Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Declansatoare wireless pentru blitzuri

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#163
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Deci vrei doua surse de lumina radio TTL capabile HSS. Momentan ai avea doar o sursa respectiv 430EX II.
1.Cam la ce suma te-ai gandit sa bagi in trigger si al doilea blitz?
2.De ce te-ai gandit si la situatia cu unul din blitzuri on camera?
3. YN 622 iti rezolva situatiile descrise dar ideal ar fi sa ai 3 buc (transceiver) si pentru a lucra cu ambele blitzuri off camera
Oricum sunt ceva solutii si mai pragmatice ca YN568 EX II+YN622

Edited by nenis, 30 March 2014 - 04:16.


#164
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
1. Suma nu are importanta prea mare atata vreme cat e rezonabila pentru rezolvarea situatiei date.
2.-3. De regula as avea nevoie de un flash puternic, GN mai mare decat la 430 EX II (care are GN = 43), ETTL-2, cu HSS, care sa poata lucra pe camera (deci fara trigger RF), dar mai degraba la distanta (deci cu trigger RF capabil ETTL-2 si HSS. Declansare neaparat RF, IR nu merge fiabil in mediul tinta. E vorba de evenimente sportive in sala sau in aer liber. Modificator numai difuser pe blit, eventual cu gel - pe astea le am. Alte farafastacuri nu-si au rostul si nu se pot implementa in situatiile imaginate de mine. Daca sperai ca m-am dedulcit la foto de studio - te dezamagesc Posted Image
Daca tot am nevoie de trigger RF, si avand 430 EX II, m-am gandit sa am la dispozitie si o a 2-a situatie, cu blitul mare/YN-622C pe camera iar 430 EX II/YN-622C la distanta.
As putea adauga intr-adevar inca un YN-622C ca sa am atat blitul mare cat si cel mic la distanta, dar nu stiu daca chiar imi trebuie. Si n-am verificat daca 3x YN-622C functioneaza ca 1x Tx cu 2x Rx. Dar nu conteaza intrucat nu cred ca iau 3x triggere.

La ce solutii alternative te gandesti?

#165
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
S-a marcat.

#166
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Mergeti linistiti pe YN-622 (Canon sau Nikon), functioneza perfect. E un tip pe forumul Nikonisti care aduce noi si f rezonabil ca pret. In seara asta mi-au ajuns 4 bucati (Nikon) si sunt f incantat ce pot face cu un master montat pe transmitator.

#167
ruscristianionel

ruscristianionel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2014
Salut ,
Ce parere aveti de Phottix Strato II Multi-5-in-1 ? Credeti ca ar fi compatibil cu Canon 6D si 430EXII ? In aceeasi bani am mai gasit ceva de la Yongnuo dar nu prea stiu multe despre firma aceasta ...

#168
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Nu e TTL deci nu e bisnis. TTL ala e pass through adica poti folosi peste transmiterul de pe aparat un blitz in TTL. E un trigger bun dar manual si cu functii necesare cand lucrezi cu multe blitzuri (deci multe receivere) pe grupuri. Ca sa declansezi pe manual un blitz e suficient si un trigger petarda de 20 de dolari. Pentru tine ce maibuna varianta este sa cumperii doua tranceivere Yongnuo   622 la 70 de coco. TTL al e bun in primul rand pentru posibilitatea de a schimba puterea blitzului  radio pe M . Frunzareste topicul asta si o sa gasesti info la greu . AM vazut si Pm . La multi ani!!!! La multi ani si forumistilor fotografi de pe Softpedia..

#169
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
http://www.f64.ro/yo...l-pt-canon.html plus tot bltzurile lor. Merg de nu au treaba

#170
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
s-a cam rezolvat dilema cu transmiterul asta si cu 3-4 blitzane.560III..  Cu  3-400 de coco esti boss luxos..

#171
catasix

catasix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.03.2007
Buna! Vreau sa declansez un blitz de studio de pe un blitz Nissin MG8000 Extreme (are wireless). Ce receptor sa caut?

#172
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
:)) Tare asta. Nu poti declansa un blitz de studio, care merge doar in manual, cu MG8000 nici prin impulsuri optice, nici prin radio, si nici printr-un receiver interpus. MG8000 controleaza alte blitzuri Nikon sau Canon, dupa caz, dar pentru un blitz de studio ai nevoie de un set banal de transmitator si receptor radio. Asa ceva costa intre 250 si x Ron. Iti recomand Phottix Strato II pentru ca poti comanda si blitzul de studio si iti merge prin TTL si MG8000-ul montat pe aparat.

#173
marius6006

marius6006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2008
Am si eu o dilema am un 6d si 2 blituri nikon sb600 le folosesc cu un set de youngnuo de 2 recivere RF-602RX si un transmiter RF 600TX(setul este pentru montura NIKON) imi merg binentels in manual dar viteza maxima de sincronizare e 1/125 la un 1/160 apare o mica dunga neagra sa zic ca ar fi si nu ar fi utilzabile la viteza asta.
Acuma eu as vrea sa cumpar  2 recivere si un trnsmiter sa le pot folosi in combinatia asta(6D+2SB600) macar pana in 1/250 sa zicem ca nu am nevoie de HSS si nici TTL ce-mi recomandati?
Vreu sa pastrez SB 600 CARE SUNT APROAPE NOI nu am buget sa iau alte blituri.
Ce mi s-a parut ciudat am testat pe un crop 70D si timpul de sincronizare este mai mare la 1/160 merge perfect si la 1/200 se comporta ca si 1/160 pe 6d deci merg cu o treapta mai mare la sincronizare e normal?

Ma gandeam sa cumpar Yongnuo YN-622 stiu ca nu o sa le pot folosi nici HSS si nici TTL dar macar manual si sa pot regla puterea bliturilor fara sa ma duc la blit,nu stiu daca mi se merita totusi sa le iau.

#174
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Nu e nimic ciudat. 6D la viteza aia se sincronizeaza cu blitz-ul pt ca e full frame deci are senzorul mai mare. Niciuna dintre variante nu te va ajuta sa sincronizezi la viteza mai mare. Doar utilizare TTL cu HSS blitz-uri Canon dar nu e niciun bisnis pt ca puterea va fi diminuata la 1/4 din maxim. In alta ordine de idei la lucrul cu blitz-uri, timpul de expunere de pe aparat nu (prea) conteaza  (conteaza doar daca iei in calcul si lumina ambientala in economia cadrului.).

Edited by nenis, 19 August 2015 - 13:59.


#175
marius6006

marius6006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2008
Ma gandesc sa cumpar un youngnuo 603 II sa-l folosesc ca transmiter pe 6D iar recivere pt cele doua sb600 cele pe care le am(RF-602RX) nici asa nu as urca mai mult viteza de expunere?
Mai am si un blit Canon 430 II care la fel doar pana-n 1/125 sincronizeaza perfect cu setul yungnuo de mai sus pe 6D,dar blitul asta il folosec pe aparat nu-l pot tine sus pe stative nu ar trebui sa mearga cu timpi mai mici de expunere? producatorul zice ca pana n 1/250 merg dar la mine YUNGNUO e de Nikon asta sa fie problema sunt pini alcumva? sau nu merge nici cu YUNGNUO de Canon

Iau in calcul miscarea subiectilor + doful din cadru

Edited by marius6006, 19 August 2015 - 14:42.


#176
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Nici cu cele mai smechere triggere  sau  cu cele mai smechere blitz-uri nu merge mai bine de 1/180 cat zice producatorul aparatului .  Pune  430 II pe aparat si asa afli viteza maxima de sincronizare si asa o sa realizezi ca si daca schimbi triggerele mai bine de atat nu se poate . Mai bine aprofundeaza ce ti am zis cu timpul de expunere si cum influenteaza acesta rezultatul final cand lucrezi cu blitz uri. Asa o sa afli ca blitz-urile au propriul lor timp de  descarcare/ iluminare si ca la speedlight este indeobste foarte scurt ca de aia le zice speedlight.

#177
marius6006

marius6006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2008
Cu blitu pe apartat pot sincroniza la viteze f mari

#178
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
mai mari de 1/180  sigur nu , doar ca nu observi ca dupa aceea trece pe HSS si HSS pe TTL inseamna ca blitz ul declanseaza de mai multe ori pe aceeasi expunere . Dezactiveaza HSS de pe blitz ca sa observi asta.

Edited by nenis, 19 August 2015 - 20:24.


#179
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
6D stie de hss?

#180
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
MIRCEA BASESCU: Stie ma! Crezi tu ca nu stie!!!! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate