Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

becuri cu leduri

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Prefer sa dau de munca la niste romani http://www.electroma...ro/ro/lec4.html  http://www.elma-led..../grup/LEC  Le iau din Cora.

Edited by alyaly, 19 June 2013 - 22:01.


#38
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
cri de 70.... cam mic

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View Postalyaly, on 19 iunie 2013 - 21:56, said:

Prefer sa dau de munca la niste romani http://www.electroma...ro/ro/lec4.html  http://www.elma-led..../grup/LEC  Le iau din Cora.
De curiozitate, cat costa cel de 9w / 750lm ?

#40
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Aici sunt preturile http://www.elma-led....roduse/grup/LEC
Mai apare cate o oferta la Cora.

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003
Adica vreo 15 euro pe bucata, fabricate la noi in tara cu leduri smd chinezesti ?? Incredibil de scump (parerea mea), mai e putin si zici ca e Philips ala top de serie de a luat premiu pentru cel mai tare bec cu leduri... Becurile americane cu leduri calumea Cree sunt in jur de 12$... si au si alb cald, astea nu au. Dati bani care doriti...

#42
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Am vazut si eu becuri led, si am ajuns la concluzia ca mai bine raman la cele fluorescente (CFL am inteles ca se numesc).
Se face o comparatie de costuri aici, ..daca folosesti becuri CFL sau bec led tot pe acolo ajungi, ca si pret.

Doar ca, in caz ca se arde un bec, nu te omoara costul de inlocuire precum ar fi un led

Quote

LED lighting obviously isn't perfect yet. In addition to the high cost barrier,
LEDs are vulnerable to high temperatures. If LED circuitry gets too hot, more current will pass through the junction mentioned earlier in this article.
When too much current courses through the junction, it will cause irreversible burn-out often called LED meltdown

Si din experienta, eu becuri scumpe nu mai cumpar.
Cand am inlocuit becurile prin casa cu astea noi fluorescente/cfl, am luat si 2 mai scumpe, ghiciti care s-au 'dus' primele...

#43
kaferclub

kaferclub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcosty_ytsoc, on 04 martie 2013 - 00:33, said:

da, nu e dimabil inseamna ca nu i se poate varia intensitatea luminoasa pe cai normale.

Nu, dimabil nu înseamnă nimic. Cel puţin nu în limba română.
Poate diminuabil? Am văzut şi eu că aşa scrie pe site, dar nici măcar în dicţionare tehnice de specialitate nu apare ca variantă admisă o astfel de formă de exprimare.

#44
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Trebuia sa apara si un expert in gramatica, care n-are nimic de spus la subiect.
Tovarase expert, poate ca unii au variatoare prin casa, si n-au chef sa strice toata instalatia ca sa probeze un prapadit de bec.

#45
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postkaferclub, on 01 iulie 2013 - 18:07, said:


Nu, dimabil nu înseamnă nimic. Cel puţin nu în limba română.
Poate diminuabil? Am văzut şi eu că aşa scrie pe site, dar nici măcar în dicţionare tehnice de specialitate nu apare ca variantă admisă o astfel de formă de exprimare.
vine de la englezescul dim, evident ca nu apare in vreun dictionar, dar  omul n-a intrebat asta, ci la ce se refera termenul, tu n-ai facut decat sa te dai ranit in orgoliul tau de  expert in limba romana, n-ai contribuit cu nimic.

#46
vodoois

vodoois

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2013

View Postandreic, on 12 iunie 2013 - 00:56, said:

Eu astept sa se aduca in tara becuri Cree E27 Posted Image

Uite, aici iti poti face la comanda becuri cu ce tip de led doresti.
www.solarwatts.ro am primit garantie la bec 3 ani.

#47
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eu incerc sa produc surse de iluminat LED, lucrez de ceva timp la sursele de alimentare (care trebuie sa aibe o fiabilitate extrem de mare, de ordinul a cateva zeci de ani si chiar mai mult) si am obtinut rezultate bune. Sper ca in curand sa pot "scoate" cateva bucati pentru prieteni.
Daca pana acum cca un an LED-urile de firma erau prea scumpe pentru a le recomanda cuiva, situatia a inceput sa se schimbe: de exemplu la Cree a aparut famila CXA cu primul reprezentant, CXA2011, avand 45W, 3000-4000 lumeni (aprox echivalent incandescent 250W), temp.c. 2500-4000K din 500 in 500, CRI 85-90, si un pret de cca 16 euro.
Am gasit de curand si ventilatoare Maglev cu durata de viata foarte mare.

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvodoois, on 03 octombrie 2013 - 12:09, said:

Uite, aici iti poti face la comanda becuri cu ce tip de led doresti.
www.solarwatts.ro am primit garantie la bec 3 ani.
E fain dar la descriere baga toate firmele nu inteleg care e cree care nu... in plus nu am gasit becul tree.

#49
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013
Bec LED SMD 5,5W E14 turn360 WW
Bec LED SMD 5,5W E14 turn360 CW

Ce inseamna asta?

#50
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
warm white - alb cald - galbui
cold white - alb rece - albastrui

#51
mariopopesco

mariopopesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.12.2005

NU cumparati becuri led de pe situl led-romania.ro !!! Sint niste chinezarii inutilizabile : daca intrerupatoarele au led de veghe, lumineaza putin si in pozitia stins, iar unele lumineaza intermitent in pozitia stins ! Am testat cu un bec led de firma merge ok, cind inchid intrerupatorul se stinge complet. Am montat chinezariile pe holuri, acolo nu ma deranjeaza ca lunineaza cind ar trebui sa fie stinse !


#52
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Faptul ca lumineaza pe intrerupatoarele cu led nu spune nimic legat de fiabilitatea lor-e normal sa se intample asta fiindca driverul din sursa ramane inseriat cu ledul.
Cele de firma(tot in China produse, fii sigur) probabil ca au optiunea "dimabil"(adica se pot lega pe variator) si de aceea se comporta ok.Dar si pretul difera.
Au aparut noile leduri 5630.Dau mai multa lumina(+20%) decat 5050.

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmariopopesco, on 13 decembrie 2013 - 01:45, said:

daca intrerupatoarele au led de veghe
Daca folosesti LED sau CFL nu trebuie sa aibe veghe, le inlocuiesti cu intrerupatoare normale.

#54
mariopopesco

mariopopesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.12.2005
Ce importanta are fiabilitatea unui bec care nu se stinge in pozitia inchis, deci cel putin in dormitoare e inutilizabil ? Sau poate ar trebui sa imi schimb intrerupatoarele ?!
Despre fiabilitate : pe cutii scrie 50000 ore, dar fata de un bec care se stinge, acestea merg 24 din 24 ore, deci fata de un bec normal (pe care il utilizezi ~6 ore pe zi in medie), zilele lui de viata se vor consuma de 4 ori mai repede ! Deci echivalentul a 12500 ore ale unui bec care se stinge !

Am si un bec led de firma (facut in Olanda) care merge normal pe intrerupatoarele cu lumina veghe. Degeaba au fost chinazariile de 2 ori mai ieftine, pentru ca majoritatea (am cumparat pentru toata casa din pacate !) zac in cutii.

Edited by mariopopesco, 13 December 2013 - 10:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate