Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 

Recomandare amplituner + boxe 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: recent am achizitionat LCD Sony 40V4000 + PS3. As vrea ca in viitorul apropiat sa mai iau un amplituner + sistem boxe 5.1.

Cerintele mele pt. amplituner sunt urmatoarele:
1. Sa stie minim 5.1
2. Sa decodeze audio Blu-ray
3. Cel putin o intrare audio optic digital
4. Port HDMI
5. Tuner FM

Prefer sa fie tot de la Sony (m-am gandit la STR-DG820), dar nu este obligatoriu, daca aveti o propunere mai buna cam in acelasi buget, sunt deschis la opinii si sfaturi.
La difuzoare/boxe stiu ca Sony nu prea exceleaza, asa ca prefer o alta marca, dar nu prea ma pricep si nici nu am foarte mult timp sa sap pe net.

Precizez ca sisemul va fi montat intr-o camera de aprox. 30mp si va fi folosit pt muzica, filme (DVD & Blu-ray) si ps3 (in aceasta ordine).
Bugetul maxim alocat este de 3500 LEI, dar nu strica sa fie mai ieftin  :)

Multumesc si SARBATORI FERICITE!

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
1. Toate receiverele digitale (de prin 2000 incoace) stiu de minim 5.1 canale.
2. Sa decodeze Blu-ray? Nu este un standard audio. Sunetul pe Blu-ray este codat cu cateva noi codec-uri (DTS HD/DolbyTruHD/Dolby Digital, LPCM) pe langa cele existente deja, dar in general playerul stie sa decodeze acele semnale si sa le trimita spre receiver. Analogic (conectori RCA) sau digital LPCM (prin interfata HDMI).
3. O intrare optic digitala - inca odata, orice receiver digital are minim o intrare optica si una coaxiala. Sa nu faci confuzie cu sistemele Home-theatre (player, amplificator si boxe intr-o cutie) - alea sunt jucarii.
4. Porturile HDMI de pe receivere sunt fie cu comutare a semnalului (repateater HDMI) fie cu comutare si decodare. Personal nu cred ca este importanta decodarea de pe HDMI, dar in cazul tau poate conteaza. PS3 poate trimite sunetul die prin HDMI fie prin optical.
5. Toate receiverele digitale au tunere FM.

Personal sunt adeptul firmei Harman-Kardon, care produce receivere extrem de bune - ca si calitate audio. Alte firme care merita sa le cercetezi sunt NAD si Denon. Eventual Yamaha (desi au un sound pe care eu nu il agreez).
Nu recomand Sony in domeniul receiverelor/amplificatoarelor audio.

Boxele vor face o mare diferenta. In camere ca cea descrisa iti recomand boxe bookshelf cu front-firing port. Portul in spate poate duce la probleme de amplasare - desi minimizeaza cumva marimea boxelor. Camera este mica, nu te arunca la boxe full size.
Preferinta personala este macar asa ceva pe front, dar nu cred ca te inscrii in buget :)

Edited by SuperDuper, 30 December 2008 - 19:54.


#3
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
Multumesc pt raspuns. Cred ca mai astept pana in primavara si voi opta pt RB-61 Home Theater System sau RB-51 Home Theater System . Daca ma poti ajuta si cu o recomandare de AVR pt sistemele de mai sus, as fi recunoscator.

PS: de unde le pot cumpara/comanda din RO, atat boxele cat si AVR-ul?

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Parca exista reprezentata si in Romania, uita-te pe siteul lor.
Esti tare, si mie mi se scurg ochii la RB-61, le-am auzit cum suna, se pot pozitiona in rafturi direct (avand front  firing port) dar... nu cred ca mi se va "aproba" suma :)
In plus nu tin atat de mult la calitatea "Center" (dialoguri in special) si cum Subwoofer-ul am altul...

Edited by SuperDuper, 05 January 2009 - 19:56.


#5
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
Recomanda-mi un AVR de la Harman-Kardon care sa se "pupe" bine cu sistemul asta.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
HK AVR 355. Sau fratele cu putere ceva mai mica AVR 255. Klipsh-urile au o eficacitate sonora de remarcat - nu ai nevoie de puteri mari pentru a se auzi "serios" (sunt preferate si de posesori de amplificatoare pe lampi din acest motiv).
Are amplificatoare de calitate - ca date tehnice: 7x65W la maxim 0.07% distorsiuni, High-Current +/-35A, 100dB... Poate ca nu spun prea mult, dar asculta-l mai intai daca ai ocazia (cu o sursa de calitate).
Procesare quasi-completa (inclusiv decodare audio HD din conexiunea HDMI si upscaling video "Faroudja DCDi Cinema"). Are si egalizare automata functie de raspunsul camerei (microfon incorporat in telecomanda).
Ii plac boxele pe 8 ohmi (pentru distorsiuni minime).

PS: AVR 155 nu are procesare audio pe HDMI. Nu este mare bai, dar daca ai un Blu-ray se justifica...

Edited by SuperDuper, 06 January 2009 - 02:13.


#7
alltheway99

alltheway99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2009

View PostSuperDuper, on Dec 30 2008, 19:44, said:

Personal sunt adeptul firmei Harman-Kardon, care produce receivere extrem de bune - ca si calitate audio. Alte firme care merita sa le cercetezi sunt NAD si Denon. Eventual Yamaha (desi au un sound pe care eu nu il agreez).
Nu recomand Sony in domeniul receiverelor/amplificatoarelor audio.

imi pare rau sa aud asta depre Yamaha,
sunt cu ochii pe 663 de ceva vreme acum, dar din pacate nu am avut ocazia sa il aud.

pot isa imi explici de ce nu agreezi Yamaha ?

#8
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
cam la ce preturi si pe unde se pot gasi sistemul de boxe, respectiv amplificatoarele prezentate mai sus?? Fac parte din clasa de varf a partilor audio?? :D Arata super....

#9
metodicutz

metodicutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 07.08.2005
Va salut!

Momentan am un Philips 42PFL9613D (fullHD, 100hz si naturalMotion) si un PS3.

Intrebarile mele se refera la AVR 255 Harman-Kardon:

-cum ma ajuta upscaling-ul pe care il face pe imagine AVR-ul? In sensul ca semnalul care iese cu HDMI din PS3 poate fi imbunatatit cu upscaling video "Faroudja DCDi Cinema" si apoi sa intre cu HDMI in televizor? PS3-ul nu are astfel de facilitate deja? Si acest upscaling video "Faroudja DCDi Cinema" se poate aplica si semnalului TV?

-PS3-ul are o singura iesire HDMI. Se poate folosi acest singur HDMI si pentru a transmite la AVR si video si sunet?

-puterea de 50 w pe un canal ce inseamna raportat sa zicem la un receiver sony de 100 w pe canal? Sunt altfel de watt-i?

-ce alt sistem de boxe mai prietenos ca pret se recomanda pe AVR? Ca sistemul Klipsh aflat in discutie aici e greu tare de achizitionat... :(. Spre ce alte brand-uri sa ma orientez, incat sa pierd cat mai putin din calitatea oferita de AVR?

Multumesc si daca ma poate ajuta careva...raman indatorat!

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Upscalingul se aplica numai semnalelor analogice SD (stadard resolution) pentru a le aduce la nivel HD.
Semnalul de pe conexiunea HDMI este digital si deja HD, nu are nevoie de upscaling.
Conexiunea HDMI transporta video si audio in format digital. Receiverul AVR255 stie sa faca decodarea audio din canalul HDMI, asa ca nu ai nevoie de alta conexiune audio.
Oricum ar fi insa, PS3 poate scoate semnal audio surround fie pe HDMI (maxim 7.1) fie pe iesirea optica (maxim 5.1). Deci nu sunt probleme cu nici un receiver, chiar daca nu are decodare audio din HDMI.
Puterea pe canal este data in feluri diferite... De exemplu HK da puterea nominala la care distorsiunile se mentin sub valoarea de 0.07%. Alte firme dau puterea maxima, fara specificarea distorsiunilor (pot ajunge la 1-10%). Sigur, sunt tot W, dar nu sunt curati.
In plus, mai exista si alte smecherii - unele firme dau puterea maxima cand NUMAI 1 canal reda muzica (si o denumesc putere pe canal), dar nu zic ca nu va avea aceeasi putere in regim de 2, 5 sau 7 canale. HK da puterile pe canal in regim stereo si in regim 5.1 (sunt 2 valori).
Mai sunt si alte smecherii in specificarea puterii - de exemplu se poate da putera maxima instantane - amplificatorul poate debita putere aia in varfuri de 1 secunda - da bine pe hartie :)
50W "adevarati" pe canal intr-un apartament este suficient.

Edited by SuperDuper, 21 January 2009 - 16:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate