Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#73
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Posteu_unul, on 13th October 2009, 23:38, said:

Poti intelege un rationament simplu?

Daca dumnezeu hotaraste ca tu esti salvat iar eu sa merg in iad ai tu vreun merit sau eu vreo vina pentru drumul pe care vom merge?

In momentul in care spui ca totul e predestinat de Dumnezeu tu nu mai ai nici un motiv sa ii acuzi pe nesalvati ca nu respecta voia Domnului.
tu chiar vrei sa inteleaga ?  :lol:

#74
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postarpisz, on 14th October 2009, 22:47, said:

tu chiar vrei sa inteleaga ?  :lol:
Stimabile, stiu, tu ești deștept iar eu sunt prost. Însă, dacă vrei să te cobori la nivelul meu de înțelegere, ai ocazia să aduci PROBĂ BIBLICĂ referitoare la topic.

#75
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Zexe, proba ta bibica e nula atata timp cat tu zici una si faci alta.

Un exemplu banal: ai sute de posturi in care combati adventisti (sau martori) cu toate ca acestia nu au nici o vina asupra faptului ca sunt adventisi sau martori. Asta le este soarta harazita de Dumnezeu.
In primul rand (conform propriilor tale citate din biblie) ei nu vor intelege adevaratul sens al bibliei orcat i-ai tachina tu.
In al doilea rand, cei care totusi inteleg biblia corect nu au nevoie de sfaturile tale caci sunt calauziti de duhul sfant.
In ambele cazuri stradania ta e degeaba si tu esti constient de asta.

Vezi tu, daca totul e predestinat tu nu mai poti face niumic. tot ce poti face e sa te resemnezi in fata sortii.

Edited by eu_unul, 14 October 2009 - 22:44.


#76
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posteu_unul, on 14th October 2009, 23:43, said:

Zexe, proba ta bibica e nula atata timp cat tu zici una si faci alta.

Un exemplu banal: ai sute de posturi in care combati adventisti (sau martori) cu toate ca acestia nu au nici o vina asupra faptului ca sunt adventisi sau martori. Asta le este soarta harazita de Dumnezeu.
In primul rand (conform propriilor tale citate din biblie) ei nu vor intelege adevaratul sens al bibliei orcat i-ai tachina tu.
In al doilea rand, cei care totusi inteleg biblia corect nu au nevoie de sfaturile tale caci sunt calauziti de duhul sfant.
In ambele cazuri stradania ta e degeaba si tu esti constient de asta.

Vezi tu, daca totul e predestinat tu nu mai poti face niumic. tot ce poti face e sa te resemnezi in fata sortii.
Onorabile, eu combat cumva doctrinele cu filozofie sau cu citate din Scriptura?

Iar, chiar daca este predestinare, nesuportabila de ego-ul unora  :lol: , voia lui Dumnezeu a fost ca sa implice pe alesii Sai in acest proces. Poti face contestatie, daca nu-ti convine.

Romani 10

  13Fiindcă ,oricine va chema Numele Domnului, va fi mîntuit.`

    14Dar cum vor chema pe Acela în care n'au crezut? Și cum vor crede în Acela, despre care n'au auzit? Și cum vor auzi despre El fără propovăduitor?

    15Și cum vor propovădui, dacă nu sînt trimeși? După cum este scris: ,Cît de frumoase sînt picioarele celor ce vestesc pacea, ale celor ce vestesc Evanghelia!`

  17Astfel, credința vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos.

Asta-i ultimul raspuns la intrebai filozofice. Daca ai ceva nelamuriri de meserie, cu citate, le astept. Da' d-astea cu barbologie si "what if?" nu le halesc.

#77
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

Quote

17Astfel, credința vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos

Credinta parca ziceai ca e un dar de la Dumnezeu. Ai dat chiar tu un citat din biblie in acest sens. Acum mie mi-e lene sa-l caut, tu stii mai bine despre ce citat e vorba.

Quote

cum vor auzi despre El fără propovăduitor?
Tu ai impresia ca e vreunul de aici care nu a citit Biblia sau nu a auzit de Dumnezeu?
Cea ce tu nu realizezi e faptul ca cei pe care ii combati tu au auzit deja cuvantul dar nu l-au inteles caci au inima impietrita de Dumnezeu. Daca Dumnezeu hotaraste ca eu, sau oricare altcineva, sa inteleg biblia e deajuns sa imi insufle un gand sa recitesc Biblia si la prima lecturare voi vedea Adevarul.

Sa ma rezum: eu am inima impietrita si tu oricat ai incerca sa imi arati Calea eu voi refuza sa merg pe aceasta pentru ca sunt un vas de lut sortit pieirii.


Sau poate tu consideri ca iti faci datoria cu toate ca stii ca e in van orice efort ai depune?

Scuza-ma ca nu itiu dau acum pagini de citate dar eu prefer sa port discutii cu oameni nu cu tonomate de versete.

#78
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 14th October 2009, 23:30, said:

Stimabile, stiu, tu ești deștept iar eu sunt prost. Însă, dacă vrei să te cobori la nivelul meu de înțelegere, ai ocazia să aduci PROBĂ BIBLICĂ referitoare la topic.


Omule esti exact Iona.

Iona 3:3 Și Iona s-a sculat, și s-a dus la Ninive, după Cuvântul Domnului. Și Ninive era o cetate foarte mare, cât o călătorie de trei zile.
Iona 3:4 Iona a început să pătrundă în oraș, cale de o zi, strigând și zicând: "Încă patruzeci de zile, și Ninive va fi nimicită!"
Iona 3:5 Oamenii din Ninive au crezut în Dumnezeu, au vestit un post, și s-au îmbrăcat cu saci, de la cei mai mari până la cei mai mici.
Iona 3:6 Lucrul a ajuns la urechea împăratului din Ninive; el s-a sculat de pe scaunul lui de domnie, și-a scos mantia de pe el, s-a acoperit cu un sac, și a șezut în cenușă.
Iona 3:7 Și a trimis să se dea de știre în Ninive, din porunca împăratului și mai marilor lui, următoarele: "Oamenii și vitele, boii și oile, să nu guste nimic, să nu pască, și nici să nu bea apă deloc!
Iona 3:8 Ci oamenii și vitele să se acopere cu saci, să strige cu putere către Dumnezeu, și să se întoarcă de la calea lor cea rea și de la faptele de asuprire, de care le sunt pline mâinile!
Iona 3:9 Cine știe dacă nu Se va întoarce Dumnezeu și Se va căi, și dacă nu-Și va opri mânia Lui aprinsă, ca să nu pierim!"
Iona 3:10 Dumnezeu a văzut ce făceau ei și că se întorceau de la calea lor cea rea. Atunci Dumnezeu S-a căit de răul pe care se hotărâse să li-l facă, și nu l-a făcut.
Iona 4:1 Lucrul acesta n-a plăcut deloc lui Iona, și s-a mâniat

Sti bine ca sant doua planuri unul al deciziei (predestinarii) si altul al pocaintei in cazul de fata cu n texte

Ezechiel 33:11  Spune-le: Pe viața Mea, zice Domnul Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă dela calea lui și să trăiască. Întoarceți-vă, întoarceți-vă dela calea voastră cea rea! Pentruce vreți să muriți voi, casa lui Israel? -  


ALT PLAN NEOMENESC  oamenilor D-zeu le vorbeste in chip omenesc pentru inceput  pana ajunge cineva la cuvantul de foc care vine de sus

Edited by husand, 15 October 2009 - 00:03.


#79
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posteu_unul, on 15th October 2009, 00:37, said:

Sau poate tu consideri ca iti faci datoria cu toate ca stii ca e in van orice efort ai depune?
Rezultatul propovaduirii nu e treaba si nici responsabilitatea mea. Cei alesi vor fi salvati oricum, deoarece deja au fost platite pacatele lor. Ca asta se intampla in burta la ma-sa sau cu 5 min inainte de moarte, iarasi nu e treaba mea. Datoria mea este sa condamn idolatria si sa vestesc Evanghelia.

Quote

Scuza-ma ca nu itiu dau acum pagini de citate dar eu prefer sa port discutii cu oameni nu cu tonomate de versete.
Stimabile, ca om cred ca am gasi putine lucruri si mentalitati comune, datorita mediului in care am crescut.

Asa ca mai bine discutam de Biblie......

View Posthusand, on 15th October 2009, 00:42, said:

Omule esti exact Iona.
Omule, mai bine inveti si tu ce este PROBA BIBLICA. Nu de la biserica ta, of course.....

Edited by zexelica, 15 October 2009 - 00:02.


#80
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postzexelica, on 14th October 2009, 23:30, said:

Stimabile, stiu, tu ești deștept iar eu sunt prost. Însă, dacă vrei să te cobori la nivelul meu de înțelegere, ai ocazia să aduci PROBĂ BIBLICĂ referitoare la topic.
filfizonule (deschide dexul), prima oara dovedestemi ca biblia este conforma cu realitatea 100% dupa care , intelectualule, o sa poti pretinde ca eu sa iti aduc o proba din spurcaciunea aia intelectuala ... pana atunci ca sa intelegi despre ce iti zicea eu_unul activeaza modului de logica din creier (oh pardon cu tine tre sa folosesc cuvantul suflet ca nu crezi in neurologie deci nu exista)

p.s
cand deschizi o discutie macar incearca sa nu fi 100% crestin
(crestin in sensul de atat de prost incat sa te contrazici singur) (nota moderatorilor folosesc cuvantul "prost" pentru ca EL sa declarat prost si religia crestina e contradictorie (vezi biblia))

apropo tu chiar esti incapabil sa ai o discutie ?

imi si imaginez cand te certi cu copilul ii zici ca daca mai face ceva impotriva cuvantului tau o sa il duci la batranii vostrii sa fie omorat cu pietre :))) wow asta da amenintare .... vezi sa nu faci asta cu mine de fata sar putea sa fie trist :lol: .... prea penibila credinta .... damn

... end rant

#81
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 15th October 2009, 01:03, said:

Rezultatul propovaduirii nu e treaba si nici responsabilitatea mea. Cei alesi vor fi salvati oricum, deoarece deja au fost platite pacatele lor. Ca asta se intampla in burta la ma-sa sau cu 5 min inainte de moarte, iarasi nu e treaba mea. Datoria mea este sa condamn idolatria si sa vestesc Evanghelia.

Omule, mai bine inveti si tu ce este PROBA BIBLICA. Nu de la biserica ta, of course.....


Proba biblica din Romani este in Iona

   romani    
                                                                                                            
     1       Dar cum vor chema pe Acela în care n'au crezut?      
     2        Și cum vor crede în Acela, despre care n'au auzit? Și cum vor auzi despre El fără propovăduitor?

    3              Și cum vor propovădui, dacă nu sînt trimeși? După cum este scris: ,Cît de frumoase sînt picioarele celor ce vestesc pacea, ale celor ce vestesc Evanghelia!`

     4       Astfel, credința vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos


        iona

    
            1    Oamenii din Ninive au crezut

            2 .... și vestește acolo strigarea pe care ți-o voi da  

            3 Scoală-te, du-te la Ninive, cetatea cea mare.........  s-a dus la Ninive, după Cuvântul Domnului  

            4  Dumnezeu a văzut ce făceau ei și că se întorceau de la calea lor cea rea  

Dumnezeu a văzut ce făceau ei și că se întorceau de la calea lor cea rea. Atunci Dumnezeu S-a căit de răul pe care se hotărâse să li-l facă, și nu l-a făcut.

NU este in opus nimic nici o fraza sticatoare de cuvant .Nu poti primi tot cuvantul ?

Dar sa folosesti cuvinte de scadere la adresa celorlalti ? (cap de cauciuc,barbosi,tinerii eschimosi adventisti, etc) DUH DE CEARTA

Filipeni 1:15  Unii, este adevărat, propovăduiesc pe Hristos din pizmă și din duh de ceartă; dar alții din bunăvoință.  

Filipeni 2:3  Nu faceți nimic din duh de ceartă sau din slavă deșartă; ci în smerenie fiecare să privească pe altul mai pe sus de el însuș.

Edited by husand, 15 October 2009 - 09:44.


#82
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postarpisz, on 15th October 2009, 01:59, said:

filfizonule ... intelectualule
As vrea sa-ti dau ocazia sa-mi spui d-astea fata in fata ca sa am grija de tine cum am avut de Veraxa la Conti acum multi ani....
Ca si ala era tare in gura.....

Edited by zexelica, 15 October 2009 - 21:48.


#83
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Am o nedumerire.Ia uita ce spune o "sursa"autorizata in materie. MATEI, care consemneaza cuvintele lui Iisus:

Matei 26:24 Negreșit, Fiul omului Se duce după cum este scris despre El. Dar vai de omul acela prin care este vândut Fiul omului! Mai bine ar fi fost pentru el să nu se fi născut!"

Matei 26:53 Crezi că n-aș putea să rog pe Tatăl Meu, care Mi-ar pune îndată la îndemână mai mult de douăsprezece legiuni de îngeri?
Matei 26:54 Dar cum se vor împlini Scripturile, care zic că așa trebuie să se întâmple?"

Matei 26:56 Dar toate aceste lucruri s-au întâmplat ca să se împlinească cele scrise prin prooroci." Atunci toți ucenicii L-au părăsit și au fugit.

Astept un raspuns si apoi doresc sa aduc in discutie igrata situatie a unui personaj din Scriptura care este posibil sa existe sau urmeaza sa fie nascut. O sa dau versetul cu personajul respectiv  si sa vedem ce sanse sint, in situatia lui de SALVARE.

#84
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ceri enorm de mult, se vede ca nu stii sa studiezi. Un singur cuvant presupune studiul in koine/aramaica/ebraica a sute de versuri.
Plus ca, trebuie ca si Dumnezeu sa vrea.

Evrei 6
1De aceea, să lăsăm adevărurile începătoare ale lui Hristos, și să mergem spre cele desăvîrșite, fără să mai punem din nou temelia pocăinței de faptele moarte, și a credinței în Dumnezeu,

    2învățătura despre botezuri, despre punerea mînilor, despre învierea morților și despre judecata vecinică.

    3Și vom face lucrul acesta, dacă va voi Dumnezeu.

Asta pt a gasi intelesul spiritual. Cel moral si gramatical nu sunt in aria mea de interes, spirutul omului fiin capabil sa inteleaga cele 2 niveluri.

Edited by zexelica, 17 October 2009 - 15:22.


#85
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Vederea "Augustiniană", care mai este numită și "vederea reformată", merge dincolo de asta. Și această vedere despre alegere spune că Dumnezeu, din veșnicie, nu numai predestinează pe cei ce vor crede pentru a fi mântuiți, dar El de asemenea predestinează pe cei ce vor crede, să creadă. Că dacă nu ar exista harul predestinator al lui Dumnezeu, spune această vedere, nimeni nu ar crede vreodată. Și că oamenii nu sunt predestinați pentru rai pentru că ei cred, ci că oamenii sunt predestinați să creadă pentru a merge în rai. Vedeți diferența? Vederea Augustiniană privește lucrurile de la întemeierea lumii, mai înainte ca cineva să se fi născut, mai înainte ca cineva să fi făcut ceva, că Dumnezeu a decis atunci, mai înainte ca tu să te fi născut, dacă te va aduce la credință sau nu te va aduce la credință. Că destinul tău veșnic era înrădăcinat în harul predestinator al lui Dumnezeu. Și dacă nu erai predestinat de la întemeierea lumii, în realitate, nu vei veni la credință și destinația ta nu va fi cerul.


1
In primul rand incepi cu o minciuna. Ca toate bisericile invata teza liber arbitru in locul predestinari. De la Augustin incoace cine face teologie alege sau nu sa predea predestinarea.
  Tu vezi bine ca exista si cea liber arbitru dar nestiind unde s-o incadrezi o consideri pe a doua falsa(sustinuta de bisericile toate acum pe care le consideri  Babiloniene si moarte) si mai Spui ca doar cu predestinarea oameni dau slava lui D-zeu, motiv pentru care opresti ca mare teolog ce te consideri sa interoghezi vre-un subiect care pica pe forum daca da slava lui Dumnezeu, sau crede cumva ca prin fapte s-a mantuit.

2 Ar trebui sa-ti faci o prezentare inainte de a intra pe mai multe forumuri si a face multa invatatura cu tezele originale unele bine ascunse.

       Doctrina 1  - nu ptimeste botezul prin apa al Domnului Isus si sustine ca asa cum a trait Avraam si a fost placut lui D-zeu poate fi si fara botez, si raspude  -Avraam unde s-a botezat
sau la ce biserica a apartinut Avraam, ignora total  Marcu 16:16  Evrei 10:22,,Romani 6:3

        Doctrina 2 -sustine ca toate bisericile actuale sant  cazute (moarte) dupa 1290 ( Daniel 12:11 De la vremea când va înceta jertfa necurmată, și de când se va așeza urâciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile.) zile de la data pogorari Duhului Sfant, Data nasterii bisericii si legi textul din apocalipsa care cere iesirea din ia(Babilon), deci toti sa paraseasca bisericileBiserica adevarara a iesit deja bin biserici si se afla in cuvant ( Ignora total sau neglijeaza invatatuta apostoluluii Pavel cu privire la venirea Domnului.1 Tesaloniceni 4:13 si 2 Tesaloniceni 2:3  

        Doctrina 3 - Crestini trebuie sa aiba partasie doar in duhul   fara partasie sau inchinare prin adunare impreuna  deci o inchinare fara prezenta fizica , incalcare a carti faptele apostolilor si a multor evangheli datate dupa ani 40.

Edited by husand, 17 October 2009 - 23:17.


#86
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 18th October 2009, 00:15, said:

Doctrina 2 -sustine ca toate bisericile actuale sant  cazute (moarte) dupa 1290 ( Daniel 12:11 De la vremea când va înceta jertfa necurmată, și de când se va așeza urâciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile.) zile de la data pogorari Duhului Sfant, Data nasterii bisericii si legi textul din apocalipsa care cere iesirea din ia(Babilon), deci toti sa paraseasca bisericileBiserica adevarara a iesit deja bin biserici si se afla in cuvant ( Ignora total sau neglijeaza invatatuta apostoluluii Pavel cu privire la venirea Domnului.1 Tesaloniceni 4:13 si 2 Tesaloniceni 2:3
Minti cu nerusinare. Unde scrie, sau am "spus" eu ca 1290 de zile sunt DE LA DATA POGORARII DUHULUI, DATA NASTERII BISERICII?
Posteaza, te rog!

Iar, porunca de a iesi din Iudeea, Babilon este clara, deoarece mireasa si mirele nu MAI sunt acolo. Acolo este judecata, este satan trimis exact cum a judecat Ierusalimul fizic si a trimis pe regele Babilonului care, "coincidenta" :lol: cu cine este asemuit DE SCRIPTURA, nu de popii ignoranti?

Isaia 14

    4atunci vei cînta cîntarea aceasta asupra împăratului Babilonului, și vei zice: ,,Iată, asupritorul nu mai este, asuprirea a încetat,

    10Toți iau cuvîntul ca să-ți spună: ,Și tu ai ajuns fără putere ca noi, și tu ai ajuns ca noi!`

    11Strălucirea ta s'a pogorît și ea în locuința morților, cu sunetul alăutelor tale; așternut de viermi vei avea, și viermii te vor acoperi.

    12Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborît la pămînt, tu, biruitorul neamurilor!

    13Tu ziceai în inima ta: ,Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai pe sus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miază-noaptei;

Aha, deci Dumnezeu le-a poruncit evreilor sa fuga din Ierusalim, templul unde El a ales sa-si puna numele, tocmai la Babilon, reprezentarea lumii sub dominatia lui satan...... Coincidenta, nu? A fost scrisa la misto, stiu..... Biserica voastra e singura adevarata, blah, blah, etc....

#87
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postzexelica, on 18th October 2009, 12:59, said:

Dumnezeu nu binecuvanteaza si nu le arata adevarul, insa vina de a face rau este numai a pacatosilor.

Cum asa? Dumnezeu ma predestineaza sa ma nasc musulman si apoi ma pedepseste ca nu am fost crestin? WTF?

Quote

Cei care propovaduiesc trebuie sa condamne cu tarie doctrinele false. Egal cu ce rezultat. Nu e treaba celor care propovaduiesc daca cineve devine sau nu salvat. Si asa, nu sunt prea multi.

Ai uitat? Predestinarea nu implica devenirea in salvat dupa ascultarea propovaduirii. Ori esti salvat (inca inainte de a te naste) ori nu esti.

Cei carora le propovaduiesti tu cuvantul sunt orbiti si cu inima impietrita si nu vor asculta de tine. Cei care totusi vor asculta sunt cei deja salvati, cei care nu au nevoie de propovaduire caci ei deja cunosc adevarul prin duhul sfant.

Sa inteleg ca tu nu faci propovaduirea cu scopul de a aduce pe pacatosi pe calea cea dreapta ci doar sa iti mangaii egoul de salvat.

#88
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu, toti merita iadul, iar cine este pe lista, numai aceia scapa. Prin punerea pe lista, sunt hotarati ca vor fi salvati.

Romani 8


    28De altă parte, știm că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celorce iubesc pe Dumnezeu, și anume, spre binele celorce sînt chemați după planul Său.

    29Căci pe aceia, pe cari i -a cunoscut mai dinainte, i -a și hotărît mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel întîi născut dintre mai mulți frați.

    30Și pe aceia pe cari i -a hotărît mai dinainte, i -a și chemat; și pe aceia pe cari i -a chemat, i -a și socotit neprihăniți; iar pe aceia pe cari i -a socotit neprihăniți, i -a și proslăvit.

Capisci?

#89
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Mai Zexelica, eu inteleg ce spui tu, inteleg cum e cu predestinarea. Tu esti cel care nu intelege care sunt implicatiile predestinarii.
Nu conceptul de predestinare e problema ci cea ce rezulta din el: un zeu vanitos, nedrept si rau.
Zeul te alege nu pentru ca ai avea tu vreo calitate ci pentru ca asa vrea el - vanitos
Cei alesi nu sunt salvati nu sunt cu nimic mai buni decat nesalvatii asadar acestia sunt nedreptatiti
Pentru ca trimite aproape toata omenirea la suferinta vesnica este rautatea intruchipata.

#90
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Posteu_unul, on 18th October 2009, 15:00, said:

Mai Zexelica, eu inteleg ce spui tu, inteleg cum e cu predestinarea. Tu esti cel care nu intelege care sunt implicatiile predestinarii.
Nu conceptul de predestinare e problema ci cea ce rezulta din el: un zeu vanitos, nedrept si rau.
Zeul te alege nu pentru ca ai avea tu vreo calitate ci pentru ca asa vrea el - vanitos
Cei alesi nu sunt salvati nu sunt cu nimic mai buni decat nesalvatii asadar acestia sunt nedreptatiti
Pentru ca trimite aproape toata omenirea la suferinta vesnica este rautatea intruchipata.

si de unde stii tu ca cei pe care Dumnezeu ii alege inca dinainte de a se fi nascut nu sunt tocmai cei care, in conditii de liber arbitru absolut, ar fi fost cei mai buni? pentru ca vezi tu, Dumnezeu cica e si omniscient....e vanitos si rau cineva care alege pe cei mai buni? de ce sa nu ne imaginam ca de fapt, lumea aceasta nu este daruita de Dumnezeu celor care inca dinainte de nastere sunt pierduti ci celor care deja sunt salvati inca inainte de nastere. daruita acestora ca un exercitiu de inaintare spre desavarsire in care sa invete ce este bine cunoscand si raul... sa ne imaginam ca cei pierduti nu sunt decat niste jaloane cu care cei salvati se antreneaza ... :)

p.s. nu ca as crede in predestinare, era doar un exercitiu de logica... :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate