Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 

DM800 + antena - Recomandare pt canale HD in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
cristo4

cristo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 15.12.2006
tocmai mi-am achizitionat un triax tds 110 de la catec(livrata rapid si fara probleme...la pret bun-jos palaria pt promptitudine).
acum umreaza dm800 si un motor pt antena. un 3800 e ok? duce antena de otel?

#56
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View Postcristo4, on Feb 12 2009, 23:25, said:

tocmai mi-am achizitionat un triax tds 110 de la catec(livrata rapid si fara probleme...la pret bun-jos palaria pt promptitudine).
acum umreaza dm800 si un motor pt antena. un 3800 e ok? duce antena de otel?

eu am un opticum dm2800 si tine fara pb.

#57
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004
Salutare, ma bag si eu in seama cu o parere catre deschizatorul topicului.

Nu baga bani aiurea in antena. Antenele de la tehnic B sunt f bune si cele mai ieftine. Eu am luat reflectorul de 1.5m parabolic din Al, cu 2 milioane, reflector care este foarte bun. Nu mai gasesti pe piata la banii astia.
Ce este insa prost este sistemul de prindere si montura polara, in sensul ca-s folosite profile metalice cam firave. In cazul meu am montat antena in Bucuresti, pe casa liftului (undeva la nivelul 11), unde este 100% expusa la vant. Am aces acel loc pentru vizibilitate 180grade E-W (pe terasa sunt mai multe pergole din beton ce ma obtureaza).Fireste ca ieri cand am avut o vijelie in Buc antena s-a zgaltait rau de tot. Daca o montezi intr-o zona cu vanturi mai slabe, sau la curte, montura rezista foarte bine.
Montura a costat 70 ron. Cam la aceiasi bani estimez ca va costa cea pe care mi-o voi face.
Norocul meu e ca intamplator lucrez in dom. constructiilor metalice si-mi voi proiecta/face alta solida (pe care in viitor sa pot pune si un reflector mai mare). O sa public aici proiectul si pt altii ce o sa intampine problema asta. Eu chiar nu vreau sa se miste deloc antena de la vant!
Pe aceeasi terasa mai sunt si alte antene instalate, le-am studiat monturile, majoritatea se clatina la vant.

#58
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
vladdygo , cristo deja si-a cumparat triaxul.

si intr-adevar nu e cea mai buna alegere , triaxu doar numele nu si puterea de receptie, din pacate!

Quote

Am aces acel loc pentru vizibilitate 180grade E-W (

vizibilitate ai da  :D  dar care iti este plaja de receptie: ai macar 75E cu 30W?

Hai si cu poza ca ma intereseaza ce instalatie de satelit ai mai ales antena de la Tehnic B despre care cineva s-o plans ca nu e stralucita!Oricum parerile sunt impartite de aya ma intereseaza!

Quote

O sa public aici proiectul si pt altii

abia  astept

#59
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View Postdoktorofsat, on 14th October 2009, 13:42, said:

vladdygo , cristo deja si-a cumparat triaxul.

si intr-adevar nu e cea mai buna alegere , triaxu doar numele nu si puterea de receptie, din pacate!



vizibilitate ai da  :D  dar care iti este plaja de receptie: ai macar 75E cu 30W?

Hai si cu poza ca ma intereseaza ce instalatie de satelit ai mai ales antena de la Tehnic B despre care cineva s-o plans ca nu e stralucita!Oricum parerile sunt impartite de aya ma intereseaza!



abia  astept

repet, reflectorul este foarte bun (cel din Al am eu) iar sistemul de fixare al lnb in focar iara e f bine gandit. montura se vede ca a fost facuta fara sa fie calculata la vant.

uite jucaria vazuta de pe terasa, nu m-am mai suit la ea ca bate vantul rau de tot si ma seaca...da daca mai vrei o sa mai fac mai fac maine cand o sa refac reglajele si sper sa nu mai ma zboare vantul.
plaja de receptie, din cauza monturii pl... (care nu neg ca nu o pot regla si altfel, adica mai spre W) este de la 12.5W pana la 90E (Yamal) si acuatorul mai are loc sa ma deplasez spre est, insa fara LNB banda C nu prea am motive.
Urmatorii pasi sunt: montura + lnb de banda C (pe care inca ma gandesc cum sa-l montez in focar si langa unul Ku fara sa pierd mult la Ku, gasesc eu o solutie...cred ca o sa le montez unul sub altul pe axa focala).
Attached File  DSC03227.JPG   1.03MB   47 downloads
Attached File  DSC03215.JPG   1.2MB   45 downloads

si jucariile:
Attached File  DSC03228.JPG   1.26MB   60 downloads

Edited by vladdygo, 14 October 2009 - 13:25.


#60
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View Postdoktorofsat, on 14th October 2009, 13:42, said:

vladdygo , cristo deja si-a cumparat triaxul.

daca citesti atent ma refer la deschizatorul topicului ce pare a fi altcineva

View Postdoktorofsat, on 14th October 2009, 13:42, said:

Hai si cu poza ca ma intereseaza ce instalatie de satelit ai mai ales antena de la Tehnic B despre care cineva s-o plans ca nu e stralucita!Oricum parerile sunt impartite de aya ma intereseaza!

ce te asteptai sa-mi dau cu parerea aiurea?  :D  
halal...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate