Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Olympus (E-3, E-30, E-520/510/500, E-420/410/400 etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
4672 replies to this topic

#4663
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
ai dreptate. am pus cardul in alt calculator si saturatia culorilor era normala. depinde de monitor. Care e echivalentul la Olympus pentru Capture NX? Ma refer la un soft de la producator care sa-ti ofere posibilitati de editare ale raw-urilor mai avansate.

#4664
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Echivalentul lui Capture NX la Olympus este Olympus Master care, nu sunt sigur daca este gratis.
Cam acelasi lucru face si Olympus Viewer care e gratis.

Eu le-am comparat la un moment dat si nu am gasit diferente intre ele. Am decis sa pastrez doar Olympus Viewer.
Chiar si Olympus pare sa promoveze mai mult Olympus viewer.

Deci ar fi musai sa-ti instalezi Olympus Viewer daca vrei sa lucrezi cu raw-uri.
Ca si chestie negativa, Olympus Viewer se misca greu. Probabil trebuie sa ai un procesor ultra-rapid (i7) ca sa se miste rezonabil.

In raw este inglobat si un jpeg (embeded image). Acel JPEG poate fi vizualizat cu programele care stiu sa-l citeasca.
De exemplu daca deschizi un orf cu irfanview, va arata horror (WB aiurea, expunere aiurea..etc).
Daca mergi in Options / Properties&Settings / Plugins si bifezi "Try to load embedded preview image (if available)", atunci Irfanview va afisa acel JPEG incorporat in RAW.
Deci practic tu pozezi tot timpul raw+jpeg, doar ca nu ai stiut pana acum cum sa ai acces la acel JPEG.

De asta conteaza foarte mult cu ce deschizi acel RAW.

Daca deschizi raw-ul cu Olympus Viewer, atunci nici nu se mai pune problema de JPEG.

Edited by katran, 05 September 2012 - 15:29.


#4665
fakimal

fakimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 20.10.2010
Olympus studio e trial dar se poate rezolva, apoi faci upgrade la 2.3
poti sa tragi RAW si din calculator sa pui ce filtru artistic vrei, sa schimbi WB si multe altele

#4666
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008
Recent mi-am achizitionat un Olympus E-500 la mana a doua si am observat ca pe cateva dintre primele fotografii realizate cu acesta apare o linie de culoare pe poza. Am lasat aparatul in pace si intradevar, uneori nu era chiar asa evident insa zilele astea am mai facut cateva fotografii si la ISO mai mare de 400 linia pixelata se vede foarte evident. Stie cineva ce ar putea avea? (Atasez si fotografii, bineinteles - linia de care vorbesc e in dreapta pozei).
Mentionez ca aparatul are in jur de 20 000 de cadre - productie 2006.

Attached Files



#4667
fakimal

fakimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 20.10.2010

View Postmau_96sweet, on 09 octombrie 2012 - 22:23, said:

Recent mi-am achizitionat un Olympus E-500 la mana a doua si am observat ca pe cateva dintre primele fotografii realizate cu acesta apare o linie de culoare pe poza. Am lasat aparatul in pace si intradevar, uneori nu era chiar asa evident insa zilele astea am mai facut cateva fotografii si la ISO mai mare de 400 linia pixelata se vede foarte evident. Stie cineva ce ar putea avea? (Atasez si fotografii, bineinteles - linia de care vorbesc e in dreapta pozei).
Mentionez ca aparatul are in jur de 20 000 de cadre - productie 2006.

am avut un Pentax optio care facea la fel, e de la senzor; in locul tau mi-as cere banii inapoi

#4668
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Daca nu exista nicio sansa sa-ti recuperezi banii, atunci foloseste functia "pixel mapping" poate sunt sanse sa repari partial sau complet.

Edited by katran, 10 October 2012 - 12:56.


#4669
Zoom

Zoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 10.09.2004

View Postdanghetau, on 02 septembrie 2012 - 12:04, said:

Cert e un lucru: eu nu sint fanboy al vreunei marci, am avut si Oly iar acum am altceva. Putin imi pasa ca pe aparat scrie numeleu unui brand, putea la fel de bine sa fie oricare altul din cercul celor care au senzori APS-C atita timp cit isi face treaba. Ideea e ca de aceiasi bani (sa spunem 2000 euro) eu am preferat un APS-C si niste obiective cu f sub 2. Nu as fi dat acesti bani pe un E-3 sau E-5 si cind am spus ca doar cei care au niste stice mai bune mai merg pe acest sistem consider ca a facut o afirmatie pertinenta. Chiar as fi curios citi ar cumpara asa ceva la acesti bani si care ar fi argumentele lor. La fel, nu cred ca un Oly poate scoate detalii mai bune ca un APS-C. Evident ca un factor important e fotograful dar vorbesc de mai multe sisteme in miinile aceluiasi om. Vezi ca te pripesti cind citesti: am spus ca rezultatul este mult mai bun (raportat la primele poze facute de mine) si mai bun ca poza aia facuta cu 2,8-ul. Daca tu tragi luna cu f/2,8 e bine... asta o faci sa compensezi micimea senzorului? Pe mine nu ma intereseaza sa-mi impun punctul de vedere ca nu-s platit de niciuna din firme dar am emis o opinie si multi pot sa nu fie de acord cu ea; am spus doar ca de aceiasi bani nu eram nebun sa iau Oly cind concurenta ofera mult mai multe! Si mai bune.

View Postfakimal, on 02 septembrie 2012 - 14:15, said:

sa lasam discutiile despre fanboisme, stii cum se zice, daca recunosti ca esti nebun, inseamna ca esti pe drumul spre insanatosire... la fel sa lasam discutiile despre dimensiunile senzorilor, stii ce a patit un prieten de-al meu cu un amg 600 la semafor? a oprit un Logan langa el, a dat geamul jos si l-a intrebat: ce ba, n-ai avut bani de Maybach? la a doua tentativa a ta de a poza luna ai dat-o in bara cu culoarea; rau; plus de asta ti s-a explicat sa tragi cu f cel mai sharp, intra pe net si vezi acel 55-300 unde este cel mai sharp, daca e la f8-11, asta nu inseamna ca toate obiectivele sunt cel mai sharp acolo; Zuiko 50-200 SWD este cel mai sharp la f4, ai sa vezi in exif ca am tras la f4; si in ultimul rand, daca ai desfigurat poza aia prin postprocesare, ca sa para mai detaliata, asta nu inseamna ca e mai reusita iti doresc succes si o tolba de 2,8-uri

Sînt deacord cu fakimal. Păi ce legătură are difragma cu fotografierea lunii din punct de vedere al profunzimii de cîmp (pentru că asta te-ar încurca în general la o fotografie la care vrei să ai un subiect de genul ăsta în clar) sau cu micimea senzorului (ba din contră la Olympus te ajută factorul de crop pentru că un 300mm devine 600mm)? Păi distanța de la obiectiv la lună e imensă (cea mai mică este 363104m) așa că ai un DOF imens și la f/2.8 (adică infinit), toată luna e în clar. Sau mai bine zis, la ce obligi tu fotograful să tragă la f/8-f/11? Ca să fotografiez luna am nevoie și de viteză mare ca să nu mișc aparatul nici măcar pe trepied (vibrații), deci ar fi bună o diafragmă mare, plus că elimin și lumina aia puternică astfel avînd detaliile lunii (la o viteză mică, cum ai face o poză noaptea, vezi luna acoperită de lumină).
Bagă aici datele și vezi ce salată iese: Calculator DOF. Se înțelege, că dacă vrei să ai o fotografie cît mai bună folosești obiective bune la o diafragmă cît mai clară a acelui obiectiv. Pfff...

#4670
Zoom

Zoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 10.09.2004
Distanţa pînă la lună este în km.

#4671
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Un articol scris de Tom Hogan despre sistemul 4/3:
A DSLR SYSTEM DIED
http://www.dslrbodie...m-has-died.html

Inca mai sunt oameni care regreta ca Olympus nu a scos un urmas pentru E-5.
Si eu am fost sceptic ca sistemul m4/3 o sa poata ridica stacheta mai sus decat a facut-o vechiul sistem.

Privind acum in urma prin prisma a ceea ce a scos Olympus pe piata in ultimii 2-3 ani, cred ca sistemul m4/3 a fost o alegere corecta.
A reusit sa rezolve multe din problemele vechiului sistem si sa ofere plusul de performanta de care avea nevoie Olympus ca sa devina competitiv/atractiv.

Regele a murit, traiasca regele.

Edited by katran, 15 March 2017 - 09:26.


#4672
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Acum 15 ani Olympus a lansat varful de gama E-1 - un DSLR cu doar 5Mp.
Robin Wong a facut o intoarcere in timp si a scris un articol despre E-1.

https://blog.mingthe...he-olympus-e-1/

Au adus noile generatii de camere un plus dpdv fotografic ?
Este o intrebare la care incearca sa raspunda. Concluziile sunt interesante.

Edited by katran, 02 April 2018 - 10:32.


#4673
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Esenta: "The stark difference in shooting experience was from the optical viewfinder. Having switched completely over to the OM-D system, I’ve been using an electronic viewfinder for at least 5 years now, so it was strange to revert back to an optical viewfinder. I had expected and was prepared for dealing with not having the advantage of “what you see is what you get” exposure simulation, but it was genuinely pleasant to frame shots looking at the actual subject, instead of through a simulated LCD screen." ... restul sunt nuante.

Edited by edri, 02 April 2018 - 18:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate