Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#19
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007
Faptele apostolilor 17:26 El a făcut ca toți oamenii, ieșiți dintr-unul singur, să locuiască pe toată fața pământului; le-a așezat anumite vremuri și a pus anumite hotare locuinței lor,
Faptele apostolilor 17:27 ca ei să caute pe Dumnezeu, și să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.

#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 zalman, on Jan 29 2009, 11:14, said:

Faptele apostolilor 17:26 El a făcut ca toți oamenii, ieșiți dintr-unul singur, să locuiască pe toată fața pământului; le-a așezat anumite vremuri și a pus anumite hotare locuinței lor,
Faptele apostolilor 17:27 ca ei să caute pe Dumnezeu, și să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Si oamenii, TOTI, au ales, prin Adam sa nu-L asculte. Ce-i nou? Nu am avut Legea de la inceput? Am calcat-o cu toii? Da. Pa! Toti suntem vinovati. De ce probezi salvarea cu Legea? Nu spune Legea ca daca asculti, vei trai? Spune. Spune sa alegi, sa crezi, sa iubesti, sa fii perfect, etc..... Acuma tu spui ca ai posibilitatea asta :lol: Posibilitatea ascultarii a fost pana a venit pacatul. Atunci toti am murit si nu mai putem invia prin faptele Legii, adica sa iubesti, crezi, alegi, etc., ci doar prin credinta lui Hristos.
Tu incerci sa furi slava lui Hristos si sa spui ca prin ascultarea Legii (alegere, credinta, iubire, etc.), adica fapte proprii, poti fii mantuit.

#21
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007

 zexelica, on Jan 30 2009, 02:06, said:

Si oamenii, TOTI, au ales, prin Adam sa nu-L asculte. Ce-i nou? Nu am avut Legea de la inceput? Am calcat-o cu toii? Da. Pa! Toti suntem vinovati. De ce probezi salvarea cu Legea? Nu spune Legea ca daca asculti, vei trai? Spune. Spune sa alegi, sa crezi, sa iubesti, sa fii perfect, etc..... Acuma tu spui ca ai posibilitatea asta :lol: Posibilitatea ascultarii a fost pana a venit pacatul. Atunci toti am murit si nu mai putem invia prin faptele Legii, adica sa iubesti, crezi, alegi, etc., ci doar prin credinta lui Hristos.
Tu incerci sa furi slava lui Hristos si sa spui ca prin ascultarea Legii (alegere, credinta, iubire, etc.), adica fapte proprii, poti fii mantuit.

Asta ar insemna ca Dumnezeu joaca zaruri. Daca un membru al familiei tale, sa zicem bunicul a facut o greseala fatala, si totusi care se poate remedia, logic, tot neamnul "zexelica" trebui sa plateasca greseala? Am spus, poate fi remediata. Si a si fost remediata prin venirea in lume a lui Isus Cristos. Daca suntem predestinati dupa ce exissta Biblia, dupa ce exista atatea evanghelizari, in bisericii, pe stadioane, ca doar aia predestinati o stiu ei.

#22
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Daca suntem predestinati dupa ce exissta Biblia, dupa ce exista atatea evanghelizari, in bisericii, pe stadioane, ca doar aia predestinati o stiu ei.

Raspunsul e simplu ...

Biblia e doar ptr cei predestinati ,doar ei o cred si o implinesc ....iar ptr restul e ptr marturie ..in ziua Judecatii!MATEI 13;10-11!

#23
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 zalman, on Jan 30 2009, 10:36, said:

Asta ar insemna ca Dumnezeu joaca zaruri. Daca un membru al familiei tale, sa zicem bunicul a facut o greseala fatala, si totusi care se poate remedia, logic, tot neamnul "zexelica" trebui sa plateasca greseala? Am spus, poate fi remediata. Si a si fost remediata prin venirea in lume a lui Isus Cristos. Daca suntem predestinati dupa ce exissta Biblia, dupa ce exista atatea evanghelizari, in bisericii, pe stadioane, ca doar aia predestinati o stiu ei.
Inteleg atitudinea ta, exact cea pe care biserica ta o doreste: sa nu citesti toata Scriptura in legatura cu un subiect. Scrie clar ca in Adam TOTI mor



1 Corinteni 15

22Și după cum toți mor în Adam, tot așa, toți vor învia în Hristos;

Evanghelizarea cu o doctrina falsa este frectie la picior de lemn. In vremea cand insus Hristos propovaduia miilor de oameni, totusi doar cativa au devenit salvati, pt ca nu era data inca binecuvantarea Duhului pt acea propovaduire, era bisericilor simbolizata de sarbatoarea Cinzecimii nu incepuse inca. La fel si cu "evanghelizarile" actuale: niste mincinosi nesalvati care duc si pe altii la pierzanie.

#24
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Și după cum toți mor în Adam, tot așa, toți vor învia în Hristos;

in afara de tine ....care esti de 2 ori mort !
ce faci tu ...e frectie la un picior de plastic ....scoti din context ...adaugi ...pui intr-un alt loc ,..in definitiv un ghivecius totalus !

#25
looo87

looo87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2006

 zexelica, on Jan 26 2009, 12:02, said:

Acel vers invata ca "in acest fel a iubit Dumnezeu lumea", prin faptul ca a facut salvarea posibila.
Din acest vers, bisericile spun ca Dumnezeu iubeste pe toata lumea, ceea ce este fals. Dumnezeu URASTE pe pacatosi, ceea ce ei ascund si ignora, predicand o Evanghelie falsa.

Am uitat sa pun si acest vers in proba biblica.

Proverbe 16

4Domnul a făcut toate pentru o țintă, chiar și pe cel rău pentru ziua nenorocirii. -

Fara liber arbitru.

mah lume ... citeste si u Biblia ... cum poate cineva sa urasca ceea ce iubeste ... daca imi aduc bine aminte Isus nu a ucis nici un pacatos ... si in primul rand nu uraste pacatosii ci pacatul ...

2 Timotei 2:4 ... El vrea ca toti sa fie mantuiti ... ce ai de zis la asta??

cine crede in predestinare ... ar trebui sa traiasca o viata nasoala de tot ... hai sa pacatuiesc pt ca am fost predestinat sa fac asta ... si la urma urmei ma duc oricum in iad pentru ca am fost predestinat sa merg acolo ... chiar??

hai sa pacatuiesc si sa ma simt bine pentru ca am fost predestinat sa ma duc in rai .... chiar?? si atunci cum ramane cu Dumnezeu uraste pacatul ?? ...

Edited by looo87, 16 February 2009 - 13:22.


#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 looo87, on Feb 16 2009, 13:18, said:

mah lume ... citeste si u Biblia ... cum poate cineva sa urasca ceea ce iubeste ... daca imi aduc bine amine Isus nu a ucis nici un pacatos ... si in primul rand nu uraste pacatosii ci pacatul ...

2 Timotei 2:4 ... El vrea ca toti sa fie mantuiti ... ce ai de zis la asta??
Normal ca tu nu vrei sa citesti ceea ce contrazice biserica sau guru tau. Tipic spalarii creierului de catre satan.

Psalmi 5

5Nebunii nu pot să stea în preajma ochilor Tăi; Tu urăști pe cei ce fac fărădelegea,

Psalmi 11

5Domnul cearcă pe cel neprihănit, dar urăște pe cel rău și pe cel ce iubește silnicia.

OK? Sau.......Scriptura nu se pune? Trebuie sa-ti dau un exemplu fizic, cu filozofie si alea, alea, cum fac cei din biserica, nu? :lol:

#27
looo87

looo87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2006

 zexelica, on Feb 16 2009, 13:24, said:

Normal ca tu nu vrei sa citesti ceea ce contrazice biserica sau guru tau. Tipic spalarii creierului de catre satan.

Psalmi 5

5Nebunii nu pot să stea în preajma ochilor Tăi; Tu urăști pe cei ce fac fărădelegea,

Psalmi 11

5Domnul cearcă pe cel neprihănit, dar urăște pe cel rău și pe cel ce iubește silnicia.

OK? Sau.......Scriptura nu se pune? Trebuie sa-ti dau un exemplu fizic, cu filozofie si alea, alea, cum fac cei din biserica, nu? :lol:

ok ... asta imi da de gandit  ...

asta, cred ca duce tot in acelasi loc in care spuneam ca Dumnezeu uraste pacatul ... asta nu inseamna ca o sa-l arunce in iad pentru ca a pacatuit ...
si cred ca e vorba de cei care pacatuiesc constient ... adica o fac intentionat ... pacatuiesc stiind ca ceea ce fac e pacat ...

#28
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

asta, cred ca duce tot in acelasi loc in care spuneam ca Dumnezeu uraste pacatul ... asta nu inseamna ca o sa-l arunce in iad pentru ca a pacatuit ...

8. Dar cât despre fricoși, necredincioși, scârboși, ucigași, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli, și toți mincinoșii, partea lor este în iazul, care arde cu foc și cu pucioasă, adică moartea a doua.” :huh: APOC 20.

#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 looo87, on Feb 16 2009, 13:33, said:

ok ... asta imi da de gandit  ...

asta, cred ca duce tot in acelasi loc in care spuneam ca Dumnezeu uraste pacatul ... asta nu inseamna ca o sa-l arunce in iad pentru ca a pacatuit ...
si cred ca e vorba de cei care pacatuiesc constient ... adica o fac intentionat ... pacatuiesc stiind ca ceea ce fac e pacat ...
Pacatul este constient si intentionat. Cu Dumnezeu nu merg escrocheriile de la biserica.........
Ai o doctrina fabricata de niste nemernici. Studiaza singur, nu ma crede pe mine sau biserica, caci singur platesti, nu in grup. Nu merita riscul sa gresesti.

#30
looo87

looo87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2006

 zexelica, on Feb 16 2009, 20:00, said:

Pacatul este constient si intentionat. Cu Dumnezeu nu merg escrocheriile de la biserica.........
Ai o doctrina fabricata de niste nemernici. Studiaza singur, nu ma crede pe mine sau biserica, caci singur platesti, nu in grup. Nu merita riscul sa gresesti.

nu prea cred ca pacatul e neaparat constient si intentionat ... poti pacatui si inconstient ...

#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 looo87, on Feb 16 2009, 22:00, said:

nu prea cred ca pacatul e neaparat constient si intentionat ... poti pacatui si inconstient ...
Romani 1

19Fiindcă ce se poate cunoaște despre Dumnezeu, le este descoperit în ei, căci le -a fost arătat de Dumnezeu.

20În adevăr, însușirile nevăzute ale Lui, puterea Lui vecinică și dumnezeirea Lui, se văd lămurit, dela facerea lumii, cînd te uiți cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Așa că nu se pot desvinovăți;

Deci nu ai cum sa spui ca nu ai stiut, pt ca ti-a fost aratat.

Nu inteleg de ce te incapatanezi sa faci idolatrie, contrazicand Scriptura prin afirmatii mincinoase, in loc sa intrebi? Nu e rusine sa nu stii, pt ca totul vine de la Dumnezeu la timpul potrivit.

#32
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Desi nu ii accept comportamenul lui Zexelica, in acest topic sunt de acord cu el. Desi suntem parte a planului Lui Dumnezeu facut mai dinainte, noua ne place sa hotaram noi. Pacat ...

#33
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

 zexelica, on Feb 16 2009, 14:24, said:

Normal ca tu nu vrei sa citesti ceea ce contrazice biserica sau guru tau. Tipic spalarii creierului de catre satan.

Psalmi 5

5Nebunii nu pot să stea în preajma ochilor Tăi; Tu urăști pe cei ce fac fărădelegea,

Psalmi 11

5Domnul cearcă pe cel neprihănit, dar urăște pe cel rău și pe cel ce iubește silnicia.

OK? Sau.......Scriptura nu se pune? Trebuie sa-ti dau un exemplu fizic, cu filozofie si alea, alea, cum fac cei din biserica, nu? :lol:

Perfect ,ai dreptate Dumnezeu chiar ii uraste pe pacatosi si mai este si "un Dumnezeu gelos",iar iubirea divina este pentru cine a avut Dumnezeu mila . Dar nu ai raspuns la restul. Omul a vrut sa stie pentru ce sa fie cumsecade, daca tot a dat Dumnezeu cu banul dupa cum a avut mila si placere?
Uite unde duce Scriptura fara interpretare . Si cu invitatia asta ce facem : "BATE SI TI SE VA DESCHIDE ?

#34
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Predestinatia poate fi o problema spinoasa daca nu o tratam cum trebuie. Daca citesti Biblia cu mare atentie urmaresti un plan, un plan care este cu foarte mare grija la indeplinire. Mie unul mi-e greu sa cred. In momentul de fata studiez despre subiectul acesta si raman surprins de cate lucruri scrie in Biblie si noi uneori nu le citim sau nu le bagam in seama. Avem nevoie de niste raspunsuri clare. Eu nu pot afirma ca exista predestinare, dar spun ca sunt foarte multe indicii care ne duc sa tragem o astfel de concluzie. Avem nevoie de calauzire de sus si de o minte eliberata de orice prejudecata sau orice judecata omeneasca.

#35
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
bai zexelica esti incredibil, nu te clinteste nimeni din ideile tale. eu nici nu inteleg de ce ai mai deschis topicul ca tu stiai deja tot. tu nu stii sa fi mai putin ingamfat, mai alesule, eu zic ca daca ai fi ceva s-ar vedea in trairea ta, dar din ce ne arati aici... Domnu sa aiba mila!

Edited by gatuzo, 17 April 2009 - 22:43.


#36
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

 claudiu.hcs, on Apr 17 2009, 23:08, said:

Predestinatia poate fi o problema spinoasa daca nu o tratam cum trebuie. Daca citesti Biblia cu mare atentie urmaresti un plan, un plan care este cu foarte mare grija la indeplinire. Mie unul mi-e greu sa cred. In momentul de fata studiez despre subiectul acesta si raman surprins de cate lucruri scrie in Biblie si noi uneori nu le citim sau nu le bagam in seama. Avem nevoie de niste raspunsuri clare. Eu nu pot afirma ca exista predestinare, dar spun ca sunt foarte multe indicii care ne duc sa tragem o astfel de concluzie. Avem nevoie de calauzire de sus si de o minte eliberata de orice prejudecata sau orice judecata omeneasca.

Destinul sau soarta nu tin de predestinare ci de credinta . Viitorul nu este scris si se naste din fiecare cuvant pe care il rostim si fiecare cuvant pe care nu il rostim [dar il gandim]. Faptele oamenilor bune sau rele nu conteaza . Iisus a platit pretul rascumpararii pentru toti oamenii care accepta acesta plata ,iar masura acceptarii este credinta . Dumnezeu nu a hotarat pentru nimeni ,altfel jertfa Mantuitorului nu mai era necesara.Dumnezeu insa are cunostiinta despre cum vom alege fiecare  inainte ca sa stim chiar noi aceasta . Pentru cei care aleg bine a pregatit Raiul ,iar pentru ceilalti iazul de foc si moartea a doua. Pe cei dintai ii pecetluieste si mare rabdare are Dumnezeu sa se descopere toti acestia . Pe ceilalti ii rabda Dumnezeu pana in ziua Judecatii cand fiecare va da socoteala .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate