Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

ciuperca Kefir?

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#127
ankcta

ankcta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.03.2011
As dori si eu kefir de apa, kefir de lapte si kombucha. Sunt din Constanta, daca  puteti trimite prin curier . Multumesc

#128
eli_m28

eli_m28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.07.2007
Buna,am si eu nevoie de chefir de apa - ciuperca caucaziana.
Cine doreste sa doneze poate sa-mi scrie pe adresa [email protected]. Sunt din Sibiu si suport cheltuielile de transport
Mulrumesc frumos

#129
StMihaela

StMihaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.10.2010

 zsoltfulop, on 6th December 2010, 23:58, said:

Am si eu ciuperci de cristal - kefir de apa. Daca pot sa fiu de ajutorul cuiva atunci luati legatura cu mine prin adresa de email : [email protected] sau nr de tel. 0745984597

Sunt din Reghin. Daca mai ai nevoie de ciuperci anuntama. E-mail: [email protected]

Eu am cumparat de la [email protected], dar bobitele sunt de marimea unei granule de zahar, foarte mici si se imnultesc foarte greu. Mi-a trimis o lingurita mica si, dupa 2 luni, abea s-au facut 3 lingurite si abea daca gasesc cateva bobite de marimea bobului de orez. Abea reusesc sa fac un pahar de suc pe zi si am impresia ca nici ala nu e in regula.
Par bolnave, pe la altii net am vazut ca bobitele de kefir sunt cat boabele de strugure, iar ca start se dau cate 6 - 9 lingurite.
Atentie de la cine si ce luati, mai ales daca dati bani pe ele.

#130
misscristalin

misscristalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.09.2010
Am facut si eu rost ieri de chefir de la cineva din Timisoara, nu sunt foarte multe bobite, cam 2 lingurite dar a iesit un kefir super. Am si 2 caprite cu lapte, deci materie prima de calitate este! Ce-ti poti dori mai mult?

Edited by misscristalin, 22 March 2011 - 22:04.


#131
zahariabogdan

zahariabogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2011

 misscristalin, on 22nd March 2011, 21:57, said:

Am facut si eu rost ieri de chefir de la cineva din Timisoara, nu sunt foarte multe bobite, cam 2 lingurite dar a iesit un kefir super. Am si 2 caprite cu lapte, deci materie prima de calitate este! Ce-ti poti dori mai mult?


    Am eu chefir de vanzare cultivat in casa...cine e interesat dati un tel : 0730395802 ... livrare personala,curier...negociem

#132
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Ma intereseaza si pe mine chefir de apa sau care e bun pt probleme gastrice ( am un reflux gastric ). Din Bucuresti daca se poate.

#133
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Incredibil, cum sunt unii oameni. Intrati pe okazii si cautati Alga Galodium, sa vedeti cat cere. 500ron? E dus tipul cu pluta.

#134
costi1950

costi1950

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.11.2010
Caut si eu kefir de apa, de preferabil din Bucuresti. Cine are si doreste sa imi dea si mie il rog sa imi dea un mesaj pe [email protected]

#135
RomeoNica71

RomeoNica71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 17.06.2010
Cultiv ciuperca de lapte din decembrie si n-am avut reactii adverse cum se spune īn prospect.Cultivīnd doua portii,pentru mine si soacra-mea,am oferit cunoscutilor trei portii si urmeaza a patra.Sunt din Suceava [email protected]
Intre timp am trimis la toti cei care au dorit.
kefirul este gratis,la fel si pachetul.
:) :)

#136
Myers

Myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 31.10.2006
Intradevar,vad ca nu prea sunt in Bucuresti detinatori de chefir de apa!!!Personal,mi-e scarba de aia care incearca sa vanda chefir,kombucha sau alte probiotice!Cand nu ai caracter si scrupule,atunci e normal sa apelezi la asemenea josnicii.Asa ca fac si eu apel la cineva din Bucuresti,care are de oferit chefir de apa,pentru a creea o retea aici!Ofer la schimb Kombucha si ma angajez sa dau mai departe ciuperca si altor doritori.

#137
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Eu am ramas suprins cand am vazut nesimtirea celui care cere 5 milioane pe ciuperca.

#138
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011
Va rog sa-mi spuneti ce fel de lapte folositi voi pentru kefir!
Eu nu am nicio sursa de unde as putea cumpara lapte de tara iar de la taranii din piata mi-e cam frica sa cumpar deoarece nu pot sa stiu cat de igenic este!

Ce lapte sa cumpar din magazine??

#139
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Daca nu doresti chefir o perioada, cum se pastreaza ciuperca?  Sa zicem ca pleci de acasa o luna, se poate pastra in apa?

#140
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
http://www.torontoad...ticle2_Kris.htm
Din ce scrie in articolul respectiv  nu e bine sa spalati ciuperca cu apa care contine clor sau fluor si mai zice autorul ca in multe zone ciuperca nu este spalata de loc.
Mai zice el ca ciuperca se poaate spala daca vreti sa o "depozitati" pentru mai multe zile, ea putand fi pastrata uscata fara a-si pierde "capacitatile" timp de 1 an de zile. Pentru pastrare se poate pune in hartie(atentie la hartia de ziar care este nesanatoasa datorita vopselurilor cu Pb(daca mai e cazul)). O alta modalitate ar fi sa puneti ciuperca in lapte in congelator ( aici parerile sunt impartite, unii spunand ca cultura moare, altii spun ca la dezghetare ciuperca redevine activa).

#141
contesica

contesica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2011

 alinutza79, on 29th March 2011, 14:29, said:

Va rog sa-mi spuneti ce fel de lapte folositi voi pentru kefir!
Eu nu am nicio sursa de unde as putea cumpara lapte de tara iar de la taranii din piata mi-e cam frica sa cumpar deoarece nu pot sa stiu cat de igenic este!

Ce lapte sa cumpar din magazine??

Buna ziua.
Nu coteaza daca cumperi lapte de la piata, si nu cunosti persoana si animalul.
Deoarece kefirul are proprietati de detoxifiere si dezintoxicare, asa ca va purifica laptele in care sta.
Eu cultiv si comercializez kefir atat preparat cat si alga de kefir, uneori nu aveam lapte de la animal si am folosit si lapte din comert la punga sau cutie, nu este mare diferenta.
Cat despre donarea algei de kefir ...ce sa zic..din vechi timpuri se stie ca un animal viu trebuie platit, iar algele sunt vii.

Multa sanatate tuturor.



http://mirielena.blogspot.com/

#142
krysy

krysy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.07.2007

 gerbil, on 29th March 2011, 11:48, said:

Eu am ramas suprins cand am vazut nesimtirea celui care cere 5 milioane pe ciuperca.
vad ca unii fac o afacere din aceste produse ...este rusinos din partea lor mai ales cand cer sume asa mari..ma rog ..cand trimiti la distanta prin curier sau colet postal .. este normal sa ceri banii pt transport ..oricum nu te imbogatesti din asta ... dar pana la urma este fraier cel ce da sumele acelea ... insa oamenii din  ,disperare uneori sunt dispusi sa ofere oricat ... in sperantza ca acel produs este unul miraculos ...dar am vazut si foarte multe persoane care
mai au si suflet si ofera gratuit din surplusul lor ... bv lor..felicitari !!!

 opo, on 31st March 2011, 21:30, said:

Daca nu doresti chefir o perioada, cum se pastreaza ciuperca?  Sa zicem ca pleci de acasa o luna, se poate pastra in apa?
eu acum nu am mai facut de cateva luni ...mi`am oprit cat imi trebuie ca sa incep sa fac din nou .. iar restul am dat`o... si ce am oprit tzin intr`un borcan cu apa plata  in frigider ...iar la 2-3 sapt ii mai skimb apa ... si se pastreaza f bine ...asa m`a invatzat doamna care mi`a dat ciupercutza..

 contesica, on 2nd April 2011, 12:18, said:

Buna ziua.
Nu coteaza daca cumperi lapte de la piata, si nu cunosti persoana si animalul.
Deoarece kefirul are proprietati de detoxifiere si dezintoxicare, asa ca va purifica laptele in care sta.
Eu cultiv si comercializez kefir atat preparat cat si alga de kefir, uneori nu aveam lapte de la animal si am folosit si lapte din comert la punga sau cutie, nu este mare diferenta.
Cat despre donarea algei de kefir ...ce sa zic..din vechi timpuri se stie ca un animal viu trebuie platit, iar algele sunt vii.

Multa sanatate tuturor.



http://mirielena.blogspot.com/
uite chiar m`ai amuzat ... oare mie ce o sa mi se intample daca am oferit gratis ? :))))) sau celorlatzi care ofera la fel...

Edited by krysy, 02 April 2011 - 13:18.


#143
contesica

contesica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2011
uite chiar m`ai amuzat ... oare mie ce o sa mi se intample daca am oferit gratis ? :))))) sau celorlatzi care ofera la fel...
[/quote]

:) nu stiu draga, insa eu stiu ce inseamna nerecunostinta celor carora asteapta pomana.
Toti asteapta sa le dai, sa le oferi, insa...multi uita si sa spuna multumesc. Consider ca decat sa se incerce o parere de rau mai bine are multumirea materiala.
Eu comercializez "cuibul" de kefir cu 50 lei, :)) am dat si degeaba mult timp, la un moment dat aveam nevoie de 2 linguri de chefir pt. cineva care avea mare nevoie, am apelat la persoanele din localitatea respectiva si....nimeni nu mai avea nici o boaba de chefir, chiar una dintre ele a avut nerusinarea sa-mi zica ca le-a mancat cu lingura.
Acum ce sa zic, parerile sunt impartite, sa fiti sanatosi sa le cresteti frumos si faceti pomana ca e bine.
Si inca ceva...faptul ca ofer familiei si prietenilor gratuit asta nu inseamna ca nu pot lua macar un banutz, asa se face, ca si cand ai da un pui de catzel sau pisoi.



[url="http://mirielena.blogspot.com/"]http://mirielena.blogspot.com/[/url]


Multa sanatate tuturor.

#144
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
SI puii de catel sau pisica se doneaza dar asa e romanul. Lasa ca am gasit gratis si voi da si eu tot gratis cand se va inmulti. Nu pot lua bani pe boala altora.

Uitati aici am gasit o reteta cum se prepara.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate