Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Ce sa alegi C-zone, rds, mitnet , upc

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
pe3sos

pe3sos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.12.2007
Salut

stau in drumul taberei si am net de la C-zone  de internet sunt multumit dar ceea ce nu-mi place e faptul ca nu pot sa setez un router Asus Wl-520gc  :death: asa ca ce alt operator as putea sa aleg la care sa mearga un router ca al meu sau cum sa-l setez pe asta daca ma poatea ajuta careva



:worthy:

#2
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Tu ai C-Zone, MitNet, FiberLink si UPC la usa?  :D
Daca asa e, alege intre RDS si MitNet. RDS (fiberlink) daca te intereseaza oferta 4Play. La amandoi merge routerul fara probleme.

Edited by Blackhawk, 27 November 2008 - 11:04.


#3
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Alege RDS, sunt cei mai buni.

#4
pe3sos

pe3sos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.12.2007
Am multi operatori la usa dar problema e ca nu mai am chef de aplicati si raslogari pt a avea net













-------------------------------
http://games.yonan.ro/

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postburgher, on Nov 27 2008, 11:08, said:

Alege RDS, sunt cei mai buni.

Flavio ai inceput si tu? Ai tatuat RDS pe fundulet? Mai exista si altii aici la oras.  :P  RDS sunt cei mai buni pana te lovesti de limitatii de la RC. De mizerii gen "lipsa de formulare".

@pe3sos: as incerca mitnet. Daca nu fac fata te poti orienta catre rds. In niciun caz upc.

La czone poti configura si routerul insa numai cu un abonament care are 1/8 din viteza celui standard. Dar cred ca nu asta urmaresti.

Edited by dreaQ, 27 November 2008 - 11:15.


#6
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postpe3sos, on Nov 27 2008, 11:11, said:

Am multi operatori la usa dar problema e ca nu mai am chef de aplicati si raslogari pt a avea net
Doar C-zone are asa ceva (aplicatii si raslogari). UPC e pe modem deci exclus.
Ramane sa alegi intre RDS si MitNet in functie de oferta, serviciile sunt de la bune la f. bune la amandoi ;)
Mitnet (nu-mi merge, nu stiu de ce)
RDS (aici am gasit tot pachetul)

#7
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005

View Postpe3sos, on Nov 27 2008, 10:49, said:

Salut

stau in drumul taberei si am net de la C-zone  de internet sunt multumit dar ceea ce nu-mi place e faptul ca nu pot sa setez un router Asus Wl-520gc  :death: asa ca ce alt operator as putea sa aleg la care sa mearga un router ca al meu sau cum sa-l setez pe asta daca ma poatea ajuta careva



:worthy:


RDS nu poti pt ca CZONE apartine de RDS si doar nu face alta infrastructura ( din cate stiu eu.. )

#8
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpstefan, on Nov 27 2008, 14:45, said:

RDS nu poti pt ca CZONE apartine de RDS si doar nu face alta infrastructura ( din cate stiu eu.. )
Spre surprinderea multora,chiar daca C-Zone apartine RDS,tot au venit si au facut infrasctructura in blocurile unde era C-zone.Acum vin astia de la C-zone si trag net pe infrastructura RDS,si cu programul lor tampit de autentificare.Cel putin asa este prin multe blocuri din Drumul Taberei.

#9
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005

View Postcrissty, on Nov 27 2008, 15:13, said:

Spre surprinderea multora,chiar daca C-Zone apartine RDS,tot au venit si au facut infrasctructura in blocurile unde era C-zone.Acum vin astia de la C-zone si trag net pe infrastructura RDS,si cu programul lor tampit de autentificare.Cel putin asa este prin multe blocuri din Drumul Taberei.
Asa a facut RDS cu toate retelele cumparate.
A facut propria cablare. A mutat userii pe noua infrastructura si gata.
Cel mai probabil C-Zone va dispare. :)

#10
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Fereste-te de UPC si Romtelecom, in rest toti sunt ok.
RDS sau Czone par cea mai buna alegere.

#11
br3jn3v

br3jn3v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.10.2007

View PostBlackhawk, on Nov 27 2008, 11:04, said:

Tu ai C-Zone, MitNet, FiberLink si UPC la usa?  :D
Daca asa e, alege intre RDS si MitNet. RDS (fiberlink) daca te intereseaza oferta 4Play. La amandoi merge routerul fara probleme.

La RDS au inceput sa pune TTL=1 pe extern :)  deci incepe sa fie cam "pa" cu routerul tau...

#12
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postbr3jn3v, on Nov 28 2008, 00:13, said:

La RDS au inceput sa pune TTL=1 pe extern :)  deci incepe sa fie cam "pa" cu routerul tau...
Nu o sa fiu ultimul care te contrazice. Routerul nu e o problema la RDS, am si unul wireless si-l pun din cand in cand.

#13
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 05.08.2003
Eu am de la Mitnet si imi merge router-ul.

#14
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005

View Postbr3jn3v, on Nov 28 2008, 00:13, said:

La RDS au inceput sa pune TTL=1 pe extern :)  deci incepe sa fie cam "pa" cu routerul tau...

Merge router la RDS (Fiberlink).

#15
br3jn3v

br3jn3v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.10.2007

View Postjeekxoo, on Nov 28 2008, 13:26, said:

Merge router la RDS (Fiberlink).

nu te contrazic, spun doar ca am vazut deja conexiuni rds (fiberlink), in anumite zone, la care am gasit TTL=1 la traficul extern.  nu am informatii inside, doar ceea ce am gasit pe teren.

#16
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005

View PostAbaddon, on Nov 27 2008, 17:16, said:

Fereste-te de UPC si Romtelecom, in rest toti sunt ok.
RDS sau Czone par cea mai buna alegere.
Daca ai fi citit omul nu a spus nimic de UPC si Romtelecom si iarasi daca ai fi citit are Czone dar din cauza programului de autentificare nu isi poate configura routerul...

#17
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008
RDS sau Mitnet. Preferabil RDS pentru că au viteză mai mare și mai multe resurse.

#18
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
czone sunt o mizerie....

calitate ioc, viteza extern ioc, abonamente scumpe ( mai scumpe ca la rds la viteze similare) iar suportul tehnic e incompetent.

nu vad de ce ar plati la fel dar ar obtine 1/8 din viteza. contractul ii da voie sa foloseasca un pc pentru a se conecta la internet.

spune-le ca pc ul tau ruleaza win mobile si pe ala il vrei, conform conditiilor contractuale, imbecilii...

ps: routerul, daca are linux, se poate seta sa faca ce vrei tu, respectiv mai multe pc uri odata, chiart daca czone sunt, sa spuner, restrictivi

ps2: vezi semnatura mea. poate te lamureste cu asa zisa calitate czone

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate