Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Olympus (E-3, E-30, E-520/510/500, E-420/410/400 etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
4672 replies to this topic

#55
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Multumesc, sunt intradevar edificatoare. Incredibil cat de bine reda culorile si contrastele. Prima fotografie (dar si a doua) poate fi dat exemplu atunci cand vorbim de perspectiva tonala.

Iti multumesc inca odata, in general gasesti exemple cu acest obiectiv avand difragma deschisa, asa ceva insa se vede mai rar.

#56
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View PostCalinuus, on Feb 24 2009, 07:10, said:

Multumesc, sunt intradevar edificatoare. Incredibil cat de bine reda culorile si contrastele. Prima fotografie (dar si a doua) poate fi dat exemplu atunci cand vorbim de perspectiva tonala.

Iti multumesc inca odata, in general gasesti exemple cu acest obiectiv avand difragma deschisa, asa ceva insa se vede mai rar.
Si nu vei crede cand iti voi spune cu ce aparat sunt facute  :thumbup: Ai ghicit! Cu E-500!

#57
SergiuSechel

SergiuSechel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 30.12.2008
Salut,

Eu azi am achizitionat un obiectiv zuiko 50mm f/2. Nu eram decis daca merita investitia, insa reviewul de pe dpreview si inca vreo 6 siteuri m-au facut sa fac achizitia. Spre seara l-am luat de la magazin, pretul mi s-a parut ok 1490 ron, pret apropiat bhphoto sau alte siteuri din afara. Nerabdator l-am montat imediat pe aparat, pentru ca eram curios cum merge si sa-l testez putin in drum spre casa. Adevarul e ca peste tot unde am citit obiectivul era ridicat in slavi, cum el si cu zuiko 35-100mm f/2 ar fi obiective aproape perfecte, chiar si concluziile celor de la dpreview spuneau ceva de genul:"...Certainly in terms of the studio results, it's the nearest we've yet found to a technically perfect lens (although it's important to appreciate that we haven't yet tested any comparable short tele macros for other formats). It's impressively sharp right across the frame even wide open, shows no significant lateral chromatic aberration or vignetting, and is near-perfectly corrected for distortion....". Primul lucru observat a fost ca este un obiectiv foarte luminos si ca imaginile mi-au iesit supraexpuse in modul manual la un shutter de 800. Asa ca am tras niste cadre pe strada  cu prioritate diafragma, cu viteze cuprinse intre 1/1600 si 1/2500, asta seara la apus cu diafragma deschisa la f/2. Mi se pare superb acest lucru, pentru ca vroiam sa-l folosesc ca obiectiv all around nu doar pentru fotografia macro si portret. Din primele teste se ridica la nivelul asteptarilor, maine il voi testa toata ziua sa vad cat de capabil este. Pun si niste cadre trase cu el in drum spre casa. Cadrul cu blocul e facut la apus cu soarele in spate la shutter de 1/2500.

Attached Files



#58
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View PostSergiuSechel, on Feb 25 2009, 21:12, said:

Eu azi am achizitionat un obiectiv zuiko 50mm f/2.
Felicitari ptr achizitie si sa-l stapanesti sanatos. Pretul este destul de bun. Chiar foarte bun pentru Romania. In timp dupa ce vei cunoaste mai bine obiectivul vei vedea cat de minunat este. Vad ca il ai pe E-510 si mi se pare ideal pentru fotografia de strada. Singurul lucru lucru mai putin bun este faptul ca pentru genul acesta de fotografie mi se pare putin cam lunga focala. Din cauza asta eu am achizitionat 25mm de la Leica. In rest 50mm este ideal pentru portrete, in special "head-shots" :D . Absolut fantastic. Nu trebuie sa-l folosesti neaparat la f/2. Eu portretele le fac in general la f/2,8. Am constatat ca ai cel mai bun compromis intre dof si bokeh. Dar una din placerile acestui obiectiv este ca ai mult de experimentat. Te asteptam cu fotografii si daca mai ai intrebari sau unele nelamuriri te rog sa le impartasesti.

Edited by anakin28, 25 February 2009 - 22:31.


#59
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View PostSergiuSechel, on Feb 25 2009, 21:12, said:

Eu azi am achizitionat un obiectiv zuiko 50mm f/2.

Salut Sergiu, imi pare bine pentru tine, eu trebuie sa mai astept din pacate. Poti sa ne spui de unde l-ai luat la pretul acesta?

#60
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am o curiozitate pentru posesorii de E510 care au si un astfel de obiectiv in plus,pe langa cel de kit:puteti pune 2 fotografii cu acelasi subiect ,una cu cel de kit si cealalta cu ...celalalt ???In afara de focala,restul setarilor sa fie foarte asemanatoare.

#61
SergiuSechel

SergiuSechel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 30.12.2008
Eu am luat obiectivul in special pentru fotografie de stock si de studio, si cum nu am niciodata destula lumina, am simtit nevoia unui obiectiv care sa-mi ofere o flexibilitate mare. Prima data m-am gandit la zuiko 35-100mm f/2, insa pretul chiar daca a scazut de la 8600 ron la 5900 ron la acelasi magazin mi s-a parut destul de mult pentru inceput. Acuma astept sa-mi scot investitia din kitul de lumini si zuiko 50mm f/2 iar apoi daca merg lucrurile bine voi opta pentru 35-100mm f/2 si probabil si un body mai performant. Eu am luat obiectivul de la flanco world cu 1490 ron, tot la ei este un 35-100mm/f2 la 5999ron(care sta frumos pe raft de peste un an). Pretul si zecile de reviewuri si poze de pe net m-au facut sa-l iau. Maine o sa-l iau pe afara sa il testez si apoi in studio, si in zilele urmatoare o sa postez niste poze.

#62
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007
50 mm Zuiko la f/2,8 pe E-3

Attached File  _A186339.jpg   200.12K   226 downloads

#63
mircea_fll

mircea_fll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.04.2008
scuze operatorului ca am deschis un nou topic.

salutare ! si eu sunt un utilizator al formatului 4/3, am un oly e-510 de aproximativ 6 luni si am aprox 20.000 de fotografii facute. inainte a achizitiona acest oly am folosit(de fapt inca il mai folosesc) un fuji s5700. le folosesc si in paralel uneori.
este excelenta ideea deschiderii acestui topic. voi reveni cu cateva fotografii si cateva pareri. imi pare rau ca abia acum am descoperit acest forum.

#64
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Macro-ul de Zuiko de 35 mm la folosit cineva ? Ceva pareri despre el ?

#65
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postmircea_fll, on Feb 26 2009, 10:49, said:

scuze operatorului ca am deschis un nou topic.

salutare ! si eu sunt un utilizator al formatului 4/3, am un oly e-510 de aproximativ 6 luni si am aprox 20.000 de fotografii facute. inainte a achizitiona acest oly am folosit(de fapt inca il mai folosesc) un fuji s5700. le folosesc si in paralel uneori.
este excelenta ideea deschiderii acestui topic. voi reveni cu cateva fotografii si cateva pareri. imi pare rau ca abia acum am descoperit acest forum.
La mult mai multe fotografii si cat mai bune!! Te asteptam cu exemple si sa ai lumina buna :D

View Postpufarin, on Feb 26 2009, 11:31, said:

Macro-ul de Zuiko de 35 mm la folosit cineva ? Ceva pareri despre el ?
Daca il vrei pentru macro este ideal. Incredibil de sharp, contrast excelent. Si sa nu mai zic cat costa. La banii astia este chiar un obiectiv care merita 100%. Si il poti folosi si la portrete fara probleme. Dar el in esenta este un macro pur sange.

#66
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,005
  • Înscris: 12.06.2004
Ideal? Ideal pentru ce?
Nu ma intelege gresit, probabil (zic probabil pentru ca nu l-am testat) e un obiectiv foarte bun si chiar e ieftin. Insa, nu are o distanta de lucru prea mica pentru unele aplicatii macro, e.g. insecte si alte chestii de care nu te poti apropia prea mult? Eu folosesc un 35mm macro, pe un alt format ce-i drept, si-l vad mai mult ca un normal cu posibilitati excelente de close-ul decat ca un macro "adevarat"...
Pentru asta (daca se doreste explorarea serioasa a macrofotografiei), as sugera un obiectiv cu o focala ceva mai lunga, Olympus sau nu. Exista 70mm-ul Sigma, si pentru 4/3? Ar fi IMO un bun punct de plecare.
Totusi, in anumite conditii se prefera o distanta de lucru mai scurta... asa ca revenim la intrebarea: pentru ce? :)

#67
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Postanakin28, on Feb 26 2009, 19:07, said:

Daca il vrei pentru macro este ideal. Incredibil de sharp, contrast excelent. Si sa nu mai zic cat costa. La banii astia este chiar un obiectiv care merita 100%. Si il poti folosi si la portrete fara probleme. Dar el in esenta este un macro pur sange.

Multumesc mult pentru informatie. Nu eram hotarat pe care sa il cumpar pe cel de 50 mm  sau cel de 35 mm, pentru mine mai util ar fii cel de 35 mm dar review-ul plus samples-urile celui de 50 mm m-au pus pe ganduri. Alta dilema, din acest motiv am cerut info pe forum, cel de 35 mm face parte din gama standard a obiectivelor zuiko pe cand cel de 50 mm este "pro".



View PostKunzite, on Feb 26 2009, 19:48, said:

... asa ca revenim la intrebarea: pentru ce? :)
Exact pentru ce a fost conceput: close-up si portrete.   http://www.olympus-e...1_3_5_Macro.htm

#68
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postpufarin, on Feb 26 2009, 21:20, said:

Multumesc mult pentru informatie. Nu eram hotarat pe care sa il cumpar pe cel de 50 mm  sau cel de 35 mm, pentru mine mai util ar fii cel de 35 mm dar review-ul plus samples-urile celui de 50 mm m-au pus pe ganduri. Alta dilema, din acest motiv am cerut info pe forum, cel de 35 mm face parte din gama standard a obiectivelor zuiko pe cand cel de 50 mm este "pro".
Daca poti sa dai 1500 lei pe 50mm atunci nu mai sta pe ganduri. Daca vrei in schimb un obiectiv ieftin si te intereseaza doar macro atunci 35mm este ideal. Am niste poze facute cu 35mm dar cred ca mai dureaza pana le gasesc. In orice caz calitatea imaginii la macro-uri este la nivelul "pro".

Uite aici niste exemple.  :coolspeak:

#69
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Multumesc pentru link, m-am hotarat, il cumpar pe cel de 35mm si pastrez restul de bani pentru e620  :D

#70
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postpufarin, on Feb 26 2009, 22:49, said:

Multumesc pentru link, m-am hotarat, il cumpar pe cel de 35mm si pastrez restul de bani pentru e620  :D
Tare!! :OK: Sa nu uiti sa pui niste poze dupa ce il iei. Eu nu mai am 35mm-ul si mi s-a facut dor de el  :D

Edited by anakin28, 26 February 2009 - 22:54.


#71
SergiuSechel

SergiuSechel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 30.12.2008
Sal,

Azi am testat mai mult obiectivul zuiko 50mm/f2, insa pe strada vremea nu a tinut cu mine. Am avut parte de o zi noroasa cu putina ceata, momente in care a si nins, si niste culori deprimante. Cam totul a fost gri de dimineata pana seara. Am reusit insa sa trag niste cadre mai interesante inclusiv cu ciori in zbor, scopul meu fiind sa vad cat de sharp poate fi obiectivul la f/2. Mai jos am pus niste poze, ele sunt putin procesate deoarece le-am tras in raw si la conversie am facut niste reglaje. Singura dificultate intalnita a fost ca s-a intamplat de mai multe ori sa pierd subiectul din focus din cauza ca si eu si subiectul eram in miscare. La inceput a fost enervant, am schimbat diverse setari la AF si Metering insa dupa ce m-am oprit din miscare am scapat de problema. Bineinteles ca acest lucru s-a intamplat doar la f/2-f/2.2

Attached Files

  • Attached File  a1.jpg   872.06K   165 downloads
  • Attached File  a2.jpg   338.75K   189 downloads
  • Attached File  a3.jpg   898.1K   102 downloads
  • Attached File  a4.jpg   808.49K   120 downloads
  • Attached File  a5.jpg   830.15K   128 downloads
  • Attached File  a6.jpg   654K   122 downloads
  • Attached File  a7.jpg   491.38K   151 downloads


#72
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View PostSergiuSechel, on Feb 27 2009, 03:28, said:

Azi am testat mai mult obiectivul zuiko 50mm/f2, insa pe strada vremea nu a tinut cu mine. Am avut parte de o zi noroasa cu putina ceata, momente in care a si nins, si niste culori deprimante. Cam totul a fost gri de dimineata pana seara. Am reusit insa sa trag niste cadre mai interesante inclusiv cu ciori in zbor, scopul meu fiind sa vad cat de sharp poate fi obiectivul la f/2. ....

Deci esti super tare! :worthy: Daca ai prins ciori in zbor cu 50mm este meserias rau :D
Frumoase cadre! Cu ce le procesezi? Scuze, acum am vazut ca sunt cu Olympus Master.
Sa stii ca Olympus Master da rezultate destul de bune. Daca te intereseaza doar o procesare minimala a raw-urilor atunci nici nu are rost sa apelezi la altceva.

Edited by anakin28, 27 February 2009 - 06:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate