Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Cosmote inca pe pierderi

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
in conditiile ofertelor actuale prevad zile f. grele pentru cosmote.

#56
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008

View Postaum, on Dec 13 2008, 16:16, said:

in conditiile ofertelor actuale prevad zile f. grele pentru cosmote.

Si eu prevad ca Orange va da faliment pentru ca le-a scazut ARPU dar .....sa revenim cu picioarele pe pamant.

Cosmote va veni cu oferte si mai bune , cum este optiunea de 4 euro.

A prevazut si Oaca ca in 2009 Cosmote va atinge 1 milion de clienti. :)))

#57
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
eu nu sunt oaca ci doar realist. oferte precum cea de 4 euro nu va mai impresiona pe nimeni. avantajul cosmote-ului a fost ca a dat SUTE de min in retea ieftin cand concurenta dadea FLIT utilizatorilor. d-aia a si castigat atata cota de piata. gandeste-te ca oamenii care au trecut pe cosmote au trecut ca sa faca economii MAJORE nu de dragul brandului. (sper ca esti de acord cu afirmatia anterioara). Daca majoritatea utilizatorilor gsm au peste 70% din agenda nr. de orange+voda(si cred ca am zis putin 70%; eu am cam 99% si cu toate acestea am trecut pe cosmote ca sa fac economii mari vorbind cu familia apropiata) si au oferte de la orange+voda cu sute de min in retea ca si la cosmote, dc ar mai trece pe cosmote? DE CE? sau dc s-ar mai chinui sa-si convinga familia, rudele si prietenii sa treaca pe cosmote? ca sa vb. mai ieftin? pai NU MAI ARE SENS ca acum se poate vb. ieftin si pe orange+voda. NU MAI ARE SENS sa se chinuie sa convinga pe nimeni! isi activeaza o opt. cu min. ieftine si GATA! pt. 2-3-5 euro nu se mai inghesuie nimeni pe cosmote! asta tu nu poti intelege pt. ca ai creierul spalat cu o substanta verde! eu sunt echidistant, si ma doare la banana de operatorii de tel. mobila sau fixa! singurul lucru care ma intereseaza pe mine este doar raportul beneficii/cost!

Edited by aum, 13 December 2008 - 16:59.


#58
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008
Nu ai adus argumente.

In primul rand restul au oferte avantajoase doar pentru clientii noi, in rest ....
Oricum eu sunt sigura ca baietii de la Cosmote vor da si mai mult.

pe de alta parte interconectare cu Orange si Vodafone este 5 centi din 1 ianuarie. Deci veniturile lor din interconectare scad cu 20%. Asta inseamna in jur de 50 milione euro mai putin, deci gata cu cresterea veniturilor la Orange si Vodafone.

Apoi clientii Orange si Vodafone vor vrea "noile oferte", iar scade ARPU. Ai vazut cum ARPU Orange a ajuns la 10 euro. Acum Orange si Vodafone fac ce a facut si Romtelecom cu nelimitatul.....dar pentru Orange si Vodafone nu este suficient. Pana la urma Cosmote poate sa ofere mobile gratis abonatilor Romtelecom cu tarife in genul DigiMobil. Intrebarea este cati ar mai ramane la Orange si Vodafone ? A si era sa uit lanseaza si grecii date , deci se duc in jos veniturile din date la Orange si Vodafone.


Eu sunt de parere ca va incepe o concurenta teribila iar 2009 este inceputul. Problema Orange si Vodafone este ca nu pot sa-si acopere nici costurile operationale din 6 euro ARPU, Cosmote da.

Uiti ca la Cosmote exista un avantaj imens , costurile sunt mai mici, au in spate si Romtelecom ....

#59
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006

View Postaum, on Dec 13 2008, 16:56, said:

eu nu sunt oaca ci doar realist. oferte precum cea de 4 euro nu va mai impresiona pe nimeni. avantajul cosmote-ului a fost ca a dat SUTE de min in retea ieftin cand concurenta dadea FLIT utilizatorilor. d-aia a si castigat atata cota de piata. gandeste-te ca oamenii care au trecut pe cosmote au trecut ca sa faca economii MAJORE nu de dragul brandului. (sper ca esti de acord cu afirmatia anterioara). Daca majoritatea utilizatorilor gsm au peste 70% din agenda nr. de orange+voda(si cred ca am zis putin 70%; eu am cam 99% si cu toate acestea am trecut pe cosmote ca sa fac economii mari vorbind cu familia apropiata) si au oferte de la orange+voda cu sute de min in retea ca si la cosmote, dc ar mai trece pe cosmote? DE CE? sau dc s-ar mai chinui sa-si convinga familia, rudele si prietenii sa treaca pe cosmote? ca sa vb. mai ieftin? pai NU MAI ARE SENS ca acum se poate vb. ieftin si pe orange+voda. NU MAI ARE SENS sa se chinuie sa convinga pe nimeni! isi activeaza o opt. cu min. ieftine si GATA! pt. 2-3-5 euro nu se mai inghesuie nimeni pe cosmote! asta tu nu poti intelege pt. ca ai creierul spalat cu o substanta verde! eu sunt echidistant, si ma doare la banana de operatorii de tel. mobila sau fixa! singurul lucru care ma intereseaza pe mine este doar raportul beneficii/cost!
Asta cam asa e.Parerea mea este ca pe viitor va conta partea de date si poate nr de servicii oferite 2play 3play 4play...

#60
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008

View PostGsmWorld, on Dec 13 2008, 17:07, said:

Asta cam asa e.Parerea mea este ca pe viitor va conta partea de date si poate nr de servicii oferite 2play 3play 4play...

Logic si aici grecii sunt iar cei mai tari. Au cea mai mare acoperire pe fix, internet , TV au. Vor lansa si datele mobile, telefonia CDMA, telefonie GSM au. De ce mai au nevoie ? de WiMAX ....vine si el.

Vreau sa vad cum ofera Orange si Vodafone 4play adevarat cu internet macar nelimitat la trafic, nu mai vorbesc de oferte cu cine stie ce viteza cand ei nu au retea fixa .......au doar antene.

cand grecul vede ca nu are unde sa mai creasca ce face ? pai asta face !

   - fix nelimitat in orice retea fixa;
   - 10 Mpbs pe ADSL (este un exemplu);
   - 2 modemuri de date gratis;
    - 4 mobile gratis;
    -TV pe 2-4 TV;

Totul la ~20 euro !

Cum mai concureaza atunci Orange si Vodafone ? Singurul concurent mai ramane RDS , in zonele unde are acoperire.

Edited by catalinanu, 13 December 2008 - 17:12.


#61
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postrt_ks, on Dec 13 2008, 17:07, said:

Oaie, dar sunt formate o gramada de grupuri FOARTE MARI in care toti suntem pe Cosmote. Ma lasa rece nelimitat in Orange cu  1 euro...  :D

Imi e dor de perioada de acum 2-3 ani cand Valdur (clona lui aum) incerca sa ne convinga ca Zapp e mare scula si ca e cu 2 centi mai iefin decat Cosmote-ul.

Unii pur si simplu nu sunt rude cu mama Omida.  -_-

si mie imi este dor de vremurile in care un barbat nu se ascundea in spatele unui nick obosit si clonat doar cu scopul de a injura si de a face misto de ceilalti. comparatiile pe care le faceam eu intre cosmote si zapp acum cativa ani erau in contexul ofertelor de atunci gogule. talk-free-urile la 8$ (adica la vreo 6 euro) aveau 1000 de min in retea iar cosmote-ul dadea prin gura abonatilor pe vremea aia. abia apoi au inceput cu 300 de min in retea la 3 euro (cand au vazut ca abonatii nu se inghesuie sa sune la tarifele lor nesimtite) apoi cu 5 euro (500+500) etc. grecul e foarte calic si a dat drumul la oferte doar de nevoie. acum se chinuie sa faca profit. LOL!

si nu era boule (vezi eu imi permit si imi asum responsabilitatea sa te fac BOU in fata de pe singurul cont de pe softpedia pe cand tu te ascunzi ca o fetita speriata sa nu fie violata in spatele unui nick de cacat) diferenta doar de 2 centi ci overall era mult mai ieftin pe zapp decat pe cosmote, la vremea aia!

asa ca du-te si suge o acadea verde si nu ne mai deranja! :finger:

#62
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,921
  • Înscris: 10.06.2008
Nu lucrez in domeniu, insa nu sunt idiot. Cunosc notiunile de venit, cheltuiala, profit, amortizare, clase de conturi. Deci pot sa am o parere. Este un formum, nu o discutie academica.

aum, si mie nick-ul lui imi sugereaza o culoare maro, dar e pacat sa iei warn pentru el!

#63
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005

View Postrt_ks, on Dec 13 2008, 21:14, said:

Da , Zapp a fost mult mai ieftin dar NU a avut acoperire, NU a avut distributie, NU a avut publicitate agresiva, NU a avut terminale, NU a avut prepay, NU ai avut cu cine sa vorbesti in retea.


Tu ai sustinut Zapp-ul, eu Cosmote-ul.


Dupa un an jumate ai realizat ca o sugi cu spor, ca nu ai cu cine sa vorbesti desi ai minute IEFTINE... si ai reziliat abonamentul.

EU am avut dreptate si am stiut sa evaluez global problema.
TU ai fost un godac care a mizat pe pretul mai mic.
Tu ti-ai primit educatia pe terenul de fotbal?Ce inseamna limbajul asta?Ti-ar place ca toata lumea sa inceapa sa vorbeasca ca tine?Probabil da ca te-ai simti in elementul tau.

#64
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,921
  • Înscris: 10.06.2008
Acesta este noul limbaj cultivat de cititul forumurilor. Deh, mai nou, in vacanta nu te mai "lauzi" cu o carte citita si cu ultimele tampenii citite pe un forum de unde iei tot felul de expresii: "flame" "aka".

#65
Taddy

Taddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 21.01.2009

View PostGaiusBaltar, on Dec 11 2008, 10:50, said:

Cosmote e pe pierderi pana cand T-MOBILE o sa-l preia total,cu tot cu pierderi.Din cate am inteles din ianuarie se incepe deja cu rebranduirea!
Dar mai vine T-mobile?
Cred ca a trecut deja un an de cand am auzit pentru prima oara 'T-mobile in Romania'
In plus tare mi-e frica de faptul ca odata intrat pe piata T-mobile nu isi va mai permite nici tarifele pe care le are Cosmote-ul si cu atat mai putin pierderile imense.

Edited by Taddy, 29 January 2009 - 15:09.


#66
vodafonitza

vodafonitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 27.09.2008

View PostTaddy, on Jan 29 2009, 15:09, said:

Dar mai vine T-mobile?
Cred ca a trecut deja un an de cand am auzit pentru prima oara 'T-mobile in Romania'
In plus tare mi-e frica de faptul ca odata intrat pe piata T-mobile nu isi va mai permite nici tarifele pe care le are Cosmote-ul si cu atat mai putin pierderile imense.

Cosmote e o fundatura ca retea mobila;nu au date sunt morti  :D
De ce ar baga cineva bani in romania  intr-o "fundatura"?

#67
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View Postvodafonitza, on Jan 30 2009, 00:06, said:

Cosmote e o fundatura ca retea mobila;nu au date sunt morti  :D
De ce ar baga cineva bani in romania  intr-o "fundatura"?

Voi pune in rama aceasta expresie. :OK:

#68
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009
:)) Vodafonitza o sa fie si date pe CDMA si probabil pe WiMAX.

Nu ai habar ce vorbesti.

#69
Taddy

Taddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 21.01.2009
Dar cand... si mai ales cu ce bani... nu mai e mult si se ajunge la fundul sacului... daca nu s-a intamplat deja!

#70
derbemad

derbemad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.05.2007
Din cate stiu eu Romtelecomul detine o licenta 3g .... vedem tot mai mult colaborare intre cosmote si romtelecom (pachet fix-mobil , convergent ) cine stie ce ne rezerva viitorul .... cand a fost vorba de voce am vazut un fel de copy/paste a ofertei cosmote la "gigantii" pietei gsm ...


cand copiezi o asa zisa "fundatura"de retea, intrebarea mea este , tu ce esti ? UN LIDER!? :confused:


Am mai zis intr-un topic 60 de centi(Cartela Gonnex Go) imi lua connex-ul cand sunam pe dialog, imi incargam cartela odata la 3 saptamani , dupa care am avut 35 IN RETEA in timpul saptamanii (cartela Kamarad) dar aveai 1 cent in week-end insa nu puteai vorbi cand aveai nevoie ca era reteaua ocupata .... si acum in sfarsit itzi dau si ei ceva ... aproape un deceniu mai tarziu mai tarziu... nu multumesc

Din puncrul meu de vedere ordinea operatorilor este asta :1.orange,2rds,3cosmote,4zapp..... 12vodafone

PS nu am Orange si nici rds  am vodafone si cosmote

Edited by derbemad, 03 February 2009 - 01:09.


#71
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
O mica corectie: romtelecom nu detine licenta 3G.
Licente 3G detin Orange, Vodafone, RDS si Zapp.

#72
derbemad

derbemad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.05.2007

View Postonlyone, on Feb 3 2009, 01:12, said:

O mica corectie: romtelecom nu detine licenta 3G.
Licente 3G detin Orange, Vodafone, RDS si Zapp.


Corect !

http://www.zf.ro/bus...ternet-3181671/

Am inteles eu gresit din articol

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate