Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Cosmote inca pe pierderi

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Să vedem dacă nu luăm din nou o țeapă.

#20
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008
crustaceu ...informatia ta este falsa. Posta Romana a intentionat sa treaca la un alt operator dar in urma unor noi negocieri cu Cosmote au ramas. Oricum stai calm ....sunt niste nimicuri de abonamente pentru angajati cu un ARPU minuscul.

Mai bine ne spui cum sta treaba cu Oracle ....asta ca sa nu spun eu (dupa incepi iar sa ma ameninti ca apar in presa.....).

Cosmote va trece pe profit net din vara lui 2009, cu sau fara T-Mobile, nu prea conteaza asta. T-Mobile vine in Romania in luna martie cel mai probabil, iar din mai dispare si Romtelecom .....

Edited by catalinanu, 11 December 2008 - 11:29.


#21
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

View PostBlackhawk, on Dec 11 2008, 09:41, said:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmorom
In 5ani pierderi de 1miliard $, toate acoperite de RTC, stat adica contribuabili. Este adevarat?

Stiam si eu ca grecii au furat la greu din Romtelecom prin Intrarom si alte firme,dar 1.000.000.000 (miliard) $ ?  :surprise: wow....
Se zoneste  ca se doresc ceva nationalizari acum,cu noul guvern , poate Petrom si Romtelecom,...doamne ajuta !

#22
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postcatalinanu, on Dec 11 2008, 11:28, said:

crustaceu ...informatia ta este falsa.

Wrong ... cu acel ARPU mic va trece la un alt operator ... ;) e deja semnat iar cartelele sunt in curs de activare.

Mai verifica odata ...

#23
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008
crustaceu te rog sa lasi vrajeala. M-ai amenintat atunci si vad ca nu s-a intamplat nimic. Nu vreau sa spun mai multe pentru ca nu are sens sa lovesc in Orange pentru ca un om ca tine nu are bunul simt sa spuna realitatea.
Posta are contract cu Cosmote in acest moment. O sa vezi ca nu se intampla nimic iar ei raman in continuare la Cosmote.

Oricum si daca pierd Posta ...nu inseamna nimic, pur si simplu ....un ARPU minuscul. ma gandesc sa nu fie o legatura intre asta si majorarea unor chirii de catre Romtelecom pe unele sedii unde mai sta posta .....Eu in locul Romtelecom ii scoteam in strada si inchiriam unor magazine acele spatii ....

Jean Gary Diablo nu prea ma pricep la economie dar daca eu cumpar Petromul poate sa vina statul sa ma oblige sa-l vand sau cum ? Parca am scapat de comunism in 89'. Stiu ca era bine sa fie RTC de stat, acum era o ruina, sediile erau la RDS sau cine stie la cine , asta era planul. Doar ca nu a mers ....

#24
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Da, statul îl poate renaționaliza cu plata despăgubirilor aferente. S-a întâmplat și în țări mai "democrate", nu este absolut nici o rușine. Chiar și în Germania.

Edited by jafpefata, 11 December 2008 - 12:26.


#25
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008
De ce sa nationalizeze ? Nationalizarea se face cand firmele cer asta , cand se afla in situatii dificile. Aici nu se pune problema de asa ceva.

Am spus ...normal ca era bine sa fie de stat, acum nu mai exista.

#26
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostGaiusBaltar, on Dec 11 2008, 10:50, said:

Cosmote e pe pierderi pana cand T-MOBILE o sa-l preia total,cu tot cu pierderi.Din cate am inteles din ianuarie se incepe deja cu rebranduirea!
Daca vine T-Mobile crezi ca se petrece o minune. Dupa reclama frenetica in media (si probabil forum ;) ) tot cu alti 4operatori trebuie sa se infrunte dintr-o pozitie inferioara (cel putin fata de Oro/Voda, dar si ceilalti musca din nisa low-cost).
Cosmote in sine n-are nici serviciu de date, iar asta e destul de nasol, chiar si ajutorul RTC.

#27
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008
Aha , ai uitat ca DT are si fix si internet si TV aici ? Asta e o pozitie inferioara ? Date mobile vor avea prin CDMA (acum lucreaza la retea) si WiMAX.

#28
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Wi-max PROBABIL. Nu zic ca nu, dar sa nu ne credem cititori in globul de sticla.

#29
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postcatalinanu, on Dec 11 2008, 17:12, said:

Aha , ai uitat ca DT are si fix si internet si TV aici ? Asta e o pozitie inferioara ? Date mobile vor avea prin CDMA (acum lucreaza la retea) si WiMAX.
CDMA ca CDMA dar fara un EV-DO e penibil. Ironic, daca treci pe EV-DO actiunea unei celule se reduce la ~15km..

#30
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008
pai ce lucrator in telecom esti tu mah ? nu stiai ca deja 1 licenta este "rezervata" ?

Oricum Orange si Vodafone nu au voie sa participe , au deja.

#31
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Singura licenta rezervata oficial este cea catre SNR, acordata deja de altfel.

In rest, ce spui tu sunt barfe. Nu conteaza cat de mult/putin se pot materializa, ideea e ca nu sunt inca realitati, PUNCT.

#32
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006

View Postcatalinanu, on Dec 11 2008, 12:22, said:

Oricum si daca pierd Posta ...nu inseamna nimic, pur si simplu ....un ARPU minuscul. ma gandesc sa nu fie o legatura intre asta si majorarea unor chirii de catre Romtelecom pe unele sedii unde mai sta posta .....Eu in locul Romtelecom ii scoteam in strada si inchiriam unor magazine acele spatii ....
Eu nu ii scoteam in strada daca plateau mai bine decat altii.

#33
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postcatalinanu, on Dec 11 2008, 12:22, said:

crustaceu te rog sa lasi vrajeala. M-ai amenintat atunci si vad ca nu s-a intamplat nimic.

prietene ... lucrurile in Romania se misca mai greu ... eu nu mai am ce face in privinta ta. altii trebuie sa faca ... dovezile sunt .. cazul este deschis ... tu ... asteapta

cat despre Cosmote si Posta ... cel care minte cu nerusinare esti tu si stii foarte bine asta, dar face parte din ceea ce esti platit sa faci.

Asa cum ziceai si tu ... este un ARPU mic (parca esti Lili) .. dar era clientul cu care se mandrea Cosmote si a facut mare vilva cand l-au semnat.

Doar asta era de spus ... te agiti prea mult pentru nimic. (ma rog ... pentru bani ... dar nu o sa ai ce face cu ei ;))

#34
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Are ce sa faca
pledeaza nebunie temporara
istoric de genul asta are deci, nu o sa ii fie greu sa dovedeasca.
2 ani la spitalul 9 si scapa fara probleme.

#35
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Pierderile s-au redus semnificativ și în curând probabil vor ajunge pe profit.
Important este că merge spre bine.

#36
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,922
  • Înscris: 10.06.2008
Eu stau si ma minunez. Voi stiti ce inseamna amortizare dpdv contabil? De ce m-ar interesa profitul INAINTE de amortizare? Maine-poimaine vor inventa "profitul inainte de scaderea cheltuielilor"! Sincer, nu vad de ce faceti atata tam-tam. Profitul este important doar dupa amortizare, depreciere...si ce mai vreti voi. Mai mult, interesant este profitul net. Si mai interesant este procentul din profit care se reintoace pentru autofinantare. O, da, dar ce conteaza asta? Important este offtopicul, "flame-ul" (dupa cum zice Rangerul, de parca nu ar putea sa foloseasca un cuvant romanesc)...

Si ince ceva. Voi vreti ca o companie de aceasta natura sa sara din primul trimestru pe profit? Nu-i iubesc pe verzi...cum nu-i iubesc nici pe portocalii, rosii, verzi, albastrii, albastrii...si care mai sunt! de ce? Nu sunt actionar la ei!

Edited by joystick, 11 December 2008 - 23:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate