Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

becuri cu leduri

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Singura problema la becurile spot cu LED-uri este unghiul mic in care se obtine iluminarea, comparat cu becul clasic. Banuiesc ca in situatia montarii la marginea incaperii, o sa obtii o lumina mai slaba in centrul acesteia. Nu stiu daca se poate compensa prin inclinarea spoturilor, oricum e de preferat sa faci un prim test cu un singur bec, sa verifici diferenta.

#20
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
pai tinand cont ca pierderile termice pe un bec cu incandescenta sunt undeva la 70-80%, cam tot atata va fi si castigul energetic la folosirea unei surse cu leduri, practic eficienta economica este comparabila cu tuburile cu descarcari (becuri economice) dar totusi sunt inca mult prea scumpe, nu stiu daca calculul de durata de viata se poate aplica si la noi unde ne fericeste RENEL zilnic cu socuri de tensiune si fluctuatii.

#21
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postmister_rf, on 23rd May 2010, 15:43, said:

Singura problema la becurile spot cu LED-uri este unghiul mic in care se obtine iluminarea, comparat cu becul clasic.

Aia nu-i o chestie specifica exclusiv LED-urilor. Eu am cateva spoturi clasice cu halogen care au aceeasi problema a unghiului ingust de iluminare.

#22
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006
fiind spoturi, oricum unghiul e mic si nu ma prea intereseaza ci doar sa produca o cantitate echivalenta de lumina cu cele normale; cat despre pret cele date exemplu mai sus de mine costa 8.9 ron cel cu 12 leduri de 1W , deci nu mi se pare prea scump

#23
patkoscsaba

patkoscsaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.02.2009
Eu mi-am luat astazi un spot cu leduri, e de la Osram, alb, echivalentul unui spot de 30W obisnuit. Pretul a fost 43RON (comparativ cu unul halogen clasic tot Osram, care costa 30RON) la Real. Preturile sunt cam la fel si la Domos si la Praktiker.

L-am montat intr-o serie de 4 spoturi si pot sa zic ca aparent lumineaza destul de bine. Comparat cu celelalte spoturi ai o senzatie de diferenta ca si la masini intre faruri normale si xenon, adica da o senzatie de lumina mai albastruie.

Ca si unghi de luminare, da, intradevar este mai mic, 20grade in loc de 30grade cum au spoturile obisnuite. Se poate observa o pata mai puternica de lumina pe podea acolo unde este spotul cu leduri si se vede ca circumferinta iluminata este mai mica.

Ce stiti despre spoturile Philips cu leduri galbene??? Dau o lumina mai calda, mai naturala, sau sunt de un galben de lamaie?

#24
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 05.12.2004
Mentionez ca vreau sa folosesc becul cu LED pentru iluminat  ( intr-o casaapartament ) , sa inlocuiesc becurile cu incandescenta .



Pentru un bec cu incandescenta de 75W ( 100W ) 220V AC ce bec cu LED ii corespunde ?
Soclu E27 , alb cald ( warm white  - pana in 2700K - 3300K ) , 9w ( 12W ) , unghi de vedere 360 grade ?
Ce LED-uri sa aiba becul : CREE , Epistar , Samsung SMD ? Care sint mai bune ?

Quote

Daca becul cu LED se monteaza in locul becului cu incandescenta in candelabru normal si este orientat sa zicem in sus , trebuie sa aiba unghi de vedere de 360 grade ?
Ala de 120 grade lumineaza o camera normala de 25 - 30mp?
Becul cu LED tre sa fie omnidirectional sa lumineze toata camera ? Ca altfel va lumina doar in directia in care ii indreptat becul .
Cati lumeni ( candella ) tre sa aiba ca sa inlocuiasca un bec cu incandescenta de 75W ( 100W ) ? 850lm ii de ajuns sau 1000lm ?

Quote

Ce ziceti de becul asta de pe okazii ? ( NU fac reclama la el , ca nu-i anuntul meu , sa nu se inteleaga gresit )

Quote

Sau un bec din asta de 12W de pe alibaba cu unghi de vedere de 360 grade  , alb cald , E27 , led CREEEpistarSamsung/OsramPhilips ?

Quote



A inlocuit careva becurile cu incandescenta cu LED-uri ?

Edited by luk2011, 18 December 2012 - 08:36.


#25
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 05.12.2004
http://www.zexstar.com/product_info.php?info=p969_12W-80W-Bec-LED-806lm-PHILIPS-Master-E27-230V-Lumina-Calda.html

Quote

Zexstar recomanda sa utilizam becurile LED in corpuri de iluminat care sunt deschise sau construite din materiale cat mai translucide si care au soclul orientat spre zona unde este necesara lumina. Corpurile de iluminat deschise valorifica la maxima atat lumina emisa de becurile Philips cat si designul lor elegant si ultramodern. Daca un corp de iluminat este translucid inseamna ca permite luminii sa iasa din interiorul sau, altfel ce rost are sa investim in becuri cu LED cand o mare parte din lumina emisa de acestea este prinsa in lampa? Orientarea soclului in care punem becul este deasmenea foarte importanta, becurile LED avand lumina mai directionata. De exemplu: este o greseala sa incercam sa iluminam spatiul de lucru de pe un birou cu o veioza in care becul este orientat in sus. Sugeram curatarea regulata a corpurilor de iluminat deoarece praful acumulat in interior poate obtura lumina.


http://www.realitatea.net/becurile-cu-incandescenta-interzise-in-ue-romanii-si-au-facut-provizii_999804.html

Becurile cu incandescenţă, interzise în UE. Românii şi-au făcut provizii

Edited by luk2011, 18 December 2012 - 10:02.


#26
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
eu am incercat sa inlocuiesc becul de 100 cu leduri dar complet DIY , nu am experienta cu ce se comercializeaza gata facut deci s-ar putea sa fie cam inutila experienta mea.
Cu cateva leduri de 3w eu zic ca rezolvi o camera mica, dormitorul meu de 12mp a iesit destul de ok cu 5 leduri de 3w  ce functioneaza cam la jumatate. Da, lumina nu e la fel de buna si puternica dar depinde ce vrei sa faci in acea camera.
Beleaua e cum s-a mai spus, faptul ca ledurile nu dau lumina 360 grade, dar m-am jucat cu niste cree mx6 si emisia e destul de buna(120grd) deci cu putina inventivitate dar si resurse financiare se poate face trecerea.
Principalele probleme de rezolvat in cazul DIY sunt amplasarea , racirea si alimentarea,
Ceva inspiratie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s8hoLRimW3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
Hrisostomus

Hrisostomus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.02.2012
A incercat cineva becurile LED din Ikea?

http://www.ikea.com/...ing_room/20515/

Cum sunt?

Edited by Hrisostomus, 27 December 2012 - 14:03.


#28
Andero

Andero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 01.02.2009
Salut. Ma gandeam sa inlocuiesc becul incandescent de 100w cu un bec cu led.

Am gasit un bec de 15w, cu iluminare 360 de grade si luminozitate de 1350 lm (cat un bec incandescent de 100w)
A folosit careva asa ceva? As avea nevoie de un feedback, sa nu dau degeaba 15 eur pe el.
In descriere este specificat ca becul nu este dimabil. Dimabil inseamna ca nu i se poate modifica intensitatea?
[ http://www.iluminat-ieftin.ro/poze_produse/Becuri-cu-LED/Bec-LED-de-Mare-Putere-110.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Andero, 03 March 2013 - 20:09.


#29
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
da, nu e dimabil inseamna ca nu i se poate varia intensitatea luminoasa pe cai normale.

#30
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

View PostAndero, on 03 martie 2013 - 20:04, said:

Salut. Ma gandeam sa inlocuiesc becul incandescent de 100w cu un bec cu led.

Am gasit un bec de 15w, cu iluminare 360 de grade si luminozitate de 1350 lm (cat un bec incandescent de 100w)
A folosit careva asa ceva? As avea nevoie de un feedback, sa nu dau degeaba 15 eur pe el.
In descriere este specificat ca becul nu este dimabil. Dimabil inseamna ca nu i se poate modifica intensitatea?
[ http://www.iluminat-ieftin.ro/poze_produse/Becuri-cu-LED/Bec-LED-de-Mare-Putere-110.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

da, folosesc 3 becuri identice ca forma cu cel din imadinea ta.
doua dintre ele le am de doi ani de zile si al treilea de vreo 5 luni de zile.
sunt foarte multumit de ele

#31
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Am folosit de 2 ani de zile spoturi cu led cu lumina calda Lohuis de la Dedeman.
Am fost si sunt foarte multumit de ele.
De o saptamana am vrut sa pun si la o lampa de birou unul, l-am cumparat de la dedeman si dupa cateva minute s-a ars ceva inauntru.
L-am dus inapoi, mi-au dat altul, aceeasi poveste, dupa 1 minut s-a ars.
M-am dus din nou si mi l-au schimbat, de data asta insa m-am temut sa nu fie ceva problema de la lampa mea asa ca l-am pus la un spot care merge cu acelasi tip de led de 2 ani fara probleme. Degeaba, s-a ars din nou dupa 1 minut.
Tind sa cred ca e vorba de un lot de becuri led cu probleme, mi-e si rusine sa ma mai duc cu el inapoi.
As cumpara altul tot de acolo dar model diferit, insa deja ma tem ca toate-s cu probleme.

Au si becuri ca cel postat mai sus dar cu lumina rece si nu-mi plac.

#32
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

View Postionel.sat, on 04 martie 2013 - 00:44, said:

da, folosesc 3 becuri identice ca forma cu cel din imadinea ta.
doua dintre ele le am de doi ani de zile si al treilea de vreo 5 luni de zile.
sunt foarte multumit de ele

de azi ultimul bec cumparat acum 5 luni de zile nu mai functioneaza (are in total 108 leduri)
celelalte doua cu cate 86 leduri (ca si cel din imagine) functioneaza

#33
Andero

Andero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 01.02.2009
Ionel, dar lumina, e deranjanta? Ma gandesc ca e o lumina alba. Nu una calda, ca la cele incandescente.

#34
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
La cele doua becuri pe care le am in sufragerie am o lumina alb calda (3000 - 3500 K) foarte placuta, asemanatoare cu ce aveam inainte de la becurile cu consum redus.

La becul care nu mai vrea sa se aprinda de azi, aveam o lumina rece foarte asemanatoare cu cea a unui tub de neon

#35
Hrisostomus

Hrisostomus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.02.2012
Astept cu nerabdare sa aduca cineva becurile astea in Romania. Mi se par extraordinare...

http://www.thenanolight.com/

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Eu astept sa se aduca in tara becuri Cree E27 :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate