Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Putem avea incredere in Noul Testament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#127
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 14 iunie 2022 - 17:14, said:

Păi, cei patru evangheliști, chiar sunt foarte proști.
Și cum se face că evangheliștii cei "proști" scriu de zece ori mai bine decât jemetiștii cei mai deștepți?

View Postdark, on 14 iunie 2022 - 17:30, said:

În primul rând că... trebuiau să se pună în acord unul cu celălalt... Posted Image
Doar dacă erau hoți, jemetiști sau mincinoși.
Oamenii sinceri și deschiși spun direct adevărul, fără să ascundă nimic și fără să... se pună de acord în prealabil.

Tocmai autenticitatea lor face ca Evanghelia să fie cea mai bine vândută carte din toate timpurile.

#128
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Da, Jake.Posted Image
Îmi aduc aminte când am audiat predica ta, în aprilie (de atunci, nu ai mai pus nicio predică online!), că ai zis în felul următor: dacă citim relatarea despre învierea lui Isus la toți cei patru evangheliști, ne facem o părere de ansamblu. Cam aiurea... de fapt, cei patru se contrazic. Ce ”ansamblu” mai este și ăsta?Posted Image
Ce să zic, nu sunt de acord, dacă citești cu atenție, îți dai seama că cei patru confabulează iar învierea lui Isus nici nu a avut loc (de ce ar avea nevoie Isus la înviere de trupul fizic și astfel mormântul să rămână gol? Posted Image )

#129
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 14 iunie 2022 - 18:51, said:

Ce ”ansamblu” mai este și ăsta?Posted Image
E ca un joc de puzzle atunci când ai toate piesele la locul lor.
Nu e cazul să fie toate piesele la fel precum ai tu impresia.

View Postdark, on 14 iunie 2022 - 18:51, said:

învierea lui Isus nici nu a avut loc
Cum să nu aibă dacă este scris în Biblie? Posted Image

View Postdark, on 14 iunie 2022 - 18:51, said:

de ce ar avea nevoie Isus la înviere de trupul fizic și astfel mormântul să rămână gol? Posted Image
Păi tu voiai ca trupul să fie înviat dar să rămână totuși în mormânt? :facepalm:
Sau să învieze dar să fie mort?

Pfoai de mine, ce jemetisme neprețuite se revarsă p'aici! :lol:

#130
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Din câte știu eu, penticostalii consideră că, la moarte, sufletul nemuritor iese din trup. Au împrumutat asta de la Platon sau... mă înșel eu? :huh:

#131
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 14 iunie 2022 - 19:04, said:

mă înșel eu? Posted Image
Da, cu siguranță!

#132
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 14 iunie 2022 - 19:02, said:

E ca un joc de puzzle atunci când ai toate piesele la locul lor.
Nu e cazul să fie toate piesele la fel precum ai tu impresia.

Da omule, dar puzzle-ul pe care tu l-ai cumpărat, are o coadă de maimuță, urechi de iepure și gheruțe de pisică. Nu iese niciun fel de animal, din creația lui Iehova, și oricum le-ai aranja, nu se potrivesc defel! :facepalm:

Un puzzle trebuie să formeze ceva ...

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/2/21/Puzzle.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

uite, la mine a ieșit o pisică!

[ https://play-lh.googleusercontent.com/c02zOPoNYrguUHMvuqZLQB_FlGZmkDGuvL_FxUmEW2w6iN8_Q0kHnpExOcf8gyRzc0Q - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#133
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View PostSfantul Jakob, on 14 iunie 2022 - 19:02, said:

Păi tu voiai ca trupul să fie înviat dar să rămână totuși în mormânt? Posted Image
Sau să învieze dar să fie mort?

Asa va fi, trupul ramane in mormant si se transforma in tzarana, findca Dumnezeu va crea trupuri noi.
Dar nu trupul e cea mai valoroasa realizare ci spiritul/duhul care va fi repus in trup.
Dumnezeu daca vrea face toate trupurile identice si in fiecare sa puna duh unic.

#134
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postdark, on 14 iunie 2022 - 17:14, said:

Păi, cei patru evangheliști, chiar sunt foarte proști.Posted Image Posted Image Posted Image

View Postdark, on 14 iunie 2022 - 17:30, said:

În primul rând că... trebuiau să se pună în acord unul cu celălalt... Posted Image

Confunzi siretenia cu inteligenta.

#135
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Matei 14

Moartea lui Ioan Botezătorul
(Marcu 6:14‑29. Luca 9:7‑9)
1:În vremea aceea, tetrarhul Irod a auzit de faima lui Isus 2:și le‑a spus slujitorilor săi: „Acesta este Ioan Botezătorul! A înviat din morți și de aceea lucrează aceste puteri prin el!”

Cum o fi aia, lucrează puteri prin Isus? nu ar trebui ca Isus să lucreze cu puterea Sa?Posted Image

#136
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008
Era părerea elenistă a lui Irod că spiritul lui Ioan a devenit demon, care putea acum să se răzbune pentru moartea lui violentă.

#137
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Ar fi bine dacă ar fi doar atât, deși textul a fost scris de Matei, apostol al lui Isus Cristos, și iată cum apare chiar în cazul lui Isus:


Dar Isus a raspuns: "S-a atins cineva de Mine, caci am simtit ca a iesit din Mine o putere." (Luc.8:46)

Observi? Isus nu știe exact când și mai ales, pe cine a vindecat, căci doar a simțit că a fost folosit El însuși ca un vas, ca un medium, prin care o ”putere” și-a făcut efectul asupra cuiva pe care Isus dorește să-l identifice ulterior!

Isus vorbește în aceeași termeni ca și Irod din evanghelia după Matei, respectiv: puteri care își fac efectul prin persoana divină, folosită ca un ”canal”, ca un ”medium”.

#138
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008
În cazul lui Isus este specificat că puterea cu care lucra era duhul sfânt. Dar există o asemănare. Cum scrie Marcu despre acea putere?

#139
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Marcu 5:30. Isus a cunoscut indata ca o putere iesise din El; si, intorcandu-Se spre multime, a zis: "Cine s-a atins de hainele Mele?"

o putere...hmmm...a cunoscut, dar nu complet (Isus nu a cunoscut și cine fusese beneficiarul acelei ”puteri” și nu El decisese vindecarea!)Posted Image

Să revenim la Luca

BVA

46 Isus le-a răspuns: „S-a atins cineva într-un mod care M-a făcut să simt că din Mine a ieşit o forţă.”

Bizar limbaj la Isus! :huh:
A simțit... dar nu a știut totul ce s-a întâmplat! Ce să zic, curat mediumistic aici! Avea dreptate Rudolf Bultmann...Isus nu trebuie să simtă ci să știe, totul!
El nu controla complet ”forța” aia pe care doar a simțit-o, dar nu a știut precis ce efect a avut? :facepalm:

Iar traducerea Bartolomeu, o comite grav de tot, în această traducere, Isus crede că este un bărbat! :huh:

Luca 8:45
Și a zis Iisus: „Cine este cel ce s'a atins de Mine?“ Dar cum toți tăgăduiau, Petru și ceilalți care erau cu El au zis: „Învățătorule, mulțimile Te îmbulzesc și Te strâmtorează și Tu zici: Cine s'a atins de Mine?...“.

#140
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 24 iunie 2022 - 07:13, said:

Marcu 5:30. Isus a cunoscut indata ca o putere iesise din El; si, intorcandu-Se spre multime, a zis: "Cine s-a atins de hainele Mele?"

o putere...hmmm...a cunoscut, dar nu complet (Isus nu a cunoscut și cine fusese beneficiarul acelei ”puteri” și nu El decisese vindecarea!)Posted Image

Să revenim la Luca

BVA

46 Isus le-a răspuns: „S-a atins cineva într-un mod care M-a făcut să simt că din Mine a ieşit o forţă.”

Bizar limbaj la Isus! Posted Image
A simțit... dar nu a știut totul ce s-a întâmplat! Ce să zic, curat mediumistic aici! Avea dreptate Rudolf Bultmann...Isus nu trebuie să simtă ci să știe, totul!
El nu controla complet ”forța” aia pe care doar a simțit-o, dar nu a știut precis ce efect a avut? Posted Image

Iar traducerea Bartolomeu, o comite grav de tot, în această traducere, Isus crede că este un bărbat! Posted Image

Luca 8:45
Și a zis Iisus: „Cine este cel ce s'a atins de Mine?“ Dar cum toți tăgăduiau, Petru și ceilalți care erau cu El au zis: „Învățătorule, mulțimile Te îmbulzesc și Te strâmtorează și Tu zici: Cine s'a atins de Mine?...“.
isus era om, avea insa simturile mai acute. Din perspectiva asta trebuie sa interpretezi scrierile.
Insa daca il faci vrajitor sau parapsiholog . . . . ca ceva timp in urma spuneai ca nici n-a existat. Posted Image

Man, eu nu dau doi bani pe ce scrii daca tu zici ca nici n-a existat. Pe bune acum, cine ar lua in seama ce spui daca tu crezi ca sunt doar inventii ?

#141
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 24 iunie 2022 - 07:13, said:

Isus nu trebuie să simtă ci să știe, totul!
Isus a fost 100% om. Oamenii nu sunt omniscienți.

View Postdark, on 24 iunie 2022 - 07:13, said:

Isus crede că este un bărbat! Posted Image
Și ce dacă?

#142
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 24 iunie 2022 - 07:45, said:

Man, eu nu dau doi bani pe ce scrii daca tu zici ca nici n-a existat.

A existat un ”senzitiv” și nu Unul care le știe pe toate! :facepalm:

medium spiritist

View PostSfantul Jakob, on 24 iunie 2022 - 08:13, said:

Isus a fost 100% om. Oamenii nu sunt omniscienți.

Nu știa marele ”Eu sunt”, Iahve încarnat, pe cine vindecase puterile din El? Asta trebuia să știe, fiindcă o mare lucrare supranaturală tocmai avusese loc și El doar ”simțise” ceva, dar ... nu avea toate datele și era disperat să le strângă! Posted Image

#143
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 24 iunie 2022 - 09:46, said:

Nu știa marele ”Eu sunt”, Iahve încarnat, pe cine vindecase puterile din El?
Filipeni 2:6 – "El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu,"

#144
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
BVA


4 Fiecare dintre voi să fie preocupat nu doar de interesele lui, ci şi de ale altora.
  5 Să aveţi următorul model de gândire care a fost specific şi lui Cristos Isus:
  6 deşi El a avut exact aceeaşi natură ca Dumnezeu, nu a considerat că această egalitate îi oferă dreptul să Îşi urmărească propriile interese.

View PostSfantul Jakob, on 24 iunie 2022 - 08:13, said:

Isus a fost 100% om. Oamenii nu sunt omniscienți.

Asta învață Martorii lui Iehova. Celelalte culte afirmă dubla natură a lui Christos, Om și Dumnezeu, în același timp, deci omnisciența, chiar dacă nu există pe parte umană, există pe parte divină. Plus de asta, cazul pe care tocmai l-am dezbătut, nu prevede... localizarea cadavrului lui Lazăr, care nici asta nu a putut face Isus, ci efectuarea unei vindecări care nu se face prin forță sau capacitate umană ci numai prin intervenția părții divine, pe care se pare, că în cazul cu femeia având scurgerea de sânge, Isus nu și-a controlat-o (natura divină), fiind doar un ”senzitiv”, precum mediumii în ședințele de spiritism.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate