Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#145
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Mi-a venit abia acum o chestie si doar era evident, n-o vedeam de ochi se vede treaba:
"...si nu ne duce (/lasa, dupa altii) pe noi in ispita..."
Asta trebuie s-o spunem toti, toata viata.
Deci, ideea e ca indiferent de statutul spiritual, toti tre' sa ne rugam sa nu ni se shimbe zisul statut in sensul caderii, nu?
Si atunci, cum ramane cu "cei salvati nu mai pacatuiesc"?

#146
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 zexelica, on 27th October 2009, 01:57, said:

E deja filozofie, stimabile..... Eu raman sa-ti raspund despre CE SCRIE, nu si la DE CE SCRIE.

Ti-e frica sa gandesti? Nu ma intereseaza sa stiu DOAR ce scrie in biblie si vreau sa stiu implicatiile interpretarii versetelor in viata de zii cu zi.

In speta de fata, predestinarea ridica probleme teologice imense insa tu nici macar nu vrei sa vezi aceste probleme cu atat mai putin sa le rezolvi.

Daca Dumnezeu predestineaza tot, de la miscarea browniana a moleculelor de apa dintr-un pahar pana la cele mai intime sentimente ale omului, conceptul de pacat e un concept lipsit de sens.

Ex.

Eu ucid un om. Daca dumnezeu predestineaza tot, eu nu am facut decat sa ii respect voia lui Dumnezeu. El a hotarat ca eu sa il omor pe X, tot el a hotarat ca X sa moara de mana mea. Mai pot eu fi blamat pentru actul meu? Nu! Eu doar am facut voia divina.

#147
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Si mai e o chestie:
Luand doar Scriptura ca etalon, daca e asa un determinism absolut, cum de mai e Biblia ca un fel de dialog D-zeu-lume? Cum de nu seamana cu Coranul? Islamul e exact genul asta de determinism, si drept urmare Coranul e tot doar ordine si predici. De ce Biblia e un dialog? Logic, n-ar tre' sa fie. Poti dialoga cu unul care nu poate raspunde decat conform unei setari? E aiurea. Deci, "ceva", nu stiu ce, dar ceva, trebuie sa fie si un element care sa tina de o autonomie proprie. Nu stiu cum merge asta ca sa nu-I limiteze Lui suveranitatea, dar ceva trebuie sa fie.

#148
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 searcher-star, on 30th October 2009, 10:18, said:

Si mai e o chestie:
Luand doar Scriptura ca etalon, daca e asa un determinism absolut, cum de mai e Biblia ca un fel de dialog D-zeu-lume? Cum de nu seamana cu Coranul? Islamul e exact genul asta de determinism, si drept urmare Coranul e tot doar ordine si predici. De ce Biblia e un dialog? Logic, n-ar tre' sa fie. Poti dialoga cu unul care nu poate raspunde decat conform unei setari? E aiurea. Deci, "ceva", nu stiu ce, dar ceva, trebuie sa fie si un element care sa tina de o autonomie proprie. Nu stiu cum merge asta ca sa nu-I limiteze Lui suveranitatea, dar ceva trebuie sa fie.


aia 48:12 "Ascultă-Mă, Iacove! Și tu, Israele, pe care te-am chemat! Eu, Eu sunt Cel dintâi, și tot Eu sunt și Cel din urmă.
Isaia 48:13 Mâna Mea a întemeiat pământul, și dreapta Mea a întins cerurile: cum le-am chemat, s-au și înfățișat îndată.
Isaia 48:14 Strângeți-vă cu toții și ascultați! Cine dintre ei a vestit aceste lucruri? Acela pe care-l iubește Domnul va împlini voia Lui împotriva Babilonului, și brațul lui va apăsa asupra Haldeilor.
Isaia 48:15 Eu am vorbit, și Eu l-am și chemat; Eu l-am adus, și lucrarea lui va izbuti.
Isaia 48:16 Apropiați-vă de Mine, și ascultați! De la început, n-am vorbit în ascuns, de la obârșia acestor lucruri, am fost de față. Și acum, Domnul Dumnezeu m-a trimis cu Duhul Său.
Isaia 48:17 Așa vorbește Domnul, Răscumpărătorul tău, Sfântul lui Israel: ,Eu, Domnul, Dumnezeul tău, te învăț ce este de folos, și te călăuzesc pe calea pe care trebuie să mergi!

Eram spre treizeci de ani si in aceasta directie am inceput sa vad ceva care a inceput sa-mi schimbe viata sa-mi formeze ganditea si sa ma intareasca in trupul meu

E ceva inimaginabil la inceput lipsit de viata apoi pe masura ce incepeam sa ascult cu atentie ce-mi spunea am tot mai tare si nu stiam ce-i.
Trebuie sa va opriti din ce stiti si sa urma-ti calauzirea. Este o putere pozitiva .inimaginabil,  Moarte este inghitita de biruinta, incredibil.

Incercat-ti cuvantul Lui si intrati sub calauzirea Lui si ve-ti vedea.



Iacov 4:8  Apropiați-vă de Dumnezeu, și El Se va apropia de voi. Curățiți-vă mînile, păcătoșilor; curățiți-vă inima, oameni cu inima împărțită!1 Petru 2:4  Apropiați-vă de El, piatra vie, lepădată de oameni, dar aleasă și scumpă înaintea lui Dumnezeu.  

DSati slava lui D-zeu prin tot ce faceti,i ganditi sivorbiti

#149
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 zexelica, on 28th October 2009, 00:05, said:

In sfarsit suntem de acord cu ceva: DUMNEZEU URASTE PE PACATOSI SI IUBESTE PE AI SAI.
Bun, dar Isus a urat-o pe femeia adultera, pe care atunci o vedea prima data? Si despre care nici nu stim ca a facut dupa aia? Sau pe cruce, n-a zis "Doamne iarta-i pe ei ca nu stiu ce fac?"

#150
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 searcher-star, on 1st November 2009, 19:47, said:

Bun, dar Isus a urat-o pe femeia adultera, pe care atunci o vedea prima data? Si despre care nici nu stim ca a facut dupa aia? Sau pe cruce, n-a zis "Doamne iarta-i pe ei ca nu stiu ce fac?"


Spune-le: Pe viața Mea, zice Domnul Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă dela calea lui și să trăiască. Întoarceți-vă, întoarceți-vă dela calea voastră cea rea! Pentruce vreți să muriți voi, casa lui Israel? -
Nu fiți ca părinții voștri, cărora le vorbeau proorocii de mai înainte, zicînd: Așa vorbește Domnul oștirilor: Întoarceți-vă dela căile voastre cele rele, dela faptele voastre cele rele! Dar n-au ascultat și n-au lut aminte la Mine, zice Domnul.

Care ar fi motivul pentru care cineva sa asculte ?
Viata.
Și ce ar folosi unui om să cîștige toată lumea, dacă și-ar pierde sufletul? Sau, ce ar da un om în schimb pentru sufletul său?

Astfel dar, fraților...
să ne apropiem cu o inimă curată, cu credință deplină, cu inimile stropite și curățite de un cuget rău, și cu trupul spălat cu o apă curată.
Să ținem fără șovăire la mărturisirea nădejdii noastre, căci credincios este Cel ce a făcut făgăduința.


Și fără credință este cu neputință să fim plăcuți Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este, și că răsplătește pe cei ce-L caută.

dor daca are credinta

Cine nu crede . vorbeste de rau pe D-zeu si in gura lui nu este neadevar.

Ca unii care știți că aveți în ceruri o avuție mai bună, care dăinuiește.
nu vă părăsiți dar încrederea voastră, pe care o așteaptă o mare răsplătire!
Căci aveți nevoie de răbdare, ca, după ce ați împlinit voia lui Dumnezeu, să puteți căpăta ce v-a fost făgăduit.
"Încă puțină, foarte puțină vreme", și "Cel ce vine va veni, și nu va zăbovi.
Și cel neprihănit va trăi prin credință

Edited by husand, 02 November 2009 - 21:56.


#151
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Daca Dumnezeu predestineaza tot, de la miscarea browniana a moleculelor de apa dintr-un pahar pana la cele mai intime sentimente ale omului, conceptul de pacat e un concept lipsit de sens.

Ex.

Eu ucid un om. Daca dumnezeu predestineaza tot, eu nu am facut decat sa ii respect voia lui Dumnezeu. El a hotarat ca eu sa il omor pe X, tot el a hotarat ca X sa moara de mana mea. Mai pot eu fi blamat pentru actul meu? Nu! Eu doar am facut voia divina.



Inca nu am primit un raspuns! Zexelica....

#152
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 eu_unul, on 29th October 2009, 11:16, said:

Ti-e frica sa gandesti? Nu ma intereseaza sa stiu DOAR ce scrie in biblie si vreau sa stiu implicatiile interpretarii versetelor in viata de zii cu zi.

In speta de fata, predestinarea ridica probleme teologice imense insa tu nici macar nu vrei sa vezi aceste probleme cu atat mai putin sa le rezolvi.

Daca Dumnezeu predestineaza tot, de la miscarea browniana a moleculelor de apa dintr-un pahar pana la cele mai intime sentimente ale omului, conceptul de pacat e un concept lipsit de sens.

Ex.

Eu ucid un om. Daca dumnezeu predestineaza tot, eu nu am facut decat sa ii respect voia lui Dumnezeu. El a hotarat ca eu sa il omor pe X, tot el a hotarat ca X sa moara de mana mea. Mai pot eu fi blamat pentru actul meu? Nu! Eu doar am facut voia divina.
Tinere, tu nu poti si nu vrei sa faci decat rau. Daca faci bine, inseamna ca NU TE-A LASAT sa faci rau. Nu are nicio obligatie sa te opreasca. Este un dar, pe care il da cand, cum si cui vrea El.
Dumnezeu nu indeamna la pacat. Insa, daca nu te-a ales, te lasa cum erai: incapabil sa platesti pacatele, deci.....predestinat la iad.

Raspunsul, evident, il ai in aceste versuri pe care nu vrei sa le citesti.

Romani 9

16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

    18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

    19Dar îmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta împotriva voiei Lui?``

    20Dar, mai de grabă, cine ești tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut așa?``

    21Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaș frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară?

    22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

    23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Iar cu ucisul unui om......mai subtire, ca nu esti capabil.

Edited by zexelica, 05 November 2009 - 00:43.


#153
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Mai zexelica, actiunea lui Adam a fost predestinata sau a avut Adam liber arbitru? Daca a fost predestinata atunci Adam nu are nici o vina ca a cazut in pacat, asa a fost facut, o gresala de fabricatie.

Stiu, o sa zici ca nu suntem noi in masura sa judecam actiunile lui Dumnezeu dar daca el e drept cum poate sa faca o asemenea nedreptate? Pentru ca nu poate fi numit drept daca eu sunt pedepsit pentru o ceva ce a facut Adam care la randul lui nu a facut decat sa respecte vointa divina.
Este dumnezeu nedrept, vanitos, malefic?

#154
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 eu_unul, on 7th November 2009, 17:13, said:

Mai zexelica, actiunea lui Adam a fost predestinata sau a avut Adam liber arbitru? Daca a fost predestinata atunci Adam nu are nici o vina ca a cazut in pacat, asa a fost facut, o gresala de fabricatie.

Stiu, o sa zici ca nu suntem noi in masura sa judecam actiunile lui Dumnezeu dar daca el e drept cum poate sa faca o asemenea nedreptate? Pentru ca nu poate fi numit drept daca eu sunt pedepsit pentru o ceva ce a facut Adam care la randul lui nu a facut decat sa respecte vointa divina.
Este dumnezeu nedrept, vanitos, malefic?
Dumnezeu considera ca noi toti, in Adam, am avut liber arbitru, am putut alege binele si am ales raul. Toti.
Ce nedreptate? Am ales cu totii prost si acum facem figuri ca sa nu platim, nu? Ce atata filozofie?

#155
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 zexelica, on 8th November 2009, 18:32, said:

Dumnezeu considera ca noi toti, in Adam, am avut liber arbitru, am putut alege binele si am ales raul. Toti.
Ce nedreptate? Am ales cu totii prost si acum facem figuri ca sa nu platim, nu? Ce atata filozofie?

Mai, tu intelegi limba romana? Nu am ales pentru ca nu existam. Poti zice cel mult ca a ales ADAM PENTRU NOI.

Tu zici ca omul nu are liber arbitru si apoi zici ca omul a ales? Cum dracu daca nu a avut liber arbitru? Sau cand a avut liber arbitru?

#156
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 26th January 2009, 12:02, said:

Acel vers invata ca "in acest fel a iubit Dumnezeu lumea", prin faptul ca a facut salvarea posibila.
Din acest vers, bisericile spun ca Dumnezeu iubeste pe toata lumea, ceea ce este fals. Dumnezeu URASTE pe pacatosi, ceea ce ei ascund si ignora, predicand o Evanghelie falsa.

Am uitat sa pun si acest vers in proba biblica.

Proverbe 16

4Domnul a făcut toate pentru o țintă, chiar și pe cel rău pentru ziua nenorocirii. -

Fara liber arbitru.



Nu este falsa este eronata pe o latura prea umanista. Fals este a spune ca nu mai trebuie botez cu apa, Adunare fizica in numele lui isus , cina doar simbol etc. Ura lui Dumnezeu acum este asa     căci El face să răsară soarele Său peste cei răi și peste cei buni, și dă ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
Pai o asa ura sa tot fie. Adica are rabdare si indelunga rabdare dar pentru oameni deja asta este iubire fiindca ei ori iubesc si atunci numai trec cu vederea  ori urasc si atunci indeparteaza
Dar starea nu-i atat de grava cum o vezi tu caci Isus spune  

Așa că, ori cine va strica una din cele mai mici din aceste porunci, și va învăța pe oameni așa, va fi chemat cel mai mic în Împărăția cerurilor; dar oricine le va păzi, și va învăța pe alții să le păzească, va fi chemat mare în Împărăția cerurilor.
totusi nu-i de preferar sa ajunga cineva aici.

Asa trebuia sa se imlplineasca planul Domnului
[i] cîntați laudele Lui pînă la marginile pămîntului, voi cari mergeți pe mare și cei ce locuiți în ea, ostroave și locuitorii lor!
nprihănirea Mea este aproape, mîntuirea Mea se va arăta, și brațele Mele vor judeca popoarele, ostroavele vor nădăjdui în Mine, și se vor încrede în brațul Meu.[/i]

Dar ele Ostroavele (poppoarele) nu au atita cunoastere si totusi dau slava lui D-zeu in felul lor caci e scris

[i]Neamurile se vor duce cu grămada la el, și vor zice: Veniți, haidem să ne suim la muntele Domnului, la Casa Dumnezeului lui Iacov, ca să ne învețe căile Lui, și să umblăm pe cărările Lui! Căci din Sion va ieși Legea, și din Ierusalim Cuvîntul Domnului. [/i]

Si daca am ajuns la Ierusalim atunci cine mai ramine in picioare acolo spune ca

Și cel rămas în Sion, cel lăsat în ierusalim, se va numi sfînt, oricine va fi scris printre cei vii, la ierusalim.

Edited by husand, 08 November 2009 - 22:07.


#157
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 8th November 2009, 18:32, said:

Dumnezeu considera ca noi toti, in Adam, am avut liber arbitru, am putut alege binele si am ales raul. Toti.
Ce nedreptate? Am ales cu totii prost si acum facem figuri ca sa nu platim, nu? Ce atata filozofie?


Cum sa nu platim ? Toti mor, noles voles. Platesc cu varf si indesat.
Și după cum toți mor în Adam,

Inloc sa aduci slava lui D-zeu ai ajuns sa-l faci nedrept .
Din considerente teologice ai deschis acest topic si nu din inima curata de aceea pici in capacna fatarniciei.

Lasa  siretlicurile teologiei, armura asta inselatoare si dute calauzit de duhul dupa intelesul Duhovnicesc.


"Așa vorbește Domnul: ,Înțeleptul să nu se laude cu înțelepciunea lui, cel tare să nu se laude cu tăria lui, bogatul să nu se laude cu bogăția lui.
Ci cel ce se laudă să se laude că are pricepere și că Mă cunoaște, că știe că Eu sunt Domnul, care fac milă, judecată și dreptate pe pământ! Căci în acestea găsesc plăcere Eu, zice Domnul."

Edited by husand, 08 November 2009 - 22:45.


#158
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 eu_unul, on 8th November 2009, 19:41, said:

Tu zici ca omul nu are liber arbitru si apoi zici ca omul a ales? Cum dracu daca nu a avut liber arbitru? Sau cand a avut liber arbitru?
Am AVUT liber arbitru cu totii, in Adam. Cum? Nu stiu. In acelasi fel in care se considera ca in Hristos am platit o eternitate in iad. Poate esti tu mai destept sa explici.....

#159
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Zexe, singura explicatie e urmatoarea: Adam a ales pentru noi, Isus a platit pentru noi. Asta iunseamna ca nici tu nici eu nu am avut vreodata liber arbitru si nu am ales niciodata.Dar explicatia asta ridica iar problema unui zeu malefic pentru ca pedepseste pe toti oamenii pentru gresala unuia dar nu iarta pe toti pentru jertfa fiului sau!



Am si eu o curiozitate, pe tine nu te macina aceste chestii pe care tu le iei de bune cu toate ca nu ai nici o explicatie pentru ele?

#160
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 eu_unul, on 9th November 2009, 23:38, said:

Zexe, singura explicatie e urmatoarea: Adam a ales pentru noi, Isus a platit pentru noi.

NOI....cine? Sunt 2 categorii de noi: toti oamenii si toti cei salvati. Hristos n-a platit pt Teoctist sau coana mare, de exemplu.


Quote

Asta iunseamna ca nici tu nici eu nu am avut vreodata liber arbitru si nu am ales niciodata.
Si tu si eu, nu stiu cum, eram prezenti si am ales odata cu nea' Adam sa o ascultam pe muierea respectiva. Asta trebuie platita cu o eternitate in iad.

Quote

Am si eu o curiozitate, pe tine nu te macina aceste chestii pe care tu le iei de bune cu toate ca nu ai nici o explicatie pentru ele?
Tu din rea vointa ignori versurile explicative, numai ca sa continui cu filozofia proprie. Pt mine este suficienta Scriptura si ignor total parerea oamenilor.

#161
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

Quote

Tu din rea vointa ignori versurile explicative, numai ca sa continui cu filozofia proprie. Pt mine este suficienta Scriptura si ignor total parerea oamenilor.

Eii, cum sa ma acuzi de rea vointa? Ai uitat? Sunt incapabil sa inteleg biblia pentru ca dumnezeu mi-a impietrit inima, sunt un vas al pieirii! :lol:

Zici ca eram prezenti? Hmmm Arata versetul care arata explicit ca toti oamenii  erau prezenti la momentul savarsirii pacatului primordial.


In geneza nu zice ca ar fi creat toti oamenii deodata. Si daca am fi fost prezenti tot nu inseamna ca am ales de vreme ce nici unul din noi, in afara de Adam nu a mancat din mar.

Intreaba-te cum eram prezenti, cum am ales, cand, de ce... Piune-ti aceste intrebari si gaseste-le raspunsul


Quote

NOI....cine? Sunt 2 categorii de noi: toti oamenii si toti cei salvati. Hristos n-a platit pt Teoctist sau coana mare, de exemplu.

Pentru ei de ce nu? Doar si ei au fost prezenti, si ei au pacatuit odata cu Adam.

Revin cu intrebarea, pe ce criteriu face Dumnezeu/Isus selectia?

#162
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Eii, cum sa ma acuzi de rea vointa? Ai uitat? Sunt incapabil sa inteleg biblia pentru ca dumnezeu mi-a impietrit inima, sunt un vas al pieirii!
Si daca ai fi homosexual, nu ai fi din vina lui Dumnezeu. Cu reaua vointa la fel: nu te-a binecuvantat ca sa nu ai rea vointa. Nu ca esti bun tu sau eu.

Quote

Zici ca eram prezenti? Hmmm Arata versetul care arata explicit ca toti oamenii erau prezenti la momentul savarsirii pacatului primordial.

1 Corinteni 15
22Și după cum toți mor în Adam, tot așa, toți vor învia în Hristos;


Quote

Intreaba-te cum eram prezenti, cum am ales, cand, de ce... Piune-ti aceste intrebari si gaseste-le raspunsul
Ti-am mai raspuns, insa nu retii: NU STIU CUM SI NICI NU AM GASIT EXPLICATIA INAFARA DE COMPARATIA CU CEI SALVATI CARE SUNT CONSIDERATI PREZENTI CU HRISTOA IN IAD PT PLATA PACATELOR.

Cea mai buna treaba este sa studiezi cu mielul si tapul din VT si sa vezi paralela. Mura in gura nu o sa-ti dau  :D

Quote

Pentru ei de ce nu? Doar si ei au fost prezenti, si ei au pacatuit odata cu Adam.

Revin cu intrebarea, pe ce criteriu face Dumnezeu/Isus selectia?
Cine nu este ales, nu are pacatele platite. Deci, automat, neputand plati, este destinat judecatii.

Selectia se face pe criteriul ca toti nu merita nimic si se respecta principiul sortilor. Singura explicatie valabila. In VT se arata ca asa se poate vedea pe cine alege Dumnezeu.

Romani 9
16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

    18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

Deci, suveran: face exact ce vrea El, fara sa dea explicatie de ce vrea asa.
Oricum, nu ma voi avanta in discutii filozofice, ci numai strict biblice.

Edited by zexelica, 11 November 2009 - 10:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate