Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Becuri de 100W - incandescenta

- - - - -
  • Please log in to reply
379 replies to this topic

#325
razyell_3x

razyell_3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 14.04.2007
Eu nu inteleg curentul asta "eco"shit . Frate, consum xKW luna, pai xKW pe luna platesc, de ce sa vina terchea berchea xyz televiziuni, ziare, etc, aproape sa imi impuna mie cu ce sa imi luminez casa, adica wtf!?! cand becurile mele or consuma cat entitatile industriale mari consumatoare de energie (la un pret ridicol, btw, fata de puletii de rand) atunci sa vii sa imi bagi rahaturi pe gat  :deadtongue: , atat timp cat platesc cat vor EI pe en. electrica si nu cat vreau EU atunci am pretentia sa pot sa imi fac si scaun electric cu incandescenta la sezut in casa mea pe banii mei daca asa vreau eu sa imi cheltuiesc banii.



Ce urmeaza? ca in curand operatorii tv sa ne recomande sa ne uitam doar la un anume canal tv? iar chelnerul de la restaurant sa ne serveasca doar cu un fel de mancare si bautura alese de patronul localului pe principiul "celelalte feluri nu sunt sanatoase".

Edited by razyell_3x, 12 November 2011 - 23:11.


#326
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Ei cică vor să reducă emisiile poluante. Eu nu aș avea nimic cu becurile econimice atâta timp cât ar oferi o lumină super. Dar nu oferă. Atât timp cât nu se inventează un bec care să lumineze la fel de bine precum unul cu incadescență, eu am să folosesc într-o proporție mare becuri clasice. Iar becurile economice C.F.L. nu sunt ecologice, deoarece conțin mercur  :naughty: Iar dacă chiar vor să facă economie și să reducă poluarea să îmbunătățească transportul în comun ca să se reducă traficul auto.

#327
razyell_3x

razyell_3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 14.04.2007

View Postdjl, on 13th November 2011, 00:11, said:

Ei cică vor să reducă emisiile poluante. Eu nu aș avea nimic cu becurile econimice atâta timp cât ar oferi o lumină super. Dar nu oferă. Atât timp cât nu se inventează un bec care să lumineze la fel de bine precum unul cu incadescență, eu am să folosesc într-o proporție mare becuri clasice. Iar becurile economice C.F.L. nu sunt ecologice, deoarece conțin mercur  :naughty: Iar dacă chiar vor să facă economie și să reducă poluarea să îmbunătățească transportul în comun ca să se reducă traficul auto.
Subscriu la partea cu bold. Si becurile alea nu contin doar mercur spre deosebire de cele clasice mai contin ditamai soclul de plastic, ceramica, whatever, mai contin o serie de componente electronice, mai contin un PCB, adica o gramada de rahaturi a caror productie implica n fabrici producatoare diferite = poluare si impact asupra mediului mult mai mare (asta pentru ecologistii lui peste) pe cand un bec cu incandescenta e mult mai simplu constructiv si poate fi produs cap coada intr-o singura fabrica, insa in cazul cfl-urilor ma indoiesc ca o singura facilitate de productie produce si semiconductori, pcb-uri, mercur, socluri, sticla in sine si ce plm mai contine un cfl + ansablarea finala. CFL-urile sunt un kkt de marketing impus pentru a avea o paine de mancat o gramada de fabrici producatoare de diverse, becurile clasice sunt prea simple pentru a traii atatia pe spatele lor, asta ca sa nu mai vorbim de pretul cfl-urilor, care este nejustificat pentru lumina aia nasoala pe care o produc.

In schimb astept sa mai avanseze tehnologia LED pentru a deveni mainstream, acolo chiar daca platesti un pret, lumina pe care o primesti nu se compara cu cfl-urile lui peste prajit.

#328
djvillara

djvillara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.05.2007

View Postrazyell_3x, on 13th November 2011, 00:08, said:

Eu nu inteleg curentul asta "eco"shit . Frate, consum xKW luna, pai xKW pe luna platesc, de ce sa vina terchea berchea xyz televiziuni, ziare, etc, aproape sa imi impuna mie cu ce sa imi luminez casa, adica wtf!?! cand becurile mele or consuma cat entitatile industriale mari consumatoare de energie (la un pret ridicol, btw, fata de puletii de rand) atunci sa vii sa imi bagi rahaturi pe gat  :deadtongue: , atat timp cat platesc cat vor EI pe en. electrica si nu cat vreau EU atunci am pretentia sa pot sa imi fac si scaun electric cu incandescenta la sezut in casa mea pe banii mei daca asa vreau eu sa imi cheltuiesc banii.



Ce urmeaza? ca in curand operatorii tv sa ne recomande sa ne uitam doar la un anume canal tv? iar chelnerul de la restaurant sa ne serveasca doar cu un fel de mancare si bautura alese de patronul localului pe principiul "celelalte feluri nu sunt sanatoase".
Total de acord cu dumneavoastra. Foarte pertinent punctul de vedere!

#329
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Duminică în talcicoc am mai găsit un bec mat de 200 Wațți (din păcate ca dimensiuni nu e la fel de mare precum "Osram"-urile pe care le am - am pus mâna pe 4! :w00t:, deci nu cred că e la fel de fiabil), precum și unul de 100 Wațți cu acea calotă sferică deasupra - calotă ce are ca scop reflectarea luminii în jos (foarte util în sufragerie  :peacefingers: ). Mai aveau și 2 de 150 Wațți (pe la un depozit mai aveau câteva) - dar de 150 W nu am cumpărat pentru că nu mai aveam bani. Dacă vrea cineva nr. lor de telefon, să-mi dea un p.m. Becurile sunt marca "Paulmann". Am avut unul de 40 sau 60 W în sufragerie și cred că m-a ținut peste 1.000 de ore.

#330
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Eu una chiar nu inteleg de ce se insista pe acest subiect. Dispare becul clasic, dar ramane becul cu halogen, tot cu incandescenta, cu aceeasi lumina.
Dau 10 lei, lumineaza la fel, am variante si peste 100W si cu randament ceva mai bun (ceva mai multi lumeni pentru aceeasi wati).
Sau imi scapa mie ceva?

#331
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Unii s-au obișnuit prea mult cu lumina becului clasic și ochilor lor nu le prea convine să treacă la alte tipuri de iluminarea. Alea cu halogen nu-s chiar așa de diferite de becurile cu incadescență d.p.d.v. al luminii, dar se încălzesc mai rău.

#332
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
recomand un documentar,despre becurile de 100W,THE LIGHT BULB CONSPIRACY,cum prototipul perfect de bec a lui edison,inca arde la o statie de pompieri de vreo 80 de ani.Ideea ii ca firmele de becuri si-au varat coada ca nu-si vand marfa scumpa si proasta.Dar nu neaparat toate becurile noi sunt proste cele mai scumpe sunt mai bune,sunt fericitul posesor a 2 becuro economice ce mi-au tinut(si inca tin ) 1 an...

Edited by dawin45, 14 March 2012 - 14:48.


#333
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009
Am si eu niste becuri osram de cativa ani,functioneaza fara probleme.

#334
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdawin45, on 14th March 2012, 15:42, said:

recomand un documentar,despre becurile de 100W,THE LIGHT BULB CONSPIRACY,cum prototipul perfect de bec a lui edison,inca arde la o statie de pompieri de vreo 80 de ani.Ideea ii ca firmele de becuri si-au varat coada ca nu-si vand marfa scumpa si proasta.Dar nu neaparat toate becurile noi sunt proste cele mai scumpe sunt mai bune,sunt fericitul posesor a 2 becuro economice ce mi-au tinut(si inca tin ) 1 an...

Becul ăla e cu filament de carbon. Alea aveau o durată mare de viață, dar erau cele mai ineficiente becuri cu incadescență (pe scara eficienței energetice sunt la G, pe când cele cu filament de wolfram (tungsten) sunt la E).

Are cineva legitimație la "Sellgros"?, că vreau niște becuri "Tungsram" de 75 W. Am mai găsit la un magazin, dar nu nu-mi convine să dau 2,5 lei/bucată :notangel:

Edited by djl, 27 March 2012 - 09:57.


#335
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Ce ma mai enerveaza lustrele in care dupa ce iti pocneste becul cu incandescenta mai scoate-l daca poti pentru ca se invarte fasungul cu totul si se dezmembreaza corpul de iluminat.

Cred ca o sa imi iau cu halogen sa vad cum este cu asa ceva, cat tine si cum se arde, deja clasicele pe care mai pun mana nu tin nici 3 luni.

#336
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde și ce becuri cumperi.
Are cineva nevoie de un bec clar de 300 de Wațți?  :naughty:

#337
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View PostNeaceasca85, on 27th March 2012, 12:40, said:

Ce ma mai enerveaza lustrele in care dupa ce iti pocneste becul cu incandescenta mai scoate-l daca poti pentru ca se invarte fasungul cu totul si se dezmembreaza corpul de iluminat.

Cred ca o sa imi iau cu halogen sa vad cum este cu asa ceva, cat tine si cum se arde, deja clasicele pe care mai pun mana nu tin nici 3 luni.
Cumpara si TRIAC (variator de tensiune). Aprinderea lenta le face sa tina mult mai mult, eu mi-am pus in 08 halogenuri, si nu s-a ars nici unul de unde aveam variatoare!

#338
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
A mai văzut cineva pe undeva becuri "Tungsram" de 40 sau 60 de Wațți? Găsesc alte mărci, numai "Tungsram" nu.
Care e marca voastră favorită de becuri cu incadescență.
1) "Osram"
2) "Philips"
3) "S.el.um."
4) "Tesla"
5) "Tungrsram"
6) alta
7) îmi plac mai multe mărci (specificați care).

#339
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
eu am cumparat in toamna de la magazilele de cartieri vreo 50 becuri de 75W si 100W. ca marca au fost Philips si Tungsram iar ca pret 2.5 lei.
cred ca in 5-10 ani o sa cumparam becuri incandescente de la moldoveni, daca nu ii baga si pe ei in ue.

si becuri de 150-200-250W cu incandescenta se mai gasesc la magazinele de bricolaj, dar sunt nesimtit de scumpe.

#340
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Am mai găsit în București becuri "Tungsram" de 75 Wațți, însă 2,5 lei pe bec mi se pare cam mult. La un magazin din Vestul Țării am găsit însă la 1,4 lei, numai că nu știu cât costă transportul - sun de dimineață și mă interesez. Ar fi interesat cineva de grup buy pt. becuri cu incadescență?  :rolleyes:

#341
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Eu nu mai folosesc becuri incandescente in casa de ceva timp, am de alea economice, insa ma tenteaza cele cu LED-uri, mai nou. Imi plac ''becurile'' cu LED-uri care ofera un flux luminos bogat, insa nu vreau sa vad corpuri de iluminat stradale cu LED-uri, consider ca lampile cu descarcare cu vapori la inalta presiune raman cele mai potrivite pentru astfel de zone.

#342
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdjl, on 21st May 2012, 02:07, said:

Am mai găsit în București becuri "Tungsram" de 75 Wațți, însă 2,5 lei pe bec mi se pare cam mult. La un magazin din Vestul Țării am găsit însă la 1,4 lei, numai că nu știu cât costă transportul - sun de dimineață și mă interesez. Ar fi interesat cineva de grup buy pt. becuri cu incadescență?  :rolleyes:

Din păcate nu mai au decât becuri chinezești la puteri mai mari de 60 Wații :( Mai e o firmă de birotică care are însă la depozitul din Sf. Gheorghe (cel din Transilvania cred) becuri de 100 Wațți marca "Philips". Firma de numește " Dr. Office ".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate