Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 

Intrebari legistlatie

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Am si eu doua intrebari referitoare la situatii cu care ma intalnesc zilnic:

1. Am in drumul meu 5 semafoare, la care sunt 3 benzi pe sens, banda 1 fiind pentru la dreapta, cu verde intermitent. De obicei pe banda 2 si 3 se formeaza coloana, eu merg pe banda 1 si ma bag in fata primei masini de pe banda 2, cam jumate pe trecerea de pietoni(dar nu depasesc semaforul), astfel incat sa nu ii incomodez pe cei care fac dreapta pe verde; cand se pune verde pentru inainte plec tare si nu incomodez pe nimeni. Intrebarea e, daca pot fi sanctionat pentru asta? Practic fac un fel de depasire a coloanei la semafor, dar pe partea dreapta... In felul asta scurtez cu 20 de min drumul, dar daca se poate lua carnetul pentru asta nu vreau sa risc.

2. Pentru cei care sunt din Bucuresti, la giratoriul de la Razoare, venind de pe Bd Timisoara, am voie sa merg pe linia de tramvai si sa depasesc coloana, tinand cont ca la semafor nu e refugiu/statie? Si asta o fac zilnic si scutesc 15 min de stat aiurea la semafor. Am prins uneori si politist in intersectie si nu m-a oprit, dar vreau sa fiu sigur ca e ok. Din cate stiu eu, atata timp cat nu depasesti refugiul pe partea stanga e voie sa mergi pe linia de tramvai...

#2
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

 TweakPwnz, on Dec 17 2008, 19:48, said:

Am si eu doua intrebari referitoare la situatii cu care ma intalnesc zilnic:

1. Am in drumul meu 5 semafoare, la care sunt 3 benzi pe sens, banda 1 fiind pentru la dreapta, cu verde intermitent. De obicei pe banda 2 si 3 se formeaza coloana, eu merg pe banda 1 si ma bag in fata primei masini de pe banda 2, cam jumate pe trecerea de pietoni(dar nu depasesc semaforul), astfel incat sa nu ii incomodez pe cei care fac dreapta pe verde; cand se pune verde pentru inainte plec tare si nu incomodez pe nimeni. Intrebarea e, daca pot fi sanctionat pentru asta? Practic fac un fel de depasire a coloanei la semafor, dar pe partea dreapta... In felul asta scurtez cu 20 de min drumul, dar daca se poate lua carnetul pentru asta nu vreau sa risc.
cum nu depasesti semaforul daca esti pe trecerea de pietoni?

#3
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
prin semafor ma refeream la semaforul propriu-zis, nu la linia de dinaintea trecerii de pietoni care iti arata unde sa opresti; bine ca depasesc si semaforul cu botul masinii, dar ceva gen juma' de metru...

#4
sergiudtru

sergiudtru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.02.2007
As fi curios cati ani ai si de cand ai permis de conducere.
In afara faptului ca ce faci tu este ilegal, mai sfideaza si orice bun simt elementar.
Daca as fi politist ti-as lua permisul de tot.
50 % din acidente au loc din cauza unor "jmecheri" ca tine.
Ceilalti care asteapta in coloana sunt mai putin grabiti ca tine?
Un proverb spune "Graba strica treaba".

#5
fieldy

fieldy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 15.03.2007

 sergiudtru, on Jan 11 2009, 12:17, said:

As fi curios cati ani ai si de cand ai permis de conducere.
In afara faptului ca ce faci tu este ilegal, mai sfideaza si orice bun simt elementar.
Daca as fi politist ti-as lua permisul de tot.
50 % din acidente au loc din cauza unor "jmecheri" ca tine.
Ceilalti care asteapta in coloana sunt mai putin grabiti ca tine?
Un proverb spune "Graba strica treaba".


nu patesti nimic daca faci asa..chiar scapi de un drum la supermarket ..ai mereu frigiderul plin.. daca te vede un politist o sa ai portofelul gol..atata tot..

Edited by fieldy, 11 January 2009 - 12:26.


#6
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007
in ambele cazuri esti nesimtit. nu stiu daca ti se ia carnetu' da' ar face bine sa ti-l ia.
daca tu stai ca smecheru' pe trecerea de pietoni, pietonul pe unde o mai ia?

Edited by Tzushka, 11 January 2009 - 13:22.


#7
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Nu m-am bagat pe trecerea de pietoni decat atunci cand DIN GRESEALA m-am incadrat pe banda pentru stanga/dreapta si eu aveam de mers inainte, si era semafor separat. Sa o faci in mod intentionat si in mod regulat, zilnic, e cam urat. Iti dai seama ca ar fi haos daca am incerca sa facem toti ca tine. Inteleg astfel de manevre si le accept oarecum atunci cand sunt facute in situatii de exceptie, nu on a daily basis. In orice caz, cred ca esti si tu constient ca ai in permanenta frigiderul plin de carne, nu?

#8
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007
ma intreb daca mai sunt inca vreo doi trei smecheri ca el asa, pana unde "parcheaza" pana in mijlocul intersectiei?  :lol: (nu ca n-as fi vazut isteti d-astia)

#9
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Daca ati fi in constanta nu ati mai sari la gatul omului.
Pentru inainte si stanga o banda iar pentru dreapta alta banda care are intermitent.
Pentru 3-4 care fac dreapta se sta in coloana pentru inainte si stanga pana te plictisesti.
Galben clipitor nu e verde. Poti trece treci. Nu poti sau nu vrei asta e. Dar la verde pleci.
Despre mersul pe linia de tramvai te acuz si eu.

#10
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
La Razoare nu ai voie sa vii pe linia de tramvai cand coloana sta la semafor. Acum o luna jumate, un prieten si-a pierdut permisul exact acolo prin manevra asta.

Cat despre depasirea aia prin dreapta, uite ce scrie in lege (reg. aplicare a oug 195):

Art. 83. - (2) La semnalul rosu vehiculul trebuie oprit  înaintea marcajului pentru oprire sau, dupa caz, pentru trecerea pietonilor, iar  în lipsa acestuia, în dreptul semaforului. Daca semaforul este instalat deasupra  ori de cealalta parte a intersectiei, în lipsa marcajului pentru oprire sau  pentru trecerea pietonilor, vehiculul trebuie oprit înainte de marginea partii  carosabile a drumului ce urmeaza a fi intersectat.

Asta inseamna ca trebuie sa opresti la (in ordine):

1 - linia continua transversala
2 - trecerea de pietoni
3 - in dreptul semaforului, daca n-ai 1 si 2
4 - in buza strazii cu care te intersectezi, daca n-ai 1, 2 si 3.

Deci n-ai voie sa furi din trecerea de pietoni, iar daca esti prins acolo se considera ca n-ai respectat semnificatia semaforului.

Morala - multi ne grabim, dar daca toti am fura semafoarele prin dreapta, ar iesi un rahat. Am avut si eu o perioada mai demult cand am clacat psihic din cauza aglomeratiei si faceam tot felul de rahaturi, dar in cele din urma m-am resemnat si mi-am luat motoreta - solutia nu este sa decoperi modalitati prin care sa-i furi pe ceilalti din trafic!

#11
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

 A_Ionut, on Jan 12 2009, 11:46, said:

Daca ati fi in constanta nu ati mai sari la gatul omului.
Pentru inainte si stanga o banda iar pentru dreapta alta banda care are intermitent.
Pentru 3-4 care fac dreapta se sta in coloana pentru inainte si stanga pana te plictisesti.
Galben clipitor nu e verde. Poti trece treci. Nu poti sau nu vrei asta e. Dar la verde pleci.
Despre mersul pe linia de tramvai te acuz si eu.
n-am inteles chestia aia ingrosata...
si la cine te referi cu mersul pe linia de tramvai?

#12
danbubba

danbubba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 15.05.2007

 Tzushka, on Jan 12 2009, 17:24, said:

n-am inteles chestia aia ingrosata...
In sensul ca daca te prinde pe banda I si este semafor cu galben clipitor la dreapta dar tu vrei sa mergi inainte si e rosu la stop ai dreptu sa stai pana se face verde, iar cand s-a facut verde ai plecat direct si cel din spate care vroia la dreapta n-are decat sa astepte pana pleci tu. Asa e in Constanta cunosc traficul iar mai nou la noi s-au desfiintat toate tramvaiele iar pe unde au mai ramas linii sunt folosite ca si benzi de circulatie, insa poti risca sa-ti tai cauciucurile de la masina, nu se merita sa faci asta dupa parerea mea oricat de grabit poti fi.

#13
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007
galben clipitor  :lol:
mersi, oricum e diferenta fata de "Galben clipitor nu e verde. Poti trece treci. Nu poti sau nu vrei asta e. Dar la verde pleci."
daca banda aia la dreapta e semnalizata ca banda DOAR pentru dreapta, ala care merge inainte nu prea are ce cauta pe ea. da' nu prea se respecta treaba asta...

#14
danbubba

danbubba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 15.05.2007

 Tzushka, on Jan 12 2009, 20:51, said:

nu prea se respecta treaba asta...
traim in Romania..

#15
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005

 TweakPwnz, on Dec 17 2008, 19:48, said:

Am si eu doua intrebari referitoare la situatii cu care ma intalnesc zilnic:

1. Am in drumul meu 5 semafoare, la care sunt 3 benzi pe sens, banda 1 fiind pentru la dreapta, cu verde intermitent. De obicei pe banda 2 si 3 se formeaza coloana, eu merg pe banda 1 si ma bag in fata primei masini de pe banda 2, cam jumate pe trecerea de pietoni(dar nu depasesc semaforul), astfel incat sa nu ii incomodez pe cei care fac dreapta pe verde; cand se pune verde pentru inainte plec tare si nu incomodez pe nimeni. Intrebarea e, daca pot fi sanctionat pentru asta? Practic fac un fel de depasire a coloanei la semafor, dar pe partea dreapta... In felul asta scurtez cu 20 de min drumul, dar daca se poate lua carnetul pentru asta nu vreau sa risc.

2. Pentru cei care sunt din Bucuresti, la giratoriul de la Razoare, venind de pe Bd Timisoara, am voie sa merg pe linia de tramvai si sa depasesc coloana, tinand cont ca la semafor nu e refugiu/statie? Si asta o fac zilnic si scutesc 15 min de stat aiurea la semafor. Am prins uneori si politist in intersectie si nu m-a oprit, dar vreau sa fiu sigur ca e ok. Din cate stiu eu, atata timp cat nu depasesti refugiul pe partea stanga e voie sa mergi pe linia de tramvai...

Imi este foarte trist sa constat ca permisele in Romania se dau fara minime cunostinte de legislatie rutiera.
1. contraventie: a) nerespectarea indicatoarelor/marcajelor de directie B) incalcarea zonei de preselectie (inainte de intersectie sunt linii continui intre benzi c) nerespectarea culorii rosii a semaforului d) oprirea pe trecere de pietoni. daca eram politist iti luam permisul pe 3 luni si vreo 10 meleoane amenda.
2. indiferent de existenta sau inexistenta refugiului inainte de intersectie, linia intre linia de tramvai si benzile de circulatie este continua, deci nu ai voie s-o incalci. sa nu mai vorbim ca nu te mai poti incadra legal inapoi pe banda de circulatie daca intri in rond pe linia de tramvai.Sau il presezi pe acela de pe banda stanga si te bagi cu tupeu?

Nu mai vorbesc de lipsa totala de respect fata de ceilalti participanti la trafic. Din cauza celor ca autorul topicului si este circulatia atat de idioata in Bucuresti. :death: :cursing:

Edited by Drug, 13 January 2009 - 09:33.


#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 danbubba, on Jan 12 2009, 19:32, said:

In sensul ca daca te prinde pe banda I si este semafor cu galben clipitor la dreapta dar tu vrei sa mergi inainte si e rosu la stop ai dreptu sa stai pana se face verde, iar cand s-a facut verde ai plecat direct si cel din spate care vroia la dreapta n-are decat sa astepte pana pleci tu. Asa e in Constanta cunosc traficul iar mai nou la noi s-au desfiintat toate tramvaiele iar pe unde au mai ramas linii sunt folosite ca si benzi de circulatie, insa poti risca sa-ti tai cauciucurile de la masina, nu se merita sa faci asta dupa parerea mea oricat de grabit poti fi.

n-am auzit in viata mea de "galben clipitor la dreapta"
poti sa ai VERDE intermitent la dreapta/stanga

daca e un galben intermitent (sau clipitor, daca preferi) este instalat aditional si serveste la reducerea vitezei si la aplicarea regulilor de circulatie din zona respectiva.

daca exista un asemenea "galben clipitor" acolo te opresti si respecti indicatia semaforului. adica si daca esti pe banda de langa galben clipitor STAI daca e rosu, nu faci dreapta.

deci nu ai "dreptul" sa stai pana se face verde, ci obligatia !

Edited by spare-me, 13 January 2009 - 09:38.


#17
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
:lol:  Beton: jmekerii vor sa stie daca incurcatul traficului e legal. E bine ca nu-i intereseaza aspectul moral al chestiunii.  ;)

#18
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

 spare-me, on Jan 13 2009, 09:37, said:

n-am auzit in viata mea de "galben clipitor la dreapta"
afli acum!  :lol: te incalzeste cu ceva ca nu esti singurul?
o fi vreun semafor d-ala verde mai decolorat...


 jay333, on Jan 13 2009, 09:44, said:

:lol:  Beton: jmekerii vor sa stie daca incurcatul traficului e legal. E bine ca nu-i intereseaza aspectul moral al chestiunii.  ;)
:lol: au auzit tu de smecher care sa-si faca griji in ceea ce priveste moralitatea? hai mai... ce naiba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate