Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

M-am lasat de fumat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Acum 3 zile am zis ca ma las de fumat,de atunci n-am mai fumat nimic.Intrebarea mea e,dupa cate zile pot spune ca nu mai sunt dependent ? Cand pot spune ca nu mai simt nevoia de nicotina ?
Mentionez ca am fumat 6 ani,un pachet/zi (daca are vreo relevanta).

#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,283
  • Înscris: 22.07.2005

View Posttyrael, on Nov 16 2008, 17:52, said:

Acum 3 zile am zis ca ma las de fumat,de atunci n-am mai fumat nimic.Intrebarea mea e,dupa cate zile pot spune ca nu mai sunt dependent ? Cand pot spune ca nu mai simt nevoia de nicotina ?
Mentionez ca am fumat 6 ani,un pachet/zi (daca are vreo relevanta).

Bine ai facut,

Eu nu mai fumez din Februarie, insa nici acum nu pot sa spun ca sunt vindecat complet. Cred ca nici peste cinci ani, nu voi putea spune asta. Dar e ok, nu ma gandesc la tigari. Atata vreme cat nu e nimeni langa mine cu o tigara aprinsa, nu am niciun fel de probleme.

Pentru mine a fost foarte greu sa ma las. Fumam de 15 ani de zile si lucrul asta facea parte din mine si din viata mea. Astfel pot sa spun ca am avut o adevarata perioada de sevraj, in care nu mi-a fost foarte bine deloc. Datorita tigartilor a trebuit sa renunt in acelasi timp si la cafea, pe care o beam in fiecare zi si efectul a fost dezastruos.
Sunt norocos ca am o familie, care m-a inteles si sprijinit, caci prima luna a fost incredibil de grea.

Fii tare ca merita efortul...

#3
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
6 luni -  eu asa stiam.

#4
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
m'am lasat prin aprilie, cred. nu mi'am propus sa numar si nici nu vreau asta. pur si simplu m'am lasat. dupa vreo 10-12 ani si nu's cate incercari.
inca visez ca fumez sau ca ma lupt sa nu fumez. in vis.
primele luni mi s'au parut ca au trecut cel mai usor, in sensul nu neaparat ca a fost floare la ureche, dar imi pare din ce in ce mai greu. nu ma odihnesc noaptea, 3 nopti pe saptamana visez ca fumez etc.
totusi, am stat langa un fumator acu 1 saptamana si aproape ca mi s'a facut rau de la fum.
ma voi considera vindecat si scapat de dependenta daca reusesc sa ma abtin de la tigari ceva ani. cica "curatirea" incepe imediat ce te'ai lasat de tigari, da ca sa ajungi sa scapi de toate sechelele (fizice si psihice), tre sa treaca multi ani.
acu depinde si cum te lasi. ca daca adunc inca in organism nicotina prin guma sau timbre, nu cred c'ai realizat prea mare lucru, desi e un inceput. eu am preferat sa o iau taraneste, "cold turkey". sper sa rezist.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDevanu, on Nov 16 2008, 18:32, said:

6 luni -  eu asa stiam.
Te-ai lăsat vreodată de fumat? :)

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Posttyrael, on Nov 16 2008, 17:52, said:

Acum 3 zile am zis ca ma las de fumat,de atunci n-am mai fumat nimic.Intrebarea mea e,dupa cate zile pot spune ca nu mai sunt dependent ? Cand pot spune ca nu mai simt nevoia de nicotina ?
Mentionez ca am fumat 6 ani,un pachet/zi (daca are vreo relevanta).

Cand nu iti mai pui intrebari de genul asta. :)

#7
mandolinu

mandolinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 03.02.2007
iti urez bafta si multa stapanire de sine. Si eu am crezut ca dupa ce nu am fumat 9 luni am devenit imun la tentatia tigarilor, nu a fost asa. :wallbash:

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,283
  • Înscris: 22.07.2005

View Postmandolinu, on Nov 16 2008, 18:45, said:

iti urez bafta si multa stapanire de sine. Si eu am crezut ca dupa ce nu am fumat 9 luni am devenit imun la tentatia tigarilor, nu a fost asa. :wallbash:

Right...
Si eu am mai avut un an de zile in care nu am fumat si tot am pus botul pe ele. Acum sper sa reusesc definitiv.
Sincer m-am hotarat in momentul in care stateam la o masa cu prietenii mei si din 12 persoane doar eu fumam... Mi s-a parut ca sunt cel mai mare prost dintre ei si am luat hotararea sa renunt.

Ati observat ce urat miroase omul imedeat dupa ce arunca tigara? E groaznic...

Edited by floraur, 16 November 2008 - 22:02.


#9
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmandolinu, on Nov 16 2008, 18:45, said:

iti urez bafta si multa stapanire de sine. Si eu am crezut ca dupa ce nu am fumat 9 luni am devenit imun la tentatia tigarilor, nu a fost asa. :wallbash:

Iti multumesc. ;) Pana acum merge bine,am peste 48 ore si sunt increzator :D N-am tras niciun fum si nu m-a apucat "nasolul" aproape deloc. Chestia e ca am si motivatie tare care compenseaza lipsa ambitiei. ;)

#10
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Posttyrael, on Nov 16 2008, 17:52, said:

Acum 3 zile am zis ca ma las de fumat,de atunci n-am mai fumat nimic.Intrebarea mea e,dupa cate zile pot spune ca nu mai sunt dependent ? Cand pot spune ca nu mai simt nevoia de nicotina ?
Mentionez ca am fumat 6 ani,un pachet/zi (daca are vreo relevanta).

Nu de nicotina esti dependent. I mean, sevrajul real trece ff rapid ;) Problema e psihica. "Pierderile" ce le vei suferi odata cu renuntarea la fumat. Momentele ce vor disparea, "placerea" ce nu va mai fi, GESTUL de a fuma ce nu va mai exista etc etc etc.

Nu stiu daca vei scapa vreodata 100%. Dar, atata timp cat NU mai doresti sa mai fumezi, vei putea sa te abtii. Eu m-am lasat prima data 6 luni, apoi am fumat din nou 3-4 luni... si m-am lasat din nou. Am iarasi luni bune de cand nu mai fumez si de data asta sunt 100% hotarat sa nu mai cedez. E chestie de vointa. Oricum, nu te poti lasa decat BRUSC si fara porcarii de genul azi fumez 10, maine 7 si poimaine 3... Nu stiu, dar la mine nu tin. Intotdeauna exista un motiv mai bun ca sa depasesti "norma".

View Postfloraur, on Nov 16 2008, 17:59, said:

Bine ai facut,

Eu nu mai fumez din Februarie, insa nici acum nu pot sa spun ca sunt vindecat complet. Cred ca nici peste cinci ani, nu voi putea spune asta. Dar e ok, nu ma gandesc la tigari. Atata vreme cat nu e nimeni langa mine cu o tigara aprinsa, nu am niciun fel de probleme.

Pentru mine a fost foarte greu sa ma las. Fumam de 15 ani de zile si lucrul asta facea parte din mine si din viata mea. Astfel pot sa spun ca am avut o adevarata perioada de sevraj, in care nu mi-a fost foarte bine deloc. Datorita tigartilor a trebuit sa renunt in acelasi timp si la cafea, pe care o beam in fiecare zi si efectul a fost dezastruos.
Sunt norocos ca am o familie, care m-a inteles si sprijinit, caci prima luna a fost incredibil de grea.

Fii tare ca merita efortul...

100% ADEVARAT. Am taiat cafea, cola, cluburi... cam tot ce ma putea face sa fumez din nou ;)

#11
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Eu se pare ca ma las de fumat fara sa vreau. Adica nu mi-am propus niciodata sa ma las, dar n-am mai fumat de vre-o saptamana. Si inainte de weekendul trecut am facut avut o pauza de 2 saptamani si inainte alte pauze de cateva zile. Acuma ca am citit topicul asta, parca am pofta de o tigara, dar nu-mi amintesc unde le-am pus  :lol:

#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 29.09.2006

View Postandrei_0, on Nov 17 2008, 00:55, said:

Eu se pare ca ma las de fumat fara sa vreau. Adica nu mi-am propus niciodata sa ma las, dar n-am mai fumat de vre-o saptamana. Si inainte de weekendul trecut am facut avut o pauza de 2 saptamani si inainte alte pauze de cateva zile. Acuma ca am citit topicul asta, parca am pofta de o tigara, dar nu-mi amintesc unde le-am pus  :lol:


inseamna ca nici nu ai inceput cu adevarat.

#13
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
ok, cat fumati astia  care v-ati lasat? si cam care-i efectul dupa ce v-ati lasat? (in afar de o pofta ocazionala?:P)

va simtiti mai bine, mai liberi, mai puternici? puteti sa urcati scarile fara sa gafaiti si chestii de genul?

#14
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Eu m-am lasat de fumat de aproape doi ani!S-a intamplat dupa peste 13 ani de fumat fara absolut nici o intrerupere..Nu imi propusesem dinainte si desi mi-o doream,nu incercasem niciodata;probabil de teama sau pentru ca pur si simplu nu voiam suficient de mult!
    Sotia si ea fumatoare a incercat chiar pe 1 ianuarie 2007 sa se lase...A reusit sa se abtina cateva zile,iar cand i-am vazut bucuria,dar mai ales stradania am simtit ca trebuie sa o ajut si m-am abtinut sa fumez si eu.Bucuria ca o pot ajuta si mai ales bucuria ca pur si simplu reusisem sa ma abtin doua-trei zile m-au ambtionat.Am zis tuturor cunoscutilor ca m-am lasat.Ma bucura si ma obliga intr-un fel treaba asta!Primele zile au fost grele,dar incet a inceput sa dispara dorinta de a fuma...

    Nu stiu daca intamplator sau direct in legatura cu asta cam dupa o luna,o luna si jumatate am trecut iar prin niste perioade foarte grele.Ma trezeam noaptea dupa doua-trei ore de somn si ma simteam ca si cum as fi dormit 12 ore;odihnit si plin de energie uneori;alte dati super-iritat si stari de nervozitate destul de naspete.Ne certam cu sotia din aproape orice.La munca devenisem usor ursuz.In tot timpul asta am simtit ca sunt in pericol de a ma reapuca de fumat.Abia dupa trei-patru luni am observat ca in momentele cand obisnuiam sa-mi aprind imediat tigara,nu mai simteam la fel,adica gandul nu-mi mai zbura la tigara.Atunci am baut prima data cafea ca sa-mi dovedesc ca o pot face si fara tigara.Simteam ca am reusit...

    Au trecut aproape doi ani si pot spune ca este una dintre cele mai mari reusite ale noastre.Pur si simplu te simti altfel fara tigara.Simti arome pe care nu le-ai simtit de foarte mult timp;ma refer la miros si gust...Castigi foarte mult timp;inainte luam mereu pauze de tigari..Bani economisiti;e pur si simplu super!

     Doresc succes tutoror care isi doresc sa se lase de fumat!

edit:

Quote

cat fumati astia care v-ati lasat? si cam care-i efectul dupa ce v-ati lasat? (in afar de o pofta ocazionala?)

va simtiti mai bine, mai liberi, mai puternici? puteti sa urcati scarile fara sa gafaiti si chestii de genul

   Eu fumam minim un pachet pe zi.

   Si da,ma simt mult mai bine.Nu mai exista dimineti in care ma trezeam cu ceva greu in piept sau gat.Mai liber?Evident!Calatoriile cu trenul su avionul nu mi se mai par un calvar.La mall nu mai trebuie sa caut locul pentru fumatori si nici nu trebuie sa ies "la aer" dintr-o anumita locatie doar pentru o tigara.Nu mai toc tigari in fata pc-ului si nu-mi mai miroase in casa,hainele si gura a scrumiera.Cat despre gafaiala la efort,e o imbunatatire considerabila.
    Hai sai-ti spun o faza.Uneori cand venam cu sotia acasa si nu mergea liftul (stam la 10) si nici nu ne grabeam,prefeream pana venea mecanicul sa stam la o cafea si o tigara (doua,trei,opt,noua...) langa barul de langa bloc pentru ca daca urcam simteam ca ne dam duhul;ieseam la geam sa ne asiguram ventilatia si ne simteam venele plesnind de oboseala.Dupa o vreme de "nefumator" ne-am dat seama ca urcam 10 etaje,ea insarcinata,iar eu cu bagaje iar cand ajungeam acasa aveam puterea sa ne sarutam,nu mai cautam fereastra ...

Edited by .Cris.M., 17 November 2008 - 01:29.


#15
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View Postshobi, on Nov 17 2008, 01:03, said:

ok, cat fumati astia  care v-ati lasat? si cam care-i efectul dupa ce v-ati lasat? (in afar de o pofta ocazionala?:P)

va simtiti mai bine, mai liberi, mai puternici? puteti sa urcati scarile fara sa gafaiti si chestii de genul?

la mine a fost mai ciudat. am avut perioade cand fumam 1 pachet pe zi, ajungand in peroada de varf la 2 (fumam numa snagov cartonat ca nu'mi ajungeau banii de altele la cat fumam), ajungand ca in ultimii ani sa o labaresc. fumam 1 pachet pe saptamana, ba in 3 zile, cautam sa nu mai cumpar, sa le reduc... nu mergea. cum prindeam pe cineva la mione in casa ii fluieram tot pachetul la cateva beri.
totusi, desi a fost o perioada cand le trageam puternic (la o tigara inseamna vreo 3 sudate) m'am invatat sa nu fumez dimineata. rar fumam inaine de ora 10. eu nu am avut probleme de cafea si tigara, poate si pentru motivul ca'mi place f mult cafeaua. la mine nu mergeau pereche. cafeaua si tigara fiecare erau cu treaba lor, separat. in schimb, tigara era strans legata de bautura. la bere, vin, tarii etc mergeau tigarile in sir indian, una dupa alta.
un alt avantaj care l'am avut e ca nu fumam acasa. fumam foarte rar in casa. daca nu aveam tigari, puteam rezista f probleme 24 de ore. incepeau pandaliile daca aveam musafiri si ii tratam cu ceva. in rest, daca nu scoteam capul din casa si nu beam in perioada respectiva, puteam sa postesc 1-2 zile. maxim 2, in a treia eram nauc si as fi fost in stare sa fumez si matura din bucatarie (ma rog, am fumat chestii si mai rele)
acu rabd. e greu cand mai merg pe la chefuri etc. lupt.

in schimb, desi nu am remarcat chestii spectaculoase, totui cand merg la munte respir mai usor. nu neaparat sunt capabil de eforturi mai spectaculoase, dar am scapat de o arsura ce o resimteam la efort in piept.

#16
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Posttyrael, on Nov 16 2008, 23:48, said:

Iti multumesc. ;) Pana acum merge bine,am peste 48 ore si sunt increzator :D N-am tras niciun fum si nu m-a apucat "nasolul" aproape deloc. Chestia e ca am si motivatie tare care compenseaza lipsa ambitiei. ;)
Ce motivatie ai ?
Poate ca daca scrii o sa-i determini si pe altii sa se lase !

View PostMonitox, on Nov 17 2008, 00:29, said:

Nu de nicotina esti dependent. I mean, sevrajul real trece ff rapid ;) Problema e psihica. "Pierderile" ce le vei suferi odata cu renuntarea la fumat. Momentele ce vor disparea, "placerea" ce nu va mai fi, GESTUL de a fuma ce nu va mai exista etc etc etc.

Nu stiu daca vei scapa vreodata 100%. Dar, atata timp cat NU mai doresti sa mai fumezi, vei putea sa te abtii. Eu m-am lasat prima data 6 luni, apoi am fumat din nou 3-4 luni... si m-am lasat din nou. Am iarasi luni bune de cand nu mai fumez si de data asta sunt 100% hotarat sa nu mai cedez. E chestie de vointa. Oricum, nu te poti lasa decat BRUSC si fara porcarii de genul azi fumez 10, maine 7 si poimaine 3... Nu stiu, dar la mine nu tin. Intotdeauna exista un motiv mai bun ca sa depasesti "norma".

100% ADEVARAT. Am taiat cafea, cola, cluburi... cam tot ce ma putea face sa fumez din nou ;)
Nici eu nu am putut sa ma las decat dintr-o data !
Nu puteam sa scap de minim 10 tigari pe zi , plus ca dupa prima tigara trebuia sa o fumez imediat si pe a doua , pentru ca la a treia tigara sudata , sa-i simt gustul !
M-am lasat brusc , si numai cu ajutorul unui efort de vointa si al prietenei mele , m-am lasat !
Dupa ce m-am certat cu prietena ma apucasem iar , dar pana la urma m-am lasat ca sa arata ca sunt barbat !

#17
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

Quote

Ce motivatie ai ?


     Hai sa mai adaug ceva la ce am spus mai sus.Pe langa faptul ca sotia "se lupta" ca sa se lase si am simtit ca trebuie sa o ajut mai adaug faptul pe care nu l-am mentionat mai sus decat in alt context:ne doream un copil si stiam ce mult rau ii puteam cauza.Faptul ca am reusit pe ambele planuri,e o satisfactie in plus! :)

#18
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postshobi, on Nov 17 2008, 01:03, said:

ok, cat fumati astia  care v-ati lasat? si cam care-i efectul dupa ce v-ati lasat? (in afar de o pofta ocazionala?:P)

va simtiti mai bine, mai liberi, mai puternici? puteti sa urcati scarile fara sa gafaiti si chestii de genul?

Pai, aveam zile si cu 3 pachete... :(
CLAR!

La mine au fost ameteli, depresie si alte tampenii (la cateva luni dupa ce m-am lasat) :rolleyes:  Resimteam LIPSA mai mult ca ritual decat FIZIC. Dar trece, in timp...

Uitasem de TIMP. Tigara iti haleste jumatate din timpul tau ACTIV. Chestia asta, o realizati NUMAI daca va lasati "pe bune" de fumat. In timp.
Tot timpul faci "pauze" de tigara, trebuie sa cauti un loc unde poti fuma, stai ca un retard cu o cafea in mana si o tigara chiar daca sunt 2 grade afara... si multe alte delicii stupide ale drogatilor cu tutun  :D

PS: pacat ca NU exista cluburi/restaurante care sa fie 100% FREE de tutun. Inca suntem necivilizati, dar in timp, poate mai evoluam si noi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate