Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

becuri cu leduri

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
au aparut de o bucata de vreme prin supermarket-uri becuri cu leduri Philips. consuma extrem de putin, cica au o durata de viata imensa si au un pret piperat. nu e specificat nicaieri cata lumina dau, in genul in care sunt facute echivalentele pe becurile economice. intrebarile mele sunt: s-a jucat cineva cu ele? dau ceva lumina? un asemenea bec de 1W cam echivalenul carei puteri la becurile cu incandescenta ar fi? se merita cumparate, sau sunt doar o gaselnita de marketing?

Edited by Fane, 18 January 2009 - 22:32.


#2
mau77mau

mau77mau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 22.04.2007
eu am o lanterna cu leduri - nu chinezarie - si sunt foarte multumit de ea

#3
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006

View PostFane, on Jan 18 2009, 22:31, said:

au aparut de o bucata de vreme prin supermarket-uri becuri cu leduri Philips. consuma extrem de putin, cica au o durata de viata imensa si au un pret piperat. nu e specificat nicaieri cata lumina dau, in genul in care sunt facute echivalentele pe becurile economice. intrebarile mele sunt: s-a jucat cineva cu ele? dau ceva lumina? un asemenea bec de 1W cam echivalenul carei puteri la becurile cu incandescenta ar fi? se merita cumparate, sau sunt doar o gaselnita de marketing?

In decembrie am renovat bucataria. Dupa ce am dat jos peretele dintre hol si bucatarie am gasit o doza (jos). Nu puteam sa o anulez, ramaneam fara curent in toata casa. I-am gasit o utilitate: am pus un intrerupator pe perete, am inchis-o si am facut un suport din caramida de stica - pentru ornament. In interior am pus un bec cu leduri. Consumul este foarte mic. A meritat efortul si a iesit ceva frumos. Isi schimba culoarea o data la 5-6 secunde.

Becul cu leduri are o garantie de 20 de ani.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
da ceva lumina? cam care ar fi echivalentul pt becuri cu incandescenta la cantitatea de lumina care o da.

lanterne cu leduri am si eu, nu asta ma intereseaza.

#5
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006

View PostFane, on Jan 19 2009, 13:03, said:

da ceva lumina? cam care ar fi echivalentul pt becuri cu incandescenta la cantitatea de lumina care o da.

lanterne cu leduri am si eu, nu asta ma intereseaza.

Depinde de culoare. Eu l-am pus doar pentru ornament. Nu cred ca-l vei putea folosi pentru iluminat normal.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
sunt si albe, care nu-si schimba culoarea. nici macar astea nu pot fi folosite pt iluminat normal?

#7
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006

View PostFane, on Jan 19 2009, 13:39, said:

sunt si albe, care nu-si schimba culoarea. nici macar astea nu pot fi folosite pt iluminat normal?

Nu

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
sa inteleg ca destinatia lor ar fi iluminatul ornamental, sau ca lumina de veghe?

Edited by Fane, 19 January 2009 - 15:24.


#9
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postalentin, on Jan 19 2009, 13:43, said:

Nu
Cum sa nu?  :huh:

Si pe mine ma intereseaza subiectul si eu am de gand sa cumpar ceva de genul pentru a inlocui astea care consuma 50W per bucata in comparatie cu spoturile cu LED de 1,5W  :) intrebare ramane valabila, dau ceva lumina? . Am cam multe spoturi de 50W prin casa si imi cam fac contorul elicopter :D


Link-urile sunt exemplificative! (la o cautare sumara pe google) si sunt in legatura cu ce ma intereseaza pe mine, dar sunt de o gramada de feluri si marimi, pe diferite socluri. Si da sunt pentru iluminat "normal" nu ornamental.

Edited by Bobby_ro, 19 January 2009 - 15:35.


#10
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006
al meu este asa

#11
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
becurile cu led-uri nu se sunt bune pentru iluminatul normal si e putin probabil sa devina, deoarece lumina e directionala iar indexul de redare a culorilor e mic... se flosesc mai degraba ca lumini ornamentale sau ca proiectoare (spot-uri)

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
faptul ca lumina e directionala poate sa fie si un avantaj, iar daca nu se pune un bulb de sticla mata si se rezolva problema. asta nu e un impediment.

#13
woana_wizz

woana_wizz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.12.2009

View PostFane, on 18th January 2009, 22:31, said:

au aparut de o bucata de vreme prin supermarket-uri becuri cu leduri Philips. consuma extrem de putin, cica au o durata de viata imensa si au un pret piperat. nu e specificat nicaieri cata lumina dau, in genul in care sunt facute echivalentele pe becurile economice. intrebarile mele sunt: s-a jucat cineva cu ele? dau ceva lumina? un asemenea bec de 1W cam echivalenul carei puteri la becurile cu incandescenta ar fi? se merita cumparate, sau sunt doar o gaselnita de marketing?
eu mi-am cumparat de vreo cateva luni de pe xxxxxx.ro o lanterna tactica G cu stroboscop si doua faze. Si cel mai misto e ca e reincarcabila, scapi de stresul cumpararii bateriilor si se incarca si la masina. O lanterna mica e tare necesara in masina

#14
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Al dracu jeg de magazin totalrahat... Are numai chestii misto de recomandat incat toti bunii samariteni isi fac cont special pentru a ne impartasi asta.  Mi-e scarba de porcaria asta de metoda de a promova un rahat de magazin cu preturi uriase. Baga-ti lanterna tactica, tacticos, acolo unde soarele nu te vede si lumineaza-te.

View Postwoana_wizz, on 17th December 2009, 23:55, said:

eu mi-am cumparat de vreo cateva luni de pe xxxxxx.ro o lanterna tactica G cu stroboscop si doua faze. Si cel mai misto e ca e reincarcabila, scapi de stresul cumpararii bateriilor si se incarca si la masina. O lanterna mica e tare necesara in masina

Edited by albastru, 21 December 2009 - 22:08.


#15
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009
Eu am un bec Philips LED alb de 1W care lumineaza 24/24 ore de cca. 1 an, nu i-a scazut luminozitatea absolut deloc. E perfect pt. a nu te lovi de mobile intr-o camera de trecere, care altfel ar fi in bezna neagra.Recomand.

#16
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006

View PostWilligut, on 4th January 2010, 23:37, said:

Eu am un bec Philips LED alb de 1W care lumineaza 24/24 ore de cca. 1 an, nu i-a scazut luminozitatea absolut deloc. E perfect pt. a nu te lovi de mobile intr-o camera de trecere, care altfel ar fi in bezna neagra.Recomand.

Am si eu tot un Philips de 1W si il folosesc pentru iluminat pe timp de noapte. Il am montat in spatele perdelei de la geam, astfel incat sa dea o lumina difuza. Efectul este foarte placut.
Din pacate sunt mult prea scumpe si cu intensitate luminoasa prea slaba pentru a fi utilizate la scara larga. Practic as avea nevoie de ~20 de asemenea becuri pentru a ilumina decent o camera, iar la un pret de ~35Lei/buc pur si simplu nu merita.

Edited by R3lu, 05 January 2010 - 12:57.


#17
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006
Salutare,

Eu am o camera de 20 mp care are imprejur o bordura cu spot-uri de 35 wati(10 bucati) care consuma ceva cam mult;Ma gandeam sa le schimb cu asa ceva dar nu stiu ce lumina vor da.Fiind pozitionate pe marginea camerei de jur imprejur nu ma ajuta foarte mult dar ilumineaza bine(spot-urile actuale) si as vrea sa ramana la fel de bine ilumiata camera.Sunt indicate sau nu?Pretul a mai scazut la ele, cele din link sunt 8.9 ron/buc si au 12 leduri de putere.Am mai vazut asa ceva doar ca sunt putin mai scumpe 29 ron/ bucata dar astea cred ca fac fata ca au 80 de led-uri.Voi ce ziceti?

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
noi am luat pentru petreceri becuri cu leduri tot de la philips...rosii
sunt bune si chiar vreau sa iau si dealea care isi schimba culoarea la t=x

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate