Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 

ciuperca Kefir?

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#163
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006

 alinutza79, on 12th April 2011, 16:39, said:

Am spalat ciupercuta bine,bine, l-am dat si la rece ---nimic! Din ce in ce mai balos!

Mai sunt doua chestii:
- poate ar fi bine sa speli ciperca folsind apa plata sau apa de izvor deoarece apa de la robinet este clorurata in ideea de a ne apara de ciuperci si alte organisme care ne'ar putea contamina.
- a da la rece nu ajuta ba din contra, daca vrei sa pui ceva la fermentat / dospit, este bine sa fie tinut la temperatura mai mare ( caldura ). Rece - BAD, Caldura - Gooood.

#164
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 alinutza79, on 12th April 2011, 16:39, said:

folosesc cam 2 conopidute cat o nuca la 1 L lapte!
Cu aceste se facea super ok, dupa 2-3 saptamani am observat ca s-a balosit putin si ciupercutele crescusera putin (nicidecum sa isi dubleze volumul) -- atunci am pus doar 1 ciupercuta la 1L --- a iesit balos!
Am spalat ciupercuta bine,bine, l-am dat si la rece ---nimic! Din ce in ce mai balos!

Ar fi ok...! Cred ca s-au contaminat accidental cu ceva. Nu stiu cum s-ar putea decontamina, cautati info in engl. pe google, gasisem candva site-uri care vindeau si dadeau si sfaturi in caz de contaminari accidentale, pastrare etc

#165
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Eu am contaminat ciuperca cu niste lactobacili dintr-un iaurt, primele doua ture mi-a iesit mai balos asa kefirul ( cam cum era iaurtul contaminato) dar apoi si-a revenit la forma initiala. Nu am spalat niciodata ciuperca, doar am pus-o in lapte cu tot cu un pic din Kefirul precedent. Cum in zona in care ma aflu este cam cald pun laptele seara si dimineata am kefirul gata :).

#166
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Kefirul de apa obtinut de mine a inceput sa aiba de 2 zile un gust ciudat. Pana acum gustul era ca acela al limonadei sau socatei. Acum am observat o usoara tenta de gust de branza, nu foarte tare dar se simte, mai ales dupa ce bei si iti ramane gustul in gura. Care sa fie problema, mai e bun de baut sau nu? Sa fie prea mult kefir, ca s-a mai inmultit intre timp? Dar in reteta zice ca trebuiesc 6 linguri la 2 kg de apa.

Edited by gerbil, 27 April 2011 - 00:49.


#167
ofal100

ofal100

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2011
:thumbup:  Am ciuperca Galodium foarte bine intretinuta cu lapte de la vaca proprie. Copilul meu are 4 ani si 8 luni si-i dau kefir obtinut cu ciuperca Galodium de 6 luni. Vreau sa subliniez ca in tot acest timp nu a racit sa ia antibiotice, cam facea inainte la fiecare 2 luni si, mai important, fiind diagnosticat cu astm bronsic alergic de la 3 ani, de vreo luna tuseste productiv. Medicul zice ca se curata plamanii si sa-i dau in continuare kefir. Deci, e drept cand se spune ca are un bun efect asupra plamanilor, pentru alergii si astm. Cine doreste ciuperca sa ma contacteze la adresa de email [email protected]

#168
timisoaratmro

timisoaratmro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.12.2007
Va salut,

este cineva din Timisoara care poate sa-mi dea ciuperca de kefir de apa/lapte?


Multumesc.

#169
lizuca80

lizuca80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.08.2008

 timisoaratmro, on 4th May 2011, 22:33, said:

Va salut,

este cineva din Timisoara care poate sa-mi dea ciuperca de kefir de apa/lapte?


Multumesc.

Sunt din Resita,pot sa-ti dau eu,dar doar peste o luna,cand voi veni in Tm.Poate pana atunci iti gasesti pe cineva,daca nu iti voi lasa PM,in momentul cand voi fi in Tm.E bine asa?
Am uitat sa precizez,am kefir de lapte.

Edited by lizuca80, 05 May 2011 - 13:16.


#170
lgpassword

lgpassword

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2009
Buna, este cineva din Cluj sau din apropiere care are ciuperca de kefir de apa/lapte de oferit :) ?
Multumesc

#171
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Am doua intrebari va rog:

1) Am o ciuperca de kefit de lapte, pe care, nevand cine sa aibe grija de ea pe o perioada mare de timp cat am fost plecat din tara, am pus-o la congelator...  :notangel: Ce sanse (mai) sunt ca ea sa fie inca buna si sanatoasa? E posibil sa devina toxica (date fiind condiitile de depozitare: fara aer, intuneric, rece)?

2) Am citit si vazut ca exista si varianta de apa. Daca la lapte inteleg (e ca si cum ai pune lapte dulce la prins si devine lapte acru), CARE este procesul la cea de apa? Nu prea pot sa imi imaginez si sa inteleg... Ce  gust are? Ce consistenta are? E tot ca un iaurt sau mai degraba ca un ceai (lichid)?

CARE e mai bun dintre cele doua? Eu cam am aciditate, si nu prea prefer si suport lucrurile acre. Dimpotriva... Multumesc pentru clarificari.

#172
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Cineva din Cluj care doneaza ciuperca de lapte sau de apa?
Multumesc.

#173
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006

 colombo2003, on 17th May 2011, 13:57, said:

Am doua intrebari va rog:

1) Am o ciuperca de kefit de lapte, pe care, nevand cine sa aibe grija de ea pe o perioada mare de timp cat am fost plecat din tara, am pus-o la congelator...  :notangel: Ce sanse (mai) sunt ca ea sa fie inca buna si sanatoasa? E posibil sa devina toxica (date fiind condiitile de depozitare: fara aer, intuneric, rece)?

2) Am citit si vazut ca exista si varianta de apa. Daca la lapte inteleg (e ca si cum ai pune lapte dulce la prins si devine lapte acru), CARE este procesul la cea de apa? Nu prea pot sa imi imaginez si sa inteleg... Ce  gust are? Ce consistenta are? E tot ca un iaurt sau mai degraba ca un ceai (lichid)?

CARE e mai bun dintre cele doua? Eu cam am aciditate, si nu prea prefer si suport lucrurile acre. Dimpotriva... Multumesc pentru clarificari.

Prea putin important sa te linisteasca cineva ca "va fi bine". O scoti de la congelator o pui in lapte rece ( nu as soca grauntii de Kefir congelati cu lapte fiert ) si o pui intr-un spatiu caldut. Parerea mea asa din burta este ca va fi ok.
Despre toxicitate eu unul m-as mira, decat daca ti-ai tinut congelatorul prin ceva canalizari sau in zone cu risc de contaminare toxica. Ar fi desigur util un google dupa < ciuperca de chefir toxica>. Daca gasesti ceva sa lasi si aici un semn.

Despre partea cu acritua pot sa zic ca tine de cat timp lasi "ciuperca de chefir" sa "lucreze". Daca o lasi mai putin atunci kefirul e mai putin acru, daca lasi pana se separa kefirul si apare zar atunci e acru tare.

Ca si ideee nu este vorba de o ciuperca ci o colonie de bacterii pe un suport gelatinos (extrem de acru) care are aspect de conopida.

Edited by opo, 18 May 2011 - 14:26.


#174
usagi_chan

usagi_chan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2011
Buna, cautam de ceva timp detalii despre kefir si am gasit acest forum. As vrea tare mult sa fac si eu kefir in casa, dar nu am ciupercuta respectiva. Mama are probleme cu stomacul si am inteles ca este foarte bun pentru asa ceva, si in general pentru diverse afectiuni.  Este cineva din Pitesti dispus sa ma ajute, sa imparta si cu mine beneficiile acestei alge? Sau de oriunde, daca poate trimite prin posta si achit eu taxele de transport. Voi da mai departe la randul meu cui imi va cere (fara sa pretind vreo suma de bani, bineinteles).
Multumesc din tot sufletul.
Aici am publicat modul in care mama s-a vindecat de noduli la san, poate ajuta cuiva.
http://erminus.blogspot.com/

#175
Geta36

Geta36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.06.2011

 usagi_chan, on 31st May 2011, 22:46, said:

Buna, cautam de ceva timp detalii despre kefir si am gasit acest forum. As vrea tare mult sa fac si eu kefir in casa, dar nu am ciupercuta respectiva. Mama are probleme cu stomacul si am inteles ca este foarte bun pentru asa ceva, si in general pentru diverse afectiuni.  Este cineva din Pitesti dispus sa ma ajute, sa imparta si cu mine beneficiile acestei alge? Sau de oriunde, daca poate trimite prin posta si achit eu taxele de transport. Voi da mai departe la randul meu cui imi va cere (fara sa pretind vreo suma de bani, bineinteles).
Multumesc din tot sufletul.
Aici am publicat modul in care mama s-a vindecat de noduli la san, poate ajuta cuiva.
http://erminus.blogspot.com/


Buna, chiar cautam pe cineva din Pitesti sa donez ciuperca tibetana.
imi lasi mesaj  unde si cand vrei sa  ne vedem sa iti dau ciuperca tibetana

#176
usagi_chan

usagi_chan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2011
Am trimis PM, multumesc mult Geta36! :worthy:

Edited by usagi_chan, 01 June 2011 - 11:49.


#177
JenX

JenX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.09.2007
Ofer gratuit granule de Kefir tibetan de lapte.
Cei interesati ma pot contacta pe PM sau pe adresa [email protected]
Locuiesc in Bucuresti.

#178
ofal100

ofal100

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2011
Am ciuperca Galodium foarte bine intretinuta cu lapte de la vaca proprie. Toata familia mea consuma kefir obtinut din ciuperca galodium, inclusiv copilul meu. Folosesc atat intern cat si extern (ca demachiant si intretinere ten). Util extern si pentru rani, dureri, insolatie, eritem fesier la copiii mici. E foarte adevarat ca vindeca alergiile si intareste imunitatea. Starea de sanatate a copilului meu dovedeste asta. Daca inca nu aveti ciuperca, va trimit in borcan de 800g (1/2 borcan cu ciuperca, completat cu lapte proaspat de la vaca proprie) prin colet postal. Am facut proba separat si a rezistat ciuperca in acelasi lapte timp de 4 zile fara modificari de aspect sau proprietati. Dar prin colet ajunge in 2 zile, deci veti primi ciuperca in stare buna. Atunci veti schimba laptele, nu inainte de a o clati cu apa rece intr.un tifon sau sita din plastic (NU metal). Intretinuta cum trebuie in 2 saptamani isi dubleaza volumul si obtineti o cantitate dubla de kefir. CONTACT - [email protected] Sanatate!

#179
smileylucian

smileylucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2011
Am ciupercă de apă de vânzare. o dau cu 5 lei lingura. se înmulțește foarte repede. practic, se dublează de la o săptămână la alta. pentru detalii, mă găsiți pe mail [email protected] sau la tel 0745955650.

#180
mishhh

mishhh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2007

 Myers, on 4th April 2011, 01:40, said:

Doamne ce mentalitate de cacat ai!Pai tu oferi un lucru  pentru a primi recunostinta???? Faptul ca poti face un bine,nu-i indeajuns?De unde ai scos-o pe aia cu cainii si pisicile?Eu stiu ca in foarte multe cazuri se doneaza!!!Cum ar fi ca mie sa-mi dea cineva gratis ciuperca si eu sa ma apuc s-o vand????
Gerbil,de care dintre chefiruri ai facut rost?

:))))))))))))
a fost funny faza cu oferitul si recunostinta
sunt perfect de acord

dar sunt de acord si sa vanda omul tot ce doreste, daca asa doreste

oricum, funny raspuns :)))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate