Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

becuri cu leduri

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostM-I-N, on 28 octombrie 2016 - 23:43, said:

Mai mult de 10% economie n-am facut la curent cu becurile astea... dar totusi si 10% economie e buna decat deloc.
Pentru ca marii consumatori nu sunt becurile, ci televizorul, frigiderul, masina de calcat, de spalat, etc.
Insa becurile se vor amortiza pe ele insele intr-un timp rezonabil (depinde cu ce le compari, cu incandescente sau fluorescente) si trebuie sa te gandesti doar la ele cand te gandesti la economie: inainte plateai vreo 30-40 lei pe luna cu lumina din casa (cu incandescente), apoi cand ai trecut laCFL-uri plateai cam 10 lei pe luna, acum platesti 3-4 lei pe luna. Strict pentru lumina.

View PostM-I-N, on 02 noiembrie 2016 - 19:21, said:

Am vazut oferta la Kaufland  10 LEI si am zis sa incerc:....
.....Fata de Lexmanul de mai sus becul este sensibil mai usor semn ca electronica din interior nu este prea heavy duty si performanta.
....Lumina este ok, calda insa estimez sa aiba in jur de 900-1000 lumeni maxim iar cele 25.000 de ore de functionare mi se par la prima vedere umflate.
Dupa format, daca are mai mult de 6W nu va avea viata lunga. Probabil are spre 9W si vreo 800 lumeni, cum ai spus deja.. E din plastic, nu va disipa bine caldura. 2-3 ani daca ai noroc.

#146
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Philips-u ala e de tot rahatu
Am luat becuri cu led filament la 15 lei si cu 2 becuri dinalea ai lumina ca ziua in camera
Pe cand cu acel philips te orbecai daca trebuie sa cauti ceva

#147
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Despre care philips zici ca orbesti?
Eu am si de 11w si de 13.5w.. Ala de 11w este cam echivalentul a 100w cu filament iar cel de 1550 lumeni este echivalent 120-130w cu filament.

#148
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu am zis ca te orbesti de la philips,am zis ca te orbecai adica lumina data de philips e foarte slaba

#149
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cred ca ai nimerit tu ceva defect :( Philips le faceau bunicele. Nu as putea sa zic "exceptionale" dar bune. Ai incercat sa te duci cu el la magazin sa probeze altul?

#150
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu pare sa fie defect pentru ca am probat cateva inainte in magazin si luminau la fel.....dor am ramas stupefiat cum un bec cu filament de tip led la 15 lei de 8W il "afuma' pe un philips
Chestia e ca firmele astea mari faceau calitate acum 20 de ani...acum nu mai au treaba cu calitatea,important e sa produca mult si la pret mare.....calitate mai putina

Edited by I2O, 06 July 2017 - 03:17.


#151
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Probabil tu ai luat fakuri sau ai probleme cu ochii (de la lumina ledurilor). Nu glumesc. Si mie mi se par ca lumina naspa unele becuri fluorescente sau pe led. Asta este si ceva subiectiv ce diferea de la persoana la persoana. Unii prefera lumina calda altii rece. Cu atatea leduri si becuri difera chiar si temperaturile de culoare dintre firme sau modele.

#152
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca am luat fake..inseamna ca hornbach vinde fake-uri,ceea ce nu prea cred,probleme cu ochii nu am
Si philips si cel de la firma mai putin cunoscuta sunt cu lumina calda...deci lumina nu ar trebui sa difere.

#153
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Ba difera intre modele. Pun si ei ce leduri prind pe stock de la chinezi in ele. Ce electronica prind pe stock. Tu cum crezi ca au scazut preturile si de zece ori la becurile cu leduri de mare putere? :)

Edited by M-I-N, 09 July 2017 - 10:14.


#154
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Stie cineva un bec cu led, mai puternic si cu lumina calda,  pt iluminat afara? M-am uitat pe aliexpres la becurile cu led de 50-60 W si spun ca sint pt interior.

#155
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Lexxman de la Leroy Merlin la +2000 de lumeni am vazut. Am asa ceva pentru exterior si face lumina destula. Trebuie soclu stabil ca becul e greu rau. E cat 3 sau 4 becuri normale la greutate.

Edited by M-I-N, 26 August 2017 - 20:21.


#156
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsov, on 21 august 2017 - 19:42, said:

Stie cineva un bec cu led, mai puternic si cu lumina calda,  pt iluminat afara? M-am uitat pe aliexpres la becurile cu led de 50-60 W si spun ca sint pt interior.
Eu am ( si in curte si in casa  ) leduri de la odosun de cativa ani si n-au patit nimic , Foarte ok .

#157
AvengerRO

AvengerRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.09.2012
Intre timp au aparut noutati care mi se par foarte buna ca si calitate/pret
Cu cipuri samsung totusi :)
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#158
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
vandut de Electrictelecom Distribution... si firma e wellmax (asa scrie pe cutie), o chinezarie ordinara si la titlu scrie bec samsung. Cum pot sa fie asa nesimtiti ? Si in china sunt o gramada de leduri cu cipuri samsung, putin imi pasa. Daca vrei bec bun, iei philips sau osram, firme cu traditie in domeniu.

Edited by TruculMagic, 12 December 2018 - 11:01.


#159
AvengerRO

AvengerRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.09.2012

View PostTruculMagic, on 12 decembrie 2018 - 11:00, said:

vandut de Electrictelecom Distribution... si firma e wellmax (asa scrie pe cutie), o chinezarie ordinara si la titlu scrie bec samsung. Cum pot sa fie asa nesimtiti ? Si in china sunt o gramada de leduri cu cipuri samsung, putin imi pasa. Daca vrei bec bun, iei philips sau osram, firme cu traditie in domeniu.
Nu-s cazut din copac ieri si nici nu pun botul la vrajeli .M-am documentat despre wellmax si au parteneriat oficial cu samsung :) aparent au capacitate de productie de 2mil de becuri pe luna,altfel nu imi explic cum le da dreptul samsung sa le foloseasca logo-ul pe produs..Daca tot stam pe net hai sa mai si citim zic :).
Philipsu a ajuns o petarda de vreo 2 ani,oricum tot in china si turcia produc.Osram vad ca inca tine stindardul la calitate sus ,cu toate ca au scazut si ei preturile :)

#160
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Care vreți becuri color RGB mișto recomand:
TP-Link Tapo L530E Wi-Fi, E27, 8.7W (60W), 806 lm
sau
WiZ Connected Colors, Wi-Fi, A67, E27, 13W (100W), 1521 lm

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate