Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Sistem Yamaha

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu as merge pe varianta A+B pentru ca atunci legarea in paralel se face in statie. Daca pui ambele fire pe un post (cazul A only) ai sanse sa faci prostii si/sau contacte nu chiar atat de bune.
Electric este acelasi lucru, ca realizare practica cred ca este mai comod A+B. Dezavantajul este ca daca cineva apasa pe "A" sau "B" vei auzi numai basii, respectiv inaltele. Dar te prinzi repede :)

Edited by SuperDuper, 07 January 2009 - 17:36.


#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 21.08.2008
Nu are cine sa umble la scule decit "moi". din fericire.Genul ascultat de mine face familia sa fuga din camera.
Ai mare dreptate cu A+B dpdv al comoditatii legaturilor.Am schita si pentru onlyA insa varianta spusa e si comoda si buna.

#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 21.08.2008
Am pus A+B si m-am chinuit vreo ora dar a iesit ca lumea.Ce diferenta!Sa fie de la cabluri,de la bi-wiring sau de la ambele,nu stiu,ce stiu e ca un cablu de 4mm se baga cam greu in amp.
Am pus pentru inceput un NAIM  cu Forcione,ceva Benson,un pasaj din JMJarre si miine trec la Fleetwood Mac si Pink Floyd,posibil ca sursa din DVD sa ma delectez si video.
Dupa ce dispare bradul si boxele vor fi la vedere si separate la 3,5m se va auzi mai bine.Oricum,coboara in frecventa mult mai bine,pe CD direct (fara loudness) nu distorsioneaza si se aude clar.
Sint foarte multumit.

#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 danghetau, on Jan 7 2009, 13:50, said:

Am pus A+B si m-am chinuit vreo ora dar a iesit ca lumea.Ce diferenta!Sa fie de la cabluri,de la bi-wiring sau de la ambele,nu stiu,ce stiu e ca un cablu de 4mm se baga cam greu in amp.
Sa fi incercat ambele fire de 4mm intr-un loc (A only) sa vezi atunci fericire :)

#23
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,548
  • Înscris: 08.12.2006

 danghetau, on Jan 7 2009, 20:50, said:

un cablu de 4mm se baga cam greu in amp.

N-aș vrea să fiu rău, dar ...

 danghetau, on Jan 4 2009, 15:52, said:

Cablurile mele de bass par sa fie mai mari de 2,5mm,eu cred ca bat spre 5-6mm/fir.
alea de 5-6 nu tot în amplificatorul ăla intrau? :naughty:


 danghetau, on Jan 7 2009, 20:50, said:

Sint foarte multumit.
Asta contează :coolspeak:

#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 21.08.2008
@SuperDuper:Da,doua fire de 4mm sigur nu intrau...

@antinari:Ba da,firele de 5-6mm tot acolo intrau dar erau despartite in cite 2 fire ca sa ocoleasca miezul si erau decojite pe o distanta mult mai mare (inestetic).De ele am legat cablurile vechi de 2,5mm dar de undeva mai de sus,nu la capete asa ca grosimea a ramas aceeasi.
Acest nou cablu are alta textura/compozitie si desi era mai subtire nu era la fel de maleabil ca cel no-name.
Am pe undeva poze cu firele vechi,sigur sint mai mari de 5mm,am si pus ruleta linga ele...
De mentionat ca nu am ales cabluri mufate si ca am lucrat in spatiu limitat (din cauza de brad),fara lumina (o lanternuta tinuta in gura) si cu sculele pe pozitie.

Una peste alta e foarte bine asa si va multumesc pentru sfaturi.
O sa revin cu poze dupa ce fixez totul pe pozitie.

Edited by danghetau, 08 January 2009 - 09:10.


#25
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru cei care au avut bunavointa sa citeasca si sa ma indrume mai am citeva nelamuriri scrise si pe alt forum:

"Cum e ampliful AX 396 de la Yamaha pentru NS 777 tot de la Yamaha,prea slab sau suficient?
Avind in vedere ca NS777 au 100wRMS si 240w maxim si au impedanta de 6 ohm,ce parere aveti de AX 396?De care parametri ar trebui sa tin cont:minimum input,maximum output,dinamic/DIN standard power?Vedeti pozele din prima pagina.
Pina la urma ce putere are statia mea?"

Am oportunitatea de a lua un AX 496 si sa-l schimb pe al meu.Acela are 2x85w la 8 ohm iar al meu are 2x60w tot la 8 ohm.
Un AX 596 ar face diferenta si daca nu neaparat prin putere (are 2x100w rms la 8 ohm) atunci prin ce?
Mi s-a spus ca boxele mele sint greu de condus si ca atare ce trebuie sa caut la un amplif?

#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Unele boxe sunt mai greu de condus la nivel mare. De ce? Pentru ca impedanta aia de 8 ohmi este o chestie simbolica. In realitate, oa orece boxe, impedanta variaza cu frecventa intre niste valori mai mult sau mai putin largi. Uneori scade pana la 50% din valoarea "nominala" si numai pentru anumite frecvente.
De aceea aceeasi boxa pusa pe un amplificatir capabil sa duca sarcini mai mici fara distorsiuni va suna mai bine.
De asemenea bobina difuzorului de basi poate sa oscileze liber dupa incetarea semnalului pe un amplificator mai slab si sa fie "controlata" mai bine pe alt amplificator. Este legat de asa numitul "damping factor".
In general un amplificator de putere mai mare va controla mai bine o anume incinta... dar este posibil ca nici trecerea la o putere mai mare sa nu rezolve total problemele.
Solutia ar fi trecerea la un alt amplificator, proiectat special pentru sarcini mai dificile.
Cum boxele tale au nominal 6 ohmi, sunt sanse ca la anumite frecvente impedanta lor reala sa scada pana la 3 ohmi - clar ca la acele frecvente amplificatorul tau proiectat pt nominal de 8 ohmi va avea probleme.

Sa precizez inca odata - asta se intampla la nivele moderate-mari de auditie. La nivele civilizate, situatia nu este tot atat de grava, existand o rezerva de putere care sa acopere acele "dip"-uri in impedanta. Probabil ca pe la 25% din putere nu ai probleme. Sub, intervin alte surse de erori in reproducerea sunetului (suspensia mecanica a difuzoarelor are un histerezis elastic care se poate simti la volume extrem de mici comparativ cu puterea maxima a boxelor). De aia nu este bine sa cumperi boxe mai mari decat ai nevoie.

Edited by SuperDuper, 21 January 2009 - 20:01.


#27
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 21.08.2008
Desi am vazut datele tehnice ma uit la ele ca "curca-n lemne".
Pina la urma,avind in vedere specificatiile amplificatoarelor AX396,496 si 596,care s-ar preta mai bine pe NS777?
Nu mai spuneti termeni prea tehnici ca ma pierdeti (apreciez efortul).
Pot sa schimb 396 cu 496 fara probleme mari,din pacate un 596 nu am gasit decit pe la 1000 lei.
Astept un raspuns strict la intrebarile din postul precedent:care e optim?In lumina celor spuse in postul anterior si pe baza specificatiilor amplificatoarelor (daca nu le stiti o sa trimit link miine,acum scriu de pe PDA) sa-mi spuneti daca merita sa schimb 396 cu vreunul din celelalte doua.

Edited by danghetau, 21 January 2009 - 22:19.


#28
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
396 si 496 sunt cam la fel... o crestere in putere (relativ minora) - nu o sa merite efortul. 596 este cu totul alta clasa ca si constructie, de aia costa si mai mult. Tu stii daca merita banii aia urechile tale :)

#29
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
Pe unde se pot gasi amplifurile de genul acestora (poate si chiar acestea) in magazine?? :D

#30
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 21.08.2008
NU le mai poti gasi in magazine (poate SH) pentru ca sint generatia veche dar poti gasi generatia noua,397,497,597.

Pai de exemplu 596 nu e prea puternic pentru boxele mele?Urechile mele suporta multe dar si merita zic eu  :P  ( fiecare tine la el insusi,nu?),dar daca statia mea are 2x60w pe 8 ohm sa inteleg ca 2x100w pe 8 ohm la AX 596 ar conduce mai bine driverele mele insa exista riscul ca de la 1/2 volum in sus,daca da de ex fiica-mea sa le prajesc,nu?
AX-596 la 240 euro,banul jos.Apoi va trebui sa fac upgrade si la CDX de la 396 la 596...

Am vazut in brosura AX596 ca nu ar avea iesirile A+B de aspect identic,la fel la ca 396/496 sau era vreun model pentru USA/Australia?Erau 4 iesiri normale si alte 2 ciudate,late...Imi confirma cineva care are vreun model real?

Edited by danghetau, 22 January 2009 - 08:47.


#31
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Manualul de la RX-596 este aici. Are 2x80W. Si da, este model vechi...

Edited by SuperDuper, 22 January 2009 - 19:40.


#32
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 21.08.2008
RX ul da insa nu si AX ul. Cine a intrebat de RX?
RX are tuner incorporat pe cind AX indiferent de clasa este amplificator dedicat.
Au aparut generatiile noi,astea sint din anii 2001>>

Iata AX596 AICI
Iata AX396 DINCOACE,pe asta il am eu.

Edited by danghetau, 22 January 2009 - 20:20.


#33
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 21.08.2008

 SuperDuper, on Jan 21 2009, 19:55, said:

De asemenea bobina difuzorului de basi poate sa oscileze liber dupa incetarea semnalului pe un amplificator mai slab si sa fie "controlata" mai bine pe alt amplificator. Este legat de asa numitul "damping factor".
In general un amplificator de putere mai mare va controla mai bine o anume incinta... dar este posibil ca nici trecerea la o putere mai mare sa nu rezolve total problemele.
Solutia ar fi trecerea la un alt amplificator, proiectat special pentru sarcini mai dificile.
Cum boxele tale au nominal 6 ohmi, sunt sanse ca la anumite frecvente impedanta lor reala sa scada pana la 3 ohmi - clar ca la acele frecvente amplificatorul tau proiectat pt nominal de 8 ohmi va avea probleme.

AX596 are dumping factor de 320 la 8 ohm iar AX396 are 240 in aceleasi conditii.
In rest specificatiile sint la fel insa difera doar la nivelul de putere,pe toate nivelurile.
Difurile de bass au 17 ohm impedanta,scrie pe ele (am vazut ca a desfacut cineva o boxa).
Merita sau nu un 596 in loc de 396?
Spuneai :"De aia nu este bine sa cumperi boxe mai mari decat ai nevoie." Eu am luat boxele astea si sa presupunem ca de ele am nevoie,e bine sa trec la 596 pentru ele sau merge si 396?

Edited by danghetau, 23 January 2009 - 10:30.


#34
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 21.08.2008
M-a prins iar microbul dupa ce am inceput sa fac upgrade la PCul vechi de 6 ani...am regasit topicul asta in care am expus ce am facut de ciond am luat acele boxe si acum caut iar un AX-596 si eventual un CDX-596.
Nu vreau altceva pentru ca astea au acelasi aspect al panelului frontal ca piesele ce vor ramine (tunerul si deckul).
Am dat sfoara in tara dupe ele,am primit un raspuns dar pretul e cca 800 lei doar ampliful.
In prima instanta vreau sa ma edificati:pentru NS-777 care au 100w RMS si 250w maxim,impedanta de 6 ohm si cabluri Supra Rondo 4x4mm...este ok AX-596?
Acesta are 2x100wRMS la 8 ohm fata de 2x60wRMS la 8 ohm (AX-396).

#35
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca AX-596 duce fara probleme boxele alea, daca ai grija sa nu il dai chiar la maxim. Ca le poate praji.
AX-396 va fi un pic mai "chinuit" - este posibil sa influenteze negativ sound-ul.

Edited by SuperDuper, 28 November 2009 - 15:56.


#36
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 21.08.2008
Nici cu AX-396 nu merg la maxim ca ies prin geam pina apuc sa prind distorsiunile.
Ma gindeam sa nu fie prea puternic amplificatorul,in specificatii arata diverse puteri pe diverse impedante,putere RMS si maxima si alte asemenea.
http://www.yamaha-uk...uals/AX-596.pdf
Cert e ca NS-777  au 100wRMS/250w maxim si 6 ohm.
Si poate ma edificati si in privinta selectorului de impedanta:
http://forum.softped...a...t&id=510396
ca oricum ai da-o nu conteaza dupa cum spun ei,eu avind o pereche de 6 ohm.

Si fiindca veni vorba,daca schimb CDX-396 cu CDX-596 (PRO BIT) obtin ceva imbunatatire?
http://www.yamaha-uk...ins/CDX-596.pdf

Edited by danghetau, 28 November 2009 - 16:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate