Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4487 replies to this topic

#2791
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

View Postc6t9, on 11 iulie 2017 - 16:51, said:

Da. Ce vrei să știi?
Cum stau la capitolul ergonomie, echilibrare, rezistenta taisului ? Comporativ cu Wusthof Classic care mi se par excelente .

#2792
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Tojiro sunt foarte agile în general. Unul dintre cuțitele mele preferate de la ei este Western Deba de 240, care e un cuțit relativ mare și greu și tot are o agilitate specifică.  Cu altele mai mici nici nu zic că tai cu ceva.

Sunt gândite, echilibrate pentru priza pinch evident - îmi scapă alt cuvânt acum, dar sigur știi despre ce vorbesc. Am mai folosit ceva japonez mai accesibil cu aceeași filosofie în construcție, de 270mm, Gyuto, situat undeva între Tojiro Gyuto și Western Deba și am rămas cu aceeași impresie pozitivă.

Dacă ascuți corect, numai piatră, consolidare etc., ia o lamă superbă, care rezistă foarte bine și se întreține ușor.

Pentru VG10 aș zice că predispoziția la ciupituri, ciobire, cum vrei să îi zici, este redusă. Ajută și faptul că există straturile protectoare.

Cred că aici ar fi punctul sensibil față de ce ești obișnuit. Ascuțit, întreținut, utilizare. Ar trebui să știi tu dacă geometria de Gyuto cu lipsa gărzii sunt plusuri ori minusuri față de ce ai, dar anticiparea celorlalte, dacă nu ai mai făcut, e dificilă.

PS. 3 erori tapatalk... Pfff...




#2793
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

View Postc6t9, on 11 iulie 2017 - 18:23, said:

Tojiro sunt foarte agile în general. Unul dintre cuțitele mele preferate de la ei este Western Deba de 240, care e un cuțit relativ mare și greu și tot are o agilitate specifică.  Cu altele mai mici nici nu zic că tai cu ceva.

Sunt gândite, echilibrate pentru priza pinch evident - îmi scapă alt cuvânt acum, dar sigur știi despre ce vorbesc. Am mai folosit ceva japonez mai accesibil cu aceeași filosofie în construcție, de 270mm, Gyuto, situat undeva între Tojiro Gyuto și Western Deba și am rămas cu aceeași impresie pozitivă.

Dacă ascuți corect, numai piatră, consolidare etc., ia o lamă superbă, care rezistă foarte bine și se întreține ușor.

Pentru VG10 aș zice că predispoziția la ciupituri, ciobire, cum vrei să îi zici, este redusă. Ajută și faptul că există straturile protectoare.

Cred că aici ar fi punctul sensibil față de ce ești obișnuit. Ascuțit, întreținut, utilizare. Ar trebui să știi tu dacă geometria de Gyuto cu lipsa gărzii sunt plusuri ori minusuri față de ce ai, dar anticiparea celorlalte, dacă nu ai mai făcut, e dificilă.

PS. 3 erori tapatalk... Pfff...
Ok, ms de info.

#2794
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Cu plăcere! N-am vreme acum, dar îți arăt mâine dacă te mai interesează.

#2795
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

View Postc6t9, on 11 iulie 2017 - 21:12, said:

Cu plăcere! N-am vreme acum, dar îți arăt mâine dacă te mai interesează.
Orice informatie e utila.

#2796
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rQ9wVJvpL0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Probabil încă nu este procesat complet. Plus că s-a dus lampa cu care mai lucram, trebuie una nouă. Dar sper să se vadă ok.

240mm și 270mm. 411g și 238g. VG10 core și al doilea molibden vanadium parcă (dar un oțel foarte bun).

Western Deba e un cuțit solid, însă masivitatea lui nu este deranjantă. Este cel mai bun exemplu pentru că este și cel mai "gras". Dacă vrei priză pe mâner sau cât mai mult pe mâner, atunci este ușor dezechilibrat. Dar pentru poziția ideală, ținând cont și de cum este lama, echilibrul este foarte bun. Altele din gamă nici nu pun probleme. Celălalt, care este făcut pentru domeniul lor culinar, este echilibrat după cum se vede, chiar dacă are 27cm lama (de fapt real e ceva mai mică, un +26, dar depinde cum se măsoară, nu de puține ori am văzut lame date la 20 și aveau toate 22 sau date mai mari, dar să fie mai mici de fapt). Revenind la Tojiro, lama e foarte ok și se menține bine în timp. Încă taie fain, numai din strop. Mai că mi se păruse acum că avea ceva tăișul, dar alarmă falsă.
Și WD m-a motivat să fac cuțitele alea rezistente.

#2797
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
e la benzinariile mol promotie cu cutie de bucatarie fiskars norr.

#2798
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007
@c6t9
Multumesc pentru demonstratie...m-ai convins, voi cumpara 2 cutite Tojiro.

#2799
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Cu plăcere!

Ca o paranteză, chiar dacă nu e despre Tojiro, cel de 270mm are aceeași greutate cu Zwilling-ul meu Professional S de 200 (în timp ce Tojiro de 270 este parcă cu vreo 50g mai greu și Zwilling Pro de 200 e sensibil mai greu) și în ciuda dimensiunilor mari, stă mai bine în mână decât Zwilling. Oțelul MoV este de foarte bună calitate, la același nivel cu gama superioară Tojiro, bazată tot pe MoV și parcă o idee peste Wusthof Ikon din anumite puncte de vedere. Cel puțin mi s-a părut că se ascute și se întreține mai bine și mai ușor. Plus prețul...

Tojiro lucrează bine și cu PHS (Powdered High Speed steel), tot stratificat ca și DP, dacă e cineva interesat de partea asta.

Te-ai gândit la ascuțit, întreținere?

#2800
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

View Postc6t9, on 13 iulie 2017 - 11:09, said:

Cu plăcere!

Ca o paranteză, chiar dacă nu e despre Tojiro, cel de 270mm are aceeași greutate cu Zwilling-ul meu Professional S de 200 (în timp ce Tojiro de 270 este parcă cu vreo 50g mai greu și Zwilling Pro de 200 e sensibil mai greu) și în ciuda dimensiunilor mari, stă mai bine în mână decât Zwilling. Oțelul MoV este de foarte bună calitate, la același nivel cu gama superioară Tojiro, bazată tot pe MoV și parcă o idee peste Wusthof Ikon din anumite puncte de vedere. Cel puțin mi s-a părut că se ascute și se întreține mai bine și mai ușor. Plus prețul...

Tojiro lucrează bine și cu PHS (Powdered High Speed steel), tot stratificat ca și DP, dacă e cineva interesat de partea asta.

Te-ai gândit la ascuțit, întreținere?
De la Zwilling am avut unul, e drept ca nu din clasa superioara, l-am dat dupa ce am luat Wusthof-ul, mai am in schimb vreo doua briciuri Zwilling ...au un otel excelent. Wusthof-ul (cutitul chef de 23cm) e din gama Clasic, am facut confuzie, din ce stiu e acelasi otel ca pe Ikon  l-am luat de pe olx cu 100 de lei, de la un bucatar ce a profesat in Anglia, probabil s-a uitat la cutitele din gama inferioara cand a stabilit pretul ori s-a gandit ca are urme de folosire  Posted Image. Mi-am tot propus sa-i dau un polish pentru a-l aduce intr-o stare estetica mai buna dar m-am luat mereu cu alte treburi.
Cu intretinerea si ascutitul nu-mi fac probleme, ma descurc,am si cateva pietre bune...Sigma Select ll se descurca de minune cu otelurile pretentioase.

#2801
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Se poate face refinisare faină pe el.

#2802
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
mie-mi place asa cum e, jumulit.... are farmecul lui....

Edited by arg, 13 July 2017 - 12:59.


#2803
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Așa mi se pare și mie, că este parte din caracterul unui cuțit în majoritatea situațiilor. Dar sunt cazuri în care cineva își dorește să arate mai bine sau altfel ori nu ai de ales când se ajunge la reprofilarea lamei în întregime. Azi am însă un caz invers, destul de rar, în care va trebui să dau o patină unui japonez. Desigur, e dintr-o altă perspectivă. Încă nu am decis cum voi merge mai departe cu el. Momentan l-am curățat. Trebuie sigilat apoi. Acest micuț din stânga, ~16cm.
Attached File  20170715_151221.jpg   117.35K   44 downloads

Am mai avut ceva timp și pentru un proiect secundar. Se așează frumos lucrurile, mai ales ținând cont cum l-am primit. Să văd dacă găsesc vreo poză cu starea lui inițială. Dar cel mai important lucru la el este refacerea suprafeței "drepte".
Attached File  Screenshot 2017-07-15 15.55.16.png   1.93MB   43 downloads

Și ieri a fost zi de evaluare pentru grupul de control (al masatului), pe strop din piele și piatră, după caz. Cuțitele care au rezistat excepțional pe strop, au fost 2 gyuto din oțel carbon (Minamoto ceva, nu-mi aduc aminte acum), urmate de către un chef Global.
Zilele astea, după cum e disponibil timpul, poate am să pun un film despre sistemele de întreținere cu tije fixe.

#2804
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PVmrkTfwy4g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam așa arată cele 2 sisteme fixe de la Spyderco și Lansky. Au avantajul că elimină parțial variațiile mișcărilor. Eu fac tăișul la mână, ținând mai puțin cont de recomandările cu caracter general, dar bunele practici au rolul lor.

Cum am scris și acolo, sunt utile în întreținerea tăișului prin realinierea lui.

Spyderco este ceva mai versatil în utilizare și în general mi-a permis să obțin rezultate bune și cu oțelurile mai pretențioase.

#2805
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Cam așa se ascute cuțitul mare de 27cm. Faptul că vine pregătit pentru ascuțire este un mare plus, facilitând menținerea unui tăiș bun. Oțelul este excepțional pentru ceva stainless normal totuși. Dar cel mai mult la el îmi place agilitatea. Cred că este cel mai ușor și agil cuțit în zona asta pe care l-am întâlnit. Și să văd dacă voi avea în curând 2 de 31cm în lucru. Și un Tojiro PHS.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sYO1pRgci14?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și chiar dacă nu este cuțit de bucătărie, tehnica e suficient de flexibilă încât să fie aplicată și altor cuțite. Foarte mult mi-a plăcut acest cuțit de buzunar. Mă gândesc să-mi iau unul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u1Kb7cDVuBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2806
dcubist

dcubist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.12.2012
O recomandare pentru un set de cutite pentru uz casnic, fara pretentii exagerate.
Are cineva experienta cu lamele chinezesti 7CR17 stainless steel si marca xyi
sau o alegere mai sigura ar fi setul arcos duo.

Pret asemanator ptr ambele, ptr un set de 6 cutite, in jur de 250 ron.

Edited by dcubist, 25 July 2017 - 10:39.


#2807
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
primul sfat,
mergi in mall sau unde vrei si gasesti magazine cu ustensile de bucatarie, ia la pipait cat mai multe cutie si vezi care ti se aseaza in mana, dupa ce ai ales forma lamei si a manerului incepi cu marci si calitate otel.
personal prefer cutitele mai ieftine, cu otel mai moale care se tocesc mai repede dar care se ascut repede, usor si bine.

Edited by arg, 25 July 2017 - 10:45.


#2808
dcubist

dcubist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.12.2012
Asa o sa fac,multumesc de sfat
prefer set, exact ptr acest motiv, de a experimenta cu mai multe modele si dimensiuni

firma chinezeasca era xyj, nu xyi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate