scriptura nu tine si nu e fundamentata de scriptura , trebuie considerata si istoria denumita traditie caci istoria iti da pe langa scriptura si interpretarea ei corecta vezi Homiliile Sf Ioan Crysostom

Multe dintre aceste 'secte' au doctrine 95% comune, difera doar organizarea si eventual aria geografica.
Cumva Sf Ioan are un comentariu expozitiv la toate cartile Bibliei si explica fiecare verset ? A rezolvat el toate intrebarile dificile din Scriptura ? Si cumva Traditia ortodoxa a adoptat 100% explicatiile lui ?
Personal cred ca Sf Ioan a fost un crestin remarcabil, dar mai cred ca oameni ca tine il supraestimeaza si-i dau un rol prea mare.

#5
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Personal cred ca Sf Ioan a fost un crestin remarcabil, dar mai cred ca oameni ca tine il supraestimeaza si-i dau un rol prea mare.

Crisostomul (ioan g.de aur )...a fost un prigonitor al iudeo-crestinilor ...un filozof care era paralel total de SCRIPTURI ...si revelatia UNICULUI DUMNEZEU !

Toti asa zisii sf.parinti ...erau antisemiti...si s-au indepartat de sursa iudaica a VT ...intrpretand intelectual VT ..si NT ,.,,inventand doctrine si dogme ...eretice ...dupa multe lupte "seculare "prin cele 4 sinoade ecumenice si concilii,,eretice ,,!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate