Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4487 replies to this topic

#2845
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Da. Trebuie ales cu grijă. Cred că am mai spus că am căutat ceva până am găsit unele ok.

#2846
ionelmsn

ionelmsn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 01.06.2009
Buna,
Va rog, imi poate explica si mie cineva care este diferenta dintre  Professional S - Zwilling si Professional S - Zwilling cu acea eticheta sau nu stiu cum sa-i zic, marcaj pe maner?
O fi diferenta mare calitativa intre unele si celalalte? Multumesc anticipat!

#2847
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Presupun că vorbești despre Zwilling Professional S și (Zwilling) Henckels Twin Professional S. Ambele făcute în Germania. Este aceeași firmă evident. Este același oțel. Nu e chiar nouă chestia asta. Cred că încă o dorință Henckels de a mai amesteca lucrurile, ca și la Miyabi, când schimbarea indicativelor a dus la o confuzie de moment. Am mai primit întrebări legate de asta.

#2848
ionelmsn

ionelmsn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 01.06.2009
c6t9 iti multumesc, am comandat pe amazon.de setul de trei bucati Zwilling Professional S la 80 si ceva de euro cu livrare in Germania (am pe cineva acolo), am avut posibilitatea de a alege intre mai multe produse Zwilling si sper sa fi facut alegerea buna. Abia astep ziua de marti sa le primesc. Stima!

#2849
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Fain. Să te bucuri de ele! Ai PM.

#2850
campan

campan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 02.02.2010
la Zwilling fiind acelasi otel (in afara de ceva cutite de alea mai "exclusiviste" pe care le mai produc), cel mai bine e sa te orientezi dupa ergonomie. am mai mentionat pe aici, cel mai mult de la ei mi-au placut Twin Pollux in ce priveste ergonomia

#2851
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ce mi s-a părut mereu ciudat este că la seria Pro oțelul se simte diferit, se aude diferit, arată diferit, se ascute diferit, se comportă în timp diferit. Zwilling este destul de răspândit, de popular, poate dintre numele cât de cât sonore, cam cel mai popular pe la noi, dar și prin alte părți. Am întâlnit de exemplu acum de curând în Franța tot seria Pro, în defavoarea altora. E drept că și au prezență pe piață, unde de exemplu Victorinox este foarte rezervat, deși eu am avut rezultate bune cu produsele lor.

#2852
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Daca imi cumpar o lama de cutit de pe ebay (doar lama), gasesc in bucuresti pe cineva care sa-mi faca si puna plasele?

#2853
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 don_dannielo, on 27 septembrie 2017 - 19:36, said:

Daca imi cumpar o lama de cutit de pe ebay (doar lama), gasesc in bucuresti pe cineva care sa-mi faca si puna plasele?

sunt cateva grupuri de pasionati pe facebook care se ocupa cu faurirea de cutite si te pot ajuta.  daca nu te descurci pm me.

#2854
campan

campan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 02.02.2010
e mai simplu sa pui niste plasele decit sa cumperi pe e-bay. cel putin pt mine :)

#2855
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007
A sosit si fratiorul mai mic Posted Image .

Printre altele, am vazut la Metro tocatoare din arbore de cauciuc, la un pret foarte bun (42 lei) . Se mai gasesc cutite Horeca ,imi par pe aceeasi treapta cu Fiskars dar la un pret mai mic.

#2856
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Am observat că s-au scumpit. Mi-a trebuit acum 1-2 zile unul și era cu vreo 30€ peste ce știam. O să am de făcut iar vreo 5 cuțite. Să văd când.

#2857
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

 c6t9, on 03 octombrie 2017 - 09:08, said:

Am observat că s-au scumpit. Mi-a trebuit acum 1-2 zile unul și era cu vreo 30€ peste ce știam. O să am de făcut iar vreo 5 cuțite. Să văd când.
La ce faci referire ?

#2858
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
F521/F522 - au sărit bine față de ce știam nu cu mult timp în urmă.

#2859
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

 c6t9, on 03 octombrie 2017 - 09:31, said:

F521/F522 - au sărit bine față de ce știam nu cu mult timp în urmă.
Eu am luat F-503 si F-801 cu 305 lei respectiv 235 lei. Preturile mi se par foarte bune,lucru rar intalnit in Romania e faptul ca pe ebay preturile sunt mai mari , fara sa luam in calcul transportul.

#2860
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Nu există la noi. Îmi spusese japonezul cam acum 2 luni că seriile noi au alt preț, dar speram să mai găsesc ceva stoc din seria precedentă.

#2861
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007
Seriile pe care le cauti tu nu sunt pe stoc in Romania, dar au altele, inclusiv modelele in 63 de straturi.

#2862
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Alea îmi trebuie. Sper să rezolv totuși.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate