Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Olympus (E-3, E-30, E-520/510/500, E-420/410/400 etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
4672 replies to this topic

#1
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007
Intentia este de a strange pe acest topic toti utilizatorii formatului 4/3 astfel incat schimbul de experienta intre noi sa fie cat mai eficient. Binenteles topicul este deschis oricui (cu exceptia lui kunzite) si sper sa fie un loc cat mai pasnic si cat mai util. Si acum bagati primele poze  :D

#2
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Pentru cei ce vor sa incerce si obiective cu alte monturi. http://oly43club.ru/....php?p=howtobuy

Edited by pufarin, 02 February 2009 - 22:42.


#3
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Hai sa (re)pun eu cateva fotografii.
E510

#4
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postpufarin, on Feb 2 2009, 22:41, said:

Pentru cei ce vor sa incerce si obiective cu alte monturi. http://oly43club.ru/....php?p=howtobuy
Eu nu as incerca  :D Stiu ca sunt multi, mai ales in America, in cautare de tot felul de dispozitive artizanale insa sincer nu prea vad utilitatea unui astfel de convertor. Desigur pentru cei care mai detin obiective mai vechi este bine venit, la fel ca si confirmarea de focus, pe care Olympus nu vrea sa o includa in soft-ul camerelor (intr-un fel au dreptate).



View Postnirosbog, on Feb 2 2009, 22:41, said:

Hai sa (re)pun eu cateva fotografii.
E510
Sarmalele alea imi fac cu ochiul  :D . E-510 este un aparat pe care il apreciez in mod deosebit. Noise Filter si Noise Reduction pe Off si vei obtine rezultate incredibile.

Edited by anakin28, 02 February 2009 - 23:52.


#5
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Eu am 4 obiective + un burduf de macro ramase de la zenit si as incerca.

#6
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postpufarin, on Feb 2 2009, 23:52, said:

Eu am 4 obiective + un burduf de macro ramase de la zenit si as incerca.
Succes. Vezi aici un articol pe tema asta.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Buna ideea cu topicul asta. Pe bune. Ca pana acum posesorii formatului 4/3 alergau de colo-colo :)

#8
rsinro

rsinro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.04.2007
salutare de la mare!
fiind un viitor posesor de aparat dslr (E520 vs A350), si un "ultraincepator" va rog sa-mi permiteti sa va intreb despre avantajele sau dezavantajele sistemului 4:3

#9
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Uite aici http://en.wikipedia....r_Thirds_System si aici http://forums.dprevi...essage=27338903 si lauda oficiala http://www.four-thirds.org/en/

#10
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,951
  • Înscris: 12.06.2004

View PostSuperDuper, on Feb 3 2009, 04:03, said:

Buna ideea cu topicul asta. Pe bune. Ca pana acum posesorii formatului 4/3 alergau de colo-colo :)
O sa aiba de munca, imi aduc aminte cand eram doar cativa pentaxisti pe Softpedia :) Sa le uram succes.

Apropo, la Photokina Olympus au avut un stand tare frumos, nu atat de intesat cu tehnica precum standurile Canon si Nikon, insa au expus fotografii (tiparite in format destul de mare) realizate cu Olympus. Si nu aratau deloc rau! Sper ca la editia urmatoare sa le urmeze si altii ;) exemplul...
Despre avantaje/dezavantaje, poate voi fi linsat pentru o asemenea sugestie (fara pixel peeping??? Kill the infidel! :) ) dar consider ca nu poti aprecia calitatea imaginii decat pe hartie (print). O imagine tiparita spune mult mai multe decat niste scoruri pe un site oarecare.

#11
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
http://www.wrotniak....o/43/index.html

poate cel mai complet site despre 4/3.

#12
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postanakin28, on Feb 2 2009, 23:51, said:

Sarmalele alea imi fac cu ochiul  :D .
Paiii..pofta mare !!!

Attached Files



#13
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Salut,
Buna idee aest topic. Desi nu cred in categorii ce au ca si criteriu camera folosita, totusi in privinta sfaturilor tehnice va fi de mare ajutor.
Am eu un adaptor pentru montura M42. Uite aici cateva exemple (doar resize in Paint), facute cu obiectivul Helios 44-2. E nasol daca faci focus doar prin obiectiv (merge mai greu), insa cu live view merge de minune. Apropo aceste exemple le-am facut prin vizor. Prima e facuta la lumina becului celelalte doua la lumina naturala. Merge foarte bine la portret.

Attached File  P1155257.JPG   88.99K   185 downloads Attached File  P1175280.JPG   60.82K   178 downloads Attached File  P1185315.JPG   96.27K   211 downloads

#14
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postrsinro, on Feb 3 2009, 09:42, said:

salutare de la mare!
fiind un viitor posesor de aparat dslr (E520 vs A350), si un "ultraincepator" va rog sa-mi permiteti sa va intreb despre avantajele sau dezavantajele sistemului 4:3

Sistemul 4/3 a fost creat pentru a profita 100% de caracteristicile fotografiei digitale. Desi Olympus avea o traditie destul de importanta in fotografia pe film clasic, totusi au preferat sa o ia de la zero si sa creeze un nou standard, un nou sistem care sa combine calitatea imaginii cu un corp cat mai compact. Un alt punct forte al sistemului il constituie, dupa parerea mea, optica de exceptie. Practic nu exista obiective Zuiko proaste. Iar multe dintre ele sunt pur si simplu fabuloase. Deci, calitatea imaginii, body-uri si obiective compacte si lentilele Zuiko (si Leica :D ). Sunt si unele dezavantaje. Zgomot de imagine si DR sunt poate cele mai importante care imi vin in minte. Desi Olympus a recuperat mult in ultimul timp poate ajutat si de modul in care se inghesuie pixeli pe senzorii APS. Ai aici un exemplu cu Olympus E-3 la iso 1600 fara procesare (doar resize).

Attached File  _9204255.jpg   284.45K   520 downloads

#15
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,951
  • Înscris: 12.06.2004
De fapt, Olympus nu avea incotro decat sa creeze un nou sistem. Ce altceva sa foloseasca? Cand toti treceau la autofocus ei au renuntat complet la OM-uri, scotand acele ciudatenii din seria IS (SLR cu obiectiv zoom fix). Asa ca incearca sa ne prezinte necesitatea unui nou sistem ca avantaj :)
In momentul de fata, singura problema reala pe care o au e dimensiunea ceva mai mica a senzorului (dar mai mult conteaza formatul, daca se prefera ceva mai patrat diferenta practic scade) combinata cu niste sensori nu chiar la nivelul celor APS-C curenti. De fapt, chiar formatul ii impiedica sa foloseasca aceiasi senzori precum concurenta. Cu E3 iata ca au reusit sa ofere si un vizor comparabil cu APS-C-urile, fara a mai lasa impresia de "luminita de la capatul tunelului".
Cat despre optica, jos palaria.

#16
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
In comparatie cu era filmului camerele digitale au avut, mai ales la inceput, vizor mult mai mic. Nu este doar cazul Olympus. Cat despre formatul 4/3, cred ca va avea viata si de aici inainte. Calitatea optica ridicata, flexibilitatea sistemului, inovatiile, cred ca vor avea destui adepti si in viitor. Eu personal apreciez dimensiunile reduse, calitatea obiectivelor si flexibilitatea setarilor in camera.

#17
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Singura problema este formatul in sine... Formatul 4/3 ii favorizeaza cumva in domeniul optic, utilizand mai eficient un diametru dat al unui obiectiv (pata de lumina care este un cerc).
Cand toate monitoarele erau cu aspect ratio 4/3, avea avantaj fata de formatele APS/C (cu 3/2). Insa cum widescren-urile 16:9 sau 16:10 incep sa fie din ce in ce mai raspandite, acest avantaj devine incet-incet dezavantaj.
Pentru printare pe hartie insa formatul 3/2 este inca dominant si presupune un crop din imaginile scoase cu o camera 4/3.
In zece ani nimeni nu va mai avea monitoare 4/3 si acest format va avea probabil soarta altuia de pe film - 6x6. Sper sa nu am dreptate...

Edited by SuperDuper, 04 February 2009 - 13:35.


#18
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,951
  • Înscris: 12.06.2004
Daca tiparesti, n-are nici o treaba formatul monitorului - ba pe-un wide tocmai bine incape poza in centru, si de-o parte si de alta panel-urile de unelte :)
Ce conteaza e formatul in care vrei sa tiparesti. Asta, desigur, daca intentionezi sa tiparesti - in orice caz, formatul final al imaginii - oricare-ar fi acela.
Personal prefer in majoritatea cazurilor 3x2, sunt altii care prefera un format mai patrat (4x3 si chiar 1x1).

Ce zici tu are sens daca faci poze ca sa te uiti la ele full screen pe monitor; si e pacat sa o faci...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate