Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Putem avea incredere in Noul Testament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#91
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,436
  • Înscris: 26.01.2007
Pentru mine și iafetiții (caucazienii) suedezi și semiții sunt egali în fața lui Dumnezeu.
Nicio diferență.

Eu cred în egalitate și unitate în diversitate.

#92
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postdark, on 12 iunie 2022 - 13:59, said:

Era prezentă Maria, mama lui Isus, în Duminica învierii?  :shock:

Nu era prezenta ca "Maria, mama lui Iacov"?

Dupa ce a trecut ziua Sabatului, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, si Salome au cumparat miresme ca sa se duca sa unga trupul lui Isus. (Marc.16:1)

#93
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,815
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 12 iunie 2022 - 21:10, said:

Nu era prezenta ca "Maria, mama lui Iacov"?

Dupa ce a trecut ziua Sabatului, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, si Salome au cumparat miresme ca sa se duca sa unga trupul lui Isus. (Marc.16:1)

Nu, căci dacă citim puțin mai înainte, avem așa:

15:40. Acolo erau si niste femei care priveau de departe. Printre ele erau Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov cel mic si a lui Iose, si Salome,

tot ele sunt! cele 3 Marii!

aici este scris puțin mai pe larg: Iacov cel mic (nicidecum Iacov cel drept, fratele lui Isus)

View PostSfantul Jakob, on 12 iunie 2022 - 20:47, said:

Pentru mine și iafetiții (caucazienii) suedezi și semiții sunt egali în fața lui Dumnezeu.
Nicio diferență.

Eu cred în egalitate și unitate în diversitate.

Și noi credem în egalitate perfectă între popoare, din punct de vedere al drepturilor omului, dar nu cred că un oriental seamănă cu un european nordic, de ce, fiindcă observ și eu, trăsăturile faciale, culoarea pielii, a ochilor, niciodată nu vei găsi păr blond și ochi albaștri în Orient, printre semiți!
Isus al ortodocșilor, la care te închini și tu atunci când ești învitat de frații ortodocși la ei la slujbă, și te duci, așa arată, ca un rocker norvegian! Posted Image
Asta aveți, asta slujiți, la asta vă închinați, minciuna satanei! Creștinismul este păcăleala satanei de a vă închina voi, care nu citiți Biblia, la un mort, care mort nici nu seamănă cu... mortul din realitate, ci cu un ...finlandez, coleg de muncă cu șeful nostru, colegul Karhu...

#94
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Daca Maria, mama lui Iacov din Marcu 16 este aceeasi persoana cu Maria, mama lui Iacov cel mic si a lui Iose din Marcu 15, implicit Iacov=Iacov cel mic, coroboreaza cu ce scrie in Marcu 6:

3. Nu este Acesta tamplarul, feciorul Mariei, fratele lui Iacov, al lui Iose, al lui Iuda si al lui Simon? Si nu sunt surorile Lui aici intre noi?" Si gaseau o pricina de poticnire in El.



#95
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,815
  • Înscris: 16.03.2004
”Iacov cel mic” nu este fratele lui Isus. Acesta nu a fost niciodată supranumit ”cel mic” ci ”cel drept”.
Apoi, Isus a avut 4 frați, nu doar 2, câți băieți sunt trecuți în dreptul acestei Marii mironosițe.

#96
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Mergem pe ce scrie in Marcu, nu pe alte surse.

Observa ca In Marcu 15 Maria are doi fii, iar in Marcu 16 are doar unul. Faptul ca nu sunt pomeniti toti fiii nu te-a impiedicat sa afirmi ca este aceeasi Marie.
Apoi, il mai ai pe Iose acolo. Sigur ca poate fi si coincidenta.

Edited by -Daniel, 13 June 2022 - 07:57.


#97
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,815
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-Daniel, on 13 iunie 2022 - 07:56, said:

Observa ca In Marcu 15 Maria are doi fii, iar in Marcu 16 are doar unul

Deci, să înțeleg că Marcu, de fapt, se referea la Maria, mama lui Isus, pe care o denumește: mama lui Iacov, în capitolul 16, mama lui Iacov și a lui Iose, în capitolul 15, când în realitate, ea era mama lui Isus și a altor 4 frați: Iacov, Iose, Simon și Iuda? Posted Image
În ambele capitole, 15 și 16, referințele la această Marie exclud informația că ea era și mama lui Isus, cea mai importantă posibilitate de a o identifica cu precizie, totuși, nu? Posted Image

Evident, era altă Marie.Posted Image

Maria, mama lui Isus, nu a venit la răstignire decât în evanghelia după Ioan, însă și aici, ea tace, nu zice nimic, nu se vaietă măcar.... deși fiul ei era torturat!

În ziua Învierii, Maria, mama lui Isus, este absentă din toată... Biblia! :lol:
Dar iată că atunci când se dă ceva, hopa și Maria, mama lui Isus, să primească botezul cu Duhul sfânt, la Cincizecime! :lol:

#98
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 13 iunie 2022 - 06:51, said:

Isus al ortodocșilor, la care te închini și tu atunci când ești învitat de frații ortodocși la ei la slujbă, și te duci, așa arată, ca un rocker norvegian! Posted Image
Asta aveți, asta slujiți, la asta vă închinați, minciuna satanei! Creștinismul este păcăleala satanei de a vă închina voi, care nu citiți Biblia, la un mort, care mort nici nu seamănă cu... mortul din realitate, ci cu un ...finlandez, coleg de muncă cu șeful nostru, colegul Karhu...
Inchinarea e pentru spirit, nu pentru trup.
Cred ca e momentul sa afli si ce inseamna inchinare.
Deci inchinare inseamna acceptare, adorare, iubire, slujire a unui tip de spiritualitate, si anume blandetea, smerenia, linistea, pacea, rabdarea . . . .deci nu e vorba de inchinare la un trup ci la spiritul ce emana/radiaza dintr-o constinta.

#99
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,815
  • Înscris: 16.03.2004
Ce mă miră pe mine... este cum de Isus, când era pe cruce și-i zicea maică-sii că de acum încolo, va locui cu Ioan, ucenicul iubit, mamă iată fiul tău, fiule, iată mama ta, nu i-a pus în vedere și faptul că...

Isus: ce zi e astăzi, mămucă... vineri... deci mamă, te rog frumos, pentru numele lui Dumnezeu, duminică, nu mâine deci poimâine, fii te rog prezentă de dimineață, la cimitir (nu e departe de Ierusalim, că nu suntem în ... cartea lui Marcu prostănacu , să fie cimitirul localizat pe malul mării :facepalm:), ca să mă vezi, mămucă, cum plonjez afară din mormânt! Te rog mult, nu uita, fii prezentă, că ne facem de râs, mămucă, cine citește evanghelia observă că nu ai fost și tu, printre mironosițe sau măcar alături de Maria Magdalena, care va veni... doar așa...Posted Image

#100
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,815
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 12 iunie 2022 - 20:47, said:

Pentru mine și iafetiții (caucazienii) suedezi și semiții sunt egali în fața lui Dumnezeu.
Nicio diferență.

Eu cred în egalitate și unitate în diversitate.

Acesta este un ”om de paie”.Posted Image
Încerci să ”traduci” mesajele mele pe ”înțelesul” altora, în sensul că aș discrimina pe semiți, fiindcă au părul și ochii, negri și tenul mai închis.Posted Image
Eu doar am spus că atunci când tu mergi la frații ortodocși, ei îți pun în față ca tu să te proșternezi cu multă evalvie, imaginea unui suedez. Atâta tot.Posted Image  Dacă tu ești ok cu asta, eu nu am nimic împotrivă.Posted Image

#101
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Daca Maria n-a fost prezenta in evenimentele din jurul rastignirii si a invierii pesemne ca s-au racit relatiile in familie. In cap 3 din Marcu rudele lui Isus il considerau iesit din minti.

#102
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,815
  • Înscris: 16.03.2004
Ce faci cu evanghelia după Ioan, în care Maria, mama lui Isus, stă totuși, lângă cruce? :huh:

#103
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
O tratez separat.
Tu ai vrut sa semnalezi o discrepanta intre evanghelii?

#104
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,815
  • Înscris: 16.03.2004
Nu, doar doream să scot în evidență absența Mariei, mama lui Isus, în Duminica Învierii. Colegul Jake zicea că totuși a fost prezentă, chiar dacă niciun evanghelist nu o menționează...Posted Image... că dacă nu scrie, nu înseamnă că nu a fost...Posted Image

#105
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Si daca a absentat ce denota?

#106
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,815
  • Înscris: 16.03.2004
Lipsă de talent din partea scriitorului...Posted Image

#107
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Nu inteleg de ce ti se pare incredibil. Familia nu l-o fi crezut ca este Hristosul.

#108
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,815
  • Înscris: 16.03.2004
Trebuia măcar ca Maria, mama lui Isus, să fi mers alături de mironosițe, alături de Maria Magdalena, ca să plângă la mormânt! Așa cum Maria Magdalena a putut merge, la fel și Maria, mama lui Isus, nu să stea acasă la telenovele turcești! Posted Image

View Post-Daniel, on 13 iunie 2022 - 14:58, said:

Nu inteleg de ce ti se pare incredibil. Familia nu l-o fi crezut ca este Hristosul.

Mama lui trebuia să creadă, fiindcă primise mesajul direct de la îngerul Gabriel, rămăsese însărcinată fără să știe cum, era clar că fiul ei întâi născut avea să fie ceva deosebit...respectiv ce-i spusese îngerul!Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate