Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4487 replies to this topic

#3313
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
edit...

Edited by edy_wheazel, 13 April 2019 - 15:21.


#3314
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

 titoo, on 13 aprilie 2019 - 15:13, said:

Atunci urmatoarea intrebare ar fi, ce inseamna "uzate" pentru tine, probabil atunci cand ajungi la suportul din plastic de care e lipita "piatra". Cu o piatra care nu mai e perfect plana mai mult strici taisul.

Exact ca la placutele de frana, daca mai ai "carne" inseamna ca mai poate fi folosita. Dupa tine cand ar trebui sa o arunc dupa o uzura de 10% sau 50% sau 75%?
Pai perfect plana este cand o cumperi. Dupa ce ai ascutit un cutit nu mai este perfect plana. Nu de aceea trebuie frecata de o piatra cu rugozitate mai mare, pentru ai reface cat de cat planeitatea?

#3315
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Tu faci de fapt o întreținere a tăișului pentru niște cuțite moi. Spui asta și omul înțelege dacă sunt sau nu pentru el. Uite aici mai jos un caz concret, nu ipotetic. Cunoști oțelurile și cum sunt geonetriile acelor cuțite?
Dar ce câștig dacă îți dau cuțitul meu și cu pietrele alea nu-l ascuți? Deloc. Ajungi la plastic.
Nu trebuie să le arunci, ci să înțelegi că cineva poate avea la început opțiunea să știe mai bine și să ia niște plăcuțe diamantate pentru zona de jos. Prețul? S-ar putea să fie cu surprize.

 Amaryl, on 12 aprilie 2019 - 23:21, said:

Cuțitele sunt 3 cu grind in V și unul mai mic cu grind concav, așa zisul hollow.
Să înțeleg că nu sunt bune acele zokura.
Ok, placi diamantate, dar cu ce grituri sa iau ?

99% dintre cele duble sunt 400/1000. Dar mai există niște plăci subțiri cu multe granulații. Se prezintă foarte bine rezultatele lor. Dar îți trebuie o bază pe care să le pui. Prețurile sunt complet neglijabile inclusiv pentru cele mari și sunt multi funcționale. Mă uit la ei și-ți trimit niște sugestii. Deși ăștia au început să trimită în vamă și produsele expediate din depozitele europene. Două chestii au chinezii ok. Plăcile diamantate și pietrele naturale. Sunt și ieftine toate.

Pietrele King nu sunt atât de moi, dar problemele sunt altele. Cei mai mulți nu înțeleg cum funcționează pietrele tradiționale japoneze. Toate. Cât le trebuie apă și faptul că ascute abrazivul desprins, nu forța. Iar la King de exemplu, abravizul ăla ascute orice oțel. Cazuri concrete am multe.
Partea proastă este că dacă mergi numai pe pietre beton, la alea de finish iese nimic. Japonezii nu-s fraieri. De asemenea dacă ajungi la oțeluri mai fine, nu reușești să faci un tăiș corect consolidat.
Alegerea depinde în mare măsură de nevoi. Ce contează este să înțelegi perspectivele acelor nevoi.

#3316
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Pai in postul meu nr. 3305 am zis clar ca ascut cutitele pentru uzul propriu. Nu am zis ca mesteresc cutite de la zero. Ca utilizator al unui cutit cand zic "ascutit" ma refer normal la intretinerea lui nu la ascutirea lui dupa ce a fost forjat. Sunt fabrici care se ocupa de treaba asta.

#3317
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
@Danrogo2001
Un tais foarte uzat necesita ascutire, se incepe cu o piatra grosiera si se continua pana la cea mai fina, un tais care inca taie necesita doar intretinere....lucru pe care il faci tu. Exemplu cu placutele de frana nu e tocmai nimerit, pentru ca placutele de frana capata o uzura uniforma, pe intreaga suprafata, in timp ce pietrele de ascutit se uzeaza neuniform. Ideal e ca pietrele sa fie verificate si planeizate daca este cazul, ori cele pe care le folosesti necesita planeizare dupa fiecare utilizare. Planeizarea o faci mai usor cu smirghel , ideal cel de apa.

@c6t9
Sunt si pietre japoneze de duritate mare, diferite de King. Personal folosesc Sigma Select2 si Shapton, sunt multi bani dar merita. Mentionez ca stiu sa folosesc corect o piatra sau alta , nu pun presiune pe cutit.

#3318
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Pentru uz personal sunt toate. Doar că sunt cuțite și cuțite.
Unii producători serioși, specifică comportamentul pietrelor pentru o serie de aliaje și durități. Boride are datele cel mai bine clasificate, dar mai sunt și alții, inclusiv rușii fac asta.

titoo, Sigma Select II 1000 este ceva mai moale, fiind și mai poroasă. Culmea, dacă citești pe net, este una dintre pietrele despre care se plâng toți că nu stă dreaptă. Motiv pentru care nu o recomandă nimeni și toți sugerează următoarea piatră. Eu nu m-am lovit de treaba asta. De asemenea dacă nu te-ai lovit de asta, e foarte posibil să o folosești corect, conștient sau nu. A mea are câțiva ani deja.

La Shapton, în general pietrele sunt tari. Mai ales Glass. Am toată seria HR până la 16k. Problema este că nu poți finisa pe ele anumite aliaje sau construcții. Au fost și ei conștienți de asta și au mai scos niște variante mai moi. Mai mult decât atât, versiunile noi (abia ce-am desfăcut câteva), sunt diferite de cele vechi. Au mai multe particule moi decât înainte.
Problema pietrelor este că sunt gradate numai după grit și eventual dacă se pun în apă sau numai se stropesc. În rest, o serie de elemente esențiale în comportamentul pietrelor, nu sunt menționate de către producători. Asta face ca atunci când te uiți după o piatră, să existe o doză de noroc în achiziționare. Nu știm cât de poros este compusul, nu știm natura abrazivului în combinație cu adezivul folosit (apropo, Sigma nu folosește adeziv), nu știm natura pastei abrazive în combinație cu suprafața pietrei, nu știm cum răspunde la presiune cu diverse oțeluri etc. Sunt aliaje la care dacă apeși foarte tare, merge mai prost și aliaje la care dacă apeși la fel de tare, piatra devine super agresivă și poți rata bevelul dorit până îți dai seama.
Cea mai mare tare piatră pe care am întâlnit-o vreodată, de apă (chiar soaking stone), este de la Chroma. La 1000 grit declarat, este atât de tare încât eu după multe sesiuni nici măcar n-am reușit să iau scrisul. N-am mai întâlnit așa ceva la nicio altă piatră. Evident că în general este lentă. Aproape că merge folosită ca piatră unică. Fiind atât de tare, și lustruiește într-o oarecare măsură.

#3319
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008

 pawn, on 11 aprilie 2019 - 20:29, said:

...nu, nu vreau ceva ptr uz profesional (desi am o cunostinta interesata de un set ptr restaurantul lui). e ceva mai banal: caut ceva mic (dimensiunile mele favorite la cutite incap intre 12-16 cm) ptr taieturi fine & precise pe chestii usoare (piept pasare, legume, fructe) ...
Ti-as recomanda un japonez(MAC), un european(Messermeister) sau de ce nu? unul ceramic(nu neaparat Kyocera).

#3320
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Am primit o întrebare. De ce Boride dă informațiile alea? Pentru că de fapt Boride produce abrazivi la o scară mult mai mare și aplicabilitatea lor este direct condiționată de o serie de informații. Cei care au nevoie, își privesc diferit produsele.

Interesant este faptul că multe principii pot fi împrumutate și în oala noastră.

https://www.borideab...ningBasics.aspx

Ok, cu adaptarea de rigoare, dar principiile rămân.

Am folosit Boride pentru ascuțit și finisare.

Dacă îmi aduc bine aminte, KME a renunțat să mai ofere pietrele normale în pachetul standard, pentru că utilizatorul tipic al sistemului avea de obicei oțeluri peste randamentul optim al acelor pietre și numărul de plângeri era foarte mare.

#3321
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

 c6t9, on 13 aprilie 2019 - 17:34, said:



titoo, Sigma Select II 1000 este ceva mai moale, fiind și mai poroasă. Culmea, dacă citești pe net, este una dintre pietrele despre care se plâng toți că nu stă dreaptă. Motiv pentru care nu o recomandă nimeni și toți sugerează următoarea piatră. Eu nu m-am lovit de treaba asta. De asemenea dacă nu te-ai lovit de asta, e foarte posibil să o folosești corect, conștient sau nu. A mea are câțiva ani deja.


Corecta remarca, am fost surprins cand am constatat "proprietatiile" celei de 1000, am si vandut-o la scurta vreme dupa achizitie...pentru ca nu-mi plac pietrele care necesita planeizari prea dese.

#3322
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Ce faci cand esti in vacanta si vrei totusi sa gatesti? Te duci la un magazin chinezesc si iti iei un cutit chef cu 3 euro, fiindca ce ai gasit in apartamentul inchiriat e folosibil doar pentru curatat ceapa, usturoi si decorticat creveti. E folosibil o luna, maxim doua? Este. Iti faci treaba cu el? Ti-o faci.

Attached Files


Edited by Aprilia, 19 April 2019 - 16:00.


#3323
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Aprilia, on 19 aprilie 2019 - 15:55, said:

Ce faci cand esti in vacanta si vrei totusi sa gatesti?

Iti duci cu tine un Opinel nr.10 :D

#3324
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 edy_wheazel, on 20 aprilie 2019 - 10:24, said:


Iti duci cu tine un Opinel nr.10 Posted Image

Nooo, ca mie imi trebuie cutit mare, nu brisca :D

#3325
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

 Aprilia, on 20 aprilie 2019 - 23:38, said:


Nooo, ca mie imi trebuie cutit mare, nu brisca Posted Image
Opinel nr. 10 nu e tocmai brisca, ideea e alta, ca daca te-ai obisnuit sa manuiesti un cutit chef greu il mai lasi din mana in favoarea unuia "clasic".

#3326
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
asta crezi tu, dar in realitate folosesti minim 3cutite, fiecare cu rolul lui.
(eu folosesc un cleaver)

Edited by arg, 21 April 2019 - 10:55.


#3327
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 21 aprilie 2019 - 10:54, said:

asta crezi tu, dar in realitate folosesti minim 3cutite, fiecare cu rolul lui.
(eu folosesc un cleaver)
Si pe care il folosesti cel mai mult ? Eu doar le ascut si le folosesc rar, ca nu-mi place sa gatesc. Si da, de regula se folosesc 3 cutite dar se foloseste preponderent cutitul chef.

#3328
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
la diverse, de sacrificiu
https://www.emag.ro/...4/pd/DPXYQBBBM/

iar la maruntit cleaver-ul de la ikea

#3329
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 arg, on 21 aprilie 2019 - 10:54, said:

asta crezi tu, dar in realitate folosesti minim 3cutite, fiecare cu rolul lui.
(eu folosesc un cleaver)
Eu doar doua: chef si unul mic, cu lama de vreo 10 cm - la curatat una, alta de regula, dezosat si de fapt la orice nu pot face cu chef-ul. Din cand in cand folosesc un cutit pentru branza, unul pentru pizza, unul special de curatat legume, unul pentru paine, insa pe o insula pustie :D as supravietui cu cele doua plus unul vanatoresc, evident :D ori cu un briceag :D

#3330
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Obisnuiesc sa gatesc si cand merg in concediu; Anul asta o sa petrec 3 saptamani prin diferite zone ale tarii. Vreau sa iau cu mine 3-4 cutite, nu pot deloc sa ma descurc cu ce gasesc prin sertarele altora. Voi cum le transportati? Exista o husa sau ceva special?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate