Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

DM800 + antena - Recomandare pt canale HD in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
@zargan1
pt mondoplast trebuie sa te inregistrezi sa vezi preturile :)

View Postzappaf, on Jan 25 2009, 22:25, said:

"Tehnic B cu PARABOLA 1,50 m otel - 251 RON" - Nu cumpara de la Tehnic B aceasta antena. O sa-ti para rau.


egzakt antene de la tehnic b sunt dintre cele mai slabe

#20
zargan1

zargan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2007

View Postdoktorofsat, on Jan 25 2009, 23:15, said:

@zargan1
pt mondoplast trebuie sa te inregistrezi sa vezi preturile :)




egzakt antene de la tehnic b sunt dintre cele mai slabe


Da, mondoplast are super sistem de inregistrare cica sa astept confirmarea pe mail de la cateva minute pana la 4 zile .... ( spui Romania si te resemnezi ...)

#21
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

View Postzargan1, on Jan 25 2009, 23:22, said:

Da, mondoplast are super sistem de inregistrare cica sa astept confirmarea pe mail de la cateva minute pana la 4 zile .... ( spui Romania si te resemnezi ...)


dejaba traim in romania :lol:
suna cel putin la cei de la mst sa vezi ce-ti vor zice

#22
mark19

mark19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.01.2005

View Postzargan1, on Jan 25 2009, 15:53, said:

Oferta de antene e cam slaba in Bucuresti nu vad nimic de 1.8m ...

Singurele pe care le-as putea lua din Bucuresti sint

- Peruvision ( antene mai mari de 1.5 deja ajung la 10 mil ) cea de 1.5m e 350 Ron
- Teledigital - TRIAX 1.1m aluminiu - 516 RON
- Tehnic B cu PARABOLA 1,50 m  otel - 251 RON

NU prea as vrea sa o comand din alt oras decat Bucuresti din considerente de transport.

man, eu stau in Bucuresti si am dm800..
am antena toroidala, cu 10 lnb uri cu care prind mai toate HD urile, cu exceptioa 28,2 care intra doar cand e senin..daca centrezi antena pe 28,2//

dar cu antena centrata pe 19,2 prind de la 1W la 42 est, toate hd urile, cele de pe 28, 2 merg rar..

iti recomand daca poti sa instalezi de 1,4, merita diferenta intre 1,1 si 1,4..

#23
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007

View Postzargan1, on Jan 25 2009, 23:22, said:

Da, mondoplast are super sistem de inregistrare cica sa astept confirmarea pe mail de la cateva minute pana la 4 zile .... ( spui Romania si te resemnezi ...)
Antena de la Peruvision de 1.4 este varianta cea mai buna pentru tine--avand in vedere ca doresti sa cumperi din Bucuresti !
Cu putin efort o poti monta si pe balcon sau zidul blocului---dar este foarte important sa ai vedere catre sud !
Nu uita de LNB ---cred ca Iverto single flanse lnb este ok pentru ea---daca iti permiti poti cumpara un Invacom insa pretul acestuia ajunge la 200ron(de 4-5 ori mai scump decat Inverto) !
P.S--antenele de diametru mare -1.8-2.4 sunt destul de pretentioase daca nu locuiesti la casa(zapada trebuie indepartata frecvent, actuatorul trebuie sa fie unul de calitate --si oricum capata joc dupa ceva timp) !
Oricum decizia iti apartine --in functie de ce-ti doresti , cat de pasionat esti de acest domeniu ! Bafta !

#24
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

View Postzargan1, on Jan 25 2009, 23:22, said:

Da, mondoplast are super sistem de inregistrare cica sa astept confirmarea pe mail de la cateva minute pana la 4 zile .... ( spui Romania si te resemnezi ...)

la mondo situatia sta in felul urmator:

65.5 euro..........................................1,4m parabola +montura polara. Al

77,4 euro..........................................1,5m parabola +montura polara. Al

202,5 euro........................................1,9m parabola +montura polara. Al



#25
zargan1

zargan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2007

View Postdoktorofsat, on Jan 26 2009, 18:44, said:

la mondo situatia sta in felul urmator:

65.5 euro..........................................1,4m parabola +montura polara. Al

77,4 euro..........................................1,5m parabola +montura polara. Al

202,5 euro........................................1,9m parabola +montura polara. Al



Ok, stiu ca aveti dreptate cu 1.5 ( care e cea mai buna varianta ) dar numai cand ma gandesc ca o sa fie un monstru in balcon ma apuca nervii , in plus as vrea sa ma mut de la bloc si trebuei sa car iar monstrul. Daca o urc pe bloc nu incape pe trapa din tavan ci doar agatata cu o sfoara de marginea blocului.

Nu sint obsedat :)... sau cel putin sper sa nu devin ... daca intra sky UK, History,NG, Disc HD si cateva franceze/spaniole sint multumit.


Asa ca m-am gandit la doua variante 1.2 ( Offset ) cam f scumpe ( 900 ron ) ca asta e romania ...  Bucurestiul e plin de noname  la care nu ma bag.

1 - Gilbertini ( Hirschmann ) :  http://shop.catec.ro...p...rt&Itemid=3

sau

2 - TechniSat:   http://www.teledigital.ro/SATMAN_1200

Tot sitemul ar fi : DM800 + 1.2 Offset + Inverto black single  + motor DM3800 ( cam 3000 RON ) si cred ca ma mai costa si montarea ca nu ma bag :)

#26
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

View Postzargan1, on Jan 26 2009, 19:46, said:

Ok, stiu ca aveti dreptate cu 1.5 ( care e cea mai buna varianta ) dar numai cand ma gandesc ca o sa fie un monstru in balcon ma apuca nervii , in plus as vrea sa ma mut de la bloc si trebuei sa car iar monstrul. Daca o urc pe bloc nu incape pe trapa din tavan ci doar agatata cu o sfoara de marginea blocului.

Nu sint obsedat :)... sau cel putin sper sa nu devin ... daca intra sky UK, History,NG, Disc HD si cateva franceze/spaniole sint multumit.


Asa ca m-am gandit la doua variante 1.2 ( Offset ) cam f scumpe ( 900 ron ) ca asta e romania ...  Bucurestiul e plin de noname  la care nu ma bag.

1 - Gilbertini ( Hirschmann ) :  http://shop.catec.ro...p...rt&Itemid=3

sau

2 - TechniSat:   http://www.teledigital.ro/SATMAN_1200

Tot sitemul ar fi : DM800 + 1.2 Offset + Inverto black single  + motor DM3800 ( cam 3000 RON ) si cred ca ma mai costa si montarea ca nu ma bag :)


Gilbertini ( Hirschmann ) nu iti recomand deoarece este o antena grea 21 kg si nu iti duce nici o montura h-h
unul dintre marii pasionati nemti cu care mai discut via net foloseste asa ceva dar l-a motorizat pe Jaeger H to H un motor profesional

Pt TechniSat da greutatea e ok sub 5 kg dr la acest pret poti merge pe o toroidala

http://www.elstar.ro...a6b3d2c18972076

si 8 lnb alps (cap racheta)

http://www.elstar.ro...ca813b4796c2bf4

si accesezi instantaneu 8 sateliti luand un comutator diseq 8/1 (atentie centauri face figuri pe unele receptoare , pe kaon
merge ok,pe dream nu stiu ca nu am si nici n-am testat) fara sa mai astepti pana se misca motorul .Cu motorul ai probleme iarna se mai deregleaza se mai blocheaza.Cum ai zis ca nu esti un pasionat pt ceea ce vrei toroidala iti este suficienta , odata reglata( lnb central pe 9est deobicei) asa ramane !

Succese

#27
zargan1

zargan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2007

View Postdoktorofsat, on Jan 26 2009, 20:46, said:

Gilbertini ( Hirschmann ) nu iti recomand deoarece este o antena grea 21 kg si nu iti duce nici o montura h-h
unul dintre marii pasionati nemti cu care mai discut via net foloseste asa ceva dar l-a motorizat pe Jaeger H to H un motor profesional

Pt TechniSat da greutatea e ok sub 5 kg dr la acest pret poti merge pe o toroidala

http://www.elstar.ro...a6b3d2c18972076

si 8 lnb alps (cap racheta)

http://www.elstar.ro...ca813b4796c2bf4

si accesezi instantaneu 8 sateliti luand un comutator diseq 8/1 (atentie centauri face figuri pe unele receptoare , pe kaon
merge ok,pe dream nu stiu ca nu am si nici n-am testat) fara sa mai astepti pana se misca motorul .Cu motorul ai probleme iarna se mai deregleaza se mai blocheaza.Cum ai zis ca nu esti un pasionat pt ceea ce vrei toroidala iti este suficienta , odata reglata( lnb central pe 9est deobicei) asa ramane !

Succese


Problema cu Toroidala e instalarea! Cati stiu sa o faca ? M-am gandit si eu la asta ... si daca mark19 spune ca e buna in Bucuresti poate te ascult :) ... numai sa gasesc pe cineva care sa aiba rabdare si mi-o instaleze ca eu imi prind urechile pt ca vad ca la asta trebuie cineva care se pricepe.Din cate am auzit  cam 10 mil costa cu totul ( antena ) LNB-uri + instalare ...  

Multumesc

#28
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 09.09.2006

View Postdoktorofsat, on Jan 26 2009, 21:46, said:

Gilbertini ( Hirschmann ) nu iti recomand deoarece este o antena grea 21 kg si nu iti duce nici o montura h-h
unul dintre marii pasionati nemti cu care mai discut via net foloseste asa ceva dar l-a motorizat pe Jaeger H to H un motor profesional
   Salut ,  sa  spun ce am si eu de ccca 2 ani : antena  Gilbertini ( Hirschmann ) , cumparata de la Catec ( cea din linkul de mai sus ) , antena are 124x 133 din aluminiu , greutatea ei reala  ( am cantarit cu cantarul electronic ) este  aprox 18 kg (  ''farfurie '' + montura az-el ) , montura az-el este cea mai grea ( ccca 11,5 kg ) ; dupa ce am adus o acasa si eu am avut aceeasi dilema > greutatea mare < am facut o mica ''corectie '' am inlocuit tija de sustinere a suportului lnb ( e o teava rectangulara din otel , avea cca 2 kg ) cu o teava rectangulara din ALUMINIU si am redus  greutatea totala cu 1,5 kg . Inainte de a monta '' monstrul '' am cantarit o , avea 16,5 kg  , am pus o pe un motor h-h STAB 120 , am  ccca 2 ani de cand o folosesc  si nu am probleme cu ea , merge de la 62 est pana la 12,5 west ( mai spre west  am blocul si nu am vizibilitate .
Mentionez ca antena mea este montata la etajul 4 , la geamul scarii de bloc .

[ http://img240.imageshack.us/img240/2847/epsn0127nr7jl0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img240.imageshack.us/img240/epsn0127nr7jl0.jpg/1/w640.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img261.imageshack.us/img261/5094/epsn0139rj2ui7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img502.imageshack.us/img502/1913/epsn0149dl5rd7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img502.imageshack.us/img502/epsn0149dl5rd7.jpg/1/w640.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bafta .

Edited by savin stelian, 26 January 2009 - 22:58.


#29
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007

View Postzargan1, on Jan 26 2009, 21:41, said:

Problema cu Toroidala e instalarea! Cati stiu sa o faca ? M-am gandit si eu la asta ... si daca mark19 spune ca e buna in Bucuresti poate te ascult :) ... numai sa gasesc pe cineva care sa aiba rabdare si mi-o instaleze ca eu imi prind urechile pt ca vad ca la asta trebuie cineva care se pricepe.Din cate am auzit  cam 10 mil costa cu totul ( antena ) LNB-uri + instalare ...  

Multumesc

Cand intentionezi sa-ti cumperi sistemul de receptie(antena+motor) ?
Este pacat sa tii un DM800 fara sa-l folosesti !
Din ce ai postat inteleg ca esti o persoana ce-si doreste calitate, deci nu ar fi o problema sa achzitionezi acesta antena care-ti poate oferi tot ce "misca"pe cerul patriei la ora actuala in materie de sateliti comerciali ! Normal ca este necesar sa o amplasezi pe bloc ;)
Antena profesionala Paraclipse Hydro Made in USA 2,3 m mobila  !!!

Reflector
Reflector de precizie din aluminiu, obtinut prin turnare la inalta presiune
Constructia dintr-o bucata, asigura durabilitatea formei parabolice
Rigiditate mare in timp (nu se deformeaza, nu se onduleaza)
Componentele de otel sunt vopsite in camp electrostatic
Suport pentru feedhorn cu auto aliniere in 3 puncte
Distanta focala predefinita
Montura polara
Montura polara profesionala, rezistenta la uzura si la folosire intensiva
Actuator liniar de 18", cu bucsi de bronz impregnate in ulei, pentru o utilizare indelungata
Montura AZ-EL
Receptioneaza toti satelitii vizibili, in benzile C si KU
Fixare precisa pe un singur satelit
Azimut reglabil 360°
Elevatie reglabila 0 ~ 70 °

P.S.--pretul este undeva pana in 3000 ron

Attached Files



#30
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
@savin stelian

motorul stab 120 este tatal H-H urilor drept dovada este si instalatia ta pt care te felicit

oricum un motor ordinar (strong, opticum) nu cred ca ar fi facut fata cu brio la un asemenea efort
chiar si mult laudatul dm 2800 de la opticum care are rulmenti metalici face multe figuri la antenele peste 12 kg si la o utilizare intensa

#31
zargan1

zargan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2007

View Postbog4u, on Jan 26 2009, 23:34, said:

Cand intentionezi sa-ti cumperi sistemul de receptie(antena+motor) ?
Este pacat sa tii un DM800 fara sa-l folosesti !
Din ce ai postat inteleg ca esti o persoana ce-si doreste calitate, deci nu ar fi o problema sa achzitionezi acesta antena care-ti poate oferi tot ce "misca"pe cerul patriei la ora actuala in materie de sateliti comerciali ! Normal ca este necesar sa o amplasezi pe bloc ;)
Antena profesionala Paraclipse Hydro Made in USA 2,3 m mobila  !!!

Reflector
Reflector de precizie din aluminiu, obtinut prin turnare la inalta presiune
Constructia dintr-o bucata, asigura durabilitatea formei parabolice
Rigiditate mare in timp (nu se deformeaza, nu se onduleaza)
Componentele de otel sunt vopsite in camp electrostatic
Suport pentru feedhorn cu auto aliniere in 3 puncte
Distanta focala predefinita
Montura polara
Montura polara profesionala, rezistenta la uzura si la folosire intensiva
Actuator liniar de 18", cu bucsi de bronz impregnate in ulei, pentru o utilizare indelungata
Montura AZ-EL
Receptioneaza toti satelitii vizibili, in benzile C si KU
Fixare precisa pe un singur satelit
Azimut reglabil 360°
Elevatie reglabila 0 ~ 70 °

P.S.--pretul este undeva pana in 3000 ron


Nu ma incadrez in buget ... e prea scumpa

as vrea sa iau antena + motor intr-o saptamana,  pana atunci studiez piata


Antena vreau sa o pun in balcon si sa nu fie mare ( mai mare de 1.2 offset ) nu ma lasa adminul sa le pun pe bloc si nici nu vreau sa ma complic cu scripeti, sfori etc pt una mare ( 1.8-2m)



Ramane sa aleg intre:

- Toroidala ( 90 ) am inteles ca nu sint mai mari - Dezavantaj: se pricep putini sa o instaleze
- Offset 1.2m  ( http://www.teledigital.ro/SATMAN_1200 )  - Dezavantaj : Cam scumpa
- Gilbertini ( Hirschmann ) de la Catec si un motor bun - stab sau dm3800  Dezavantaj : Greutate si trebuie sa fie transportata de la Catec in Bucuresti.

Edited by zargan1, 27 January 2009 - 10:33.


#32
spany

spany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 05.10.2008

View Postzargan1, on Jan 27 2009, 12:32, said:

Nu ma incadrez in buget ... e prea scumpa

as vrea sa iau antena + motor intr-o saptamana,  pana atunci studiez piata


Antena vreau sa o pun in balcon si sa nu fie mare ( mai mare de 1.2 offset ) nu ma lasa adminul sa le pun pe bloc si nici nu vreau sa ma complic cu scripeti, sfori etc pt una mare ( 1.8-2m)



Ramane sa aleg intre:

- Toroidala ( 90 ) am inteles ca nu sint mai mari - Dezavantaj: se pricep putini sa o instaleze
- Offset 1.2m  ( http://www.teledigital.ro/SATMAN_1200 )  - Dezavantaj : Cam scumpa
- Gilbertini ( Hirschmann ) de la Catec si un motor bun - stab sau dm3800  Dezavantaj : Greutate si trebuie sa fie transportata de la Catec in Bucuresti.

Daca vrei paraclyse ti-o livrez/ montez eu,cu tot cu transport-montaj 2500 ron,daca te hotaresti trimitemi un PM!

#33
zargan1

zargan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2007

View Postspany, on Jan 27 2009, 11:20, said:

Daca vrei paraclyse ti-o livrez/ montez eu,cu tot cu transport-montaj 2500 ron,daca te hotaresti trimitemi un PM!



Nu ma incadrez in buget , cand ma mut la casa si intra microbul in mine iti spun :)

O alta oferta frumoasa Gibertini ( Aluminium )

http://www.satmedia....5-cm-white.html

#34
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007

View Postzargan1, on Jan 27 2009, 10:32, said:

Nu ma incadrez in buget ... e prea scumpa

as vrea sa iau antena + motor intr-o saptamana,  pana atunci studiez piata


Antena vreau sa o pun in balcon si sa nu fie mare ( mai mare de 1.2 offset ) nu ma lasa adminul sa le pun pe bloc si nici nu vreau sa ma complic cu scripeti, sfori etc pt una mare ( 1.8-2m)



Ramane sa aleg intre:

- Toroidala ( 90 ) am inteles ca nu sint mai mari - Dezavantaj: se pricep putini sa o instaleze
- Offset 1.2m  ( http://www.teledigital.ro/SATMAN_1200 )  - Dezavantaj : Cam scumpa
- Gilbertini ( Hirschmann ) de la Catec si un motor bun - stab sau dm3800  Dezavantaj : Greutate si trebuie sa fie transportata de la Catec in Bucuresti.
Priveste si oferta de aici: http://www.digisat-s...l-products.html

--antena de 125 triax design am primit-o si eu prin curier de la Suceava---este excelenta pentru zona de sud(cu mici exceptii in zona mea pe19 est si 5 est_)--spoturi care se pare ca in Bucuresti sunt mai puternice). O folosesc pe h-h-ul din semnatura si de 3 luni nu a dat niciun semn de oboseala--de la 80est la 43 west receptionez toti satelitii si majoritatea programelor din banda Ku !Antena este dintr-un aliaj de aluminiu!A mea are inscriptionata sigla Opticum--acum nu stiu ce antene mai au pe stoc dar pretul este acelasi:200ron+taxe de curier cca 60ron  daca  faci plata tot prin curier(indicat deoarece poti verifica produsul) ! Succes !

#35
zargan1

zargan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2007

View Postbog4u, on Jan 27 2009, 22:11, said:

Priveste si oferta de aici: http://www.digisat-s...l-products.html

--antena de 125 triax design am primit-o si eu prin curier de la Suceava---este excelenta pentru zona de sud(cu mici exceptii in zona mea pe19 est si 5 est_)--spoturi care se pare ca in Bucuresti sunt mai puternice). O folosesc pe h-h-ul din semnatura si de 3 luni nu a dat niciun semn de oboseala--de la 80est la 43 west receptionez toti satelitii si majoritatea programelor din banda Ku !Antena este dintr-un aliaj de aluminiu!A mea are inscriptionata sigla Opticum--acum nu stiu ce antene mai au pe stoc dar pretul este acelasi:200ron+taxe de curier cca 60ron  daca  faci plata tot prin curier(indicat deoarece poti verifica produsul) ! Succes !


Multumesc la toti de sfaturi, pana la urma m-am hotarat la asta:   http://www.gibertini...isplay.php?d=19   (  150 Eur )

Insa nu stiu ce motor este potrivit pentru antena asta  sa vad ...

Gibertini - 120cm ( distributorul spune ca are 41 Kg (in cutie) iar in specificatii nu scrie nimic de greutate ) din cate am inteles ar avea in jur de 18-20 kg


Motoare pe care as putea sa le pun:

- Stab Diseque 1.2 Motor for 120 cm
- Jaeger DiSEqC DG-120 SuperJack H-H Motor
- Opticum DM3800

#36
spany

spany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 05.10.2008
In principiu nici un motor nu poate duce mai mult de 16 kg maxim,poti incerca cu asta;

Jaeger DiSEqC DG-120 SuperJack H-H Motor

Edited by spany, 28 January 2009 - 19:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate