Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4487 replies to this topic

#2809
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Dacă e numai un experiment, poți căuta un set și mai ieftin, până în 100 de lei. Nu vei observa cine știe ce diferențe. Oțelul e moale, dacă le folosești și ascuți la ele, se va consuma repede lama, dar la final știi ce îți trebuie și cumperi un cuțit bun la care pui diferența aia de bani. La 150 de lei sau mai mult, pui încă 100-150 și iei un cuțit de-o viață din oțel foarte bun, ba ar fi soluții și mai accesibile.

#2810
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ca si la pantofi, testezi pana gasesti ce-ti place

#2811
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Mie mi se par ca se tocesc greu toate cutitele, daca le ascuti pe piatra. Pe dispozitiv electric se tocesc repde, intradevar. Eu as vrea sa scap de cele ieftine ca sa-mi pot cumpara ce-mi place. Cum arata, pentru voi, un cutit tocit pe care trebuie sa-l arunci?

#2812
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
am mai scris pe aici ca in perioada asta sunt la promotie la benzinariile mol cutite fiskars norr, arunca un ochi si la ele, poate iti plac. cu reducerea de la mol as spune ca sunt la un pret bun, ca dealtfel, mie personal, fiskars imi par cam scumpe pt calitatea lor. iarasi ma risc sa afirm ca cele din seria asta isi merita banii la categoria nu foarte scump dar cu care-ti faci treaba in conditii decente. le gasesti la auchan si sunt ceva mai ieftine decat pe site-ul ala.

Edited by Fane, 25 July 2017 - 19:56.


#2813
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,234
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdcubist, on 25 iulie 2017 - 10:38, said:

O recomandare pentru un set de cutite pentru uz casnic, fara pretentii exagerate.
Are cineva experienta cu lamele chinezesti 7CR17 stainless steel si marca xyi
sau o alegere mai sigura ar fi setul arcos duo.

Pret asemanator ptr ambele, ptr un set de 6 cutite, in jur de 250 ron.
https://www.olx.ro/o...html#4461ddc0be , sunt cutite mai mult decat decente pentru pretul cerut.

#2814
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

Quote

Acelasi otel (X50CrMoV15) cu al cutitelor Victorinox,Dick,Zwilling.

Nu chiar :)

#2815
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,234
  • Înscris: 19.03.2007

View Postc6t9, on 25 iulie 2017 - 20:38, said:

Nu chiar Posted Image
Spuneam ca sunt peste chinezariile care se gasesc pe piata sub diverse denumiri si ICEL au un raport calitate pret foarte bun.

#2816
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ah, era ceva din anunț. Nici nu m-am gândit la altceva.

#2817
dcubist

dcubist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.12.2012
Am incredere in calitatea produselor de la icel, arcos, victorinox, raport pret calitate. din ce am citit pe acest forum si prin alte parti, nu prea ma atrage manerul de plastic proflex. as prefera un maner de lemn
Cei drept in bugetul meu nu le poti avea pe toate aspect si calitate.
Multumesc ptr sfaturi .caut de la inceputul anului o oferta la Zwilling, dar nu ma atras nimic pana acum
Poate o sa maresc bugetul si o dau comanda de pe amazon

https://www.amazon.c...o/dp/B000UP8CYG

Edited by dcubist, 26 July 2017 - 09:44.


#2818
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Poti sa iei linistit Tramontina(mai scump sau ieftin), au cutite f.bune la preturi decente.

#2819
campan

campan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 02.02.2010
si Opinel au cutite de bucatarie cu miner de lemn

#2820
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Ce pietre de ascutire recomandați, granulație și marca, gama entuziasm?

#2821
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postdcubist, on 26 iulie 2017 - 09:43, said:

Am incredere in calitatea produselor de la icel, arcos, victorinox, raport pret calitate. din ce am citit pe acest forum si prin alte parti, nu prea ma atrage manerul de plastic proflex. as prefera un maner de lemn
Cei drept in bugetul meu nu le poti avea pe toate aspect si calitate.
Multumesc ptr sfaturi .caut de la inceputul anului o oferta la Zwilling, dar nu ma atras nimic pana acum
Poate o sa maresc bugetul si o dau comanda de pe amazon

https://www.amazon.c...o/dp/B000UP8CYG

Are cine să ți-l aducă de acolo? Ăștia nu trimit direct. Ultima dată când am adus ceva similar, a avut 5kg și nu a fost tocmai ieftin.

#2822
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,234
  • Înscris: 19.03.2007

View Postromikatm, on 26 iulie 2017 - 13:51, said:

Poti sa iei linistit Tramontina(mai scump sau ieftin), au cutite f.bune la preturi decente.
Mie nu mi se par stralucite. Am avut in schimb unul otel carbon, cumparat prin "95, ala avea cu adevarat un otel de calitate dar ruginea extrem de repede.

#2823
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006

View Postargentum, on 02 mai 2017 - 04:48, said:



View Postcampan, on 02 mai 2017 - 13:42, said:



View PostFane, on 02 mai 2017 - 14:47, said:



A ajuns si aveti dreptate, pare o panarama Posted Image
Ma asteptam la ceva mai solid, ergonomic. Jale

Au inclus si o piatra de ascutit, e exact ca aia cu care dadeam pe coasa la camp.

#2824
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Asta e. Și eu și ceilalți încercăm să ajutăm cât de mult permite și partea "adversă". Dar poate e bine și așa, e totul din procesul de învățare, o etapă importantă. Vezi ce scoți din ele, eventual cu pietre bune sau la cineva care înțelege ce-i acolo. Poate ai noroc.Am lucrat cu o sumedenie de cuțite. Din unele nu se poate scoate mare lucru, indiferent de metoda abordată. Sunt mai mult un chin lent pe termen lung. Îți înțeleg dezamăgirea. Apreciez faptul că ai scris.

În altă ordine de idei, mi-am mai făcut o dambla zilele astea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JtfN9azK6xE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

N-am filmat exact operațiunea pentru că în caz de ceva, nu mi-aș fi dorit ca moartea mea să fie atât de explicită. Aproape glumesc, dar a fost fără repetiție sau pregătire, nici măcar pentru cuțit. Cică am mâini sigure, dar... Shit happens.

#2825
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postdcubist, on 26 iulie 2017 - 09:43, said:

Am incredere in calitatea produselor de la icel, arcos, victorinox, raport pret calitate. din ce am citit pe acest forum si prin alte parti, nu prea ma atrage manerul de plastic proflex. as prefera un maner de lemn
Cei drept in bugetul meu nu le poti avea pe toate aspect si calitate.
Multumesc ptr sfaturi .caut de la inceputul anului o oferta la Zwilling, dar nu ma atras nimic pana acum
Poate o sa maresc bugetul si o dau comanda de pe amazon

https://www.amazon.c...o/dp/B000UP8CYG


am cutite din aceasta gama si sincer nu ma impresioneaza. cred ca e mult placebo la cei ce spun ca sunt super cutite. nu sunt petarde, dar nici sa le recomand. sunt undeva la mijloc. nu as face un efort sa le cumpar.
mai bine cumpara un singur cutit si bun.

View PostSef-chenko, on 29 iulie 2017 - 14:32, said:

A ajuns si aveti dreptate, pare o panarama Posted Image
Ma asteptam la ceva mai solid, ergonomic. Jale

Au inclus si o piatra de ascutit, e exact ca aia cu care dadeam pe coasa la camp.

nu fii dezamagit, piatra poate ca este ok. nu sunt prea multe chestii care pot sa fie rele la o piatra de coasa. nu glumesc, chiar vb serios

Quote
Acelasi otel (X50CrMoV15) cu al cutitelor Victorinox,Dick,Zwilling.

View Postc6t9, on 25 iulie 2017 - 20:38, said:

Nu chiar Posted Image

am scos de la naftalina un cutit ce nu am apucat sa'l folosesc, cu acest otel. un no name, facut in portugalia daca nu ma insel. lung de vreo 18-20cm, il foloseam la feliat fripturile mari, dar apoi am luat un set dedicat pt feliere si asta a cazut in uitare.
l'am ascutit un pic, repejor pe piatra amu vreo 2 saptamani si l'am bagat la bucatarie. desi imi plac cutitele cu lama f lata gen santoku si chiar folosesc clever in bucatarie (nu'mi place lama germana tip chef), iar asta e total la polul pus fiind lung si drept, approx 3cm lat, am fost placut impresionat de el
mi'am placut si otelul, s;a ascutit destul de repejor, tine la tavaleala si imi place cum merge.

#2826
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,234
  • Înscris: 19.03.2007
A sosit " bijuteria " :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate