Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Becuri de 100W - incandescenta

- - - - -
  • Please log in to reply
379 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Am citit in presa online ca incepand cu ianuarie 2009 UE interzice becurile de 100W cu incandescenta urmand ca in in maxim 3 ani sa interzica producerea celor de 60 si 40W.
Intrebarea mea logica este "DE CE ?".
Cine este UE sa interzica un produs care nu consuma cat cred mintile luminate ?
Ce produse putem folosi in loc ? Becuri "ecologice" ?
Becurile cu descarcare in vapori de mercur sunt niste porcarii toxice. Tin putin si nu se pot recicla eficient.

Un bec clasic este mult mai ieftin de reciclat decat un bec ecologic-otravitor. Cred ca dieferenta dintre energia economisita de asa-zisul bec ecologic se compenseaza la reciclare (asta daca se gandeste cineva sa le recicleze, deocamdata toate sunt sparte in cosurile de gunoi).

Am gasit si un link mai vechi
http://life.hotnews....iune-viitor.htm

De ce oare nu mai avem dreptul sa alegem ? Chiar trebuie sa suportam neconditionat lumina intermitenta a noului bec ? Eu doresc sa lucrez doar la lumina becurilor cu incadescenta. Nici nu ma gandesc sa imi distrug ochii la palpaiala gunoiului ecologic.

Imi fac un stoc de 200 de becuri. Daca folosesc 3 becuri pe an si sper sa mai prind inca 40 ani rezulta ca imi mai raman inca 80 pe care sa le las copiilor, sa se bucure si ei in casele lor.



PS:  UE   iti doresc ...............

#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Le vor interzice in ideea ca lumea sa folosesca becurile economice,toate astea pentru un consum mai mic de energie.Nici mie nu mi se pare normala chestia cu interzicerea becurilor cu incandescenta.

Edited by catalinmariescu, 11 December 2008 - 08:44.


#3
laurent6277

laurent6277

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.11.2008

View Postterratec, on Dec 11 2008, 01:51, said:

... ... ...
Imi fac un stoc de 200 de becuri. Daca folosesc 3 becuri pe an si sper sa mai prind inca 40 ani rezulta ca imi mai raman inca 80 pe care sa le las copiilor, sa se bucure si ei in casele lor.

PS:  UE   iti doresc ...............

Cred ca vei folosi mai mult de 3 becuri/an, sau poate faci economie la sange (de becuri,nu de sange :nonobad: )

PS: Si eu am o dorinta legata de UE

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Din vara nu mai am decat becuri "economice".

#5
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
is naspa astea ca nu merg cu potentiometru de ala de ajustat lumina. :thumbdown:

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
M-au spart, tocmai mi-am cumparat lampi pentru toata casa, multe nu pot functiona cu bec economizor, ca n-are loc inauntru, basca in unele camere am "potentiometru". Prevad o contrabanda infloritoare cu becuri clasice (numai sa le mai fabrice cineva, poate Philips sau Osram isi vor face fabrici de incandescente in Moldova sau Ucraina).

Deci, tre sa imi fac stoc de 100W.

#7
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Eu stiu ca becurile astea economice au durata de viata mai mare decat cele clasice. Cat despte lumina data, am acasa becuri Osram si Phillips si lumineaza la fel ca becurile cu incandescenta. Nu palpaie. Singurul inconvenient, pe langa pretul mai mare, este faptul ca ajung sa lumineze la capacitate maxima mai greu deci nu se preteaza la luminat camere in care intri scurt, gen camara, debara, baie... Pana se aprind ele, ti-ai faut treaba.

Daca totusi va decideti sa luati economice, care BTW au si forme asemanatoare becului clasic, deci se potrivesc la veiozele mici, recomand Osram nu Phillips deoarece mi se pare ca se aprind mult mai repede.

#8
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Becurile economice reduc considerabil factura. Daca vrem calitate trebuie sa luam becuri de firma. Cele fantoma nu respecta puterea care e scrisa pe ambalaj.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt becuri cu incandescenta care se ard repede, si altele care tin f. mult timp, chiar la o utilizare zilnica.

Daca se utilizeaza un potentiometru si se seteaza la 90-95 %, deja durata de viata creste semnificativ, insa este mai recomandabila o astfel de utilizare la cele cu halogen care sunt supravoltate in mod normal (3200K), si la o astfel de setare pot reda o lumina mai apropiata de cea a unui de bec  obisnuit (2700K).

Sper sa ajunga lumina led ceva uzual in trei ani, si inca sa fie o lumina cu o redare cat mai naturala a spectrului, cu o cat mai echilibrata paleta a culorilor, si o temperatura de culoare la alegere intre 3200 , 5700 si 6500 K.

Becurile fluorescente sunt o aberatie, cu un spectru cromatic deviat puternic fie spre verde si albastru, fie spre galben, fie spre orange, sau alte culori, rosu, magenta, etc, si pe deasupra sunt deviate multiplu pe mai multe culori, in plus sau minus, motiv pt care culorile obiectelor se vad f aiurea, iar camerele digitale au nevoie de setare manuala cu etalon de alb pt. white balance.
Lumina tremurata si palpaita este iar o caracteristica aberanta, f. obositoare si stresanta, iar sustinerea ca cele noi au frecventa mare, etc., are valoare de adevar numai pt o parte din oferta existenta, si se refera oricum la imbunatatiri practic minore, deoarece lumina acestor surse este tot f. neplacuta.
Avantajul fiabilitatii este iar o teapa in realitate, deoarece electronica ieftina de putere incorporata, este f sensibila la variatia de tensiune si curent din retea, motiv pt. care  in realitate, destul de des se strica/ard f. repede !
Randamentul "teoretic" mai bun este tot mic in realitate, iar tinand cont de faptul ca lumina nu este comparabila si are un spectru amestecat si multiplu deviat, nici asa zisele echivalente nu sunt reale.
Pe un bec cu incadescenta poti pune un filtru substractiv pt a pastra numai lumina alba 5700-6500 K, si inca sa ramana lumina utilizabila; un bec fluorescent este "chior" de la inceput, dar daca pui filtre care sa corecteze toate deviatile....

In primul rand randamentul de 5% lumina al becurilor cu incandescenta, scoate in evidenta ca mare parte din restul de 95% genereaza infrarosii - adica radiatie termica - numai buna in anotimpul asta, asa ca pierderile sunt de fapt mult mai mici ;)  :D  

Au aparut si becuri combo, cu incandescenta dar cu strat interior care transforma o parte radiatia termica in spectrul vizibil, astfel avand un randament mai mare.

Pana la urma lumina led o sa rezolve toate problemele -si  de fiabilitate, si de randament, si de redare a culorilor, insa evident ca ea nu atrage marii producatori deoarece fiabilitatea mare scade dramatic vanzarile.....
Se gasesc insa de ani buni surse de lumina alba led, pe internet sau la mag specializate - numai voina sa ai ;)
Atentie insa la temperatura lor de culoare ! - multe au temperatura f mare de culoare, nenaturala, insa se gasesc si OK destule.

Edited by loock, 11 December 2008 - 12:34.


#10
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
terratec, și postul tău este toxic (de ce m-ar mira) deoarece nu ne spune că nu se interzic halogenele care au numai avantaje față de becul clasic cu incandescență. Acestea au lumină foarte bună la un preț asemănător și un randament mai bun. Varianta ideală sunt metal halidele care au cel mai bun spectru, eu am testat la video și merg excelent, bine, costurile sunt mai mari. Iar pentru puteri mici, led-ul e rege.
Sper să dispară de pe piață tot ce are randamentul sub 20 de lumeni/watt, nu ne putem permite să aruncăm energia la gunoi.
Pănă una alta, ca tranziție, pentru cei ce nu suportă becurile fluorescente, halogenul e soluția.

Edited by jafpefata, 11 December 2008 - 12:37.


#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Ledurile, halogenele si celelalte despre care vorbiti merg cu potentiometru?

#12
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
daca palpaie si lumineaza slab e o problema dar nu cred ca ue accepta asa ceva .

#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Am de multi ani Osram aduse "de afara". Scumpe, destul de "nepalpaitoare" dar se strica si ele in maxim 2 ani.
Prefer lumina continua emisa de filamentul incandescent. Sunt sensibil la frecventa "pocnitorilor" ecologice indiferent de marca.
Am facut si eu greseala sa cumpar chinezisme pentru bai si debarale. Parca intri in zona crepusculara, culori ciudate, flicarela sesisabila.


Economia de energie este o minciuna pentru copii.


"Jafpefata" spune-mi de ce este toxic postul meu si mai ales "de ce te-ar" mira. Daca nu esti de acord cu ideea mea poti foarte bine sa iti faci un topic separat in care sa preaslavesti minunatele becuri moderne. Nu te opreste nimeni.

#14
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Era si timpul sa le interzica. Aceste becuri au un randament foarte prost, aproximativ 95% din energia consumata se transforma in caldura.
Sunt destule alternative pentru un iluminat corect.

#15
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Nu inteleg de ce sa le interzica ? Sunt radioactive ?

De ce trebuie sa reglementeze cineva cat sa consumam energie ?
Eu imi doresc sa citesc la lumina becului cu incandescenta, pentru acest lux sunt dispus sa platesc mai mult.
Dupa 8-10 ore de munca, ochii sunt obositi. Vii acasa, vrei sa ai o activitate care necesita concentrare vizuala. Frecventa becurilor fluorescente este sesizata de ochi/creier (chiar daca ei spun ca este mare si ca nu sesizam).

Nu tot ce ni se ofera ca noutate tehnologica este bun.
Eu vreau sa am de unde alege.
Voi vad ca va doriti solutii impuse. :)

#16
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
E cam aceeasi chestie ca si la masinile non-euro, in multe tari acestea au fost interzise. Urmeaza in curand si la noi.
Eu zic sa ne intoarcem la locomotivele cu aburi pentru ca au un consum mare de carbune si scot mult fum, dar ce conteaza cat consumam.
Lumea evolueaza si nu ai cum sa opresti asta.

#17
lleo

lleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.06.2007
Acum cateva luni m-am gandit sa schimb becurile din casa cu becuri economice  si am constatat urmatoarele:
- lumina e alba, foarte deranjanta pentru ochi
- nu functioneaza intr-o lustra care este actionata de la un intrerupator cu potentiometru
- in locurile unde sunt mai multe intrerupatoare la o lampa (de exemplu la scara sau in hol), atunci cand intrerupatorul este inchis, becurile se aprind pentru o fractiune de secunda de fiecare data la interval de cateva secunde.

In final, desi am dat o gramada de bani pe ele, le-am scos si am revenit la becurile clasice.

Am facut eu ceva gresit sau asta e modul lor normal de functionare ?

#18
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Trebuia sa cumperi becuri cu lumina calda. Si becuri de firma : Philips, Osram etc...

Edited by exorcistul, 12 December 2008 - 20:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate