Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#55
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Zexe, de ce nu lasi tu in pace vasele facute pentru pieire sa isi vcada de drumul pierzaniei lor?

Creziu ca poti schimba destinatia vreunuia dintre ei?

Un pacatos are vre-o vina ca e pacatos?

#56
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 eu_unul, on 12th October 2009, 20:29, said:

Zexe, de ce nu lasi tu in pace vasele facute pentru pieire sa isi vcada de drumul pierzaniei lor?

Creziu ca poti schimba destinatia vreunuia dintre ei?

Un pacatos are vre-o vina ca e pacatos?
doar zeul are o vina ! pacatosul este absolvit de orice vina

#57
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 eu_unul, on 12th October 2009, 20:29, said:

Zexe, de ce nu lasi tu in pace vasele facute pentru pieire sa isi vcada de drumul pierzaniei lor?

Creziu ca poti schimba destinatia vreunuia dintre ei?

Un pacatos are vre-o vina ca e pacatos?
Pt că nu i-am ales eu și nu știu cine sunt. Iar păcătoșii, toți, de aceea sunt pedepsiți: pt că au ales calea rea, odată cu nea Adam.. Nimeni nu e pedepsit degeaba.

#58
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 zexelica, on 12th October 2009, 23:56, said:

Pt că nu i-am ales eu și nu știu cine sunt. Iar păcătoșii, toți, de aceea sunt pedepsiți: pt că au ales calea rea, odată cu nea Adam.. Nimeni nu e pedepsit degeaba.

Stai asa. Omul cand se naste se naste pacatos. Daca e ales (salvat) atunci i se iarta pacatele si primeste bilet clasa I spre rai daca nu e ales are parte de o vacanta printre bazinele olimpice de smoala.
Cand au ales acesti oameni sa fie pacatosi? Chiar tu ai spus ca sunt predestinati pieirii.


Quote

pt că au ales calea rea

Ce faci, te contrazici singur? Cum a ramas cu faza cu "așadar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă"? Parca ziceai ca omul nu are nici un merit pentru ca e salvat. Nu alege omul sa nu pacatuiasca ci Domnul il face sa tina legea.

Asadar care e vina unui pacatos? Ca nu a fost ales?


Ps. daca se poate sa nu imi razpunzi cu citate din biblie ci cu vorbele tale.

#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Mă bucur că te roade, chiar dacă numai ca să te dai jmecher cu mine, fraierul care citește Biblia. Îmi fac datoria șă-ți spun.

TOȚI oamenii au ales prost, odată cu cumătrul Adam.


1 Corinteni 15
22Și după cum toți mor în Adam, tot așa, toți vor învia în Hristos;

Nu e niciunul care să merite ceva.

Romani 3

10după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

11Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.

12Toți s'au abătut, și au ajuns niște netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.

DUPĂ salvare, Dumnezeu te face să faci bine, nu e meritul tău.

#60
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Inca un post in care nu ai spus nimic.
Te mai intreb inca odata: ce vina are pacatosul pentru ca s-a nascut pacatos?

#61
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Pai tocmai tu care strigi ca ti la cuvant folosesti numai o parte a lui cand e vorba de destin. Daca se vorbeste de predestinare  tu schimbi si vi cu : "Bineinteles, singura solutie ca sa sustii doctrina liberului arbitru si a meritului omului in mantuire, trebuie ca sa IGNORI proba biblica contrara prin diverse metode bisericesti deja cunoscute......."

Ce treaba are mantuirea  aici si de unde-o scoti ..era vorba de destin ,predestinare. NU ESTI COERENT IN SCOPURI SI JOCI DUPA MINTEA TA . Sant doua planuri distincte care pentru tine unul este valabil, celalalt la gunoi, si -l numesti cuvantul filozofie, curajos invatator al mintii !!.


16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

De cine are D-zeu mila ? De mine? ,de tine ? de ce., Se explica

Exod 33:19  Domnul a răspuns: Voi face să treacă pe dinaintea ta toată frumusețea Mea, și voi chema Numele Domnului înaintea ta; Eu Mă îndur de cine vreau să Mă îndur, și am milă de cine vreau să am milă!  Exod 34.5-7;Ier 31.14;Rom 9.15-18;  
Deuteronom 5:10  și Mă îndur pînă la al miilea neam de ceice Mă iubesc și păzesc poruncile Mele.  

Asa scrieeeeeeeeeeeeeeeeeee. poti sa ti topicul pana unde vrei doar cu Exod 33:19 nu ai cum sa ajungi la Deuteronom 5:10 niciodata.

Romani 9:15  Căci El a zis lui Moise: Voi avea milă de oricine-Mi va plăcea să am milă; și Mă voi îndura de oricine-Mi va plăcea să Mă îndur.

Ii place Domnului sa se indure de cineva

Ieremia 9:24  Ci cel ce se laudă să se laude că are pricepere și că Mă cunoaște, că știe că Eu sînt Domnul, care fac milă, judecată și dreptate pe pămînt! Căci în acestea găsesc plăcere Eu, zice Domnul.  
Matei 12:18  Iată Robul Meu, pe care L-am ales, Prea iubitul Meu, în care sufletul Meu își găsește plăcerea. Voi pune Duhul Meu peste El, și va vesti Neamurilor judecata.  

Unul a fost placut, Abel si unul nu, Cain

Geneza 4:4  Abel a adus și el o jertfă de mîncare din oile întîi născute ale turmei lui și din grăsimea lor. Domnul a privit cu plăcere spre Abel și spre jertfa lui;  Num 18.17;Prov 3.9;Evr 11.4;  
Geneza 4:5  dar spre Cain și spre jertfa lui, n-a privit cu plăcere. Cain s-a mîniat foarte tare, și i s-a posomorît fața.  

Romani 8:29  Căci pe aceia, pe cari i-a cunoscut mai dinainte, i-a și hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulți frați.  
Romani 11:2  Dumnezeu n-a lepădat pe poporul Său, pe care l-a cunoscut mai dinainte. ...


Ne vede ,ne cunoaste mai dinainte si asa ne predestineaza iar pe alti spre ocara, pentru faptele lor rele .  L-ai face tu pe D-zeu nedrept in alegere dar nu tine .

18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

Evrei 4:7  El hotărăște din nou o zi: Astăzi, - zicînd, în David, după atîta vreme, cum s-a spus mai sus: Astăzi, dacă auziți glasul Lui, nu vă împietriți inimile!  
Romani 2:5  Dar, cu împietrirea inimii tale, care nu vrea să se pocăiască, îți aduni o comoară de mînie pentru ziua mîniei și a arătării dreptei judecăți a lui Dumnezeu,  

RESPONSABIL DE IMPIETRIREA INIMII LUI

Se contrazice? Nicidecum uite problema reala

Evrei 3:13  Ci îndemnați-vă unii pe alții în fiecare zi, cîtă vreme se zice: Astăzi, pentruca niciunul din voi să nu se împietrească prin înșelăciunea păcatului.  

Trebuie sa te pleci in fata lui.

CUVANTUL DE JUR-IMPREJUR TOOOOT. CUVANTUL OMULUI  ESTE O MINCIUNA IAR AL LUI D-ZEU ADEVARUL

SANTEM TOTI PREDESTINATI DAR CAND SA INTREBI DE CE DOAMNE ESTI NEDREPT EL I-TI SPUNE SI DE CE ALEGE. FILOZOFIE NU ?

#62
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 eu_unul, on 13th October 2009, 06:51, said:

Inca un post in care nu ai spus nimic.
Te mai intreb inca odata: ce vina are pacatosul pentru ca s-a nascut pacatos?
Scrie ca in Adam toti mor. Deci, am ales odata cu Adam noi, toti oamenii. Vina este alegerea neascultarii.

Quote

@husand
Deuteronom 5:10 și Mă îndur pînă la al miilea neam de ceice Mă iubesc și păzesc poruncile Mele.
Bravo! Ai gasiot un vers si ai facut doctrina pe el.


Iubirea stii cum e definita? De Scriptura, nu de popa de la biserica ta!!

Ioan 14
15Dacă Mă iubiți, veți păzi poruncile Mele.

1 Ioan 2

    3Și prin aceasta știm că Îl cunoaștem, dacă păzim poruncile Lui.

    4Cine zice: ,,Îl cunosc``, și nu păzește poruncile Lui, este un mincinos, și adevărul nu este în el.

    5Dar cine păzește Cuvîntul Lui, în el dragostea lui Dumnezeu a ajuns desăvîrșită; prin aceasta știm că sîntem în El.

Deci ascultarea Legii este a iubi pe Dumnezeu. Iar Scriptura spune ca NU PUTEM asculta Legea.

Romani 8
7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămîntești este vrăjmășie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, și nici nu poate să se supună.

Deci, numai cei salvati deja pot asculta Legea sau iubi pe Dumnezeum iar El numai pe aceia ii iubeste.

Ezechiel 36
27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Intai Duhul, DUPA ACEEA faptele.

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

Intai te salveaza si de-abia dupa aceea ai fapte si esti iubit de Dumnezeu. Pana atunci, nu te iubeste si nu te asculta.

Psalmi 5
5Nebunii nu pot să stea în preajma ochilor Tăi; Tu urăști pe cei ce fac fărădelegea,

Conform Romani 8:7 cei nesalvati NU POT pazi Legea.

Nici macar nu-i asculta pe pacatosi.

Ioan 9
31Știm că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoși; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu și face voia Lui, pe acela îl ascultă.


Versurile astea nici macar nu sunt amintite la biserica, deoarece contrazic flagrant si direct doctrina pacatoasa a liberului arbitru.

#63
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

Quote

Scrie ca in Adam toti mor. Deci, am ales odata cu Adam noi, toti oamenii. Vina este alegerea neascultarii.

Adam a ales cu mullt inainte sa se nasca zexelica!
Ce a ales un ortodox in momentul in care s-a nascut intr-o familie de ortodocsii dintr-o tara de ortodocsi? dar un musulman? dar un budist?
Cand a ales un om? Inainte de a se naste? Despre ce alegere e vorba in conditiile in care pe tine Dumnezeu te face sa alegi calea lui si sa-i ii tii poruncile?


Probabil ca tu nu realizezi ca in momentul in care accepti doctrina predestinarii tu pur si simplu stergi notiunea de pacat.
Daca e voia lui Dumnezeu sa pacatuiesc atunci eu nu fac altceva decat sa urmez voia domnului asadar nu pacatuiesc.

#64
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 eu_unul, on 13th October 2009, 23:22, said:

Adam a ales cu mullt inainte sa se nasca zexelica!
Ce a ales un ortodox in momentul in care s-a nascut intr-o familie de ortodocsii dintr-o tara de ortodocsi? dar un musulman? dar un budist?
Cand a ales un om? Inainte de a se naste? Despre ce alegere e vorba in conditiile in care pe tine Dumnezeu te face sa alegi calea lui si sa-i ii tii poruncile?


Probabil ca tu nu realizezi ca in momentul in care accepti doctrina predestinarii tu pur si simplu stergi notiunea de pacat.
Daca e voia lui Dumnezeu sa pacatuiesc atunci eu nu fac altceva decat sa urmez voia domnului asadar nu pacatuiesc.
Dar cei salvati cand au platit pt pacat? Inainte sau dupa nastere?
Cum cei "in Hristos" nu merg personal in iad ca sa plateasca, asa si toti oamenii au pacatuit odata cu Adam, desi io nu l-am cunoscut pe baiatu' asta.

#65
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 zexelica, on 13th October 2009, 23:33, said:

Dar cei salvati cand au platit pt pacat? Inainte sau dupa nastere?
Cum cei "in Hristos" nu merg personal in iad ca sa plateasca, asa si toti oamenii au pacatuit odata cu Adam, desi io nu l-am cunoscut pe baiatu' asta.

Poti intelege un rationament simplu?

Daca dumnezeu hotaraste ca tu esti salvat iar eu sa merg in iad ai tu vreun merit sau eu vreo vina pentru drumul pe care vom merge?

In momentul in care spui ca totul e predestinat de Dumnezeu tu nu mai ai nici un motiv sa ii acuzi pe nesalvati ca nu respecta voia Domnului.

#66
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 eu_unul, on 13th October 2009, 23:38, said:

Daca dumnezeu hotaraste ca tu esti salvat iar eu sa merg in iad ai tu vreun merit sau eu vreo vina pentru drumul pe care vom merge?

In momentul in care spui ca totul e predestinat de Dumnezeu tu nu mai ai nici un motiv sa ii acuzi pe nesalvati ca nu respecta voia Domnului.
Nici eu nci tu nu putem avea merite. Numai ca, amandoi am ales impreuna cu nen'tu  Adam s-o ascultam pe madam' Ieva. Iar acea neascultare trebuie platita. Noi nu putem, asa ca Dumnezeu a ales cativa carora le-a platit El.
Ce e de neinteles?

#67
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
In sfarsit ai voit a te misca si in alt plan. Acum ai ce ai cu bisericile,obsesia ta. Nu te mai necaji, dar daca te trimite D-zeu la ele dute si vorbeste in ele ca de aici nu te pot auzi. Da trebuie sa o faci cu blandete si putere duhului ca nu vei putea sta impotriva.

Despre invatatori (doctrine) zice

Matei 5:19  Așa că, ori cine va strica una din cele mai mici din aceste porunci, și va învăța pe oameni așa, va fi chemat cel mai mic în Împărăția cerurilor; dar oricine le va păzi, și va învăța pe alții să le păzească, va fi chemat mare în Împărăția cerurilor.  


Tot ce ai citat mai sus se citeste in biserica mea  iar despre popi

Faptele apostolilor 20:27 Căci nu m-am ferit să vă vestesc tot planul lui Dumnezeu.
Faptele apostolilor 20:28 Luați seama dar la voi înșivă și la toată turma peste care v-a pus Duhul Sfânt episcopi (Sau: priveghetori.); ca să păstoriți Biserica Domnului, pe care a câștigat-o cu însuși sângele Său. Faptele apostolilor 20:29 Știu bine că, după plecarea mea, se vor vârî între voi lupi răpitori, care nu vor cruța turma;
Faptele apostolilor 20:30 și se vor scula din mijlocul vostru oameni, care vor învăța lucruri stricăcioase, ca să tragă pe ucenici de partea lor.

Cine nu vede predestinarea ci numai vointa proprie nu detine adevarul dar nu va iesi D-zeu nedrept in ochi lumii caci el se justifica pe Sine in fata tuturor inca de la inceputul ei

Geneza 4:7  Nu-i așa? Dacă faci bine, vei fi bine primit; dar dacă faci rău, păcatul pîndește la ușă; dorința lui se ține după tine, dar tu să-l stăpînești.  

Da, sant pregatite faptele.

Efeseni 2:10  Căci noi sîntem lucrarea Lui, și am fost zidiți în Hristos Isus pentru faptele bune, pe cari le-a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele.  

Ele trebuiesc cunoscute ca cineva sa umble in ele

2 Timotei 1:9  El ne-a mîntuit și ne-a dat o chemare sfîntă, nu pentru faptele noastre, ci după hotărîrea Lui și după harul care ne-a fost dat în Hristos Isus, înainte de vecinicii,  

dupa har,  OK.  Romani 11:6 Și dacă este prin har, atunci nu mai este prin fapte


Romani 11:8 după cum este scris: "Dumnezeu le-a dat un duh de adormire, ochi ca să nu vadă, și urechi ca să n-audă, până în ziua de astăzi."

Romani 11:11 Întreb dar: "S-au poticnit ei ca să cadă? Nicidecum! Ci, prin alunecarea lor, s-a făcut cu putință mântuirea Neamurilor, ca să facă pe Israel gelos;

N-ar zice Ci, prin alunecarea lor daca n-ar avea nici o vina. De aceia au si fost lepadati

Romani 10:21 Pe când, despre Israel zice: ,Toată ziua Mi-am întins mâinile spre un norod răzvrătit și împotrivitor la vorbă.

NU am nimic cu teoria liberului arbitru din partea mea sa nu existe si treaba teologilor pentru care s-a scris

1 Samuel 2:3  Nu mai vorbiți cu atîta îngîmfare,Să nu vă mai iasă din gură cuvinte de mîndrie;Căci Domnul este un Dumnezeu care știe totul,Și toate faptele sînt cîntărite de El.

#68
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci: dai toata slava lui Dumnezeu, sau te vezi tu baiat bun si capabil sa faci fapte bune?

#69
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 eu_unul, on 13th October 2009, 23:38, said:

Poti intelege un rationament simplu?

Daca dumnezeu hotaraste ca tu esti salvat iar eu sa merg in iad ai tu vreun merit sau eu vreo vina pentru drumul pe care vom merge?

In momentul in care spui ca totul e predestinat de Dumnezeu tu nu mai ai nici un motiv sa ii acuzi pe nesalvati ca nu respecta voia Domnului.

Daca imi dai voie , stiu ca suna disonant pentru gandirea imediata predestinarea Dar nu te poate gasi nimeni vinovat daca nu ai pacat. Acesta este D-zeu -DREPT dar daca ti se aduce la cunostinta de-a lungul vieti fie din exterior dar mai ales din interior (duhul) ca esti pacatos si nu fugi de pacat cu scarba si spui -sant bine- atunci facem mincinos pe D-zeu cu marturia faptelor dupa cum e scris  Ioan 3:20  Căci oricine face răul, urăște lumina, și nu vine la lumină, ca să nu i se vădească faptele.  
Ioan 3:21  Dar cine lucrează după adevăr, vine la lumină, pentruca să i se arate faptele, fiindcă sînt făcute în Dumnezeu.

acesta e primul pas spre D-zeu. Tu hotarasti sa te apropii de El ( faptele vietii tale)l, dar mai este unul si anume ,totusi D-zeu hotaraste salvarea ta


Uni sant fi ai lui D-zeu iar alti sant ai diavolului si ei raman sa iubeasca faptele rele

Eu am avut o sete de adevar imensa cand am descoperit pe Isus si eram scarbit de lumea asta pana la ami lua viata SUFOCAT intelegi. Iar altul se simte bine merci in desfrau,nedreptate,intunerec, ba le si iubeste, iar mie mi se facea rau doar cand ma apropiam de mizeria existentiala. Nu stiam de ce simteam asa dar acum stiu. Urasc nedreptatea si mi se face rauuuuuuuuuuuu .
Doamne ajuta-mi

 zexelica, on 14th October 2009, 00:30, said:

Deci: dai toata slava lui Dumnezeu, sau te vezi tu baiat bun si capabil sa faci fapte bune?
: A Celui ce șade pe scaunul de domnie, și a Mielului să fie lauda , cinstea, slava și stăpînirea în vecii vecilor!

Fapte bune? Nevrednic, Totusi vai de mine daca nu umblu in faptele pregatite de El
Despre baiatul bun sa o intrebi pe sotie niciodata tu despre tine.
Dar ce se intampla ca nu mai esti cel colturos de altadata ?
Sincer ma bucur .O seara buna.
Fi binecuvantat

Edited by husand, 14 October 2009 - 00:02.


#70
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 14th October 2009, 00:50, said:

Dar ce se intampla ca nu mai esti cel colturos de altadata ?
Sincer ma bucur .O seara buna.
Eu nu-s colturos, numai că 1+1=2 întotdeauna și nu se poate schimba, la fel cum nici Scriptura nu poate avea 2 răspunsuri la o singură noțiune.

Quote

acesta e primul pas spre D-zeu. Tu hotarasti sa te apropii de El ( faptele vietii tale)l, dar mai este unul si anume ,totusi D-zeu hotaraste salvarea ta
Inițierea salvării este FAPTĂ, deoarece întoarcerea către Dumnezeu este o poruncă a Legii.

Ioan 15

16Nu voi M'ați ales pe Mine; ci Eu v'am ales pe voi; și v'am rînduit să mergeți și să aduceți roadă, și roada voastră să rămînă, pentru ca orice veți cere dela Tatăl, în Numele Meu, să vă dea.

Deci, numai DUPĂ salvare ai FAPTE și, într-adevăr, vai ție dacă nu ai fapte = dacă nu ești salvat.

Romani 3:28
Pentrucă noi credem că omul este socotit neprihănit prin credință, fără faptele Legii.

Romani 4:6
Tot astfel, și David numește fericit pe omul acela, pe care Dumnezeu, fără fapte, îl socotește neprihănit.

Romani 9:11
Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă, și nu făcuseră nici bine nici rău, -ca să rămînă în picioare hotărîrea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -

Romani 11

6Și dacă este prin har, atunci nu mai este prin fapte; altmintrelea, harul n'ar mai fi har. Și dacă este prin fapte, nu mai este prin har; altmintrelea, fapta n'ar mai fi faptă.

2 Timotei 1:9
El ne -a mîntuit și ne -a dat o chemare sfîntă, nu pentru faptele noastre, ci după hotărîrea Lui și după harul care ne -a fost dat în Hristos Isus, înainte de vecinicii,

Dacă nu ai fapte, înseamnă că nu ai fost mîntuit.

#71
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on 14th October 2009, 16:02, said:

Dacă nu ai fapte, înseamnă că nu ai fost mîntuit.

.....si care ma rog sunt acele fapte ?....esti chiar asa sigur ca le
indeplinesti ?....cat despre predestinarea lui D-zeu.....e una singura
pt. orice om.....mantuirea.....alegerea e insa a fiecaruia.....chiar daca
Domnul stie dinainte.....ce va alege fiecare.....El face tot posibilul ca
ORICARE sa aleaga calea cea buna...... :rolleyes:

#72
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on 14th October 2009, 16:09, said:

...cat despre predestinarea lui D-zeu.....e una singura
pt. orice om.....mantuirea.....alegerea e insa a fiecaruia.....chiar daca
Domnul stie dinainte.....ce va alege fiecare.....El face tot posibilul ca
ORICARE sa aleaga calea cea buna...... :rolleyes:
Stimabile, ALEGEREA este FAPTĂ. ÎNAINTEA salvării, nu este bună. Doar DUPĂ salvare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate