Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Becuri de 100W - incandescenta

- - - - -
  • Please log in to reply
379 replies to this topic

#343
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Becuri mate de 75 de Wažži vrea cineva?
Māine trec ŗi pe la un magazin unde aduc becuri "Selum".

#344
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
becurile cu led smd merita?
daca schimb toate becurile de 60w clasice cu 10 becuri led smd de 9 sau 12w ar iesi ceva economie
acum interesanta e lumina pe care o propaga, de rezistenta se lauda de un 50.000 ore

#345
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Depinde ce fel de becuri, de producator, pret si calitate. Calitatea stii ca e data de pret.

Uita-te pe la niste becuri de gen Philips MASTER LEDbulb 8-40W E27 2700K 230V A60  sau Philips MASTER LEDbulb D 17-75W E27 WW. Astea-s pe soclu obisnuit, E27. Vezi ca nu-s ieftine.

Am uitat sa precizez ca durata de viata specificata e cea maxima, obtinuta in conditii ideale. Acea durata de viata e afectata de problemele care pot sa apara in reteaua electrica, de exemplu supratensiuni, subtensiuni, socuri.

Edited by copil_Cuminte19, 31 May 2012 - 05:25.


#346
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009

 copil_Cuminte19, on 31st May 2012, 05:41, said:

Uita-te pe la niste becuri de gen Philips MASTER LEDbulb 8-40W E27 2700K 230V A60  sau Philips MASTER LEDbulb D 17-75W E27 WW. Astea-s pe soclu obisnuit, E27. Vezi ca nu-s ieftine.
Da ,dar calitatea primeaza,si la un calcul iti dai seama ca iesi in castig,fata de schimbarea a n becuri ordinare in aceeasi perioada de functionare a unuia singur de calitate.

#347
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

 anaki, on 31st May 2012, 13:30, said:

Da ,dar calitatea primeaza,si la un calcul iti dai seama ca iesi in castig,fata de schimbarea a n becuri ordinare in aceeasi perioada de functionare a unuia singur de calitate.
Corect.

Plus ca pe langa calitate intervine si CRI-ul (Color Rendering Index), care e superior unui bec mai scump.

#348
SGVmoraru

SGVmoraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2007
Becuri de la Paulmann are cineva?Am vazut in Hornbach si aveau o multime de forme,cum nu am mai vazut la altii dar nu stiam nimic despre ei daca sunt calitative sau nu?
Ma interesa din alea spirala si am vazut de la Philips pe la 35 ron parca(echivalentul la 100W).Momentan am niste chinezesti Novelite dar cu lumina "alb rece".

#349
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Se pare că deageaba le-a interzis U.E., că ele tot se mai găsesc. Partea nasoală e că au reuşit să dea cu flit producătorilot europeni şi acum cumpăram de la chinezi.

Oare sunt greu de găsit becuri "Tungrsam" în Ungaria?

Edited by djl, 14 April 2013 - 09:58.


#350
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 djl, on 14 aprilie 2013 - 09:40, said:

Se pare că deageaba le-a interzis U.E., că ele tot se mai găsesc. Partea nasoală e că au reuşit să dea cu flit producătorilot europeni şi acum cumpăram de la chinezi.

Oare sunt greu de găsit becuri "Tungrsam" în Ungaria?
Alea de 100 W le-au interzis si nu se mai gasesc in magazine. Urmeaza acum cele de 75 W daca inca nu au fost retrase si astea. In piata nu cunosc ca eu oricum nu cumpar electrice din piata. Oricum eu chiar nu inteleg de ce mai folositi lampi din astea cu incandescenta care sunt si mari consumatoare si chioare pe deasupra.

Edited by Clovis, 14 April 2013 - 15:48.


#351
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Unii pur şi simplu nu le suferă pe cele economice. Chioare nu sunt. Dacă pui unul C.F.L. echivalent a unuia incadescent de 75 de Waţţi sigur nu va lumina mai puternic decât unul incadescent!

Edited by djl, 14 April 2013 - 18:48.


#352
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 djl, on 14 aprilie 2013 - 18:48, said:

Unii pur şi simplu nu le suferă pe cele economice. Chioare nu sunt. Dacă pui unul C.F.L. echivalent a unuia incadescent de 75 de Waţţi sigur nu va lumina mai puternic decât unul incadescent!
Depinde ce cumperi. Multi nu le sufera pentru ca nu stiu ce sa cumpere sau mai exact la ce sa se uite cand le cumpara pe cele economice.

Becul clasic cu incandescenta de 100 W are cca 1300 lm care in timp scade. Unul economic ieftin de 26 W are cca 1400 lm. Deci chiar un pic mai mult si fluxul luminos se mentine constant pana crapa lampa.

Edited by Clovis, 14 April 2013 - 18:59.


#353
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mie pur şi simplu nu prea îmi place lumina dată de ele. Dar acolo unde ar fi mai multe becuri, aş pune şi ceva economice.
Că mulţi înjură becurile economice după ce au luat prostii, e perfect adevărat!

#354
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Becurile de 100 W reprezinta un mod de incalzire electric. De ce sa-ti cumperi un radiator de 600 W daca ai o lustra cu 6 brate de 100 W ? Ai si lumina si caldura la un pret pe care-l platesti.

Edited by keta, 14 April 2013 - 19:22.


#355
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 terratec, on 11 decembrie 2008 - 01:51, said:

Am citit in presa online ca incepand cu ianuarie 2009 UE interzice becurile de 100W cu incandescenta urmand ca in in maxim 3 ani sa interzica producerea celor de 60 si 40W.
Intrebarea mea logica este "DE CE ?".
Cine este UE sa interzica un produs care nu consuma cat cred mintile luminate ?
Ce produse putem folosi in loc ? Becuri "ecologice" ?
Becurile cu descarcare in vapori de mercur sunt niste porcarii toxice. Tin putin si nu se pot recicla eficient.

Un bec clasic este mult mai ieftin de reciclat decat un bec ecologic-otravitor. Cred ca dieferenta dintre energia economisita de asa-zisul bec ecologic se compenseaza la reciclare (asta daca se gandeste cineva sa le recicleze, deocamdata toate sunt sparte in cosurile de gunoi).

Am gasit si un link mai vechi
http://life.hotnews....iune-viitor.htm

De ce oare nu mai avem dreptul sa alegem ? Chiar trebuie sa suportam neconditionat lumina intermitenta a noului bec ? Eu doresc sa lucrez doar la lumina becurilor cu incadescenta. Nici nu ma gandesc sa imi distrug ochii la palpaiala gunoiului ecologic.

Imi fac un stoc de 200 de becuri. Daca folosesc 3 becuri pe an si sper sa mai prind inca 40 ani rezulta ca imi mai raman inca 80 pe care sa le las copiilor, sa se bucure si ei in casele lor.



PS:  UE   iti doresc ...............
Raspunsul il gasesti vizionand documentarul de mai jos.
Sincer UE asta incepe sa ma calce pe nervi.In general Globalizarea ne va face ca vitele in turma.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YtevF4B4RtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#356
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am fost azi să caut "lampa lui Ilici". Am cumpărat ceva becuri "Iskra" (adică "Scânteia" :naughty:) ucrainene cu 2 lei bucata (am luat şi unul de 150 W, dar ăsta a fost 4 lei). Cineva care a luat aşa ceva a zis că ţin cam 4-6 luni. La becuri chinezeşti nu mă risc.

#357
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
http://www.iskra.com...index.php/en-GB

Dar pe fundul celor de 75 şi de 100 de Waţii am văzut că apare ceva alb lângă chestia aia neagră de plastic pe care ţumburuşul de contcat de pe fundul fasungului? Asta înseamnă o calitate mai slabă a sigilării? :huh:

#358
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Puteti sa puneti o poza va rog?

#359
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cum sigilare proasta? pai daca in balonul de sticla intra aer, face "pufff" instant cand il aprinzi

#360
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am găsit pe ebay germania nişte becuri "N.AR.VA." din epoca R.D.G.-istă (foarte bune becurile), dar nu livrează decât în Germania...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate