Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

ce este sunetul HD?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Inteleg ce e claritatea video de inalta definitie, dar claritate audio de inalta definitie?
Am vazut pe unele site-uri ca sunt placi audio, HD?
Pana la urma ce este?
O melodie daca o redau pe placa video HD sau..... SD (sper ca tot asa se numeste, ca la TV), care e diferenta?

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
HD Audio e un standard al Intel, pentru plăcile de sunet. Fiind doar un standard, nu spune mare lucru despre cum se aude sunetul ieșit din acea placă de sunet, ci doar că acea placă de sunet e capabilă de 192kHz/32bit pe toate canalele (sau ceva de genul ăsta, mai specific sunt convins că poți găsi informația, dacă nu postează vreun user mai documentat ce presupune exact standardul HD audio).
La modul general, sunet digital de înaltă definiție presupune minim 48Hz/24bit, ceea ce deja e superior cd-ului audio. Pe un sistem de PC mă îndoiesc însă că se simte vreo diferență, chiar cu un realtek hd :)

#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
din cate mai citii pe-aci, din pacate se pare ca sunt sanse mici sa aud un astfel de sunet :(
As avea eu placa audio HD, dar daca nu am scula audio capabila HD, degeaba  :unsure:

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Probabil n-ai boxe cu fidelitate atat de mare, apoi muzica cu o asemenea calitate. Macar niste FLAC-uri, APE-uri, CDuri originale, cine stie. :)
Degeaba placa iti poate procesa ceva, daca tu nu ii dai material de procesat si apoi nu ai pe ce sa reproduci acea calitate.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
Cd-ul audio e la 16bit/44,1kHz. Flac sau ape sunt niște formate audio care nu garantează în nici un fel, prin simpla existență a fișierului audio în acest format, că sunetul respectiv va fi măcar la calitate de audio cd.
Pe de altă parte, problema nu ar trebui să se pună dacă placa de sunet e capabilă de 32bit/192kHz, ci cum anume face chestia asta. Pentru că e foarte posibil, cum de altfel se și întâmplă, ca sunetul dintr-o placă de sunet de 16 sau 24 bit și 44100, 48000 sau 96000Hz să fie superior calitativ celui produs de un realtek hd onboard, care e capabil de 32bit/192000Hz, chiar presupunând că fișierul audio redat prin cele două plăci de sunet e la o calitate nemainâlnită până acum :P
Pe dvd-urile originale streamul audio poate fi la 24bit/96kHz (însă nu e obligatoriu). Pe un realtek onboard (fie el și hd) și pe un sistem de pc (fie el și z5500 că am citit și eu pe aici pe arie că ăsta ar fi cel mai tare :) ) nu știu dacă acel stream audio se va auzi mai bine decât un cd audio, chiar dacă, cel puțin teoretic, ar trebui :)

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Normal, aici ai dreptate, asa se aplica cam la orice, daca e placa cu sunet HD nu inseamna ca are sunet excelent, mai ales comparativ cu o veritabila placa de SD (standard). Dar este un plus oricum, iar pentru majoritatea este sunetul acceptabil. :)
Cat despre ce asculti, am spus "macar", nicidecum neaparat ca si cum ar fi cele mai tari lucruri, ce am vrut sa subliniez e ca la un mp3 sau ceva asemanator orice placa de sunet ai avea, tot prost se va auzi. :)

#7
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
aici

Conteaza f mult partea finala, adica incintele.
Depinde si de acustica urechii.
Acustica se mai studiaza si aici.

Edited by exorcistul, 27 January 2009 - 00:36.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cine vrea sa asculte gratis si LEGAL muzica HD poate sa DL de aici (necesita inregistrare si va va da un link de torrent): http://dl.nin.com/theslip/signup

Quote

as a thank you to our fans for your continued support, we are giving away the new nine inch nails album one hundred percent free, exclusively via nin.com.
the music is available in a variety of formats including high-quality MP3, FLAC or M4A lossless at CD quality and even higher-than-CD quality 24/96 WAVE. your link will include all options - all free. all downloads include a PDF with artwork and credits.

Nu insemna ca veti auzi si o diferenta, pe 90% din sistemele de PC cred ca nu se va simti nici o diferenta.

Edited by SuperDuper, 27 January 2009 - 01:21.


#9
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 AndyM, on Jan 26 2009, 20:41, said:

Inteleg ce e claritatea video de inalta definitie, dar claritate audio de inalta definitie?
Am vazut pe unele site-uri ca sunt placi audio, HD?
Pana la urma ce este?
O melodie daca o redau pe placa video HD sau..... SD (sper ca tot asa se numeste, ca la TV), care e diferenta?
Oups, vroiam sa zic placa audio HD  :w00t:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate