Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Putem avea incredere in Noul Testament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#55
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,762
  • Înscris: 16.03.2004
Matei 2:9 După ce au terminat discuţia cu guvernatorul, magii au plecat. Steaua pe care o văzuseră din Est, a reapărut. Ea a mers înaintea lor ca un ghid, până la locul unde era Copilul.
  10 Ei au fost foarte satisfăcuţi de reapariţia stelei.


Ce zici dragă Jakob?
Facem următoarea experiență? Diseară, când se vor arăta stelele, având în vedere că tu stai la casă, un duplex, te uiți și-mi spui și mie, orientativ așa, sub ce constelație este casa ta? Pleiadele, Ursa mare, Orionul...etc.
Mulțumesc anticipat. Sunt doar curios, așa...Posted Image

#56
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,420
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 11 iunie 2022 - 15:44, said:

Matei 2:9 După ce au terminat discuţia cu guvernatorul, magii au plecat. Steaua pe care o văzuseră din Est, a reapărut. Ea a mers înaintea lor ca un ghid, până la locul unde era Copilul.
  10 Ei au fost foarte satisfăcuţi de reapariţia stelei.


Ce zici dragă Jakob?
Zic că magii nu au mai putut de bucurie atunci când steaua a reapărut.

Uneori, pe calea către cer ne pierdem călăuzirea. Este o experiență general umană în creștinism.
O luăm pe arătură, cădem, ne îndepărtăm de Dumnezeu și uneori chiar păcătuim în chipuri groaznice.

În urma acestor experiențe malefice unii devin din ce în ce mai răzvrătiți și se aruncă deplin în ghearele satanei, săvârșind cu lăcomie cele mai netrebnice blestemății și hule. Este evident că și tu ți-ai pierdut steaua de multă vreme deja. Vestea bună este că din când în când steaua reapare. Și depinde de om dacă o ia din nou drept ghid sau dacă se îndărătnicește și mai mult să urmeze calea cea largă. Steaua duce tot mereu la Hristos. Și cei care o urmează experimentează bucurii inefabile și ajung, ca și magii, să-L cunoască personal pe Împărat și să i se închine Lui.

Edited by Sfantul Jakob, 11 June 2022 - 20:12.


#57
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,762
  • Înscris: 16.03.2004
Era un balon luminos, acea ”stea” ? Posted Image
Dacă era un balon luminos, de ce evanghelia nu spune așa? Apoi, cum se face că nimeni nu a mai văzut acel balon luminos care a adus magii din Persia în Iudeea? Nu scrie niciunde așa ceva și nici fenomenul nu mai este descris decât în evanghelia după Matei, ca niște particulari așa, cu șareta sau călare, să fi ajuns dintr-o localitate în alta, ghidați de o stea! Dacă tu știi, arată-mi ceva similar, cândva scris de cineva, în lumea asta! Posted Image

Ea a mers înaintea lor ca un ghid, până la locul unde era Copilul

A venit steaua de sus din Cer, până pe acoperișul casei, ca să le arate ălora că asta-i casa pe care o căutau, unde era Copilul înfășat în scutece? Posted Image
Nu era o stea propriu-zisă? Posted Image Ce era, de fapt? un balon meteorologic?

[ https://i.ibb.co/TrfWfsL/weatherballoon3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cine a ridicat balonul acesta ca să servească drept ghid unor magi? Iehova?
Plus că... nu bate cu ce spune înainte:

  2 Ei au întrebat: „Unde este Regele care li S-a născut iudeilor cu puţin timp în urmă? Noi I-am văzut steaua în Est şi am venit să ne închinăm Lui.”

adică nu era o stea pur și simplu, ci era ”steaua Lui”, căci magul zice: ”noi i-am văzut steaua”, asta arătând mai degrabă către un semn astrologic, adică la nașterea fiecărui copil se asociază o stea, de unde și expresia ”s-a născut sub o stea norocoasă”.

Edited by dark, 12 June 2022 - 05:34.


#58
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,762
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 11 iunie 2022 - 19:57, said:

Păi asta a fost diferența. Răufăcătorii, care cel mai probabil erau lideri zeloți, au scos sabia și au vărsat sânge, iar acum primeau ce li se cuvenea. Pe când Isus nu, el a rămas pașnic: „Pune-ţi sabia la locul ei; căci toţi cei ce scot sabia de sabie vor pieri.”
Wiki: Răstignire
„Moartea survenea de obicei după mai multe zile. Spre scurtarea chinului, fie li se străpungea inima cu lancea, fie li se fracturau fluierele picioarelor (crurifagium), ceea ce ducea rapid la sufocare.”

Probabil că nu m-am exprimat eu clar.
Reiau: problema pe care o văd eu în declarația tâlharului pocăit este asumarea pedepsei primite, pentru faptele sale, în sensul că pentru răul făcut, merita o astfel de moarte în chinuri, în condițiile în care existau și alte variante de execuție care presupuneau o tortură de scurtă durată, adică o moarte ”mai decentă”. Puteau să-l spânzure sau să-i taie capul. Ar fi fost o moarte fără dureri mari! Curios lucru este că tâlharul se declară resemnat și chiar mulțumit cu această pedeapsă a răstignirii, exact în momentul în care tortura era la culme!
Mi se pare imposibilă o asemenea reacție!
Când ești în chinuri, tot ce vrei este să înceteze chinul! Asta nu înseamnă că nu regreți ce ai făcut, dar cum să vorbești cu atâta seninătate când tu se presupune că ar trebui să urli de durere? Posted Image

Reacția mamei Maria! Posted Image
Deși evanghelistul Ioan o prezintă ca fiind lângă Cruce, discutând cu Isus, stabilind termenii locativi, unde va locui, la cine, adică la ucenicul mult-iubit, care era și el acolo, lângă Cruce, nu ni se relatează nici măcar o reacție de durere din partea mamei. Posted Image
Și o mamă denaturată ar fi zis ceva, ar fi plâns, ar fi țipat!Posted Image Era copilul ei torturat acolo!  Posted Image Evanghelistul nu descrie asemenea reacții din partea Mariei...Posted Image  Colac peste pupăză, mama lui Isus absentează în Duminica Învierii, arătând un total dezinteres față de ce le spusese Isus de atâtea ori, că va învia a treia zi, pretenție dovedită cu numeroase minuni, printre care... chiar învieri din morți!
Posted Image

Edited by dark, 12 June 2022 - 06:02.


#59
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 12 iunie 2022 - 05:59, said:

Probabil că nu m-am exprimat eu clar.
Reiau: problema pe care o văd eu în declarația tâlharului pocăit este asumarea pedepsei primite, pentru faptele sale, în sensul că pentru răul făcut, merita o astfel de moarte în chinuri, în condițiile în care existau și alte variante de execuție care presupuneau o tortură de scurtă durată, adică o moarte ”mai decentă”. Puteau să-l spânzure sau să-i taie capul. Ar fi fost o moarte fără dureri mari!
De ce crezi ca unii doresc chinuirea si tortura vesnica a pacatosilor ? Si nu exterminarea instantanee ?
Multi pe planeta asta care au avut parte de  batjocuri, umilinte, batai doresc pedepsirea celui nesuferit prin tortura si chin.
De acum le spun acestor frustrati ca nu va fi nici o tortura si nici un chin in iad a celor pe care ei ii urasc. De fapt acesti frustrati au parte de tortura si chin psihic acum dorindu-si pedepsirea si torturarea pe vesnicie a celor pe care ii urasc.
Din fericire Tatal ceresc nu va proceda la asa ceva. Findca e iubitor vrea sa salveze cat mai multi de la pieire,

#60
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,420
  • Înscris: 26.01.2007
Nu chiar toți oamenii le caută în coarne ticăloșilor, criminalilor și violatorilor, Paco.
În unii mai există totuși o idee de dreptate. Aceștia empatizează cu victimele NU cu agresorii.

Știi, aici pe pământ unii comit tot felul de blestemății împotriva oamenilor total nevinovați. Și scapă. nu primesc nicio pedeapsă. Unii chiar sunt lăudați. Înțeleg că tu le cânți imnuri și crezi că veți scăpa nepedepsiți pentru că "tatăl ceresc" e drăgăstos fără măsură. Dar iubirismul prostesc din capul tău e doar wishful thinking indus de satana.

View PostPaco_ste1, on 12 iunie 2022 - 06:08, said:

Findca e iubitor vrea sa salveze cat mai multi de la pieire,
De aceea l-a trimis pe singurul Lui Fiu să moară pentru păcatele lumii.
Însă cine nu primește oferta de salvare a lui Dumnezeu va plăti pentru blestemățiile comise.
Pentru că Dumnezeu NU este doar iubitor ci și drept. El este Judecătorul cel Drept!


View Postdark, on 12 iunie 2022 - 05:59, said:

Probabil că nu m-am exprimat eu clar.
Reiau:
Cu siguranță nu te-ai exprimat clar.
Și reiei amalgamul de bălării fără nicio noimă chiar și după ce colegul Logic ți-a demonstrat că debitezi numai minciuni:

View Postdark, on 11 iunie 2022 - 06:00, said:

Mai ai 2 ore de viață

View Postlogic1, on 11 iunie 2022 - 19:57, said:

Moartea survenea de obicei după mai multe zile.

Edited by Sfantul Jakob, 12 June 2022 - 06:49.


#61
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View PostSfantul Jakob, on 12 iunie 2022 - 06:36, said:

Nu chiar toți oamenii le caută în coarne ticăloșilor, criminalilor și violatorilor, Paco.
În unii mai există totuși o idee de dreptate, Paco.
Imi aduc aminte de clasa a 10-a, un tembel dintr-o clasa invecinata venea tot timpul dupa mine sa se bata cu mine. Mai frate cata cotonogeala manca de la mine si tot nu se satura. Pleca si revenea. Mi-am spus " e handicapat mental". Ceilalti erau bucurosi ca il cotonogeam , era un cretinel care stresa pe multi. Eram cam bataus in adolescenta dar niciodata nedrept. Unde vedeam nedreptate interveneam. Tin minte ca l-am bagat pe unul in coma , venise cu gasca, era spaima scolii si toti se temeau de ei. Ei bine cred ca eram iubit tocmai pentru ca ii altoiam pe derbedeii acestia. In rest eram prietenos cu toti cei slabi, cu fetele . . . . eram iubit.
Totusi, Dumnezeu nu face ca mine, nu intervine sa salveze pe cei pricajiti, sa apere pe cei fara aparare.

View PostSfantul Jakob, on 12 iunie 2022 - 06:36, said:

Știi, aici pe pământ unii comit tot felul de blestemății împotriva oamenilor total nevinovați.
Și scapă. nu primesc nicio pedeapsă. Unii chiar sunt lăudați.
Înțeleg că tu le cânți imnuri și crezi că veți scăpa nepedepsiți pentru că "tatăl ceresc" e drăgăstos fără măsură.
Dar iubirismul prostesc din capul tău e doar wishful thinking indus de satana.
Asta e, omul fara iubirea lui Dumnezeu asa face. Si scapa findca Dumnezeu nu vrea sa intervina. Ar putea interveni si nu face asta.
Te-ai intrebat de ce ? Iti pot raspunde daca cumva imi vei pune intrebarea asta.

View PostSfantul Jakob, on 12 iunie 2022 - 06:36, said:

De aceea l-a trimis pe singurul Lui Fiu să moară pentru păcatele lumii.
Însă cine nu primește oferta de salvare a lui Dumnezeu va plăti pentru blestemățiile comise.
Pentru că Dumnezeu NU este doar iubitor ci și drept.
El este Judecătorul cel Drept!
Dragule, tu ai nevoie de Hristos isus, ca sa te vindeci . Pe ceilalti care refuza vindecarea ii lasi "in plata Domnului" Vor primi ce isi doresc.

Dreptatea lui Dumnezeu e sa dea la moarte pe Fiul sau ca sa nu piara nimeni.
Este ca nu intelegi aceste lucruri ?

#62
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,420
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPaco_ste1, on 12 iunie 2022 - 07:02, said:

Mai frate cata cotonogeala manca de la mine si tot nu se satura.
Tin minte ca l-am bagat pe unul in coma , venise cu gasca, era spaima scolii si toti se temeau de ei.
Cam așa se laudă toți cei care și-au furat-o rău de tot pe cocoașă :)
Ar cam fi cazul să te maturizezi, ai totuși o vârstă 50+

View PostPaco_ste1, on 12 iunie 2022 - 07:02, said:

Dreptatea lui Dumnezeu e sa dea la moarte pe Fiul sau ca sa nu piara nimeni.
Este ca nu intelegi aceste lucruri ?
Înțeleg satanismele tale dar nu sunt de acord cu ele.

View PostPaco_ste1, on 12 iunie 2022 - 07:02, said:

Iti pot raspunde daca cumva imi vei pune intrebarea asta.
Doamne ferește!

View Postdark, on 11 iunie 2022 - 07:51, said:

evanghelistul nu descrie nicio reacție din partea Mariei
Nu ai citit tu.
Evanghelistul descrie nu doar reacția Mariei ci și a tuturor femeilor care l-au urmat:

În urma lui Isus mergea o mare mulțime de norod și femei, care se boceau, își băteau pieptul și se tânguiau după El.


Însă Isus nu a încurajat aceste reacții pe care le dorești:

Isus S-a întors spre ele și a zis: „Fiice ale Ierusalimului, nu Mă plângeți pe Mine, ci plângeți-vă pe voi însevă și pe copiii voștri.


View Postdark, on 12 iunie 2022 - 05:32, said:

Era un balon luminos, acea ”stea” ? Posted Image
Nu?
Spune așa ceva literatura jemetistă?

View Postdark, on 12 iunie 2022 - 05:32, said:

Dacă tu știi, arată-mi ceva similar, cândva scris de cineva, în lumea asta! Posted Image
Ceva similar cu întruparea Fiului lui Dumnezeu? :eek:
Asta ai ajuns să ceri, Darkule?

#63
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,762
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 12 iunie 2022 - 06:36, said:

Cu siguranță nu te-ai exprimat clar.
Și reiei amalgamul de bălării fără nicio noimă chiar și după ce colegul Logic ți-a demonstrat că debitezi numai minciuni:

Faptul că mureau după câteva zile, eu zic că întărește spusele mele, în legătură cu ideea că răstignirea era cea mai oribilă pedeapsă dintre toate! Posted Image
Sunt de acord că tâlharul putea zice: ”merit moartea căci am fost un om rău”, dar să fie atât de senin la ideea că pedeapsa care i s-a dat înseamnă câteva zile de chin îngrozitor, deși putea să moară în câteva secunde, prin tăierea capului, nu accept. Nimeni, niciodată, nu ar zice ”merit să fiu chinuit în cel mai groaznic mod”. Da, moartea o merita și tâlharul știa asta. De acord.

#64
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,420
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 12 iunie 2022 - 07:26, said:

Faptul că mureau după câteva zile, eu zic că întărește spusele mele,
Că mureau în 2 ore?

View Postdark, on 12 iunie 2022 - 07:26, said:

dar să fie atât de senin la ideea că
Cum ai ajuns la concluzia că tâlharul era... senin?
Biblia scrie că era în chinuri și, chiar și acolo fiind, a regretat faptele lui și a recunoscut că Isus este nevinovat.

Edited by Sfantul Jakob, 12 June 2022 - 07:32.


#65
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View PostSfantul Jakob, on 12 iunie 2022 - 07:09, said:

Cam așa se laudă toți cei care și-au furat-o rău de tot pe cocoașă Posted Image
Ar cam fi cazul să te maturizezi, ai totuși o vârstă 50+
Deci inca ma intalnesc cu multi din colegi si imi reproseaza ca ii cam cotonogeam. Rad cu placere si le spun "eram copii " .
Ma gandesc ca unora le-am produs frustrari.
Dar am avut si eu nasul meu. Eu mancam bataie de la profesori, erau cativa care nu  ma suportau cu nici un chip, cred ca asta m-a facut sa fiu foarte puternic si sa lovesc naprasnic pe cei care provocau. Mic si al dracului eram. Posted Image
M-am potolit cu varsta. Ti-am spus ca ma mai intalnesc cu fostii colegi si imi reproseaza ca ii tabaceam in bataie pe unii. Posted Image
Vina era a lor, ma vedeau mic si prost, cred ca doreau sa-si incerce norocul cu mine.
Eram om cu dreptate, uram nedreptatea si o sanctionam. Citind insa biblia m-am lovit de niste chestii care  imi repugnau. Nu concepeam ca Dumnezeu sa lase nedreptatea sa se produca. Asa ceva mi-a cam dat peste cap principiile.
Cum sa las eu pe cel rau nepedepsit ? Insa imi dadeam seama ca raspunzand la rau cu rau nu faceam decat sa intretin raul. De aceea unii reveneau sa ma provoace, findca se simteau umiliti. Cum sa-i bata unul care era mai mic de statura decat ei ? Pe mine cred ca nedreptatea ma intarea si imi dadea putere sa inving. Furia ce ma cuprindea cand eram provocat fara vina starnea in mine fiara.
Pe la varsta de 25 ani am avut parte de o experienta neplacuta, mergeam pe la marginea drumului si din spate o masina ma loveste usor. Deci eu mergeam in afara carosabilului si nataraul ma loveste. Ma uit in spate , doi in masina, cel de langa sofer coboara, era o namila vine si ma loveste. Singurele vorbe care i le-am spus erau "mai frate n-ai loc pe sosea si vrei sa ma omori ? " vine namila si ma loveste, coboara si soferul , norocul meu ca aveam o sapa pe umar ca ma omorau daca nu le aratam sapa . Ei bine am aflat cine erau indivizii, erau socrul si ginere, acesta din urma dat afara din politie ca a batut un om nevinovat. Si acum il mai vad pe socrul acestuia si cand ma vede ma ocoleste. Deseori ma gandeam sa merg sa-i scalpez. Imi dadeam seama ca eram afectat serios. A fost nevoie sa citesc despre isus, batut nevinovat si apoi omorat nevinovat.
Omul jigodie asa se manifesta. Asta e , Dumnezeu nu intervine, lasa lucrurile sa decurga asa cum vrea cel rau.
Dumnezeu avea capacitatea sa-l opreasca pe Cain din nelegiuire, si pe David din nelegiuire, si uite ca nu i-a oprit.
A fost lupta grea in constinta mea sa accept "indiferenta" divina in fata nedreptatii. De fapt nu e indiferent ci testul de foc prin care noi sa fim desavarsiti.

#66
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,420
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 12 iunie 2022 - 07:26, said:

Nimeni, niciodată, nu ar zice ”merit să fiu chinuit în cel mai groaznic mod”.
Da, moartea o merita și tâlharul știa asta. De acord.
Asta a zis tâlharul.
El nu i-a lăudat pe romani pentru cât de frumoasă e răstignirea.
Nici nu a aplaudat chinurile groaznice. NU, nicidecum :nonobad:

Pur și simplu a recunoscut că merita să fie pedepsit pentru că făcuse răul: "noi primim răsplata cuvenită pentru fărădelegile noastre".

View PostPaco_ste1, on 12 iunie 2022 - 07:37, said:

Deci inca ma intalnesc cu multi din colegi si imi reproseaza ca ii cam cotonogeam.
Rad cu placere si le spun "eram copii ".
Mai lasă-te de minciunile tale gogonate!
Că aici nu vorbim despre închipuiri cu ciutani pișpirii bătuți de tine după ce te cotonogeau golănașii de leatul tău, bine?

View PostPaco_ste1, on 12 iunie 2022 - 07:37, said:

Mic si al dracului eram.
Asta e ușor de crezut după cum scrii și acum trăsnăi cu nemiluita! :)

#67
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View PostSfantul Jakob, on 12 iunie 2022 - 07:45, said:

Mai lasă-te de minciunile tale gogonate!
Că aici nu vorbim despre închipuiri cu ciutani pișpirii bătuți de tine după ce te cotonogeau golănașii de leatul tău, bine?
Niciodata nu am lovit nevinovati.
Tot la scoala, un coleg mai instarit, mereu imi dadea de mancare, si la un moment dat acesta cuprins de gelozie imi da un branci , ei bine asa furie m-a cuprins ca i-am tumefiat fata. Colegii jubilau ca l-am cotonogit. Mie mi-a parut rau. Bineinteles ca de atunci nu am mai primit de mancare. Tipul stiind ca sunt aprig ma corupea cu mancare chipurile poate sa-mi faca ce vrea. Se pare ca altor colegi nu le-a placut aceasta relatie .

Batut de altii nu am fost. Bineinteles ca intr-o lupta mai primeam si eu ceva lovituri insa dominam detasat  cu niste salve de pumni bine tintiti.
In schimb fetele ma cam necajeau insa si eu le copleseam cu atentia cuvenita.
Pe una singura am palmuit-o ca nu imi dadea pace si eu o respingeam. Ei bine a fost singura data cand am lovit o fata, si ea si-a dat seama ca a gresit.
Ti-am spus ca eram iubit ?Bine , nu toata lumea, insa multi iubeau spiritul dreptatii din mine.
Tu vrei sa iubesti pe Dumnezeu tocmai pe acest considerent, ca Dumnezeu va face dreptate chinuind si torturand pe vesnicie lichelele. Iti spun ceva, daca ar fi asa atunci chiar Dumnezeu ar fi o lichea. Findca spiritul dragostei e incompatibil cu ideea chinuirii si torturii . Si sa fie si vesnica ? Posted Image

Edited by Paco_ste1, 12 June 2022 - 08:01.


#68
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 12 iunie 2022 - 05:59, said:

Probabil că nu m-am exprimat eu clar.
Reiau: problema pe care o văd eu în declarația tâlharului pocăit este asumarea pedepsei primite, pentru faptele sale, în sensul că pentru răul făcut, merita o astfel de moarte în chinuri, în condițiile în care existau și alte variante de execuție care presupuneau o tortură de scurtă durată, adică o moarte ”mai decentă”. Puteau să-l spânzure sau să-i taie capul. Ar fi fost o moarte fără dureri mari! Curios lucru este că tâlharul se declară resemnat și chiar mulțumit cu această pedeapsă a răstignirii, exact în momentul în care tortura era la culme!
Mi se pare imposibilă o asemenea reacție!
Când ești în chinuri, tot ce vrei este să înceteze chinul! Asta nu înseamnă că nu regreți ce ai făcut, dar cum să vorbești cu atâta seninătate când tu se presupune că ar trebui să urli de durere?

Ei se considerau martiri, deci nu regretau ce au făcut, nu implorau milă și cu atât mai puțin nu urlau de durere. La fel Isus. Niciunul nu ar fi ales moartea imediată în locul chinului.

#69
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlogic1, on 12 iunie 2022 - 08:03, said:

La fel Isus. Niciunul nu ar fi ales moartea imediată în locul chinului.
Nu sunt sigur ca ar fi asa din moment ce isus a vorbit de inviere, plus promisiunea facuta unuia dintre talhari.
De ce sa ai parte de chinuri groaznice cand poti scapa de ele si apoi sa fii inviat ?
Care-i justificarea ta pentru a dori suferinta chinului in locul mortii rapide ?

#70
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 12 iunie 2022 - 05:59, said:

Reacția mamei Maria! Posted Image
Deși evanghelistul Ioan o prezintă ca fiind lângă Cruce, discutând cu Isus, stabilind termenii locativi, unde va locui, la cine, adică la ucenicul mult-iubit, care era și el acolo, lângă Cruce, nu ni se relatează nici măcar o reacție de durere din partea mamei. Posted Image
Și o mamă denaturată ar fi zis ceva, ar fi plâns, ar fi țipat!Posted Image Era copilul ei torturat acolo!  Posted Image Evanghelistul nu descrie asemenea reacții din partea Mariei...

Maria s-a ridicat la înălțimea mamei eroine din cărțile Macabeilor, care i-a îndemnat pe cei șapte fii ai ei să moară mai degrabă decât să încalce legea.

View PostPaco_ste1, on 12 iunie 2022 - 08:11, said:

Nu sunt sigur ca ar fi asa din moment ce isus a vorbit de inviere, plus promisiunea facuta unuia dintre talhari.
De ce sa ai parte de chinuri groaznice cand poti scapa de ele si apoi sa fii inviat ?
Care-i justificarea ta pentru a dori suferinta chinului in locul mortii rapide ?

Eu nu aș alege moartea, în plus ei așteptau ca Dumnezeu să intervină.

#71
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,762
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 12 iunie 2022 - 07:31, said:

Cum ai ajuns la concluzia că tâlharul era... senin?
Biblia scrie că era în chinuri și, chiar și acolo fiind, a regretat faptele lui și a recunoscut că Isus este nevinovat.

Adică urla de durere, sângele șiroia, și el stătea la taclale cu celălalt tâlhar, asigurându-l că este ”ok” cu pedeapsa primită, căci merita, nu-i așa? :facepalm:
Asta este o scenă desprinsă dintr-un film cu Doctor Queen, Medecine Woman! :lol:
Doar în acest serial, oamenii răi se căiesc de răul comis, atât de ușor, doar prin mustrările acestei doctorițe.Posted Image
Iar tâlharul pocăit de pe Cruce, nu are nicio obiecție asupra pedepsei primite, deși putea muri mult mai ușor. Cum a zis generalul acela francez de care tot amintesc adventiștii, când l-a prins pe papă, ca împlinire a profeției cu capul fiarei cu rana de moarte, care încă trăia, ”monseniore, vous pouvez mourir partout”...
De râsul curcilor. Omul acela, tâlharul, nici nu mai putea vorbi, doar gemea ușor, în primele 5 minute pierduse câțiva litri de sânge și devenise lipotimic. Înainte de asta, a urlat când i-au bătut piroanele. În fine...
Neverosimil...

Ascultă, mai vrei rusalii? Astăzi sunt sfintele rusalii! Dar tu știai asta, căci voi penticostalii serbați rusaliile (de la Rosalia, sărbătoarea păgână a trandafirilor...Posted Image )
Nu te-ai întrebat niciodată, de ce la Rusalii, nu au asistat și sfinții înviați din Matei, sau de ce Pavel nu amintește acest eveniment remarcabil și unic, fiindcă nu mai avem date despre o vorbire în limbi înțeleasă de auditoriu...nu te-ai întrebat, de ce la Rusalii maica Domnului, Maria, era prezentă, dar la învierea Fiului ei, nu. Să se fi dus măcar așa, de curiozitate, măi, poate a înviat, mai știi... ce, pe Lazăr nu l-a înviat după 4 zile?Posted Image

#72
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,762
  • Înscris: 16.03.2004
Da, deci Dr. Queen avea de-a face cu tot felul de ciudați din Vestul Sălbatic, răufăcători, dar până la sfârșitul episodului, toți se căiau de faptele rele și deveneau prieteni. Asta datorită mustrărilor administrate lor de către Dr. Queen (ceva în genul... cum procedează colega Grateful cu noi, cei care nu respectăm anumite reguli, fie că facem off topic, sau scriem bancuri porcoase ori cuvinte injuste la adresa Mântuitorului... Posted Image )
Trebuie să înțelegi, Jakob, că Noul testament nu este o producție Hanna Barbera sau Casa de filme nr.5. Cartea de care vorbim, Noul testament, se vrea un documentar al unor fapte reale. Care dacă le analizezi cu simțul răspunderii, numai reale nu pot fi... ci pură ficțiune...de calitate îndoielnică.
Cu toții, și eu, am fost hipnotizați să vedem în Noul testament o carte adevărată, inspirată de Duhul sfânt, fără a ne permite conștiința să contrazicem ceva de acolo, steaua lui Matei ori perna lui Marcu...Posted Image
Dar eu m-am trezit din această stare cataleptică și vreau să vă comunic și vouă, ce gândesc. Sic cogito, ce vreți, na! Posted Image Dealtfel, acesta este rostul unui forum de discuții, să exprimi idei.Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate