Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...
 Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...
 Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...
 Sfat legat de achizitonarea unui ...

Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!
 

Orice driver pentru placa ta video ATi !

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
39 răspunsuri în acest subiect

#19
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.095
  • Înscris: 16.12.2008
Atunci, dacă TV-ul tău nu știe nici NTSC și nu are nici intrare S-Video, înseamnă că nu poate decoda semnalul S-Video, așadar nu vei avea imagine, chiar dacă vei face laptop-ul să scoată semnal PAL.

Citat

Da-mi te rog un link catre un astfel de soft ca nu vreau sa modific decat standardul TV pe care il scoate placa video pe S-video
Poftim. Însă, încă o dată, nu îți recomand să te joci cu așa ceva.

#20
clear_sky

clear_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 185
  • Înscris: 10.07.2006

Vizualizare mesajTimeWriter, pe 18th June 2009, 10:56, a scris:

Atunci, dacă TV-ul tău nu știe nici NTSC și nu are nici intrare S-Video, înseamnă că nu poate decoda semnalul S-Video, așadar nu vei avea imagine, chiar dacă vei face laptop-ul să scoată semnal PAL.


Mersi de link

Poti sa-mi spui de ce in interfata Catalyst-ului, nu imi apare in structura arborescenta si ceva de genul "TV Properties" sau cum pot sa fac sa-mi apara optiunea asta ?

In poza de mai jos, exista si "Monitor Properties" si "TV Properties" dar nu si la mine...

Fișier atașat  ati_tv_properties.jpg   56,58K   24 download-uri

#21
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.095
  • Înscris: 16.12.2008
Ți-am spus care s-ar putea să fie motivul.

Citat

Atunci, dacă TV-ul tău nu știe nici NTSC și nu are nici intrare S-Video, înseamnă că nu poate decoda semnalul S-Video, așadar nu vei avea imagine, chiar dacă vei face laptop-ul să scoată semnal PAL.
Momentan nu sunt foarte sigur deoarece nu m-am prea lovit de astfel de probleme și nu le-am găsit încă o rezolvare.

#22
clear_sky

clear_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 185
  • Înscris: 10.07.2006
Dupa ce am descarcat mai multe programele de flash-uit bios-ul placilor ATI (ATI Flash, ATI Winflash si Flashrom) am incercat sa salvez bios-ul actual
dar nu puteam sa vad nici informatiile despre placa video...

Asa ca am ajuns la concluzia ca in Vista nu am nici o sansa sa flash-uiesc placa video. Pot face chestia asta cu ceva Live cd de linux sau cu LastXP ?

#23
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.095
  • Înscris: 16.12.2008

Vizualizare mesajclear_sky, pe 18th June 2009, 13:26, a scris:

Pot face chestia asta cu ceva Live cd de linux sau cu LastXP ?
Probabil. N-am încercat, așadar nu știu.

#24
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 665
  • Înscris: 06.01.2007
clear sky, eu iti recomand urmatoarea configuratie: adaptor s-video->rca, cablu rca-rca, adaptor rca-scart (pe care il conectezi la tv; vezi ca are un comutator input-output, il pui pe input/IN). Apoi ii dai force tv detection iar la display properties -> settings, la al 2-lea monitor setezi rezolutia la max. 1024*768 (poate fi si 800*600, dar nu mai mare decat 1024*768), standard tv pal. Pui tv-ul pe av si ar trebui sa ai imagine color. In nici un caz flash-uirea bios-ului video nu este solutia.

----------------------------------------
cutter-grass 4 dogs

#25
clear_sky

clear_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 185
  • Înscris: 10.07.2006

Vizualizare mesajdotunderground, pe 18th June 2009, 14:40, a scris:

clear sky, eu iti recomand urmatoarea configuratie: adaptor s-video->rca, cablu rca-rca, adaptor rca-scart (pe care il conectezi la tv; vezi ca are un comutator input-output, il pui pe input/IN). Apoi ii dai force tv detection iar la display properties -> settings, la al 2-lea monitor setezi rezolutia la max. 1024*768 (poate fi si 800*600, dar nu mai mare decat 1024*768), standard tv pal. Pui tv-ul pe av si ar trebui sa ai imagine color. In nici un caz flash-uirea bios-ului video nu este solutia.

"dotunderground", multumesc de sfaturi...

Am un adaptor rca/s-video to scart cu comutator input-output (ca cel din poza) si intru in el cu un cablu s-video to rca si am incercat si cu s-video to s-video.

Fișier atașat  scart2.jpg   25,87K   11 download-uri

Catalyst-ul imi detecteaza TV-ul, dupa cum se vede in poza atasata, numai ca daca dau extend sau clone, nu imi afiseaza imaginea desi am setat rezolutia 1024*768, asa cum ai spus. Cat despre standardul tv pal, nu stiu de unde sa-l setez.

Fișier atașat  catalyst1.jpg   68,17K   19 download-uri

Daca zici ca configuratia de mai sus, functioneaza 100%, o sa-mi cumpar si un adaptor s-video to rca si unul rca to scart desi eu cred ca problema mea e ca nu pot scoate semnal in standard PAL pe s-video...

#26
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 665
  • Înscris: 06.01.2007
clear sky, dai click dreapta pe iconita tv-ului de sub "Attached displays currently disabled" din poza pusa de tine si setezi acolo Extend main onto TV sau Clone main onto TV (confirmi cu Ok). Iti va aparea in partea stanga, sub monitor properties un nou tab cu TV properties, click pe +, Formats, Tv Format Selection ->Select by signal format, Signal format: B/PAL, apoi Apply, OK, ... enjoy!!!
PS: sa-mi spui daca ti-a mers!
----------------------------------------
cutter-grass 4 dogs

#27
clear_sky

clear_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 185
  • Înscris: 10.07.2006

Vizualizare mesajdotunderground, pe 18th June 2009, 21:53, a scris:

clear sky, dai click dreapta pe iconita tv-ului de sub "Attached displays currently disabled" din poza pusa de tine si setezi acolo Extend main onto TV sau Clone main onto TV (confirmi cu Ok). Iti va aparea in partea stanga, sub monitor properties un nou tab cu TV properties...

Tocmai aici e problema mea....

Dupa ce dau Clone sau Extend, nu imi apare in stanga "TV Properties", iar simbolul de TV nu apare in casuta a doua.

Am mai observat ca daca dau Clone sau Extend, apare pe ecranul TV-ului, o linie alba orizontala timp de o juma de secunda, deci ceva semnal se transmite prin cablu.

Daca nu mai ai alte idei, cred ca o sa ma apuc sa caut niste scheme pe net sa-mi fac un cablu S-video to RCA sau S-video to Scart ca schema din link-ul asta

#28
rares815

rares815

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.437
  • Înscris: 26.08.2008
1. Am instalat pe laptop driverul video de pe cd cu drivere din cutie. Inainte sa incep procedura trebuie dezinstalat ?
2. La ce ajuta programul de la pasul 2 ?

#29
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.095
  • Înscris: 16.12.2008
1. Da. Și cureți cu DriverSweeper și CCleaner înainte să instalezi noul driver.
2. La modificarea driverelor făcute pentru plăcile desktop astfel încât să fie compatibile și cu plăcile "mobile".

#30
rares815

rares815

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.437
  • Înscris: 26.08.2008
Am mai downloadat drivere de pe site-ul ATI, si la jocuri daca avea rezolutia de 640x480, mi se vedea imaginea intr-un chenar cu rezolutia menitionata si pe margini negru :death:.

Later edit: Sper sa merite.

Editat de rares815, 27 iunie 2009 - 19:00.


#31
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.095
  • Înscris: 16.12.2008
Se vedea așa că nu ai setat placa corespunzător.

#32
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.889
  • Înscris: 06.01.2008
Mersi TimeWriter pentru acest tutorial. A trebuit sa folosesc si eu prima data Driversweep si CCleaner, dupa care am instalat driverul fara probleme.
O singura neconcordanta am gasit: modelul meu de laptop are HD3470, dar in Catalyst Control Center mi-o recunoaste drept HD3450. Sper sa nu intampin probleme din cauza asta.

#33
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.095
  • Înscris: 16.12.2008
Singura diferență între HD3450 și HD3470 e frecvența GPU/VRAM. Dacă în GPU-Z vezi frecvențele unui HD3470, atunci nu trebuie să îți faci probleme.

#34
Firstmate

Firstmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 24.03.2009
Am vazut pe site-ul lor ca mobility modder ofera suport si pt win 7, dar nu am gasit nimic in legatura cu varianta x64 pt catalyst. Stie cineva daca driver-ul pt 64bit poate fi modat?

#35
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 06.11.2004
incerc aici, sa nu mai deschid un topic nou.
Sunt nou in ATI (pe un toshiba sattelite), si nu reusesc in nici un chip sa fac imaginea color pe TV.
Am instalat ultimul Catalyst dupa tutorialul de aici, ceea ce a fost o mare realizare, si am fost convins ca odata cu acesta se va rezolva si problema. Dar nu a fost asa...
Am incercat toate setarile posible, pal B,D,G, country region, etc, nu merge, imaginea ramane alb-negru.
Iesirea pe tv o fac prin cablu s-video direct. Am incercat si cu adaptor scart si aceeasi problema.
Pe acelasi tv dar cu un alt laptop toshiba insa cu Nvidia, am imagine color.
Are cineva idee unde e buba?
multumesc.

#36
rares815

rares815

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.437
  • Înscris: 26.08.2008
S-Video nu reda o calitate buna a imaginii, probabil si de aici se vede alb negru. Incearca cu un adaptop VGA -> DVI sau prin portul DVI daca il ai deja.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate